Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: 1250χλμ σε 2 μέρες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    1250χλμ σε 2 μέρες part one

    Το ήθελα αρκετό καιρό αλλά δεν μου έβγαινε.
    Την Πέμπτη 19/8 τελικά κατάφερα να κονομήσω μια διήμερη άδεια από την γυναίκα μου.
    Λίγο θα μου πείτε αλλά κάτι είναι και αυτό. Χωρίς δεύτερη σκέψη φορτώνω το καινούργιο μου tank-bag της Oxford (καταπληκτικό προιόν για τα λεφτά του), ένα κλίκ πάνω η προφόρτιση, 38-34 στα λάστιχα και δρόμο…
    Προορισμός Γιάννενα φυσικά μιας και είχα σχεδόν από πέρσι να πάω στο χωριό και μου είχε λείψει η ηρεμία του.

    Όλα καλά στην Αθηνών-Κορίνθου εκτός από την μεγάλη κίνηση, και μετά τα Μέγαρα εκεί που ξεκινά η ανοιχτή δεξιά που βγάζει στην ανηφόρα πριν τα τούνελ, το πρώτο σοκ.
    Ενώ είμαι στα 170 πολεμώντας με τον αέρα που πάντα φυσάει στην περιοχή, με αιφνιδιάζει σουπερσπόρ που περνάει ξυστά δίπλα μου με τουλάχιστον πενήντα παραπάνω ! και χώνεται στην δεξιά στροφή σχεδόν ξύνοντας κάτω. Και όλα αυτά ανάμεσα σε αρκετά αυτοκίνητα… Μιλάμε ότι ο άνθρωπος είχε 10 κιλά αρχίδια και 10 γραμμάρια μυαλό !!! Ούτε που τον ξαναείδα. Δεν πρόλαβα καν να καταλάβω τι μηχανάκι ήταν.

    Μέσα από τα τούνελ με λιγότερη ταχύτητα για τον φόβο των καμερών, και χωρίς να το πολυκαταλάβω περνάω τον Ισθμό και συνεχίζω στην Πατρών με το κοντέρ να παίζει στα 130-160 χωρίς τίποτα το αξιοπερίεργο.

    Κοντά στην Ακράτα συναντώ ζευγάρι Γερμανών με γυμνό Hornet 900 και παίζουμε για αρκετά χιλιόμετρα παρά την πολύ κίνηση. Τελικά οι μοτοσικλετιστές σε όλο τον κόσμο ίδιοι είναι… Αρκεί μια μικρή πρόκληση για να αρχίσει το κυνηγητό…
    Άνιση η μάχη γιατί ο άνθρωπος ήταν φορτωμένος μέχρι αηδίας, και αρκετά πριν την Πάτρα ευγενικά χαιρετιόμαστε και χωρίζουμε.

    Πλησιάζοντας στο Ρίο μένω άναυδος αντικρίζοντας την γέφυρα. Πραγματικά πανέμορφη και τεράστια, μαγνητίζει το μάτι σε επικίνδυνο βαθμό και δεν είναι δύσκολο να φύγεις ευθεία σε καμιά στροφή χαζεύοντάς την.
    Όσο εντυπωσιακή είναι πριν ανέβεις, τόσο δεν την πολυκαταλαβαίνεις όταν είσαι πάνω.
    Μάλιστα τα διόδια τα πληρώνεις αφού περάσεις, πάνω που έχεις πιστέψει ότι είναι δωρεάν…

    Ανεφοδιασμός, και περνάω το Αγρίνιο με τον ήλιο που χαμηλώνει κόντρα στα μάτια μου και με δυσκολεύει αρκετά. Δεν σταματάω καθόλου στην Αμφιλοχία και συνεχίζω για Άρτα έχοντας μπροστά μου τις στροφές του Κατάφουρκου.
    Εκεί το φχαριστήθηκα. Άψογο το FZ6 δεν μάσησε σε καμία στροφή και τα Dunlop όντας ζεστά και έχοντας καθαρίσει από την σκόνη δεν με τρόμαξαν πουθενά. Καιρός ήταν, είχα σκουριάσει τόσο καιρό…

    Χαλάρωμα μετά και η Άρτα πλέον είναι κοντά. Χάνω την είσοδο του περιφερειακού Άρτας-Φιλιπιάδας και αναγκάζομαι να περάσω από μέσα με όλα τα φανάρια να με πιάνουν κόκκινο. Μα καλά συνεννοημένα ήταν ?
    Όταν πια μπείς στην κοιλάδα του Λούρου αρχίζει και μυρίζει Γιάννενα .
    Έχει σχεδόν βραδιάσει όταν φτάνω στην πρωτεύουσα της Ηπείρου. Εκεί ξαναγεμίζω βενζίνη και ξεκινάω για τα τελευταία 35 χιλιόμετρα της διαδρομής.
    Φθάνω στο χωριό κουρασμένος μεν αλλά ευχαριστημένος από την διαδρομή.

    Ένα γρήγορο αλλά ανανεωτικό ντουζάκι και γραμμή για το κλασσικό Ηπειρώτικο πανηγύρι.
    Μπύρα, Μαλαματίνα και τσίπουρο ανακατεύονται όλα μαζί οπότε δεν άργησα να γίνω γκόλ…
    Ύπνος κατά τις 4 και τι να μιλάμε μετά για πρωινό ξύπνημα... Σχεδόν μεσημέρι ήταν όταν σηκώθηκα με ένα κεφάλι κουδούνι.

    Το απόγευμα της Παρασκευής έπρεπε να πεταχτώ μέχρι το Καλπάκι καμιά 30 χιλιόμετρα μακριά για να αγοράσω κάτι απαραίτητα. Μπουχτισμένος από το μπουφάν και το κράνος και θέλοντας να ευχαριστηθώ την φύση ξεκίνησα φορώντας μόνο ένα T-shirt. Τι το ήθελα ?
    Εκατομμύρια ζουζούνια, μυγάκια και όλα τα πετούμενα του Θεού ήταν σε κυκλοφορία.
    Ακόμα και με 70-80 χιλιόμετρα με μαστίγωναν αλύπητα και μερικά από αυτά ήταν και αρκετά θρεμμένα. Μιλάμε για πραγματική μάχη !
    Στην προσπάθειά μου να προφυλαχτώ λίγο ξαπλώνω πίσω από το φαίρινγκ και το θέαμα πρέπει να ήταν γελοίο για την ταχύτητα που είχα.

    (Συνέχεια στο επόμενο πόστ μιας και το σύστημα δεν δέχεται πάνω από 1000 χαρακτήρες )

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    1250χλμ σε 2 μέρες part two

    (Συνέχεια από το προηγούμενο...)

    Το Σάββατο ήταν η ημέρα της επιστροφής.
    Θέλοντας να ξεφύγω από την κλασική διαδρομή αποφάσισα να γυρίσω από Μέτσοβο-Κατάρα-Τρίκαλα. Περίπου 120 χιλιόμετρα μεγαλύτερη διαδρομή αλλά περνάει από φοβερά μέρη.
    Από το Πέραμα Ιωαννίνων αρχίζω την ανάβαση και η θέα της πόλης με την λίμνη και το νησάκι είναι απίστευτα όμορφη.
    Ήξερα ότι ο δρόμος είναι δύσκολος με σφικτό στροφιλίκι αλλά τέτοιο πράγμα δεν το περίμενα.
    Τα 60 χιλιόμετρα μέχρι το Μέτσοβο θα μου μείνουν αξέχαστα. Συνεχόμενες κλειστές στροφές με εναλλασσόμενο οδόστρωμα και αρκετή κίνηση κυρίως από ξένους που φαίνεται να εκτιμούν καλύτερα από εμάς τις ομορφιές της ορεινής Ελλάδας.

    Σιγά-σιγά ανεβάζω ρυθμό και το διασκεδάζω αφάνταστα στην αρχή. Όμως η διαδρομή είναι μεγάλη και οι στροφές διαδέχονται η μία την άλλη τόσο σφιχτά που νομίζεις ότι δεν υπάρχει ευθεία ανάμεσά τους. Φρένα, κατέβασμα, μπάσιμο, έξοδο με 2α η 3η , και πρίν ισιώσει η μηχανή πάλι το ίδιο.
    Και αυτό συνεχίζεται ασταμάτητα για περίπου 60 χιλιόμετρα…Τα χέρια αρχίζουν και βαραίνουν και ευτυχώς που όσο ανεβαίνω τόσο ο αέρας γίνεται πιο φρέσκος και δροσερός. Παρ΄όλα αυτά έχω γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα από την προσπάθεια.
    Το FZ6 αποδίδει καταπληκτικά, αλλάζει κατεύθυνση με την σκέψη και πετάγεται από στροφή σε στροφή προσπερνώντας ότι βρεί μπροστά του. Παρά την σκληρή χρήση δεν παρατηρώ καμιά σοβαρή κόπωση στα φρένα και ο ψεκασμός κρατάει σταθερό το μίγμα στα 1600 μέτρα του υψομέτρου. Λίγη περισσότερη δύναμη στις μεσαίες θα την ήθελα όμως…

    Μετά από ώρα που μου φάνηκε αιώνας φθάνω στο Μέτσοβο κατάκοπος και τρισευτυχισμένος !
    Όποιος έχει κάνει την διαδρομή μπορεί να καταλάβει.
    Πανέμορφο μέρος σαν να ξεπήδησε από ζωγραφιά.
    Πλακόστρωτο, πέτρινα σπίτια, και ανάπτυξη με σεβασμό στο περιβάλλον.
    Όμως ο κόσμος πολύς και αυτό το rooms to let πάντα με χάλαγε…
    Ένας βαρύς φραπές και 3 μπουκαλάκια νερό είναι απαραίτητα για να πάρω τα ίσια μου.

    Χαλαρά ξεκινάω για τον αυχένα Κατάρας. Στροφιλίκι πάλι όχι όμως τόσο σφικτό όσο πριν, με καλό οδόστρωμα. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αρκετά χαλικάκια στον δρόμο και αυτοί οι στύλοι που υπάρχουν για να δείχνουν τα όρια του δρόμου (και το ύψος του χιονιού) τον χειμώνα.
    Κατανοώ τους λόγους που υπάρχουν, αλλά δεν παύει να είναι κάτι εξαιρετικά επικίνδυνο μιας και βρίσκονται ανα 10 μέτρα ακριβώς στην άκρη της ασφάλτου και έτοιμα να μετατρέψουν μια ανώδυνη έξοδο η ένα low-siding σε τραγωδία…Και μόνο η σκέψη αυτή σου κόβει την φόρα.
    Η θέα πάντως τρομερή, νομίζεις ότι είσαι στην κορυφή του κόσμου.

    Κάποια στιγμή ξεκινάει η κατηφόρα διαρκείας. Ο αέρας αλλάζει προς το ζεστότερο και συνειδητοποιώ για πρώτη φορά ότι είναι μεσημέρι καλοκαιρινής μέρας.
    Κοντά σε ένα χωριό (Τρυγώνα αν θυμάμαι καλά) έχω από δικό μου σφάλμα και την πιο δύσκολη στιγμή του διημέρου.
    Στενός δρόμος και ένα πούλμαν με ένα φορτηγό είχαν δημιουργήσει ένα κομβόι 7-8 αυτοκινήτων. Ρίχνω μια κλεφτή ματιά στο απέναντι ρεύμα και υπολογίζω ότι με παίρνει να τα περάσω όλα με την μια…
    2 ταχύτητες κάτω και τέρμα γκάζι. Όντως το Φέιζερ τα κατάπιε όλα, όμως στην προσπάθεια αυτή μάζεψα πολλά χιλιόμετρα και ακολουθούσε μια κλειστή δεξιά που δεν την είχα δει λόγω του όγκου του προπορευόμενου πούλμαν. Φρένα πανικόβλητος, και χώνομαι άτσαλα στην στροφή. Γλιστράω λίγο, και χωρίς να το σκεφτώ ανοίγω την τροχιά βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα. Ευτυχώς το αυτοκίνητο που ερχόταν αντίθετα κατάλαβε την φάση και τραβήχτηκε τέρμα δεξιά δίνοντάς μου το περιθώριο να περάσω οριακά δίπλα του… Μαλακία μου …Και με το δίκιο του θα με βρίζει ο άνθρωπος…

    Η φάση μου έκοψε την φόρα και αρχίζω πλέον να οδηγώ τουριστάδικα. Η Καλαμπάκα πλησιάζει και τα Μετέωρα είναι επιβλητικά όπως πάντα.
    Το πώς καταφέρανε και χτίσανε εκεί πάνω είναι από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα για μένα.
    Η ζέστη αρχίζει να γίνεται αφόρητη και σταματάω για να ξεκουμπώσω ότι μπορώ από το μπουφάν και να δροσιστώ με κανένα αναψυκτικό.
    Οι ευθείες των Τρικάλων διασχίζοντας τον Θεσσαλικό κάμπο είναι πραγματικά τεράστιες και αντί να στρίψω προς Λαμία-Δομοκό από λάθος συνεχίζω μέχρι την Λάρισα μέσα σε μια απίστευτη ζέστη και κοντεύοντας να με πάρει ο ύπνος από τις ατελείωτες ευθείες και το μονότονο περιβάλλον. Πολλά τα χιλιόμετρα, παρ’όλα αυτά ο δρόμος δεν τελειώνει με τίποτα.

    Βγαίνω στην Εθνική, και με 150-170 αρχίζω την επιστροφή. Λίγο έλειψε να μείνω από βενζίνη πριν την Λαμία μιας και τα βενζινάδικα είναι σχεδόν ανύπαρκτα στην διαδρομή αυτή.
    Τελικά κατάφερα να βρώ βενζινάδικο στο απέναντι ρεύμα και αναγκάστηκα να κάνω αναστροφή σε ένα κενό του διαζώματος για να το προσεγγίσω. Στο τσάκ. Αποδείχτηκε ότι είχα μείνει με 1 λίτρο βενζίνης …
    Στην Στυλίδα ο δρόμος γίνεται πάλι απαράδεκτος χωρίς διάζωμα και με 1,5 λωρίδα ανα κατεύθυνση. Τρομερή ανασφάλεια. Για γέλια και για κλάματα η κατάσταση μετά τα Καμένα Βούρλα με την ταχύτητα να πέφτει στα 50-60 χιλιόμετρα και τον «αυτοκινητόδρομο» να γίνεται 1 λωρίδα και να περνάει μέσα από τον Αγ. Κωνσταντίνο ανάμεσα σε πεζούς που τον διασχίζουν με σαγιονάρες και ομπρέλλες στον ώμο προκειμένου να πάνε για μπάνιο !!!
    Και μιλάμε για τον κύριο οδικό άξονα της χώρας… Οι Ολυμπιακοί μας μαράνανε…

    Τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα μετά. 2,5 λωρίδες και μπαριέρα στην μέση.
    Ξανά στα 150-170 αλλά ο αέρας είναι πλέον καυτός. Όσο πιο γρήγορα παω, τόσο μεγαλώνει το πρόβλημα. Και δεν έφτανε αυτό αλλά η ζέστη του μοτέρ αρχίζει να ψήνει και τα πόδια μου.
    Μονότονα τα πράγματα και ευτυχώς που στο βάθος πίσω μου εμφανίζεται ένα Varadero με αποφασισμένο αναβάτη.
    Δεν το περίμενα ότι μπορεί να ταξιδεύει τόσο γρήγορα.
    Μιλάμε ότι πηγαίναμε παρέα συνέχεια με 180-200 χιλιόμετρα παρά τον καυτό και δυνατό κόντρα αέρα.
    Φυσικά το FZ6 έχει καμιά 25αριά παραπάνω τελική και αν ήθελα θα με έχανε.
    Και δεν ήθελα να εξαφανιστώ γιατί ήθελα μια παρέα στον δρόμο…
    Πάντως ο τρόπος που ανέβαζε από τα 170 έως τα 200+ ήταν εντυπωσιακός για μεγάλο ον-οφ.

    Στην Θήβα όμως έστριψε δεξιά και από εκεί και πέρα ήρθα μόνος μου πηγαίνοντας αρκετά γρήγορα μπας και φτάσω κάποια στιγμή σπίτι, έχοντας γράψει συνολικά 1250 χιλιόμετρα και από αυτά τα 650 μονοκοπανιά στην επιστροφή !

    Οι εντυπώσεις ?
    Αξίζει η φάση παρά τα πολλά και δύσκολα χιλιόμετρα σε περιορισμένο χρόνο και την έλλειψη παρέας. Η κούραση γλυκιά και την κατάλαβα σήμερα που δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Ευτυχώς που έχω άδεια από την δουλειά ακόμα.

    Για το μηχανάκι τι να πώ. Υπεράνω κάθε κριτικής η συμπεριφορά του.
    Πυραυλάκι τόσο Εθνική όσο και στα στροφιλίκια. Στρίβει γρήγορα και το μπροστινό είναι πάντα καρφωμένο στην άσφαλτο. Πλαγιάζει δεξιά-αριστερά με απίστευτη ευκολία θυμίζοντας αρκετά ελαφρύτερο μηχανάκι. Τα φρένα κάναν καλά την δουλειά τους και μόνο στην κατηφόρα διαρκείας προς Καλαμπάκα ζεστάθηκαν και μαλάκωσαν χωρίς όμως να χάσουν σε δύναμη.
    Η χαμηλότερη κατανάλωση που μέτρησα ήταν 5,4λίτρα/100χλμ και η ψηλότερη στα 7,3λίτρα/100χλμ όταν κυνηγιόμουνα με το Varadero με ταχύτητες γύρω στα 200.
    Γενικά πάντως μέχρι τα 150 είναι πολύ οικονομικό. Από εκεί και πάνω αρκετά φαγανό…
    Το φαίρινκγ κάνει καλά την δουλειά του μέχρι τα 160-170 περίπου, από εκεί και πάνω θέλει λίγο σκύψιμο. Δεν έχεις και παραπάνω απαιτήσεις από ημίγυμνο.
    Αυστηρά κρίνοντάς το, θα ήθελα παραπάνω δύναμη στις μεσαίες γιατί με ανάγκαζε σε αρκετά κατεβάσματα ειδικά στο επαρχιακό δίκτυο, ενώ και το κιβώτιο δεν ανταποκρίνεται άμεσα όταν χρειαστεί να κατεβάσεις καπάκι 2 ταχύτητες. Δεν θέλω όμως να χάσει το ταμπεραμέντο που έχει στις ψηλές. Μήπως ζητάω πολλά ?
    Η σέλα επίσης θα μπορούσε να ήταν πιο άνετη. Μετά από 1-1,5 ώρες νοιώθεις την ανάγκη ξεμουδιάσματος και δύσκολα θα βγάλεις πάνω από 2 ώρες συνεχόμενα χωρίς μια μικρή στάση.
    Και αυτά ήταν όλα.

    Για την διαδρομή Ιωάννινα-Καλαμπάκα λίγο πολύ τα έγραψα ήδη. Ήταν μοναδική εμπειρία και την συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να δοκιμάσει τις ικανότητές του αλλά και την αντοχή του !
    Ταυτόχρονα θα περάσει από τα πιο όμορφα μέρη και τις πιο παρθένες περιοχές της Ελληνικής φύσης. Τον χειμώνα όμως θα πρέπει να είναι δύσκολα.
    Κανονίστε κάτι σχετικό και ευχαρίστως το ξανακάνω !!!

  3. #3
    hello!
    mallon sou arese poli!xerome.alla gia to ximona i diadromi kalambaka-giannena ine apogoreumeni!
    sto kampo tou despoti ke pano piani xioni poli ke kat epektasi pago...diplonoun ntalikes .....ke ine poli asximo na kanis na ftasis giannena 12 ores!!!!(gia osous etimazonte na poun kakia gia tis odigikes mou ikanotites....imoun me autokinito)



    den mou eleges.....tha kernage kafedaki,tsipouraki......i mama !exi treli simpathia stous mixanovious!ke perases akrivos mprosta apo to spiti mou(meta tin aerogefra afou exis mpi pros trikala ki exi stenepsi o dromos.....tin epomeni,tha kseris...

    tha anevo 2bdomada tou septemvri (an m afisi i eksetastiki)
    akrivos tin idia diadromi

    !!!esi exases na fas spitika loukanina~~~~
    pou den troo ego pote!!!!
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  4. #4
    pantos tin epomeni an exis xrono na kanis ti diadromi kalampaka-3 potamia-pertouli-pili-trikala perissotera xm perissoteres strofes me kaliteri asfalto alla ke megaliteri omorfia!!! ki an s aresi to xoma .....exi ki ap auto arki na kseris......(eki pou den pan i alli)_
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Μπράβο Θανάση... ωραία διαδρομή... την έχω κάνει και με αυτοκίνητο αλλά και με μηχανή όταν είχα το tdm. Στον αυχένα με το αυτοκίνητο, μεσημέρι Αυγούστου έβαλα καλοριφέρ!!

    Αφού πάντως πήγες Καλπάκι δεν ανέβαινες λίγο ψηλότερα; Η διαδρομή μέχρι το Πεντάλοφο είναι μία από τις ομορφότερες διαδρομές που έχω κάνει. Ειδικά για μηχανή!

    Εγώ σας χαιρετώ από Κέρκυρα. Ανασυγκρότηση στην αδερφή μου μετά από το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη... Αν βρω χρόνο θα γράψω κι εγώ το δικό μου ταξιδιωτικό...

    Θάνος..

  6. #6
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: 1250χλμ σε 2 μέρες part one

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    .................
    (Συνέχεια στο επόμενο πόστ μιας και το σύστημα δεν δέχεται πάνω από 1000 χαρακτήρες )
    Δεχεται 10.000 χαρακτηρες!

    Continue!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_


    Αφού πάντως πήγες Καλπάκι δεν ανέβαινες λίγο ψηλότερα; Η διαδρομή μέχρι το Πεντάλοφο είναι μία από τις ομορφότερες διαδρομές που έχω κάνει. Ειδικά για μηχανή!

    Τις διαδρομές μετά το Καλπάκι όπως Πάπιγκο, Κόνιτσα κλπ τις είχα κάνει σε μια περσινή μου εξόρμηση (βλέπε στα Ταξιδιωτικά "3ήμερο Οδοιπορικό στην Ηπειρο").
    Πράγματι ήταν θαυμάσιες και αυτές...

    Χρόνο που θα βρώ και από μέρη η Ελλάδα άλλο τίποτα...

  8. #8
    Ο Πεφωτισμένος Το avatar του/της illuminatios
    Εγγραφή
    05/06/2003
    Μηνύματα
    247
    Μπράβο ρε έφηβε Theod.
    Μπράβο!
    Always made to mean nothing

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: 1250χλμ σε 2 μέρες part one

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Δεχεται 10.000 χαρακτηρες!

    Continue!
    Τι είστε εσείς ρε....
    Ένα λαθάκι έκανα σε ένα κείμενο 3 σελίδων και πέσατε να με φάτε...τσ,τσ,τσ......

Παρόμοια θέματα

  1. 2 μέσα σε 3 μέρες
    από epp1640 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2009, 09:32
  2. Δίνω δίπλωμα 50cc σε 2 μέρες..
    από epp1640 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2007, 12:15
  3. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 13:48
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 12:39
  5. 2 στραβές σε 3 μέρες σε τόσο μικρή πόλη
    από Sotirios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2007, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF