Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αλλαγή Λαδιων σε Dl-650

  1. #1

    Αλλαγή Λαδιων σε Dl-650

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα και νέος κάτοχος ενός V-strom 650 '04. Το πήρα από ξάδερφο 3800 Km. ΑΘΙΧΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ! Τώρα έχω 6000 Km και έπρεπε ήδη από τις 5000 να αλλάξω λάδια και φίλτο. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί με την αγορά και τα συνεργεία. Η εγγύηση έχει λήξει οπότε δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω σε εξουσιοδοτημένο Suzuki γιατί άκουσα κάτι τιμές 50 ευρώ μόνο τα λάδια χωρίς τα εργατικα. Έχει βάλει κανείς Motul ή κάποια άλλη επώνυμη μάρκα? Να βάλω συνθετικά ή ημισυνθετικά? Και κάτι άλλο, επειδή είμαι ψηλός (1,90) ρύθμισα το λεβιεδάκι του πίσω φρένου γιατί με ενοχλούσε η γωνία του ποδιού. Τώρα είναι ΟΚ αλλά ανάβει συνεχώς το φως του φρένου. Εχει κανείς καμιά ιδέα???

    Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!!
    easyrider450
    ...πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι!!!

  2. #2
    Αφου εισαι εκτος εγγυησης, αλλαξε τα και μονος σου... Σε οποιοδηποτε μαστορα και να πας μπορει να σου τα αλλαξει (ειναι 10' θεμα).


    Για το πενταλ του φρενου, η διαδικασια υπαρχει στο manual, αλλα μαλλον δε θα το εχεις. Στο σημειο που το πενταλ βιδωνει στο πλαισιο, και λιγο πανω και δεξια, θα δεις ενα καλωδιο που τελειωνει σε ενα πλαστικο ντουι. Αυτο το ντουι το βιδωνεις/ξεβιδωνεις και μολις σβησουν τα στοπ, του δινεις λιιιιγο ακομα αερα.


    http://i22.photobucket.com/albums/b3...8253/freno.jpg

    KΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!

  3. #3

    Re: Αλλαγή Λαδιων σε Dl-650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από easyrider450
    Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα και νέος κάτοχος ενός V-strom 650 '04. Το πήρα από ξάδερφο 3800 Km. ΑΘΙΧΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ! Τώρα έχω 6000 Km και έπρεπε ήδη από τις 5000 να αλλάξω λάδια και φίλτο. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί με την αγορά και τα συνεργεία. Η εγγύηση έχει λήξει οπότε δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω σε εξουσιοδοτημένο Suzuki γιατί άκουσα κάτι τιμές 50 ευρώ μόνο τα λάδια χωρίς τα εργατικα. Έχει βάλει κανείς Motul ή κάποια άλλη επώνυμη μάρκα? Να βάλω συνθετικά ή ημισυνθετικά? Και κάτι άλλο, επειδή είμαι ψηλός (1,90) ρύθμισα το λεβιεδάκι του πίσω φρένου γιατί με ενοχλούσε η γωνία του ποδιού. Τώρα είναι ΟΚ αλλά ανάβει συνεχώς το φως του φρένου. Εχει κανείς καμιά ιδέα???

    Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι!!!
    H αντιπροσωπεία Motul δίνει. Για το 650cc ημισυνθετικά. Τέλος, αλλαξέ τα μόνος σου μαζί με το φίλτρο.

    Καλορίζικο και πέρνα και μια βόλτα από το "Μα πόσοι είμαστε επιτέλους;" να δηλώσεις παρόν.

    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  4. #4
    Thaks!!!
    easyrider450
    ...πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι!!!

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
    Αφου εισαι εκτος εγγυησης, αλλαξε τα και μονος σου... Σε οποιοδηποτε μαστορα και να πας μπορει να σου τα αλλαξει (ειναι 10' θεμα).


    Για το πενταλ του φρενου, η διαδικασια υπαρχει στο manual, αλλα μαλλον δε θα το εχεις. Στο σημειο που το πενταλ βιδωνει στο πλαισιο, και λιγο πανω και δεξια, θα δεις ενα καλωδιο που τελειωνει σε ενα πλαστικο ντουι. Αυτο το ντουι το βιδωνεις/ξεβιδωνεις και μολις σβησουν τα στοπ, του δινεις λιιιιγο ακομα αερα.


    http://i22.photobucket.com/albums/b3...8253/freno.jpg

    KΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!
    Είχες δίκιο για το φως του φρένου. Ήταν πολύ απλό. Ευχαριστώ!
    easyrider450
    ...πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι!!!

  6. #6
    Αnytime

    (Ηταν το πρωτο πραγμα που ρυθμισα και εγω στο δικο μου... )

  7. #7
    λαδακια θα σου ελεγα να βαζεις τα motoul τα ημισυνθετικα!

    εγω εκανα μια προσπαθεια αναζητησης καλυτερου λυπαντικού δοκιμαζοντας και αλλες μαρκες!Δεν ειδα την διαφορα που περιμενα!Ίσα ίσα που έπεσε και η απόδοση πιο γρήγορα! Πάλι sta motul θα γυρίσω!

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών σε BMW F 650 , τι και πως;
    από kotsis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2012, 13:03
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 10:46
  3. Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 12:05
  4. Power commander σε DL 650
    από BIG BLACK στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 09:52
  5. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF