Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Hornet 600 - Αναρτήσεις

  1. #1
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319

    Hornet 600 - Αναρτήσεις

    Το μηχανάκι μου απο την 23-1-04 έχει συμπληρώσει αισίως 60.500 χλμ. Προκειμένου να το χρησιμοποιήσω (και) φέτος το καλοκαίρι για τουρισμό - διακοπές με το έτερον ήμισυ (βλ. 4000 - 5000 χλμ), προβληματίζομαι σχετικά με τήν αλλαγή αναρτήσεων με σκληρότερες, τουλάχιστον πίσω, καθότι οι "μαμά" είτε μαλάκωσαν απο τη χρήση, είτε οι δικές μου απαιτήσεις σέ σταθερότητα αυξήθηκαν.

    Σάν πρώτη ιδέα σκέφτομαι κοστούμι πίσω μέ ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης - επαναφοράς και υδραυλική προφόρτιση, αντί να ψάχνω (ομαι μέ) αλλαγές ελατηρίων και τα συναφή.

    Γιά μπροστά σκέφτομαι κατ' αρχήν αντικατάσταση των ελατηρίων με νέα ιδίου τύπου και αλλαγή στά λάδια του πιρουνιού μέ χοντρότερα, καθότι πέρισυ που αλλάχθηκαν μέ νέα του αυτού ιξώδους που προτείνει ο κατασκευαστής στο service manual, δέν παρατήρησα μεγάλες διαφορές. Εδώ με προβληματίζει η -μή ρυθμιζόμενη- αύξηση απόσβεσης επαναφοράς.
    Δεύτερη σκέψη είναι η αντικατάσταση και του συνόλου της μπροστινής ανάρτησης μέ κοστούμι ρυθμιζόμενο aftermarket.

    Περιμένω τεκμηριωμένες απόψεις, και ιδίως απο τεχνοκράτες και δικάβαλους τουρίστες.
    Άν κάποιος προέβη σέ παρόμοιο εγχείρημα αλλαγής αναρτήσεων σε Hornet 600, παρακαλείται να μας πεί τί αναρτήσεις φόρεσε κι άν το αποτέλεσμα που έχει είναι αυτό που προσδοκούσε πρίν την τοποθέτησή τους στη μηχανή του.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  2. #2
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Φίλος είχε βάλει WP εμπρος (ελατήρια) πίσω (κομπλέ) και ήταν πολύ ευχαριστημένος. Αν σε ενδαφέρει μοντέλο κλπ να ρωτήσω.

  3. #3
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Μέ ενδιαφέρει η γνώμη όλων που αφορά στο χρησιμοποιηθέν και δοκιμασμένο απ' αυτούς υλικό αναρτήσεων για το συγκεκριμένο μηχανάκι, καθώς και κάθε εμπεριστατωμένη τεχνική άποψη επι του θέματος.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  4. #4
    καλημερα φιλε μου.
    εγω που εχω το χορνετ 600 να σου πω τι εχω κανει.το χρησιμοποιω ταξιδια και βεβαια για γρηγορη οδηγηση.
    μπροστα εχω βαλει ελατηρια wp με λαδια λιγο πιο χοντρα και επειδη ειμαι τελειωμανης μετα απο δυο μηνες εβαλα και ταπες προφορτισεως.
    τωρα οσο αφορα το πισω μερος πριν ενα μηνα αλλαξα ολο το αμορτισερ γιατι τα ειχε κλασει και εβαλα ενα πληρες ρυθμιζομενο ohlins,το αποτελεσμα αλη μηχανη εχει γινει και για ταξιδια ανετη αμα θες,αλλά και για γρηγορη οδηγηση δεν παιζετε καμια σχεση με πριν.
    οτι αλο θες ρωταμε.

  5. #5
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Καλημέρα επίσης.
    Ποιό έβαλες, κι άν μπορείς νά μέ βοηθήσεις να βρώ πληροφορίες για το συγκεκριμένο σε κάποιο site...
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  6. #6
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Μήπως αυτό;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46hrc.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	82635
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  7. #7
    κοιταξε εγω εχω του 2000 μοντελο εβαλα το πληρες ρυθμιζομενο τησ ohlins,πληροφοριες μπορεις να βρεις στο σιτε της μοτοδυναμικης www.ohlins.gr εγω το πηρα απο την γνωστη αποθηκη στην ηλιουπολη,το ειχα παρει δεν θυμαμε τωρα ακριβως 500 η 600ευρω

  8. #8
    ναι αυτο γαματο δε ειναι?

  9. #9
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Άν είναι εύκολο στείλε μου με π.μ. τη δνση της αποθήκης - δέν τη γνωρίζω. Πουλάει μέ μεγάλη διαφορά απ' την Μοτοδυναμική;
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  10. #10
    οχι γιατι το φαιρνουν τα παιδια μεσου αλου μου κοψανε με δυσκολια 40 ευρω και αυτο γιατι ειμαι πελατης τους τους εχω ακουμπησει 2000ευρω γιατι εχω παρει ολο το εξοπλισμο απο εκει,θα σου δωσω το τηλεφωνο τους,γιατι την διευθυνση δεν την θυμαμε.

  11. #11
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Μέ τη μείωση της διαδρομής της πίσω ανάρτησης, δέν αντιμετωπίζεις πρόβλημα;
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  12. #12
    οχι μια χαρα ειναι ο μαστορας που το ρυθμισε βαση κιλων μου μια χαρα,μου εδειξε κιολας για την μειωση να το ρυθμισω για πιο αποτομα,δηλαδη γρηγορη η ποιο αργη.

  13. #13
    Τουρίστας Φωτογράφος Το avatar του/της Greg61
    Εγγραφή
    18/03/2007
    Μηνύματα
    319
    Οκ συνάδελφε, σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

    Περιμένω κι άλλες απόψεις απο συναδέλφους με ίδιο μηχανάκι (Hornet 600) που δοκίμασαν aftermarket αναρτήσεις, για να δούμε τι θά αποφασίσω τελικά.
    Πολλά, Καλά κι Ευχάριστα Χιλιόμετρα. Γρηγόρης Νάκος.

  14. #14
    να εισαι καλα φιλε μου,μακαρι να σου απαντησουν και αλλοι, αλα πιστευω λιγοι ως ελαχιστοι ειναι που εχουν βελτιωσει τις αναρτησεις τους

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτίωση για Hornet 600
    από nikonian στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2016, 13:14
  2. Hornet 600 Kai Taksidia.
    από anixneyths στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2016, 00:49
  3. Πώληση HORNET 600 (01)
    από gispy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 15:57
  4. service manuals fazer 600 2004 και hornet 600 2003
    από lousou76 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:15
  5. new HORNET 600
    από liospi στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2005, 12:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF