Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ

  1. #1

    ΛΥΣΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΓΙΑΤΙ ΚΟΛΛΗΣΕ

    Θελω να κανω μια ερωτηση που μου εχει παρει τα μυαλα απο την περιεργια... κχ 125 ...πριν 20 περιπου ντεποζιτα αλλαχτηκε προλιπτικα πιστονι... ξαφνικα προχτες κολλησε...ανοιχτηκε σημερα το μισο και το περιεργο ειναι οτι το μοτερακι μεσα ειναι γεματο γρεζια...ΠΟΛΛΑ ΓΡΕΖΙΑ...πιστονι και κυλινδρος ειναι λες και εχουν κανει χαρακιρι...μπιελα φαινεται καλα προς το παρον αλλα αυτα τα γρεζια εχουν γεμισει τα αυτια μου ψυλλους...η ερωτηση μου εχετε καταλαβει ποια ειναι...ποια μπορει να ειναι η αιτια για ολο αυτο το γρεζι???????ΠΟΙΑ?????

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    ΔΕΝ κολλάει πιστόνι από γρέζια !!!

    (εκτός αν πήγανε στις τσιμούχες του στραφαλοθάλαμου, τις σκίσανε και τράβηξε αέρα - αλλά θα το καταλάβαινες από το τρελό και ανεξέλεγκτο ανέβασμα των στροφών !!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Έχει κύλινδρο nicasil ?

    φαντάζομαι ναι..

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Έχει κύλινδρο nicasil ?

    φαντάζομαι ναι..
    YEAP

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    YEAP
    Mάιστα...

    Μερικές ερωτησούλες...

    1) Το πιστόνι το άλλαξες μόνος σου?
    2) Πως 'διαλέχτηκε' το πιστόνι?
    3) Πριν την αλλαγή, μετρήθηκε ο κύλινδρος?
    4) Πέραν των παραπάνω, έγινε οπτικός έλεγχος του χιτωνίου
    5) Έχεις κάποιοες φωτό, εκτός του ΄χαμού' που έχει δημιουργηθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το
    design της κεντρικής θυρίδας εισαγωγής (όχι των μεταφοράς)
    6) Μετά το κόλλημα, έχει 'ξεφλουδίσει' ο κύλινδρος?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Mάιστα...

    Μερικές ερωτησούλες...

    1) Το πιστόνι το άλλαξες μόνος σου?
    2) Πως 'διαλέχτηκε' το πιστόνι?
    3) Πριν την αλλαγή, μετρήθηκε ο κύλινδρος?
    4) Πέραν των παραπάνω, έγινε οπτικός έλεγχος του χιτωνίου
    5) Έχεις κάποιοες φωτό, εκτός του ΄χαμού' που έχει δημιουργηθεί, θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε το
    design της κεντρικής θυρίδας εισαγωγής (όχι των μεταφοράς)
    6) Μετά το κόλλημα, έχει 'ξεφλουδίσει' ο κύλινδρος?
    Να πω οτι αυτο το ποστ το ανοιξα λογω αμφιβολιων που τρεφω στο οτι προκληθηκε εξαιτιας μου η της χρησης μου η ζημια. Το μηχανακι αυτο φτιαχνει ο συνεργειας απο τον οποιο και το αγορασα...απο κει ξεκινησαν και οι συναναστροφες μου και εκει περιοριζονται...σε αυτο το μηχανακι...παμε στις απαντησεις....
    1)οχι το αλλαξε ο συνεργειας...
    2)μαμα πιστονι....δεν εχω λογω να κυνηγησω παραπανω αποδοσεις και για αυτο ...μαμα
    3,4)δε ξερω...
    5)οχι
    6)οχι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Κουφά αλλά παλιά (πολύ παλιά...) συμβαίνανε κάτι τέτοια...




    Φίλτρο αέρα έχει το μηχανάκι ??? αν όχι μπορεί να έχει "ρουφήξει" οτιδήποτε...

    Αν έχει ρήντ-βάλβ, τα κλαπεδάκια είναι όλα στην θέση τους ???

    Τα ρουλεμάν του στροφάλου σε τι κατάσταση είναι ??? Κάποια φορά ταλαιπωρημένο ρουλεμάν με χοντρά μπόσικα είχε "φτύσει" μπίλλια (ή μάλλον καλύτερα κομμάτι από το πλαινό προστατευτικό) που είχε ανέβει μέσα από τις θυρίδες...

    Εννοείται ότι όποιος πέρασε πιστόνι θα έβαλε σωστά τα ελατήρια εεε ??? έχω δεί "μάστορα" να έχει φορέσει ανάποδα ελατήριο και μετά για να κουμπώσει ο κύλινδρος έριχνε ματσολιές...Ο κύλινδρος τελικά φορέθηκε, αλλά...

    Χμμμ δούλεψε με σωστή αναλογία λαδιού ή μήπως έγινε κανένας πειραματισμός με full συνθετικά ενώ μέσα είχε ημισυνθετικά (ή το ανάποδο) ???

    Θεωρώ ότι το πιστόνι-ελατήρια που φορέθηκαν προληπτικά ήταν τα σωστά εεεεε ???



    Στην πορεία θα θυμηθώ κι άλλα...(σόρυ αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια που "κόλλαγα" δίχρονα και τα έχω ψιλοξεχάσει... )

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    Να πω οτι αυτο το ποστ το ανοιξα λογω αμφιβολιων που τρεφω στο οτι προκληθηκε εξαιτιας μου η της χρησης μου η ζημια. Το μηχανακι αυτο φτιαχνει ο συνεργειας απο τον οποιο και το αγορασα...απο κει ξεκινησαν και οι συναναστροφες μου και εκει περιοριζονται...σε αυτο το μηχανακι...παμε στις απαντησεις....
    1)οχι το αλλαξε ο συνεργειας...
    2)μαμα πιστονι....δεν εχω λογω να κυνηγησω παραπανω αποδοσεις και για αυτο ...μαμα
    3,4)δε ξερω...
    5)οχι
    6)οχι...
    Nίκο για μαμά πιστόνι μιλάμε πάντα.

    Οι κατασκευαστές -όχι μόνο η Kawasaki- όταν έχουν nicasil κύλινδρους, συνήθως τους κατηγοριοποιούν (βάση διαμέτρου) και ανάλογα έχουν και διαφορετικά πιστόνια που να παντρεύονται σωστά (όσον αφορά τις ανοχές) με τον εκάστοτε κύλινδρο. Φυσικά μιλάμε για μικροδιαφορές οι οποίες δεν έχουν καμμία επίπτωση στον κυβισμό (έχουν όμως στην επίτευξη του σωστού διακένου μεταξύ εμβόλου-χιτωνίου).

    Επίσης, μερικές θυρίδες εισαγωγής έχουν γέφυρα (ή 'νεύρο') το οποίο παλαιότερα σε κάποια πράσινα μηχανάκια παρουσίαζε φθορές. Υπάρχει περίπτωση από εκεί να προκλήθηκε φθορά στα ελατήρια.

    Τα παραπάνω, σε γενικές γραμμές αφού ούτε γνωρίζω το μη/κι σου ούτε μας έχεις δώσει κάποιες σαφείς πληροφορίες (πέραν των γρεζιών).


    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    20 ντεπόζιτα δούλεψε, άρα δεν νομίζω να συνδέεται με το σερβις.

  10. #10
    Σιγουρα εχεις δικιο σον αφορα οτι οι πληροφοριες που δινω ειναι λιγες...ο λογος ειναι οτι οι μηχανολογικες μου γνωσεις ειναι λιγες και οχι απαραιτητα σωστες ,οποτε σα αποτελεσμα θα εχει το οτι πω να σας μπερδεψει και να με χαρακτηρησει καπως ...περαν τουτου προσπαθω να δωσω μια εξηγηση για τον εξης λογο...τα προληπτικα σερβισακια γινοντουσαν σε διαστηματα πολυ μεγαλυτερα των εικοσι ντεποζιτων χωρις να εχει βγαλει το παραμικρο...και απλα τωρα εφοσων υπεστει την ιδια χρηση οπως παντα και απλα προσπαθω να δωσω μια εξηγηση πιαρπανω απο το ‘’ηρθε η ωρα του’’ και το μεγαλο μου ερωτημα ηταν τα γρεζια...γρεζια σε μεγεθος αμμοκοκκου...ΤΕΡΑΣΤΙΑ...ΕΚΕΙ ΚΟΛΛΑΩ...αυριο θα ανοιχτει τεειως το μοτερ και απλα θα ηθελα να εχω στο μυαλο μου ισως μια παραπανω εξηγηση απο αυτη πουθα μου δωθει ετιομη

  11. #11
    Πάρε φωτό, έστω και με κινητό

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12
    okeik then...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    κ εγω πιστευω οτι κατι παιχτηκε με τις ανοχες ή οτι σου εβαλαν κανα φτηνιαρικο πιστονι τελειωμενο...

    ή μηπως δεν αλλαξε το πιστονι καν?

  14. #14
    Ίσως είναι άσχετο, αλλά κάποτε (πολύ κάποτε) στο παπί ένας ευγενής μηχανικός μου είπε ότι επειδή δεν έβρισκε πιστόνι για το 80άρι παπί μου, θεώρησε πρέπον να μου βάλει από πενηντάρι...

    Και φυσικά δεν τον πλήρωσα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2003
    Μηνύματα
    605
    σε δουλευε μαλλον zireous... εκτως αν εννοουσε πιστονι μαζι με κυλινδρο

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μία απορία μου
    από katath στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2010, 16:11
  2. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2009, 15:48
  3. Βοηθειστε Αν Μπορειτε
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 19:48
  4. ΕΧω Μια Απορια!!!
    από HELLSPIRIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2005, 09:14
  5. Μια απορία...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 06:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF