Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: Λες να το τολμήσω... (αγορά Cbf600s)

  1. #1
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150

    Λες να το τολμήσω... (αγορά Cbf600s)

    Πριν κάνα εξάμηνο λειψό ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός ολοκαίνουριου CBF250. Το σχέδιο ήταν να το κρατήσω κάνα χρόνο, άντε δύο, να βολεύομαι στην πόλη, να πάω καμιά βολτίτσα κοντινή και μετά, με το καλό, να το πασάρω στον αδελφό μου. Να γλυτώσει κι αυτός από το ρημάδι το παπί (που έχει γίνει ο δράκουλας ο ίδιος---με το ζόρι, γιατί από μόνος του δέκα χρόνια μετά τον ίδιο χάρο θα καβαλάει), να πάρω και εγώ κάτι άλλο. Όμορφο σχέδιο και συνετό.

    Πέρασαν οι μήνες, έγραψα χιλιόμετρα, χτένισα την πόλη, πήγα βολτούλες, πήγα ταξιδάκια, το κοντρέρ έφασε αισίως τα 12000. Το δυομισαράκι σκυλί: Με έβγαλε ασπροπρόσωπο παντού. Έλα όμως που τώρα αρχίζει να με τρώει άσχημα... Σε πείσμα κάθε λογικής---εξ' αιτίας της σχετικά "πολυδάπανης" οικονομικής περιόδου που διανύω---έχω αρχίσει να σκέφτομαι επιχειρήματα το τύπου: "Μωρέ τι τώρα, τι σε έξη μήνες. Να πάμε και κάνα ταξιδάκι το καλοκαίρι...".

    Ο λόγος για ένα CBF600S.

    Σήμερα μάλιστα έκανα μια κίνηση που μπορεί να αποβεί μοιραία: Μπήκα σε ένα μαγαζί και το καβάλησα. Ταίριαξε πάνω μου γάντι, και όχι μόνο αυτό: ήταν και ένα υπέροχο μπλέ-μεταλλικό χρώμα που, γυαλίζοντας και αστράφτοντας κάτω από τα φώτα του μαγαζιού, με άφησε άφωνο...

    Τώρα μου μένει να αντιμετωπίσω το εσωτερικό δίλημμα: Να το παίξω συνετός και λογικός (έχοντας πατήσει για τα καλά την τρίτη δεκαετία πια) και να περιμένω ένα εξάμηνο / χρόνο να περάσει η περίοδος των "ισχνών αγελάδων", ή να πω "ρε δε γαμεί, μια φορά ζούμε" και να χρεωθώ λίγο περισσότερο.

    Εδώ σε θέλω αγαπητέ συμφορουμίτη: Να ακούσω τη φωνή της λογικής, ή να αποδείξω περίτρανα ότι περνάω πρώιμη κρίση μέσης ηλικίας...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    δε μας λες καλύτερα αν σου παίρνουν ανταλλαγή το "μικρό" γιατί έχουμε και 'μεις κώλο και μας τρώει

  3. #3
    εγώ πάντως όταν ήθελα να το αλλάξω με το Hornet μου το έπαιρνε με 3000 ευρώ και είχε κάνει κοντά στα 12.000 χλμ
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Εχε υπόψην σου ότι τα έξοδα του ενός και του άλλου δεν είναι ίδια. Μην σταθείς μόνο στο κόστος της αγοράς αλλά και της συντήρησης και της χρήσης.

    Πέραν αυτού, αν έχεις λίγη υπομονή ψάξε μήπως βρείς καμιά ευκαιρία για μεταχ. Η μηχανή είναι σκυλί και αν βρείς κάποιον που την φρόντιζε αλλά θέλει να την δώσει θα την πάρεις σε πολύ καλή τιμή.

    Αρα,

    Ξεκίνα από τώρα το ψάξιμο. Αν δεν βρείς κάτι καλό θα έχει περάσει ο χρόνος που θέλεις και θα την πάρεις καινούργια.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Εδώ σε θέλω αγαπητέ συμφορουμίτη: Να ακούσω τη φωνή της λογικής, ή να αποδείξω περίτρανα ότι περνάω πρώιμη κρίση μέσης ηλικίας...
    Σίγουρα ο καθένας έχει την άποψή του αλλά μόνο εσύ γνωρίζεις μέχρι που μπορείς " να απλώσεις το καλάθι" που λένε.

    Η δική μου η άποψη αγαπητέ συμφορουμίτη πάει στο "δε γαμιέται, μια ζωή την έχουμε"

    Εσύ όμως είσαι αυτός που ξέρει πρώτος απ'όλους μας μέχρι που μπορείς να φτάσεις, αν λοιπόν έχεις αρκετές πιθανότητες ν'απλώσεις το καλάθι λίιιγο περισσότερο τόσο ώστε να μη χρειαστεί ν'αφήσεις τον εαυτό σου να αγχωθεί ιδιαίτερα, κάν'το. Αξίζει !

    Και να είσαι σίγουρος πως δεν θα το μετανιώσεις, όπως σου κόπηκε η λαλιά τη στιγμή που κάθησες πρώτη φορά πάνω της, ένα παρόμοιο συναίσθημα θα σε γεμίζει κάθε μέρα που θα μοιράζεσαι μαζί της !



    Το θρεντάκι μου δείχνει πως είσαι ψημένος πάντως

  6. #6
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    δε μας λες καλύτερα αν σου παίρνουν ανταλλαγή το "μικρό" γιατί έχουμε και 'μεις κώλο και μας τρώει
    Θα το ρωτήσω και αυτό, αν και βλέπω το μικρο να μένει στην... "οικογένεια". Πάντως 3000 που είπε ο
    BILLY FILTH δεν είναι καθόλου κακή προσφορά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Θα το ρωτήσω και αυτό, αν και βλέπω το μικρο να μένει στην... "οικογένεια". Πάντως 3000 που είπε ο
    BILLY FILTH δεν είναι καθόλου κακή προσφορά.
    τι κακή... τρίκαλη είναι
    βρε λες

  8. #8
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Το θρεντάκι μου δείχνει πως είσαι ψημένος πάντως
    Και όσο πάει ψήνομαι και περισσότερο

    Για τα οικονομικά, εντάξει, υπολόγιζα να το αγοράσω "της μετρητοίς". Αν το πάρω τώρα θα χρειαστεί να βάλω και κάποιες δώσεις, τα μισά ας πούμε για κανα χρόνο το πολύ, κάτι στο οποίο είμαι περισσότερο "φιλοσοφικά" αντίθετος (δάνεια για αγορά καταναλωτικών αγαθών). Το κατά πόσο θα ανταπεξέλθω---στην αποπληρωμή και στο κόστος συντήρησης---δεν το φοβάμαι. Είναι απολύτως μέσα στις δυνατότητες μου, αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

    Κοίτα να δεις που όσο το στριφογυρίζω ψήνομαι περισσότερο :a13:

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    τι κακή... τρίκαλη είναι
    βρε λες
    τότε το cbf είχε κλείσει χρόνο με τα service στον αντιπρόσωπο και η μόνη αλλαγή του ήταν το bugster. Επειδή ο ίδιος του έκανε τα service μου το έπαιρνε 3000 ευρώ και σκεφτείτε ότι εγώ κομπλέ (άδειες πινακίδες κτλ) το είχα πάρει 3650 ευρώ.

    Τελικά το κράτησα και πήρα και το Hornet
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  10. #10
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Αυτή η σκέψη με τυρανάει εδώ και μέρες! Μία από τα ίδια. Ευτυχής κάτοχος ενός CBF250 εδώ και 13.000χλμ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του CBF600ABS. Δεν το έχω καβαλήσει ακόμα, γιατί δεν παίζουν φράγκα αυτή την εποχή... Αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει αυτή η αλλαγή!
    ...

  11. #11
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148

    Re: Λες να το τολμήσω... (αγορά Cbf600s)

    "ρε δε γαμεί, μια φορά ζούμε"

    +1000


  12. #12
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Τελικά μάλλον το αποφάσισα...

    Δίνω στον εαυτό μου μια-δυο βδομάδες ακόμη, μήπως και πρυτανεύσει η λογική, και μετά το Πάσχα, με το αρνί ακόμη στο στομάχι, σπάω τον κουμπαρά και την παραγγέλνω.

    Επί του πρακτικού, και σχετικά με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, σκέφτεστε κανέναν λόγο να την αποφύγω? Κάποιο πρόβλημα που θα έπρεπε να ξέρω? Κάποιο κουσούρι?

    Η χρήση της θα είναι αυτή της μοναδικής μοτοσυκλέτας, δηλ. πήγαινε έλα στη δουλειά κάθε μέρα, μετακινήσεις στην Αθήνα, αποδράσεις τα Σαββατοκύριακα (κυρίως δικάβαλο), εκδρομούλες όποτε τύχει, καμιά βολτούλα με τα παιδιά από το forum... τέτοια πράματα.

    Η μοσυκλετιστική μου εμπειρία μικρή: Σκούτερ και παπιά για πολλά χρόνια, και το δυόμιση για περίπου 12000 χλμ.

    Για πείτε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Επί του πρακτικού, και σχετικά με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, σκέφτεστε κανέναν λόγο να την αποφύγω? Κάποιο πρόβλημα που θα έπρεπε να ξέρω? Κάποιο κουσούρι?
    Ναι, είναι Honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Πέρα από την πλάκα, κοίταξες ER-6F ή Bandit

  14. #14
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    Πέρα από την πλάκα, κοίταξες ER-6F ή Bandit
    Κανένα από τα δύο δεν μου πολυκάθετε καλά. Kawasaki δεν θα ήθελα και πολύ να πάρω (δεν έχει και την φήμη της πιο αξιόπιστης κατασκευάστριας), και επιπλέον το ER-6F δεν ξέρω πόσο καλό θα ήταν δικάβαλο. Το bandit τώρα... δεν ξέρω, δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο λόγο εναντίον του αλλά... δεν.

    Ναι, είναι Honda :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αυτό, μια και βαδίζουμε ολοταχώς προς την μέση ηλικία, είναι μάλλον πλεονέκτημα (για μένα μιλάω φυσικά)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    καλά πάει τώρα
    για διαμάχη

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να το πάρω?(cbf600)
    από sakdrama στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 12:48
  2. ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 01:49
  3. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 02:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF