Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Φίλτρο K&N σε CBF-600S

  1. #1
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148

    ΦΙΛΤΡΟ ΚΝ ΣΕ Cbf600s

    Επειδή σε λίγο συμπληρώνω 6000 με το μοτόρι σκέφτομαι για αλλαγή του μαμίσιου φίλτρου με ΚΝ, το έχει βάλει κάποιος; υπερ; κατά;

  2. #2
    Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !

    Δες εδώ.


  3. #3
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !

    Δες εδώ.

    Ρε Μάκη με σκλαβώνεις


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Ρε Μάκη με σκλαβώνεις
    Δεν κάνει τίποτα ρε, ας είναι καλά το ανακυκλωτάδικο που με εκπαίδευσε

    Το φίλτρο αξίζει πάντως, το πληρώνεις μια φορά και ασχολείσαι μόνο με τον καθαρισμό του !


  5. #5
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εγώ είμαι εδώ για σένα Θοδωρή !

    Δες εδώ.

    δηλαδή το μόνο που κερδίζεις είναι το ότι καθαρίζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση,

    κρίμα ήλπιζα να κερδίσω τουλάχιστον 5 άλογα!!!!:a029: :a13:

  6. #6

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    δηλαδή το μόνο που κερδίζεις είναι το ότι καθαρίζεται και δε χρειάζεται αντικατάσταση,
    κρίμα ήλπιζα να κερδίσω τουλάχιστον 5 άλογα!!!!:a029: :a13:
    Προσωπικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα τέτοιο εκτός από εκείνο το βουητό στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού που μου σήκωνε την τρίχα !

    Την διαφορά την κατάλαβα λίγο αργότερα που τοποθέτησα και τελικό εξάτμισης, μη φαντάζεσαι τίποτα όργια απλώς λίγη περισσότερη άνεση στο να μαζεύει πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα κι αυτό χωρίς τίποτα υπερβολές.

    Ένιωσα όμως οτι το μηχανάκι ΑΝΑΣΑΝΕ !

    Κι όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω το παραμικρό στα καρμπυρατέρ !


  8. #8
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Προσωπικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα τέτοιο εκτός από εκείνο το βουητό στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού που μου σήκωνε την τρίχα !

    Την διαφορά την κατάλαβα λίγο αργότερα που τοποθέτησα και τελικό εξάτμισης, μη φαντάζεσαι τίποτα όργια απλώς λίγη περισσότερη άνεση στο να μαζεύει πιο γρήγορα τα χιλιόμετρα κι αυτό χωρίς τίποτα υπερβολές.

    Ένιωσα όμως οτι το μηχανάκι ΑΝΑΣΑΝΕ !

    Κι όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω το παραμικρό στα καρμπυρατέρ !

    Πλάκα κάνω για τα 5 άλογα,

    όντως για να δείς διαφορά όταν βελτιώνεις την "αναπνοή" του κινητήρα πρέπει να κάνεις κάτι ανάλογο και στην "εκπνοή" του,

    Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.
    Καμμία μα καμμία !

    Μην το φοβάσαι καθόλου, ίσως βέβαια να παίξουν ψιλοδιαφορές απο μηχανάκι σε μηχανάκι αλλά πόση διαφορά στις ρυθμίσεις τους να έχουν τα έρμα ;

    Στο δικό μου πάντως δεν παρατήρησα το παραμικρό !


  10. #10
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Ρωτάω για το φίλτρο μήπως δημιουργεί τίποτα αρρυθμίες ή κάποια τρύπα στη λειτουργία του μοτέρ με μαμά εξάτμιση. Το έχω συναντήσει σε άλλα μηχανάκια.
    φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

    τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

    στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...


  11. #11
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

    τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

    στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...


    ...και στο DT200!!

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    φίλτρο το μαμά... φίλτρο και το Κ&Ν ....

    τί αρρυθμίες να έχει... μια χαρά είναι...

    στο μόνο πράγμα που κάνει διαφορά ένα φίλτρο από μόνο του είναι στα τσιγάρα και στους απορροφητήρες κουζίνας...

    Ωραία......

    Με διαφορετικό μίγμα....

    Καμμία διαφορά στην καύση
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Με διαφορετικό μίγμα....

    Καμμία διαφορά στην καύση
    Αν αλλαζει το μειγμα σιγουρα θα νιωσει διαφορα.

    Ειναι σιγουρο οτι αλλαζει το μειγμα με την αλλαγη φιλτρου;

    Δλδ ειναι σιγουρο πως επειδη θα ρουφαει περισσοτερο/ευκολοτερα αερα αυτοματα θα ριχνει ο εγκεφαλος περισσοτερο και στον κυλινδρο;
    Προκειμενου να αλλαξει το μειγμα κατ'οποιονδηποτε τροπο δεν θα επρεπε να πειραξεις κατι σε εγκεφαλο/ηλεκτρονικη/καρμπ ή δεν ξερω γω τι, οτιδηποτε αλλο λεει στο μειγμα το ποσο εμπλουτισμενο να ειναι απο το καθε υλικο ; ....

    Ειλικρινεις ερωτησεις.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Αν αλλαζει το μειγμα σιγουρα θα νιωσει διαφορα.

    Ειναι σιγουρο οτι αλλαζει το μειγμα με την αλλαγη φιλτρου;

    Δλδ ειναι σιγουρο πως επειδη θα ρουφαει περισσοτερο/ευκολοτερα αερα αυτοματα θα ριχνει ο εγκεφαλος περισσοτερο και στον κυλινδρο;
    Προκειμενου να αλλαξει το μειγμα κατ'οποιονδηποτε τροπο δεν θα επρεπε να πειραξεις κατι σε εγκεφαλο/ηλεκτρονικη/καρμπ ή δεν ξερω γω τι, οτιδηποτε αλλο λεει στο μειγμα το ποσο εμπλουτισμενο να ειναι απο το καθε υλικο ; ....

    Ειλικρινεις ερωτησεις.

    Μάλλον δεν κατάλαβες!

    Σαφώς και αλλάζει με ένα πιο ανοιχτό φίλτρο ο αέρας και άρα το μίγμα... και με δεδομένο οτι τα CBF έχουν καρμπς θέλουν ρύθμισμα......
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Μετα απο καιρο και μετα απο τις προτροπες κυριως του Drake21 στην ετησια εκδρομη, πηγα το CBF για αλλαγη ζιγκλερ.

    Ο μηχανικος με προετοιμασε πως ισως να μην ειναι απαραιτητη η αλλαγη ζιγκλερ και οτι μπορει να αρκει απλα ρυθμιση καρμπς.
    Μου ειπε πως σε δυο cbf 600 που ειχε κανει την ιδια δουλεια, το ενα με akrapovic κριθηκαν απαραιτητα τα ζιγκλερ και αντικατασταθηκαν με ενα κιτακι της Dynojet, ενω το αλλο ειχε LeoVince και δεν χρειαστηκε παρομοια μεταχειρηση.

    Την επομενη μερα που το παρελαβα, για καλη μου τυχη, μου ειπε πως δεν χρειαζοντουσαν ουτε για το δικο μου με τον συνδιασμο K&N + τελικο εξατμισης MIVV, μειωνοντας αυτοματα το κοστος στο μισο.

    Η διαφορα στην μηχανη ειναι εμφανης. Δεν ειχα ξαναδει ποτε την 3η ταχυτητα να στροφαρει τοσο γρηγορα. Και εκει που πραγματικα μου κανει ακομα εντυπωση και δεν μπορω ακομα να το συνηθισω ειναι στο ρελαντι.
    Αναβω την μηχανη και ακουγεται οπως ακουγοταν οταν την δουλευα στις 2000-2500 σ.α.λ.
    Την πρωτη φορα ψαρωσα και λεω ρε γμτ μου ανεβασε το ρελαντι ο μηχανικος; Κοιταω το στροφομετρο, 1000 σαλ οπως παντα. Ειλικρινα ακομα δεν τον εχω συνηθισει αυτον τον καθαρο ηχο και ψαχνω να δω μη τυχον ειναι ανοιχτο το τσοκ. Για τετοια διαφορα μιλαω.

    Προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον εχει προχωρησει σε αλλαγη φιλτρου και ειδικα αν συνδιαζεται και με τελικο εξατμισης, να προχωρησει και σε ρυθμισει καρμπυρατερ.
    Προσωπικα τετοια αλλαγη στην μηχανη προς το καλυτερο, δεν ειχα παρατηρησει ουτε με την αλλαγη τελικου ουτε επειτα οταν αλλαξα και το φιλτρο.

    Α και ειδικα οποια "τρυπα" ειχα δημιουργησει στο μηχανακι στα χαμηλα οταν ειχα αλλαξει το τελικο, εξαλειφθηκε. Αυτο ειναι το πιο χαρμοσυνο απο ολα!
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φίλτρο αέρα K&n σε Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2018, 15:37
  2. Δείκτης βενζίνης σε CBF-600S;
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 19:34
  3. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2006, 22:34
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF