Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Bering RX-15

  1. #1
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Question Bering RX-15

    Εχω ενα ζευγάρι γάντια της Colori εδω και 1,5 χρόνο, το 2ο ζευγάρι συγκεκριμένα, καθώς φθείρονται στην περιοχή του αντίχειρα της και ξηλώνουν σιγά-σιγά εκεί αλλα και στις kevlar ραφές που είναι τα αφρώδη προστατευτικά των δάκτυλων.

    Το κόστος τους είναι σταθερά απο τότε που πήρα το πρώτο μου ζευγάρι μέσα στο 2003 στα 50ευρώ.

    Απο θέμα πτώσης με πολλά χιλιόμετρα (έφυγα με 90χ.α.ω και σύρθηκα για 20 μέτρα περίπου με τις παλάμες μου να πυρώνουν άσχημα ) μπορώ να πω οτι τα λεφτά τους τα βγάλανε και με το παραπάνω - τα αψεγάδιαστα χεράκια μου το ξέρουνε -



    Το επόμενο μοντέλο μετά τα δικά μου (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι και καλύτερα)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4406.jpg 
Προβολές:	705 
Μέγεθος:	12,5 KB 
ID:	83838
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Ωστόσο πριν αρκετό καιρό είχα πάει στον αντιπρόσωπο εδω στα Χανιά να δοκιμάσω τα RX-8 καθώς μου άρεσε πάρα πολύ η εφαρμογή τους (λεπτά με πολύ καλή αίσθηση) αλλα και το παρουσιαστικό τους (πολύ όμορφα), αλλα δεν τα πήρα γιατί μου φάνηκαν μισά σε πάχος σε σχέση με τα Colori και για το γεγονός οτι είχαν αεραγωγούς στα 2 δάκτυλα που δεν το ήθελα.
    Α και η τιμή ηταν . Καλά εχω φάει και κόλλημα με τα Bering γενικότερα οπότε...

    Στο θέμα μου τώρα: Είδα το νεο μοντέλο της RX σειράς, το 15 και μου άρεσαν πάρα πολύ στη φωτογραφία. Δεν τα 'χω φορέσει για να ξέρω τι λένε και σαφέστα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν στο δύσκολο ρόλο που θα κληθούν σε περίπτωση πτώσης.

    Τα 'χει αγοράσει κανείς; Εντυπώσεις;
    Και πως μπορώ να βρω πιο είναι το σωστό μέγεθος για 'μενα αν τα αγοράσω online;



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cug080_g.jpg 
Προβολές:	696 
Μέγεθος:	18,0 KB 
ID:	83839
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Α ναι ξέχασα, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΦΟΡΑΕΙ Bering!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    παρε χαρακα και μετρα το πλατος της παλαμης σου.σε καποια site σου δειχνουν την μεθοδο να το κανεις...
    τωρα και εγω ψαχνω σαν αυτο που θες και εσυ.εννοω στο στυλ.θελω full ενισχυσεις και δεν με νοιαζει ο αεραγωγος που μπορει να εχουν.

    καποια αλλη μαρκα εχει καποιος υπ οψιν.?
    θα παω να δω το alpinestar,και ενοειτια bering,colori.κολημα με μαρκες δεν εχω αρκει να ειναι καλο στην προστασια!
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  5. #5
    Που ειμαι; Τι κανω εδω; Το avatar του/της Pitsakos
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Α ναι ξέχασα, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΦΟΡΑΕΙ Bering!


    Γιατι δεν φοραει κανει Bering; εγω και μπουφαν και γαντια bering φοραω! βεβαια λιγο πιο παλιας χρονολογιας! Οσο για τα γαντια που εχεις στην φοτο πρεπει να τα εχω δοκιμασει! δεν μου αρεσαν και τοσο ηταν λιγο σκληρα
    Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να ειναι ασχημη...

  6. #6
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Το κακό είναι οτι η Bering δεν τα μετράει τα γάντια της σε xs-s-m-l-xl-xxl κ.τ.λ
    , αλλα σε Τ3-Τ4-Τ5 και πάει λέγοντας οπότε μάλλον πως πρέπει να τα δοκιμάσω στο χέρι μου για να μαι σίγουρος πριν τα σκάσω χοντρά και μετά τα χτυπώ στην κεφαλή μου.

    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  7. #7
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    Νικόλα, πήρα τα εν λόγω γάντια πριν 7-8 μήνες.
    Τα φόρεσα 1-2 φορές εντός πόλης (στα λίγα κρύα που έβαλε) και έκτοτε είμαι με τα καλοκαιρινά γάντια.
    Γιατί; Γιατί σε 20' οδήγησης (βράδυ) η παλάμη είχε γίνει "μούσκεμα"... παραείναι ζεστά...
    Επίσης δε με ενθουσίασε η αίσθηση αφής που σου δίνανε (λίγο χοντροκομμένα, έλλειμμα εξοικείωσης σε σχέση με τα άλλα που είναι πιο λεπτά;.. δεν ξέρω).
    Τα έχω κρατήσει μόνο για καμια εξόρμηση εκτός...

    Καθημερινή χρήση στην πόλη, γιοκ...
    Motorcycle Emptiness

  8. #8
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
    Νικόλα, πήρα τα εν λόγω γάντια πριν 7-8 μήνες.
    Τα φόρεσα 1-2 φορές εντός πόλης (στα λίγα κρύα που έβαλε) και έκτοτε είμαι με τα καλοκαιρινά γάντια.
    Γιατί; Γιατί σε 20' οδήγησης (βράδυ) η παλάμη είχε γίνει "μούσκεμα"... παραείναι ζεστά...
    Επίσης δε με ενθουσίασε η αίσθηση αφής που σου δίνανε (λίγο χοντροκομμένα, έλλειμμα εξοικείωσης σε σχέση με τα άλλα που είναι πιο λεπτά;.. δεν ξέρω).
    Τα έχω κρατήσει μόνο για καμια εξόρμηση εκτός...

    Καθημερινή χρήση στην πόλη, γιοκ...
    Χοντροκομμένα και ζεστά;

    Αυτό δεν το περίμενα απο supersport γάντι, αλλα οκ...

    Και 'γω με τα Colori το ξερώ πως σε λίγες μέρες θα ποτίζουν με ιδρώτα αλλα τα κρατάω γιατί μ' εχουν σώσει. Οπότε μάλλον πως θα προχωρήσω σε αγορά αν ξέρω και το μέγεθος μου: Π.χ εγω που είμαι 1,70 τι μέγεθος να ζητήσω;

    Σ' ευχαριστώ Παναγιώτη!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  9. #9
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Βρήκα το παρακάτω σε site καταστήματος που έχει και Bering..

    Ελπίζω να βοηθήσει (αν δεν έχεεις ήδη παραγγείλει)..

    Tα colori της φωτό είναι 'δροσερά' για ζέστη..;



    (by the way πόσο έχουν τα RX8,15..; )


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sizes.gif 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	16,9 KB 
ID:	87700
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  10. #10
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Λοιπόν τα πήρα τα RX-15 online απο γνωστό μαγαζί στην Αθήνα που αρχίζει απο "Ξ" 130ευρώ + 7 τα μεταφορικά για Χανιά .

    Πριν τα παραγγείλω πήρα ενα τηλ. για να συμβουλευτώ τον πωλητή για τα μεγέθη. Εμένα η παλάμη μου είναι 9,5εκ. Αυτός μου πρότεινε να πάρω το Τ10 που είναι για 10εκ. παλάμη, για να ναι "μπόλικο" οπως μου είπε. Εγω διάλεξα το Τ9 μιας που είμαι σίγουρος οτι σε κάμποσο καιρό με αυτές τις ζέστες θα ανοίξουν ωσπου να φτάσουν το ιδανικό μέγεθος.

    Και δεν είχα κι' άδικο!

    Τα γάντια είναι οντως ζεστά για το είδος τους, αλλα σημειώστε πως η εταιρία δεν τα χαρακτηρίζει ούτε καλοκαιρινά, αλλα ούτε και χειμερινά + το γεγονός οτι είναι καινούργια, αρα "παχιά" ακόμα. Οπότε το θέμα "ζεστά" πιστεύω πως είναι δικαιολογημένο.

    Είναι μακριά και μπαίνουν πάνω απο το μπουφάν. Στην αρχή μου ξύνησε λιγάκι αλλα τώρα είμαι οκ. Στο κάτω-κάτω η προστασία που σου παρέχει το κάθε γάντι που φοριέται πάνω απο τα μανίκια είναι σίγουρα καλύτερη.

    Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και απο θέμα ενισχύσεων (που πραγματικά είναι αστακός) και απο θέμα εμφάνισης και απο θέμα "αίσθησης".


    Τα συνηστώ ανεπιφύλακτα!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  11. #11
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Λάμπρο τα RX-8 (πέρισυ) μου τα πανε για 150ευρώ εδω στα Χανιά (κλέφτες ).

    Τώρα σχετικά με τα RX-15 δες εδώ που τα αγόρασα.

    Το γάντι της Colori που εχω πιο πάνω σε φωτογραφία θαρρώ πως είναι καλοκαιρινό γιατί σε πολλά σημεία του θυμάμαι πως ηταν διάτρυτο. Δεν ξέρω αν θα ναι αρκετά "δροσερό" στις ζέστες...(είχα το προηγούμενο μοντέλο που ηταν ολο δέρμα).



    Υ.Γ: Τελικά το μέγεθος της παλάμης μου είναι 8,5εκ. (πάλι φουστάνα τα κανα ) αλλα το Τ9 μου έρχεται τελικά κουτί!
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  12. #12
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Λέτε να ισχύει αυτό το ταμπελάκι που είχαν μαζί τους;

    Δηλαδή δεν ξέρω, πολύ εξωτικά υλικά για γάντια μου φαίνονται...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled-1.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	88496
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  13. #13
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Υ.Γ: Τελικά το μέγεθος της παλάμης μου είναι 8,5εκ. (πάλι φουστάνα τα κανα ) αλλα το Τ9 μου έρχεται τελικά κουτί!
    Και μένα 8,5 είναι και ζήτησα να μου φέρουν το Τ8 (για το καλοκαιρνό sx11)..Για να δούμε..

    Κανονικά στους πίνακες έπρεπε να έχουν και το μήκος του μεσαίου δάχτυλου..! :rotflmao:
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  14. #14
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Πλάκα-πλάκα στην παλάμη και στον αντίχειρα είν' εντάξει αλλα στα υπόλοιπα δάχτυλα έχει λίγο μπόσικο, οπότε θα 'χεις πλήρη "λειτουργικότητα" του μεσαίου δάχτυλου οταν σου χρειαστεί .

    Τα sx11 και τα logan είναι τα αντίστοιχα καλοκαιρινό και χειμερινό.

    Πολύ καλή επιλογή έκανες!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

Παρόμοια θέματα

  1. Ακουσατε - Ακουσατε .......την Τριτη 15/3.......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2005, 12:28
  2. μπουφαν BERING
    από adellas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 11:18
  3. δερματινο μπουφαν BERING
    από adellas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2005, 10:21
  4. kata tis 15.00 simera tha eimai nea makri
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2004, 13:03
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF