Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Off-topic: Κάποιος λογιστής;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222

    Off-topic: Κάποιος λογιστής;

    Αν μπορεί κάποιος φίλος από το forum, λογιστής, να με βοηθήσει εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...howtopic=42202 , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Δεν είναι απαραίτητη η εγγραφή, μπορείτε να ποστάρετε και ως guest. Ευχαριστώ.

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Off-topic: Κάποιος λογιστής;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
    Αν μπορεί κάποιος φίλος από το forum, λογιστής, να με βοηθήσει εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...howtopic=42202 , θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Δεν είναι απαραίτητη η εγγραφή, μπορείτε να ποστάρετε και ως guest. Ευχαριστώ.

    φίλε το λινκ σου δεν οδηγεί στην όποια απορία σου...

    αν παραμείνει το thread σου και αφού το φτιαξες που το φτιαξες... γράψε εδώ μέσα τί θες να τελειώνουμε...



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222
    Ναι, μου σβήσανε το post γιατί δεν είμαι λογιστής (άσχετα αν το forum τους έχει πάμπολλες ερωτήσεις -απαντημένες- από άλλους μη λογιστές :a37: ).

    Γειά σας & συγχαρητήρια για την πολύ καλή & οργανωμένη σας προσπάθεια στο forum αυτό.

    Εργάζομαι εδώ και 4 χρόνια ως υπάλληλος γραφείου (με ΙΚΑ) σε κάποια εταιρία και θέλω να κάνω μια προσωπική εταιρία -με έδρα το σπίτι μου- ως κειμενογράφος (Freelance Copywriter). Να ενημερώσω αρχικά πως έχω μιλήσει με συνάδελφό σας, αλλά κάποιες απορίες παραμένουν:

    1. Ποιον κωδικό πρέπει να δηλώσω κατά την έναρξη;

    (Η δουλειά μου με λίγα λόγια:Συγγραφή παντός είδους κειμένων για εταιρίες ή ιδιώτες όπως
    π.χ. διαφημιστικά κείμενα, κείμενα για ιστοσελίδες, για καταλόγους εστιατορίων, για targeted
    ενημερωτικά ή διαφημιστικά sms μέσω κινητής τηλεφωνίας, για προσκλητήρια, δελτία τύπου κ.ο.κ.)
    Επίσης, αν επιτρέπεται αυτό & δεν μου δημιουργήσει προβλήματα, να μπορώ να βοηθώ τον πελάτη
    στην ολοκλήρωση της εργασίας του, π.χ. Γράφω το δημιουργικό κείμενο για έναν "προχωρημένο"
    κατάλογο ή διαφημ. φυλλάδιο εστιατορίου - μπορώ να προτείνω κάποιον για το γραφίστικο & εκτυπωτικό
    κομμάτι του καταλόγου ή φυλλαδίου του & να διεκπεραιώσω εγώ για λογαριασμό του τις εργασίες αυτές;

    2. Αν δηλώσω για έδρα το σπίτι μου, περνάει κάποιος από την εφορία για αυτοψία όπως συμβαίνει στα καταστήματα & τα γραφεία;

    3. Παράλληλα με το ΙΚΑ που είδη έχω, θα πρέπει να πληρώνω και ΤΕΒΕ; `Η μήπως θα αρχίσω να πληρώνω περισσότερα στο ΙΚΑ;

    4. Αν δεν ζητάω πολλά, μήπως μπορεί κάποιος, εν τάχει έστω, να μου γράψει τις διαδικασίες ίδρυσης; `Η ίσως να με παραπέμψει σε κάποιο link;
    Π.χ. πρέπει να γραφτώ και σε κάποιο επιμελητήριο; Πότε; Πρίν ή αφού γραφτώ στο ΤΕΒΕ;

    5. Επειδή θα δημιουργήσω και ιστοσελίδα και θα μπορώ να προσελκύω πελάτες (που ζούν σε άλλες πόλεις ή χώρες ίσως) και μέσω αυτής & να τους στέλνω τα κείμενα με e-mail, υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;

    6. - και τελευταίο, σας έπρηξα, το ξέρω :P - μπορώ να κυνηγήσω κάποιο πρόγραμμα οικονομικής ή υλικής υποστήριξης; Π.χ. Δίοδος, νεανικής επιχειρηματικότητας (αν και ήδη 30άρης);

    Ευχαριστώ όσους έκατσαν και το διάβασαν όλο. Ευχαριστώ ιδιαίτερα (και προκαταβολικά) όσους διαθέσουν λίγο από τον υπερ-πολύτιμο χρόνο τους και αστείρευτες γνώσεις τους και μου απαντήσουν. Επίσης, ευχαριστώ τον Θεό, τους γονείς μου, την Ακαδημία ... συγγνώμη ... αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο.

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ & ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    θα σου απαντήσω σε όσα ξέρω αν και δεν ειμαι λογιστής αλλά εχω μια επαφή με το είδος

    1. τον κωδικό θα στον πουν στην εφορία....εχει ενα βιβλίο με ολους τους κωδικούς....θα τους περιγράψεις τι θες και θα σου πουν

    2. δεν περνάει κανένας απο το σπίτι σου ....θεωρητικά ενδέχεται καποια στιγμή να περάσει καποιος να ελέξει τα βιβλία σου...αλλα απλά θεωρητικό...

    εγώ εχω βιβλία Β Κατηγορίας 6 χρόναι περίπου και να φανταστεί το εσόδων-εξόδων δεν το συμπληρώνω ποτέ απο αμέλεια....
    λίγο δύσκολο να έρθουν σπίτι σου....να ελέξουν...προτειμουν να πηγαίνουν εκεί που ειναι σίγουρ οοτι θα βρουν καποιον.....

    3. αν κάνεις έναρξη πρέπει να βάλεις και ΤΕΒΕ....
    αν εργάζεσαι σε κάποιον συγκεκριμένα και σου κολλάει ΙΚΑ....τότε μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ (με λίγο τρέξιμο κ χαρτούρα) εφόσον εισαι νέος ασφαλισμένος (μετά το 1992)
    αλλά το ΙΚΑ πρέπει αν έχει συνέχεια και πλήρη ασφάλιση αλλιώς θα πρέπει να πληρώνεις και ΤΕΒΕ (ολόκληρο το ποσό , όχι συμπληρωματικό)...

    4. για τιςι διαδικασίες ίδρυσης ζητάς πολλά...
    πήγαινε στην εφορία που ανήκει το σπίτι που θα δηλώσεις έδρα....θα σου πουν τα πάντα...
    πρώτα περνας απο πρωτοκολλο και μετα από ΚΒΣ για θεώρηση βιβλιων....να έχεις ατσάλινα νεύρα ή να στο κάνει κάποιος λογιστής που έχει τα κονέ....

    5. με την ιστοσελίδα απο ότι ξέρω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φυσικά.....στις νέες φορολογικές δηλώσεις αναφερεις αν ασκεις δραστηριοτητες μεσω ιντερνετ....

    6.. για τα προγράμματα μπες ΟΑΕΔ να δεις....και στο υπουργείο ανάπτυξης...
    .ΕΠΙΣΗΣ στη σελίδα του ΕΟΜΜΕΧ αλλά εκεί εχει εκταμιευθεί το Γ ΚΠΣ και πρέπει να περιμένεις το Δ ΚΠΣ....αλλά το καλό ειναι οτι εκει τα κονδύλια ειναι πολύ μεγαλύτερα.....

    Υ.Γ. επειδή οι έλληνες δημοσιοι υπάλληλοι ειναι άσχετοι υπάρχει περίπτωση απο υπάλληλο σε υπάλληλο να σου λένε διαφορετικές μαλακίες....επίσης αμα μπλέξεις με ΤΕΒΕ-ΙΚΑ θα καταλάβεις τι εστί δημοσίου παραπληροφόρηση....
    σημαντικό να είσαι σε καλή εφορία.....αλλο η Εφορία Ζωγράφου ας πούμε και άλλο η Εφορία Μενιδίου ( )
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222
    Ευχαριστώ zzr2005 για τον κόπο σου να μου απαντήσεις
    Αυτό με τον κωδικό δεν νομίζω να μου το πούν τόσο εύκολα. Σε μια ανάλογη περίπτωση πριν χρόνια, μου είχαν δώσει το βιβλίο που έχουν οι εφοριακοί και μου είπαν "ψάξε μόνος σου" Οταν είδα οτι αυτό θα μου'περνε κανά 6μηνο, σηκώθηκα και έφυγα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
    Ευχαριστώ zzr2005 για τον κόπο σου να μου απαντήσεις
    Αυτό με τον κωδικό δεν νομίζω να μου το πούν τόσο εύκολα. Σε μια ανάλογη περίπτωση πριν χρόνια, μου είχαν δώσει το βιβλίο που έχουν οι εφοριακοί και μου είπαν "ψάξε μόνος σου" Οταν είδα οτι αυτό θα μου'περνε κανά 6μηνο, σηκώθηκα και έφυγα
    σε αυτό έχεις δίκιο....εξαρτάται τον υπάλληλο....εκεί πρέπει να εχεις υπομονή και να ψάξεις....

    αλλιώς στέλνεις τη γιαγιά σου με εξουσιοδότηση (κατα προτίμηση να είναι πανω απο 80 χρονων και να μην βλέπει τίποτα) και απο το να τους κάνει τα νεύρα τσατάλια να είσαι σίγουρος οτι θα ψάξουν μονοι τους και θα βρουθν τον κωδικό....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

Παρόμοια θέματα

  1. Off Topic και Δεοντολογία...
    από OldMan στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 14:04
  2. Καποιος Λογιστης??
    από Sapadak στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 18:09
  3. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 02:28
  4. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF