Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: XR-1000 ή Χ-spirit;

  1. #31
    1200sport&MULHACEN 659 Το avatar του/της iokozel
    Εγγραφή
    26/02/2007
    Μηνύματα
    22
    Παίδες, καλά όλα αυτά, αλλά εγώ, όταν μπήκα στο Γιαπωνέζικο σάϊτ, σύν τις φωτογραφίες που βλέπω απο εσάς, δεν υπάρχει το σύστημα ΠΙΝ ΛΟΚ πάνω στην ζελατίνα. Αγοράζεις μετά αυτή την ζελατίνα, ή έχει στο κουτί του τα πλαστικά ραουλάκια κουμπώματος;
    ΙΩΑΝΝΗΣ

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
    Παίδες, καλά όλα αυτά, αλλά εγώ, όταν μπήκα στο Γιαπωνέζικο σάϊτ, σύν τις φωτογραφίες που βλέπω απο εσάς, δεν υπάρχει το σύστημα ΠΙΝ ΛΟΚ πάνω στην ζελατίνα. Αγοράζεις μετά αυτή την ζελατίνα, ή έχει στο κουτί του τα πλαστικά ραουλάκια κουμπώματος;
    Θύμισε μου τι είναι τα pin lock
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Θύμισε μου τι είναι τα pin lock
    Βύρωνα pinlock είναι το σύστημα αντιθάμπωσης με την έξτρα ζελατίνα που τοποθετείται με δύο πλαστικά κουμπώματα τα οποία βρίσκονται στο εσωτερικό μέρος της ζελατίνας του κράνους.

    Στα Ευρωπαϊκά κράνη τα δύο αυτά κουμπώματα έχουν τοποθετηθεί ήδη απ'το εργοστάσιο ενώ στο X-Eleven που ήρθε απ'την Ιαπωνία υπήρχαν μέσα στη συσκευασία του κράνους για να τοποθετηθούν απ'τον ιδιοκτήτη.
    (λίγο δύσκολη δουλειά αφού επιβάλεται το τρύπημα της ζελατίνας στο σωστό σημείο για να μπουν τα κουμπώματα και να στηρίξουν σωστά την έξτρα ζελατίνα αντιθάμπωσης.)

    Εγώ είχα και τη φυμέ ζελατίνα απ'το XR-1000 μου που είναι ακριβώς η ίδια κι έτσι γλύτωσα απ'αυτή την ταλαιπωρία.


  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Θύμισε μου τι είναι τα pin lock
    Ρίξε μια ματιά και στο site του Τζωρτζόπουλου.


  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ρίξε μια ματιά και στο site του Τζωρτζόπουλου.

    Γιατί έχω την εντύπωση πως οι extra ζελατίνες της Shoei είναι αντι-θαμπωτικές Στο δικό μου πχ (XR) δεν είχα Pin lock, αλλα δεν θάμπωνε κι όλας....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Γιατί έχω την εντύπωση πως οι extra ζελατίνες της Shoei είναι αντι-θαμπωτικές Στο δικό μου πχ (XR) δεν είχα Pin lock, αλλα δεν θάμπωνε κι όλας....
    Το ίδιο πίστευα κι εγώ όταν αγόρασα τη φυμέ για το XR-1000 μου, στην αρχή μού'δινε την εντύπωση οτι δεν θαμπώνει όπως τη λευκή που είχε το κράνος όταν το αγόρασα μέχρι που πήγα στον Ομαλό απόγευμα με θερμοκρασία γύρω στο 0..

    Την άνοιγα λίγο για να ξεθαμπώσει και κρουστάλιαζα απ'το κρύο

    Αργότερα σε παρόμοιο τεστάρισμα με το pinlock τοποθετημένο είχε ασπρίσει όλο το εσωτερικό κομμάτι της ζελατίνας που δεν καλύπτεται απ'τη ζελατίνα του pinlock !

    Έβλεπα το δρόμο πεντακάθαρα όμως, άσε που υπήρχε κι εκείνη η ρομαντική θολούρα γύρω γύρω κι έκανε το τοπίο μέσα απ'το κράνος μοναδικό !


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  3. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF