Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: XR-1000 ή Χ-spirit;

  1. #1
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148

    XR-1000 ή Χ-spirit;

    Επειδή το καλοκαιράκι έρχεται και θα αρχίσουν και οι μακρινές βολτίτσες (με CBF 600) είπα να βάλω στη γκλάβα μου κανένα καλό κράνος.

    Το έψαξα απο δω (moto.gr) το έψαξα κι απο κει (μαγαζιά) και κατέληξα σ' αυτά τα δυο.

    Υπάρχει κανένα καλό παιδί εδω μέσα που να τα έχει δοκιμάσει και να βοηθήσει στην επιλογή;

    Η αγορά θα γίνει απο internet γιατί μόλις είδα τις τιμές στο ελλάδα :a53: :a53:

  2. #2
    Οι βασικότερες διαφορές ανάμεσα στα δύο κράνη είναι οι εξής:

    Το XR-1000 είναι φθηνότερο και λίγο πιο αθόρυβο στις μεγάλες ταχύτητες και γι'αυτό κατά κύριο λόγο ευθύνονται οι λιγότεροι και πιο αεροδυναμικοί αεραγωγοί που διαθέτει. Μη φανταστείς τεράστια διαφορά.

    Δεν αφαιρείται όμως όλη του η επένδυση για το απαραίτητο πλύσιμο σε αντίθεση με το Χ-Spirit που αφαιρείται ολόκληρη, δίνοντάς σου τη δυνατότητα να το καθαρίζεις αρκετά συχνότερα και πολύ πιο εύκολα.

    Και τα δύο κράνη έχουν κορυφαίο εξαερισμό έχοντας το X-Spirit όμως την πρωτιά με διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο κράνη !

    Να προσθέσω ακόμα οτι το X-Spirit έχει πολύ καλύτερη αντιιδρωτική επένδυση σε αντίθεση με αυτήν του XR-1000 που προσωπικά την κρίνω πολύ "φτωχή" για ένα κράνος που στην Ελλάδα πωλείται 400 και 500 ευρώ..

    Σου βάζω και ένα λινκ να ρίξεις μια ματιά στα X-Spirit από Ιαπωνία, εκεί ονομάζονται Χ-Eleven.

    www.j-helmet.com


  3. #3
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    To X-Spirit αν πρόσεξες έχει σχεδόν τα διπλά λεφτά .............. Αυτό κάτι λέει από μόνο του !
    Το ένα είναι μεσαία (και βάλε) κατηγορία το άλλο top !!!

    Οι διαφορές τους είναι αυτές που γράφτηκαν παραπάνω .

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    .....
    Μη δούμε θρεντ με X-Spirit τα δυο μας, ευκαιρία δεν χάνουμε ν'απαντήσουμε ε σύντεκνε ;


  5. #5
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    όντως το x-spirit απ' ότι είδα είναι κορυφαίο και η διαφορά τιμής περίπου στα 100€ (XR-1000 απο αμερική, X-spirit απο ιαπωνία)

    Εαν όπως λες Μάκη δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά τους στο θόρυβο (στο XR-1000 παιζει και whisper kit) τότε με βλέπω για Γιαπωνέζικο X-eleven

  6. #6
    φρόντισε να τα δοκιμάσεις εδώ πρώτα πριν τα παραγγείλεις για να είσαι οκ με το μέγεθος (αν και νομίζω στην Ιαπωνία κάτι παίζει με τα νουμερα - τεσπα)

    γιατί κατα καιρούς βλέπουμε αγγελίες "το πουλάω γιατί το παρήγγειλα λάθος νούμερο"



    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Εαν όπως λες Μάκη δεν είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά τους στο θόρυβο (στο XR-1000 παιζει και whisper kit) τότε με βλέπω για Γιαπωνέζικο X-eleven
    Και ΔΕΝ θα το μετανιώσεις !

    Δώσε βάση και σ'αυτό που σου ανάφερε ο Καπετάνιος.


  8. #8
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    φρόντισε να τα δοκιμάσεις εδώ πρώτα πριν τα παραγγείλεις για να είσαι οκ με το μέγεθος (αν και νομίζω στην Ιαπωνία κάτι παίζει με τα νουμερα - τεσπα)

    γιατί κατα καιρούς βλέπουμε αγγελίες "το πουλάω γιατί το παρήγγειλα λάθος νούμερο"



    το XR-1000 το δοκίμασα και είναι το Small, θα ψάξω να δω τι γίνεται και με τα νούμερα στην Ιαπωνία, σε ευχαριστώ

  9. #9
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    φρόντισε να τα δοκιμάσεις εδώ πρώτα πριν τα παραγγείλεις για να είσαι οκ με το μέγεθος (αν και νομίζω στην Ιαπωνία κάτι παίζει με τα νουμερα - τεσπα)

    γιατί κατα καιρούς βλέπουμε αγγελίες "το πουλάω γιατί το παρήγγειλα λάθος νούμερο"



    κοίταξα στο site (j-helmet) και είδα ότι το small είναι κανονικά όπως εδώ 55-56cm, ξέρεις αν παίζει κάτι άλλο;

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    το XR-1000 το δοκίμασα και είναι το Small, θα ψάξω να δω τι γίνεται και με τα νούμερα στην Ιαπωνία, σε ευχαριστώ
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    κοίταξα στο site (j-helmet) και είδα ότι το small είναι κανονικά όπως εδώ 55-56cm, ξέρεις αν παίζει κάτι άλλο;
    Αφού φοράς το small, το ίδιο θα παραγγείλεις και στο Τζαπάν !

    Εγώ είμαι εδώ παιδί μου, ρώτα με

    Παρεπιπτόντως, κι εγώ small

    Για να σου εξηγήσω λίγο τη δική μου εμπειρία, είχα το XR-1000 που ανέβηκα στην Αθήνα πριν ένα περίπου χρόνο αποκλειστικά για να το αγοράσω γιατί εδώ στα Χανιά..... και κατέληξα στο Kagayama σε small, μετά από λίγο καιρό βρήκα εδώ στο φόρουμ έναν φίλο που μόλις είχε φέρει το X-Eleven από τον j-helmet κι επειδή είδε στο site το Kiyionari που του άρεσε περισσότερο απ'το Norick του, ανάφερε πως σκέφτεται να το πουλήσει ολοκαίνουργιο μόλις τό'φερε για να παραγγείλει ξανά αυτό που του άρεσε περισσότερο.

    Μόλις είδα οτι μιλάει για small τον έπρηξα λίγο και μου το πούλησε !

    Εδώ μπορείς να δεις και τη συζήτηση καρέ καρέ

    Μέχρι να το παραλάβω στα Χανιά είχα ψιλοαγχωθεί για το νούμερο του κράνους "βρε μήπως δε μου κάνει"κλπ κλπ, αλλά μόλις το έβαλα μου έκατσε κουτί !

    Σίγουρα ένα κράνος κάθεται διαφορετικά από κεφάλι σε κεφάλι αλλά με την εφαρμογή που είδα στο δικό μου το κεφάλι από το (Ευρωπαϊκό)XR-1000 στο (Ιαπωνικό)X-Eleven, ήταν σαν να τα κατασκεύασαν και τα δύο αποκλειστικά για μένα !


  11. #11
    ότι μας χαλάει..... Το avatar του/της TEOkaip7
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    148
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Αφού φοράς το small, το ίδιο θα παραγγείλεις και στο Τζαπάν !

    Εγώ είμαι εδώ παιδί μου, ρώτα με

    Παρεπιπτόντως, κι εγώ small

    Για να σου εξηγήσω λίγο τη δική μου εμπειρία, είχα το XR-1000 που ανέβηκα στην Αθήνα πριν ένα περίπου χρόνο αποκλειστικά για να το αγοράσω γιατί εδώ στα Χανιά..... και κατέληξα στο Kagayama σε small, μετά από λίγο καιρό βρήκα εδώ στο φόρουμ έναν φίλο που μόλις είχε φέρει το X-Eleven από τον j-helmet κι επειδή είδε στο site το Kiyionari που του άρεσε περισσότερο απ'το Norick του, ανάφερε πως σκέφτεται να το πουλήσει ολοκαίνουργιο μόλις τό'φερε για να παραγγείλει ξανά αυτό που του άρεσε περισσότερο.

    Μόλις είδα οτι μιλάει για small τον έπρηξα λίγο και μου το πούλησε !

    Εδώ μπορείς να δεις και τη συζήτηση καρέ καρέ

    Μέχρι να το παραλάβω στα Χανιά είχα ψιλοαγχωθεί για το νούμερο του κράνους "βρε μήπως δε μου κάνει"κλπ κλπ, αλλά μόλις το έβαλα μου έκατσε κουτί !

    Σίγουρα ένα κράνος κάθεται διαφορετικά από κεφάλι σε κεφάλι αλλά με την εφαρμογή που είδα στο δικό μου το κεφάλι από το (Ευρωπαϊκό)XR-1000 στο (Ιαπωνικό)X-Eleven, ήταν σαν να τα κατασκεύασαν και τα δύο αποκλειστικά για μένα !

    Το διάβασα!! μια χαρά σου'κατσε αλλά κι εσύ αντέδρασες αστραπιαία

    κι εγω μόλις δοκίμασα το XR-1000 μου έκατσε γάντι οπότε δε θα έχω πρόβλημα

    Άντε τώρα να διαλέξεις χρώμα!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Το διάβασα!! μια χαρά σου'κατσε αλλά κι εσύ αντέδρασες αστραπιαία
    Άλλοι λένε "προσέχουμε..."


    Εγώ λέω "τρέχουμε για να έχουμε" !



  13. #13
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    Άντε τώρα να διαλέξεις χρώμα!!
    To καινούργιο του Vermeulen σε μπλε..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  14. #14
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
    ... αλλά κι εσύ αντέδρασες αστραπιαία
    Blitzkrieg που λέγανε και οι γερμανοί !!!!!!!!!!!!

    Όσο για χρώματάκι πρέπει πρώτα να μας πεις τι χρωματάτσι μηχανάτσι έχεις !!!
    ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ !!!!!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Όσο για χρώματάκι πρέπει πρώτα να μας πεις τι χρωματάτσι μηχανάτσι έχεις !!!
    ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ !!!!!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Εγώ θ'απαντήσω και σ'αυτό !:rotflmao:

    Μαύρο


    Και μην ακούσω πως το μαύρο μηχανάκι δεν ταιριάζει με το μπλε κράνος γιατί τρέχω επιτόπου ν'αλλάξω μηχανάκι !

    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Xr-1000 (black)
    από PPPPPAV στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2006, 19:45
  2. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  3. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF