Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 75

Θέμα: Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή

  1. #46
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    με resized <100k τι περιμένεις
    δεν εχω ιδεα τη ειναι αυτα


  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
    Λεω να παρω την F20. 150 απο skroutz.gr, οι υπολοιπες ειναι αρκετα ακριβες για τη χρηση που κανω..
    Αν συγκρινω τις F20 - F30 η μονη διαφορα ειναι το Iso 80 που ΔΕΝ εχει η F20, και που ουτως η αλλως δεν ξερω τι ειναι.. :rotflmao:
    Καλα καλα, ξερω, αλλα δε νομιζω οτι με ενδιαφερει να το'χει..
    Kαι η 20 ειναι και πιο ελαφρια!
    Τι λεει ο αρχηγος μας;;
    Η χρηση:
    -Point 'n shoot χωρις πολλα παρε δωσε ρυθμισε.
    -Κανα βιντεακι να τραβαει
    -Καθημερινη χρηση
    -Κλαμπιακες ληψεις (εχω κατι φωτο απο τη προηγουμενη που το φλας χτυπαγε στα σωματιδια/σκονη του αερα και ηταν σα να ειμασταν σε αμμοθυελλα!!! )

    Ρε σεις!!
    Τοση ωρα εγραφα και σεις ποσταρατε iso 1600;;;
    Eχει ακριβως ιδια ποιοτητα φωτο με την f30, απλως εχει μικροτερης αναλυσης οθονη, δεν εχει τα ημιαυτοματα προγραμματα προτεροτητας ταχυτητας και διαφραγματος, και δεν εχει iso 3200 αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, ετσι κι αλλιως δεν χρειαζεται σχεδον ποτε


    Ταξιδευτη ωραιος

    Ασε τους αλλους να περνουνε sony με 500? και να τραβανε τα μαλλια τους μετα

  3. #48
    Πάρτε και μία καλλιτεχνική τραβηγμένη με Sony DSC-S90


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00232966.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	83052
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #49
    Βασικα, για να ειμαστε δικαιοι (βρηκα εγω τωρα θεμα που με αρεσει!! ) πρεπει να δωσουμε credit και στην Sony, διοτι ειναι μια απο τις εταιριες που στις μικρες compact βγαζει πολυ αξιοπρεπη μοντελα.

    Το προβλημα ομως ειναι παλι στην τιμη! Διοτι οταν με 300 ευρω παιρνεις ποιοτητα DSLR δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να παρεις οτιδηποτε αλλο!

    Ο μονος λογος που θα εβλεπα εγω για να παρει καποιος αλλη μηχανη στα ιδια η κ περισσοτερα λεφτα, ειναι αν πχ τον ενδιαφερει το να ειναι super compact η πολυ "ντιζαινατη"... Αλλα τοτε πλεον δεν μιλαμε για ανθρωπους που ενδιαφερονται για την φωτογραφια αλλα για τα gadgets.

    Και το λεει ενας πορωμενος gadgetακιας αυτο... Δυο βδομαδες πριν την Fuji ειχα δωσει 350 ευρω για να παρω την Samsung NV10. Καταπληκτικο design, πρωτοπορειακο συστημα χειρισμου, αλλα φωτογραφιες σκ@τ@!
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #50
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    το dslr ti einai

  6. #51
    Και οταν λεμε διαφορα απο ΟΛΕΣ τις αλλες μηχανες, δεν εχετε ΙΔΕΑ ποση διαφορα εννοουμε!

    ΤΟ ΧΑΟΣ!

    Η παρακατω εικονα ειναι απο τεστ που κανει το πολυ εγκυρο site DPREVIEW. Εχουν μια στανταρ εικονα που τραβανε με ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις και την ιδια γωνια ληψης ωστε να μπορουν να συγκρινουν την ποιοτητα εικονας των διαφορων μηχανων.

    Kαι ΑΝ η εικονα της Sony σας φαινεται μια χαρουλα, λαβετε υποψιν σας οτι ειναι τραβηγμενη με ISO 400!!!!

    Απλα δεν υπαρχει συγκριση!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	test.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	83069
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #52
    Φιλε Bandit, ως dSLR αναφερουμε τις φωτογραφικες μηχανες με αποσπωμενο φακο.

    Ο ορος αρχικα ηταν SLR και σημαινει Single Lens Reflex -και υποδηλωνε φιλματες φωτογραφικες οπου στο "ματακι" βλεπεις ΜΕΣΑ απο τον φακο, σε αντιθεση με τις μικρες κομπακτ που το "ματακι" ειναι διπλα στο φακο.

    Με την ελευση των ψηφιακων μηχανων αυτος ο ορος επεκταθηκε και απεκτησε ενα D μπροστα για να υποδηλωνει οτι ειναι ψηφιακες πλεον.



    Αυτες οι ψηφιακες μηχανες ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ μετρο συγκρισης για οποιαδηποτε αλλη ψηφιακη, διοτι:

    - εχουν μεγαλους και αριστους φακους (κατα κανονα οσο πιο μεγαλο το οπτικο στοιχειο σε μεγεθος τοσο καλυτερη η ποιοτητα εικονας), και
    - λογω του οτι ειναι αρκετα μεγαλες σαν σωματα (το κομματι περα του φακου) εχουν χωρο για αντιστοιχα μεγαλους αισθητηρες (που και παλι μεγαλυτερο = καλυτερο).

    Ελπιζω να βοηθησα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nikon d70.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	51,0 KB 
ID:	83070
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
    Πάρτε και μία καλλιτεχνική τραβηγμένη με Sony DSC-S90
    Εχουμε ΚΑΙ για την S90!!!

    Yπενθυμίζω: η Sony ειναι στα ISO 400 ενω η Fujifilm ειναι παλι στα ISO 800....



    (Sorry που γινομαι λιγο "κακος" παιδια, αλλα το απολαμβανω για να πω την αληθεια... :P)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sonys90.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	97,7 KB 
ID:	83071
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #54
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    ολα καλα και ολα ωραια με την fuji αλλα να κανω μια ερωτηση.service αν μου παθει κατι που θα την κανω?
    ηδη οσοι πηρανε τα minilab εχουν μελαγχολησει και προσευχονται στην noritsu να τους ξελασπωσει.
    οι μηχανες που στην sony? συγνωμη αλλα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  10. #55
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    otan milame gia psifiakes
    8a milate mono gia olympus canon ke ligo nikon i ipolipes ine mpourdela
    ante gia
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  11. #56
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    otan milame gia psifiakes
    8a milate mono gia olympus canon ke ligo nikon i ipolipes ine mpourdela
    ante gia
    γεια

  12. #57
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    otan milame gia psifiakes
    8a milate mono gia olympus canon ke ligo nikon i ipolipes ine mpourdela
    ante gia
    τωρα την olympus τι την εγραψες για να μαθουμε τον ορισμο του μπουρδελου.
    οταν εβγαλε την πρωτη reflex μας κανανε ενα τραπεζι με σολωμους κτλ.την περνουμε στα χερια να βγαλουμε και εκανε 5 δευτερα να εστιασει.στην ερωτηση μου στον γαμο θα παγωνουμε τον γαμπρο και την νυφη μου απντησανε, ε κοιτα να δεις ειναι για πιο καλλιτεχνικες φωτογραφησεις :rotflmao: :rotflmao:
    οσο για τις compact η φωτομετρηση τους ειναι χειροτερη και απο τις πρωτες sony που αποθηκευανε σε floppy disk.
    α μηπως ξερεις ποιος κανει service την olympus
    οταν ειχαν τις compact με φιλμ κανανε μηχανες αν και παντα ειχανε προβλημα στα ηλεκτρονικα και στις compact χωρις zoom κολουσε το γραναζι που μαζευε την εστιαση μεσα.
    αντε γεια και απο μενα λοιπον

    δυστυχως μονο η cannon και η nikon εχουν μια αξιοπρεπη παρουσια σε ολα το φασμα των μηχανων απο slr μεχρι compact και για studio η hasselblad.η τιμες τους ειναι ομως αρκετα πιο τσιμπιμενες απο τον ανταγωνισμο στον οποιο μπαινουν με φτηνιαρικες λυσεις και light version καλων μοντελων.
    τελος η μοναδικη εταιρεια που ειχε κερδος το 2007 ηταν η nikon με 12% οποτε να περιμενετε δραμματικες εξελιξεις μιας και οποια εταιρια της πουτσ@ς δεν συνεργαστει με εταιρια κατασκευης κινητων απλα θα κλισει.
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  13. #58
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    καλα ολα αυτα που λετε αλλα εγω εδωσα 350 ευρω

    και κανεις δεν μου ειπε αν πηρα καλο πραμα η οχι

    απο καμια 30 φωτο που εβγαλα καλουτσικη μου φανηκε . ξερω γω

    τη λετε


















    μου γαμησατε το θεμα και κανεις δεν μου ειπε εστω κατι. (πειτε εστω οτι εκανα μαλακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

  14. #59
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
    καλα ολα αυτα που λετε αλλα εγω εδωσα 350 ευρω

    και κανεις δεν μου ειπε αν πηρα καλο πραμα η οχι

    απο καμια 30 φωτο που εβγαλα καλουτσικη μου φανηκε . ξερω γω

    τη λετε


    μου γαμησατε το θεμα και κανεις δεν μου ειπε εστω κατι. (πειτε εστω οτι εκανα μαλακια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )
    φιλε απο καθε εναν θα ακουσεις διαφορετικη αποψη γιατι η ψηφιακη φωτογραφια ειναι ενα ειδος που ακομα δεν εχει σταθεροποιηθει και υπαρχουν ακομα πολλα προβληματα γι'αυτο και μεγαλες εταιριες του χωρου κατερευσαν.βλεπε konica minolta,fuji,agfa,kodak κτλ.
    τα 350 που εδωσες χθες αυριο θα ειναι ηδη 300 και σε 5 μηνες 100.
    απολαυσε αυτο που πηρες και βγαλε τις ομορφες στιγμης της ζωη σου.σε 10 χρονια δεν θα κοιτας την ποιοτητα της φωτογραφιας που τραβηξες αλλα την αναμνηση.
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  15. #60
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
    τωρα την olympus τι την εγραψες για να μαθουμε τον ορισμο του μπουρδελου.
    οταν εβγαλε την πρωτη reflex μας κανανε ενα τραπεζι με σολωμους κτλ.την περνουμε στα χερια να βγαλουμε και εκανε 5 δευτερα να εστιασει.στην ερωτηση μου στον γαμο θα παγωνουμε τον γαμπρο και την νυφη μου απντησανε, ε κοιτα να δεις ειναι για πιο καλλιτεχνικες φωτογραφησεις :rotflmao: :rotflmao:
    οσο για τις compact η φωτομετρηση τους ειναι χειροτερη και απο τις πρωτες sony που αποθηκευανε σε floppy disk.
    α μηπως ξερεις ποιος κανει service την olympus
    οταν ειχαν τις compact με φιλμ κανανε μηχανες αν και παντα ειχανε προβλημα στα ηλεκτρονικα και στις compact χωρις zoom κολουσε το γραναζι που μαζευε την εστιαση μεσα.
    αντε γεια και απο μενα λοιπον

    δυστυχως μονο η cannon και η nikon εχουν μια αξιοπρεπη παρουσια σε ολα το φασμα των μηχανων απο slr μεχρι compact και για studio η hasselblad.η τιμες τους ειναι ομως αρκετα πιο τσιμπιμενες απο τον ανταγωνισμο στον οποιο μπαινουν με φτηνιαρικες λυσεις και light version καλων μοντελων.
    τελος η μοναδικη εταιρεια που ειχε κερδος το 2007 ηταν η nikon με 12% οποτε να περιμενετε δραμματικες εξελιξεις μιας και οποια εταιρια της πουτσ@ς δεν συνεργαστει με εταιρια κατασκευης κινητων απλα θα κλισει.
    ante pidiksou kir idimona leme

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    sta aoaftaria mas ti les ise asimantos
    pane ma8e prota ke meta mas ta prizis me tis malakies sou
    :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 13:50
  2. Ψηφιακη φωτογραφικη
    από motomamounas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 12:43
  3. Ψηφιακη Φωτογραφικη Kodac
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 09:38
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2004, 21:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF