Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: 0-300 Riding School 12 Μαΐου......

  1. #31
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Και έτσι είναι η αίσθηση αν όντως έδωσες βάση σε αυτά που λέγαν...
    οπότε ή κότα ή άλλη μηχανή εντός Αττικής (πάπια)
    και τρέξιμο μόνο πίστα...
    αναμένουμε... παρεάκι... να δεις την χαρά που θα έχετε μόλις μπείτε 2-3 φορές μετά πίστα και κάνετε σιγά σιγά πρακτική στα μαθήματα και στα σημεία που θέλετε ακόμα βελτίωση...
    θα βλέπεται ότι έχετε άνεση εκεί που... δεν...
    Tropea μακάρι να γινότανε.
    Άμα ήμουνα Αθήνα ακόμα πίστα θα ήμουν. Από Ηράκλειο όμως? Και είναι και έξοδο μεγάλο. Με τετράκλινη καμπίνα ~175Ε βγαίνει το ταξίδι.

    Η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ περίμενα να μου αρέσει τόσο. Και έχω και ένα σωρό πράγματα να βελτιώσω που παρότι μέχρι τώρα τα δούλευα στον δρόμο τώρα μου φαίνεται ότι για να έχω το αποτέλεσμα 5 εικοσάλεπτων στην πίστα πρέπει να κάνω 10.000κμ στον δρόμο και πάλι κάτι θα κάνω στραβά αφού πάντα θα υπάρχει κάτι να με αποσπάσει και να με αναγκάσει να το κάνω λάθος.

    Στην πίστα μπορείς να έχεις 100% συγκέντρωση. Σε κάποια φάση κολλάς σε κίνηση και ξαφνικά προσέχεις ότι κάπου είναι ένας φωτογράφος κάπου αλλού ένας κριτής κτλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο στο τσαφ πρόσεξα την σημαία του τέλους.

    Έκατσα τώρα και είδα πάλι τα video του gcrook από τα Μέγαρα και γυάλισε το μάτι μου πάλι. Την Δευτέρα κοιτούσα την αεροφωτογραφία των Μεγάρων και σκεφτόμουν τις γραμμές μου. Κοινώς το είχα που το είχα χαμένο αλλά τώρα βάρεσα μπιέλα.

    Άμα πάτε σύντομα κάντε και ένα γύρο για μένα.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  2. #32
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Tropea μακάρι να γινότανε.
    Η αλήθεια είναι ότι ούτε και εγώ περίμενα να μου αρέσει τόσο. Και έχω και ένα σωρό πράγματα να βελτιώσω που παρότι μέχρι τώρα τα δούλευα στον δρόμο τώρα μου φαίνεται ότι για να έχω το αποτέλεσμα 5 εικοσάλεπτων στην πίστα πρέπει να κάνω 10.000κμ στον δρόμο και πάλι κάτι θα κάνω στραβά αφού πάντα θα υπάρχει κάτι να με αποσπάσει και να με αναγκάσει να το κάνω λάθος.

    Στην πίστα μπορείς να έχεις 100% συγκέντρωση. Σε κάποια φάση κολλάς σε κίνηση και ξαφνικά προσέχεις ότι κάπου είναι ένας φωτογράφος κάπου αλλού ένας κριτής κτλ. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο στο τσαφ πρόσεξα την σημαία του τέλους.

    Έκατσα τώρα και είδα πάλι τα video του gcrook από τα Μέγαρα και γυάλισε το μάτι μου πάλι. Την Δευτέρα κοιτούσα την αεροφωτογραφία των Μεγάρων και σκεφτόμουν τις γραμμές μου. Κοινώς το είχα που το είχα χαμένο αλλά τώρα βάρεσα μπιέλα.

    Άμα πάτε σύντομα κάντε και ένα γύρο για μένα.
    Συντεκνάκι δεν υπάρχει τίποτα κάτω ?
    ξερεις τι μπορείς να κάνεις? αλλά με πολύ προσοχή?
    να κάνεις εξασκηση χωρίς υπερβολές σε επαρχιακούς δρόμους με λίγη κίνηση καλή άσφαλτο και ορατότητα, και με λίγα χιλιόμετρα σε σχέση με αυτά που θα πήγαινες αλλιώς...
    δηλ. σε δρόμο που θα πήγαινες με 80 (και έχεις ορατότητα), πήγαινε με 60 και με το ένα χέρι στο ντεπόζιτο χωρίς φρένα...
    αν συνεχίζει η ορατότητα στη στροφή , τότε συνέχισε να πηγαίνεις το ίδιο και να την πάρεις έτσιτην στροφή...
    δοκίμασε έτσι σιγά σιγά όλες τις ασκήσεις και θα δεις ότι θα σου γίνουν βίωμα.

    Πρόσφατα σε ένα 7ημερο ταξιδιωτικό είδα ότι με τις παραπάνω προυποθέσεις μπορώ να ασκηθώ και με καλά αποτελέσματα μετά απο συνεχή εξάσκηση.
    ΠΡΟΣΟΧΗ :
    α. ορατότητα
    β. καλή ασφαλτος
    γ. χαμηλότερη ταχύτητα
    δ. μια άσκηση ανα φορά...


  3. #33
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Συντεκνάκι δεν υπάρχει τίποτα κάτω ?
    ξερεις τι μπορείς να κάνεις? αλλά με πολύ προσοχή?
    να κάνεις εξασκηση χωρίς υπερβολές σε επαρχιακούς δρόμους με λίγη κίνηση καλή άσφαλτο και ορατότητα, και με λίγα χιλιόμετρα σε σχέση με αυτά που θα πήγαινες αλλιώς...
    δηλ. σε δρόμο που θα πήγαινες με 80 (και έχεις ορατότητα), πήγαινε με 60 και με το ένα χέρι στο ντεπόζιτο χωρίς φρένα...
    αν συνεχίζει η ορατότητα στη στροφή , τότε συνέχισε να πηγαίνεις το ίδιο και να την πάρεις έτσιτην στροφή...
    δοκίμασε έτσι σιγά σιγά όλες τις ασκήσεις και θα δεις ότι θα σου γίνουν βίωμα.

    Πρόσφατα σε ένα 7ημερο ταξιδιωτικό είδα ότι με τις παραπάνω προυποθέσεις μπορώ να ασκηθώ και με καλά αποτελέσματα μετά απο συνεχή εξάσκηση.
    ΠΡΟΣΟΧΗ :
    α. ορατότητα
    β. καλή ασφαλτος
    γ. χαμηλότερη ταχύτητα
    δ. μια άσκηση ανα φορά...

    Δεν είμαι Κρητικός αλλά είμαι τόσα χρόνια εδώ που κοντεύω. Αφού λέω να το κάνω karamotakis.

    Κάτι τέτοιο είχα και εγώ κατά νου αλλά για το β) μου έρχονται 2-3 διαδρομές για το α) καμία.
    Θα γίνει δουλειά όπως γινόταν και μέχρι τώρα. Απλά τώρα θα έχω και ονειρώξεις με πίστες.

    Η επόμενη φορά προβλέπεται να είναι στα CSS εκτός και αν είμαι τόσο κωλόφαρδος που η εξόρμηση μου στην ηπειρωτική Ελλάδα συμπέσει με κανένα trackday. Αν είμαι τυχερός του 0-300 γιατί είναι καλύτερα όταν έχεις και κάποιον που άμα κάνεις κάτι λάθος θα στο πει. Αν είμαι ακόμα πιο τυχερός μπορεί να γνωρίσω και κάποιους από εσάς.

    Δρομερός και τριάθλιος....

  4. #34
    GSR600 red arrow Το avatar του/της tomd
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    47
    Να πω και εγώ τα δικά μου.

    Karamoto όπως ήμασταν εκείνη την μέρα με τόσα στο μυαλό μας από τα θεωρητικά και αλλά τόσα το τι θα κάνουμε στην πίστα μου διέφυγε να σου μιλήσω μετα τον έλεγχο τον ελαστικών, όχι μόνο εσένα αλλά και αλλά παιδία.

    Όπως τα λες ακριβώς πέρασε το Σάββατο στην πρώτη επαφή μου με την πιστά. Με αρκετό φόβο στην αρχή αλλά σιγά σιγά ξεθάρρευα, με την βοήθεια των «δασκάλων».
    Πολλά νέα δεδομένα για το πως οδηγείται μια μηχανή και βέβαια πια είναι τα όρια μου και τι ελλείψεις έχω θεωρητικές.

    Πίστα νομίζω είναι επιτακτική από εδώ και πέρα και σίγουρα τα CSS θα ακολουθήσουν, αφού πρώτα εμπεδώσω αυτά που μάθαμε και μου βγαίνουν φυσικά πλέον.

    Όταν είναι να ανέβεις πάλι προς Αθήνα πες μου να κανονίσουμε να πάμε σε Track Day αν παίζει εκείνη την περίοδο.


    ΥΓ Καμια photo δεν θα βαλετε οσοι τις εχετε παρει ???
    GSR 600


  5. #35
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
    Να πω και εγώ τα δικά μου.

    Karamoto όπως ήμασταν εκείνη την μέρα με τόσα στο μυαλό μας από τα θεωρητικά και αλλά τόσα το τι θα κάνουμε στην πίστα μου διέφυγε να σου μιλήσω μετα τον έλεγχο τον ελαστικών, όχι μόνο εσένα αλλά και αλλά παιδία.

    Όπως τα λες ακριβώς πέρασε το Σάββατο στην πρώτη επαφή μου με την πιστά. Με αρκετό φόβο στην αρχή αλλά σιγά σιγά ξεθάρρευα, με την βοήθεια των «δασκάλων».
    Πολλά νέα δεδομένα για το πως οδηγείται μια μηχανή και βέβαια πια είναι τα όρια μου και τι ελλείψεις έχω θεωρητικές.

    Πίστα νομίζω είναι επιτακτική από εδώ και πέρα και σίγουρα τα CSS θα ακολουθήσουν, αφού πρώτα εμπεδώσω αυτά που μάθαμε και μου βγαίνουν φυσικά πλέον.

    Όταν είναι να ανέβεις πάλι προς Αθήνα πες μου να κανονίσουμε να πάμε σε Track Day αν παίζει εκείνη την περίοδο.


    ΥΓ Καμια photo δεν θα βαλετε οσοι τις εχετε παρει ???

    tomd ήσουν στην δική μας ομάδα? Γιατί είχαμε αν δεν κάνω λάθος 2 GSR οι πράσινοι και πρέπει να ήταν και άλλα στις άλλες ομάδες. (Παρεπιπτώντως είχα δοκιμάσει το GSR όταν είχε βγει και είχα πάθει πλάκα, το είχα οδηγήσει αμέσως μετά από Fazer και είχα ενθουσιαστεί και εγώ και ο ιδιοκτήτης του Fazer)

    Μακάρι να καταφέρουμε να οργανώθουμε για κανένα track day. Για φωτογραφίες τώρα μόλις έστειλα mail για να τις παραγγείλω. Έχει λέει 28 από εμένα και θα στείλει σε μικρότερη ανάλυση και φωτογραφίες από άλλους. Άντε να δούμε. Υποθέτω σε μία-δύο εβδομάδες θα τις έχω.

    Μόλις τις πάρω, ποστάρω (κάνει και ρήμα). Ελπίζω μόνο να έχει αρκετές και από το τελευταίο 20λεπτο.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  6. #36
    GSR600 red arrow Το avatar του/της tomd
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    47
    Στο πράσινο ήμουνα εγώ με ένα κόκκινο GSR και ένα άλλο παιδί με ένα μαύρο. Έπαιζε ακόμα ένα στο κίτρινο group. Καλό το GSR και έστριβε, και μπότες έξυνε, και μασπιε παρά λίγο.... Αλλά του λείπει το fairing για άνετα ταξίδια....Θα γίνει και αυτό...
    GSR 600


  7. #37
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
    Στο πράσινο ήμουνα εγώ με ένα κόκκινο GSR και ένα άλλο παιδί με ένα μαύρο. Έπαιζε ακόμα ένα στο κίτρινο group. Καλό το GSR και έστριβε, και μπότες έξυνε, και μασπιε παρά λίγο.... Αλλά του λείπει το fairing για άνετα ταξίδια....Θα γίνει και αυτό...
    Μάλλον εσύ ήσουν λοιπόν το GSR που πήγαινε ταχύτατα στην ομάδα μας. Και ένα Fazer που είχαμε πήγαινε ψιλοτάπα.

    Γενικά από ότι κατάλαβα όλα τα γκρουπ ήταν ανομοιογενή αλλά με τους κανόνες που υπήρχαν για τις προσπεράσεις δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα. Αναρωτιέμαι αν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες και σε track days.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  8. #38
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    ζεστές φωτογραφίες λέμε...........

    Ήρθαν και οι πολυαναμενόμενες φωτογραφίες.

    Χάρηκα που τις είδα γιατί είδα τα άπειρα λάθη μου. Σε σημείο να απογοητευτώ. Σε μερικές είμαι τελείως λάθος. Άσε που εκεί που νόμιζα ότι βγάζω σώμα σε σημείο να μπατάρω διαπίστωσα ότι σε πολλές περιπτώσεις έγερνα και στην λάθος πλευρά. Πολύ χρήσιμες πραγματικά οι φωτογραφίες.

    Ιδού μερικές δικές μου και μερικές άλλων. Νομίζω ότι μέσα έχει και έναν dimzab και πιθανότατα και τον tomd. Αυτές που είμαι πολύ λάθος δεν τις βάζω γιατί ντρέπομαι.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  9. #39
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Εγώ που εμποδίζω τον εκπαιδευτή να το ευχαριστηθεί.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm1806.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	91038
    Δρομερός και τριάθλιος....

  10. #40
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Μάλλον στο τέλος της μεγάλης ευθείας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm3034.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	91040
    Δρομερός και τριάθλιος....

  11. #41
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Ρε tomd μην είσαι εσύ? Όποιος και να είναι ωραία το πάει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm3528.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	94,0 KB 
ID:	91042
    Δρομερός και τριάθλιος....

  12. #42
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Μαζί με ένα 950 που όμως βγάζει πολύ καλύτερα σώμα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm3512.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	91044
    Δρομερός και τριάθλιος....

  13. #43
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αυτός που φαίνεται μπροστά αν δεν κάνω λάθος είναι ο dimzab.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm3644.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	91,0 KB 
ID:	91045
    Δρομερός και τριάθλιος....

  14. #44
    ... Το avatar του/της dimzab
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Αυτός που φαίνεται μπροστά αν δεν κάνω λάθος είναι ο dimzab.
    Δεν κάνεις λάθος....

    Σα να μου 'χει φύγει λίγο η στροφή ή μου φαίνεται


    Εγώ πάντως, δεν έχω προλάβει να πάω για τις φωτογραφίες ακόμη, που θα μου πάει....


    ...Μ' ένα ζευγάρι λασπωμένες μπότες
    σάλταρα πάνω απ' τη χλωμή μου μοίρα...

  15. #45
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Οι γρήγοροι από ότι φαίνεται κυνηγιούνται με μανία. Εμείς τέτοιο συνωστισμό δεν είχαμε, πάνω σε στροφή τουλάχιστον.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_rsm3157.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	98,1 KB 
ID:	91048
    Δρομερός και τριάθλιος....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  2. 0-300 Riding School : 25/03/2006
    από McGyver στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 15:00
  3. 0-300 Riding School Report
    από sniper στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 09:23
  4. 0-300 Riding School
    από sniper στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 21:38
  5. 0-300 riding school
    από sporky στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF