Σελίδα 12 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #166
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    29 Δεκεμβρίου 2007

    Καλή χρονιά απ' την Καλκούττα!

    Πήρα την τελευταία μου δόση Ιμαλαΐων στην περιοχή Sikkim. Είναι γεμάτη πανέμορφα Βουδιστικά μοναστήρια σε ήσυχα μέρη ανάμεσα στα βουνά. Σε ένα από αυτά με φιλοξένησε ένας πάρα πολύ φιλικός μοναχός στην ηλικία μου.
    Πηγαίνοντας προς τα σύνορα με το Μπουτάν κατασκήνωσα κοντά σε ένα χωριό, γιατί δεν υπήρχε κανένα απομακρυσμένο μέρος. Αφού έστησα το αντίσκηνο, ήρθαν μερικά παιδιά και μου έλεγαν να φύγω! Τελικά, φώναξαν την αστυνομία και με πήραν να κατασκηνώσω κοντά στο αστυνομικό τμήμα. Οι Ινδοί, γενικά, δεν είναι φιλόξενοι σαν τους μουσουλμάνους, αλλά πρώτη φορά συνάντησα τόση αφιλοξενεία.
    Ήθελα να μπω στο Μπουτάν για μία μέρα στην πόλη που είναι στα σύνορα, γιατί εκεί δε χρειαζόταν ούτε βίζα, ούτε τα 200 δολλάρια ανά ημέρα που παράλογα ζητάει η κυβέρνηση από κάθε τουρίστα. Καλά ακούσατε 200 δολλάρια την ημέρα, παρακαλώ! Δυστυχώς, στα σύνορα μου είπαν ότι ο νόμος άλλαξε και πλέον χρειάζονται τα ανωτέρω ακόμη και για αυτή την πόλη στα σύνορα. Άδικα έκανα μία μέρα δρόμο για να πάω εκεί.
    Άρχισα να κατεβαίνω νότια προς την Καλκούττα, όπου έφτασα σε 3 μέρες. Είναι από τις πόλεις που βλέπεις την περισσότερη φτώχια, αλλά ταυτόχρονα είναι και σύγχρονη πόλη για τους έχοντες και κατέχοντες. Μέχρι και Μετρό έχει, που δεν υστερεί ούτε σε τεχνολογία, ούτε σε καθαριότητα από αυτό της Αθήνας.
    Εδώ ήταν η πρωτεύουσα της Ινδίας, όταν βρισκόταν στα χέρια των Άγγλων. Η πόλη είναι γεμάτη εντυπωσιακά κτίρια που άφησαν πίσω τους, Χριστιανικούς ναούς και νεκροταφεία.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από το πολύχρωμο παζάρι λουλουδιών της Καλκούττας. Τα λουλούδια αυτά τα χρησιμοποιούν για στόλισμα κυριώς στις καμπίνες των φορτηγών τους, που είναι γεμάτες από αυτά.

    Καλή χρονιά να έχετε και εύχομαι να πραγματοποιήσετε κάθε όνειρό σας στο νέο χρόνο. Άμα περισσέψει κανένα κομμάτι στη βασιλόπιτα κόψτε και για 'μένα να δούμε αν είμαι τυχερός, γιατί συνήθως δεν είμαι (τουλάχιστον στη βασιλόπιτα).

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	calcuta2.jpg 
Προβολές:	1044 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	115758
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  2. #167
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Καλη συνεχεια στο ταξιδι Ηλια,
    Εισαι τυχερος και τολμηρος που κανεις αυτο το ταξιδι που ειναι εμπειρια ζωης...
    Αμποτε να τα καταφερουμε κι μεις
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #168
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Φίλε Ηλία,

    Απλά είσαι

    Θ Ε Ο Σ

    I search, therefore I travel...

  4. #169
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Καλή χρονιά Ηλία και καλή συνέχεια στο ταξίδι σου
    εχεις μαζί σου τις ευχές και τα όνειρά μας !


    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  5. #170
    Σιγα τα αυγα.....






    Εγω ειχα παει με ενα TTR600 Ναυπλιο







    Και το ειχα και καμαρι :rotflmao:


    Καλη συνεχεια στον φιλο

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dosko
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    228
    Ηλία,
    απλά ένα μεγάλο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το απίστευτο ταξίδι σου.

    Να σαι καλά και καλή συνέχεια.


  7. #172

  8. #173
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Με την εμπειρία που θα έχεις αποκομίσει από τα χιλιάδες χιλιόμετρα δεν τολμώ να σου κάνω τον έξυπνο αλλά το ταξίδι είναι μεγάλο (θα έλεγα ιστορικό και μνημειώδες για ένα έλληνα μηχανόβιο ) και όλοι εδώ στην δικτυακή μας κοινότητα σε ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ να προσέχεις .


    Καλή Χρονιά και καλό δρόμο !!!
    Πάντα όρθιοι

  9. #174
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και ανταποδίδω παιδιά. Με συγκινεί το ενδιαφέρον που δείχνετε. Να ξέρετε ότι πάντα προσπαθώ να ικανοποιώ την παράκληση που μου γράφεται στο τελευταίο μήνυμα. Ακριβώς χάρη στο ότι πάντα προσέχω δεν έπαθα ούτε γραντζουνιά στην τελευταία ατυχία που είχα με την τρελή αγελάδα. Ακόμη κι όταν ο δρόμος φαίνεται ακίνδυνος ξέρω ότι ειδικά εδώ στο επόμενο δευτερόλεπτο μπορεί να συμβεί ότι πιο περίεργο και γι' αυτό ποτέ δεν τρέχω.

    Να προσέχετε κι εσείς κι εύχομαι να 'στε πάντα όρθιοι.
    Ηλίας Βροχίδης

  10. #175
    Μπράβο Ηλία

    Κουράγιο

  11. #176
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    5 Ιανουαρίου 2008

    Δεν μπήκε καλά η χρονιά!

    Έπεσα θύμα τρελής αγελάδας! Φεύγοντας απ' την Καλκούττα, στην εθνική είδα στην άκρη του δρόμου μια αγελάδα να αρχίζει να τρέχει σαν παλαβή. Πέρασε πάνω από ένα παρκαρισμένο μηχανάκι και όταν το είδα αυτό φαντάστηκα τη συνέχεια... Άρχισα αμέσως να φρενάρω. Ως συνήθως δεν έτρεχα, όποτε τη χτύπησα με ελάχιστη ταχύτητα. Ούτε καν έπεσα. Έσπασε, όμως, ένα κομμάτι της ζελατίνας στη μοτοσικλέτα.
    Η ζελατίνα συνεχίζει να κάνει τη δουλειά της κι έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός αυτού, όμως, εδώ και 1.500 χλμ., περίπου, ο κινητήρας δε μπορεί να δουλέψει στις υψηλές στροφές. Δε φταίει η βενζίνη, το μπουζί, τα λάδια ή οι βαλβίδες, οπότε μένουν οι σοβαρότερες αιτίες. Όταν περάσω από 'κει κοντά, θα πάω πάλι στην πρωτεύουσα που ξέρω το μοναδικό συνεργείο στην Ινδία που ασχολείται με "μεγάλες" μοτοσικλέτες, όπως η δικιά μου. Μπορεί να χρειάζεται απλώς καθάρισμα το καρμπυρατέρ, αλλά μπορεί να είναι και σοβαρότερο, αν και δε νομίζω. Θα δείξει...
    Αρκετά με τα μικροπροβληματάκια, όμως. Η αλλαγή της χρονιάς με βρήκε να μένω σ' ένα βουδιστικό μοναστήρι στο Bodhgaya, τον ιερότερο Βουδιστικό χώρο προσκυνήματος στον κόσμο. Εκεί βρίσκεται το δέντρο κάτω από το οποίο ο Βούδας επιφωτίστηκε.
    Πηγαίνοντας προς το Varanasi σταμάτησα στο Sasaram για να θαυμάσω το εντυπωσιακό μαυσωλείο. Πολύ πιθανών να έχετε ακούσει για το Varanasi, αφού είναι ένας από τους ιερότερους τόπους προσκυνήματος για τους Ινδουιστές. Φέρνουν εδώ πτώματα από κάθε γωνιά της Ινδίας για να τα κάψουν στις όχθες του ιερού Γάγγη.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από την όχθη του Γάγγη, όταν οι πιστοί ξεπλένουν τις αμαρτίες τους κατά την πρωινή προσευχή.

    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την υποστήριξή σας. Να 'στε καλά!


    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24varanasi.jpg 
Προβολές:	906 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	116160
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #177
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    14 Ιανουαρίου 2008

    Είναι πολύ μικρός ο κόσμος!
    Τελικά, είναι πολύ μικρός ο κόσμος... Ποιον λέτε να πέτυχα στο Taj Mahal; Τον Καραμανλή! Αν είναι δυνατόν! Μέχρι την Ινδία με κυνηγά! Πήγα να περάσω από κάτι δρομάκια γύρω από το Taj Mahal και με σταμάτησαν οι αστυνομικοί επειδή εκείνη την ώρα το επισκέπτονταν λέει ο πρωθυπουργός της Ελλάδας! Δεν το πίστευα! Ρώτησα, ξαναρώτησα και μου είπαν "Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας. Δεν ξέρεις ποια είναι η Ελλάδα;".
    Πριν την Agra με το Taj Mahal είδα την Orchha με τα κάστρα και τα παλάτια της και τους περίφημους ναούς του Khajuraho με τις ανάγλυφες σκηνές που θυμίζουν Κάμα Σούτρα.
    Πηγαίνοντας προς τα 'κει το πίσω λάστιχο είχε φθαρεί τόσο που είχε χαρακιές μέχρι μέσα και μου τρύπησαν τη σαμπρέλα. Την άλλαξα και σε 20 χλμ. την ξανατρύπησαν. Έπρεπε να αλλάξω λάστιχο επί τόπου. Ευτυχώς, ήμουν κοντά σε μία πόλη, όπου ψάχνοντας όλα τα λαστιχάδικα βρήκα ένα λάστιχο στη σωστή διάσταση, αλλά χωμάτινο λάστιχο δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Τουλάχιστον, από 'δω και πέρα το μόνο off-roading που έχω είναι στην έρημο, όπου δε χρειάζεται χωμάτινο λάστιχο.
    Τώρα είμαι στο Δελχί, όπου ήρθα για να επισκεφθώ το συνεργείο και να δω τι συμβαίνει στον κινητήρα. Ελπίζω απλώς να έχει βουλώσει κανένα ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι η πιο ιστορική του ταξιδιού. Αυτήν ακριβώς την εικόνα είχα ονειρευτεί ένα απόγευμα στη Σαντορίνη τρία καλοκαίρια πριν. Από 'κει ξεκίνησαν όλα. Τότε το όνειρο μου φαινόταν τόσο άπιαστο όσο φαινόταν και σε 'σας. Όταν, όμως, έφτασα με την αγαπημένη μου μοτοσικλέτα μπροστά στο Taj Mahal ακριβώς έτσι όπως το ονειρεύτηκα, συγκινήθηκα...

    Να 'στε πάντα καλά,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crw_9423.jpg 
Προβολές:	869 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	116948
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  13. #178
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395





  14. #179
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    :a19:
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOMASKTM
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    922
    πάλι καλά να λές που δεν συνάστησες τον ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

    καλά χιλιόμετρα να'χεις

Σελίδα 12 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF