Σελίδα 13 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #181
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Συγχαρητήρια.. Εύχομαι κάποτε να γίνουν πράξη αυτά που & εγώ σκέφτομαι, όπως & τόσοι φίλοι εδώ μέσα.

  2. #182
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Κοίτα να δεις σύμπτωση. Πάνω που είδα ότι κάποιος έγραψε στο topic της Ινδίας, λέω κάτσε να μπω να γράψω αυτού του παιδιού να έχει υπ' όψιν του ότι αυτές τις ημέρες ο χοτ-ντογκ είναι σε επίσημο ταξίδι στην Ινδία.

    Μόλις διάβασα το post σου και τσούπ να το νέο .... Έπεσες στην αποστολή του Καραμανλή.
    Πάντα όρθιοι

  3. #183
    Eίναι ασύλληπτο, το να ταξιδεύεις 8 μήνες περιφερόμενος σε απρόσιτα μέρη στην Ασία ...
    ...έχοντας δραπετεύσει από την βλαχονεόπλουτη κοινωνία των λόμπι και των χόμπι...
    ...και να πέφτεις πάνω στην ταξιανθία των Μαξιμαίων τροφίμων, μετά των γκρίζων ψαλιδόκωλων παρατρεχάμενων με τις λιμουζίνες!
    Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο ταξίδι σου!
    Κυριολεκτικά, το ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ!
    Το ταξίδι που περικλείει όλα τα μοτοσυκλετιστικά μου όνειρα!

    Φιλική συμβουλή. Κρατάς ένα Θησαυρό από τις εμπειρίες του ταξιδιού. Μη τον χαραμίσεις σε διηγήσεις... στυλ τουριστικού προσπέκτους. Γράψε (στο "ΜΟΤΟ") όσο μπορείς για τις απλές καθημερινές στιγμές, με έμφαση στις παράδοξες λεπτομέρειες που παρατηρείς σ΄αυτά τα μέρη. Αυτή θα είναι και η "σφραγίδα" του δικού σου ταξιδιού.

    Καλά χιλιόμετρα!
    ...και προσεχτικά!


  4. #184
    ετσι ετσι συνεχισε φιλαρακι ωραιος

  5. #185
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Απλά απίστευτος....
    Πολλά μπράβο όσα και τα χιλιόμετρα σου αδερφέ...
    :a19: :a19: :a19:
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  6. #186
    Το ποιό εντυπωσιακό στοιχείο για μένα είναι πως αρκούν μόλις 200c.c. τετράχρονου, αερόψυκτου κινητήρα εσωτερικής καύσης για να ζήσεις πραγματικά αυτόν τον κόσμο.

    Αν το σκεφτείτε, είναι λιγότερο σε όγκο από ένα αλλουμινένιο κουτάκι αναψυκτικό. Σε κάνει να αναρωτιέσαι προς τι το υπερβάλον...

    Η λέξη κλειδί βέβαια είναι το "να ζήσεις"....διότι αλλιώς τον περνάς σουβλάκι τον κόσμο σε μια στιγμή.

    Είναι πολύ καλό να βλέπουμε ανθρώπους γύρο μας που είναι ευτυχισμένοι με αυτό που διαλέγουν να κάνουν. Είναι το καλύτερο φάρμακο για τη μιζέρια των υπολοίπων.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #187
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre


    Η λέξη κλειδί βέβαια είναι το "να ζήσεις"....διότι αλλιώς τον περνάς σουβλάκι τον κόσμο σε μια στιγμή.
    +1000 ...........

    ζωή φαστ φουτ γμτ ζουν κάποιοι

    .................... Είναι το καλύτερο φάρμακο για τη μιζέρια των υπολοίπων.
    και για τους ονειροπόλους, μια ελπίδα, που λέει οτι ΓΙΝΕΤΑΙ

  8. #188
    Έτσι είναι ρε παιδιά... Δε χρειάζεται ούτε Ωνάσης να είσαι, ούτε να έχεις μοτοσικλέτα 1200 κ.εκ. Και με 200 κ.εκ. γίνεται και με 50 γίνεται και με ποδήλατο γίνεται. Τόσοι και τόσοι το αποδεικνύουν. Αν κάποιος το πιστέψει αυτό, αν το νιώσει στο πετσί του, οι περισσότερες φοβίες θα διαλυθούν και τότε... "Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί..."!

  9. #189
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Έτσι είναι ρε παιδιά... Δε χρειάζεται ούτε Ωνάσης να είσαι, ούτε να έχεις μοτοσικλέτα 1200 κ.εκ. Και με 200 κ.εκ. γίνεται και με 50 γίνεται και με ποδήλατο γίνεται. Τόσοι και τόσοι το αποδεικνύουν. Αν κάποιος το πιστέψει αυτό, αν το νιώσει στο πετσί του, οι περισσότερες φοβίες θα διαλυθούν και τότε... "Έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί..."!
    Καλή συνεχεια Ηλία! Είσαι η έμπνευσή μας!!

  10. #190
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    24 Ιανουαρίου 2008

    Πάλι ασπροπρόσωπο με έβγαλε το ηρωικό XR μου!

    Πριν λίγες ώρες πήρα από το συνεργείο το αγαπημένο μου XR και επιτέλους το έχω και πάλι ανάμεσα στα πόδια μου! Ο λόγος που δε δούλευε στις υψηλές στροφές ήταν αυτός που περίμενα: είχε σκιστεί η μεμβράνη του καρμπιρατέρ μετά από τόσα χιλιόμετρα. Τη μπαλώσανε με μια άλλη μεμβράνη και η μοτοσικλέτα δουλεύει και πάλι όπως όταν βγήκε από το εργοστάσιο!
    Μετά από 2.000 χλμ με σκισμένη μεμβράνη, η δύναμη του μικρού XR μου με έκανε να νομίζω ότι οδηγάω την Africa Twin μου. Με το χαμόγελο στα χείλη, λοιπόν, αύριο συνεχίζω προς την περιοχή του Rajasthan.
    Όσο περίμενα να επισκευάσουν τη μοτοσικλέτα, ταξίδεψα με το τρένο στη ροζ πόλη, την Jaipur. Την ονομάζουν έτσι, γιατί η παλιά πόλη είναι βαμμένη ροζ συμβολίζοντας τη φιλοξενεία.
    Στο τεύχος Φεβρουαρίου του περιοδικού moto (http://www.motomag.gr) θα δημοσιευθεί η δεύτερη ανταπόκρισή μου, η οποία είναι από το Ιράν.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από το κάστρο στο Amber, κοντά στην Jaipur. Τα ζωγραφισμένα σχέδια πάνω στο δέρμα των ελεφάντων και τα χρωματιστά υφάσματα που τους στολίζουν σε κάνουν να νιώθεις πως βρίσκεσαι στην εποχή των μαχαραγιάδων.
    Να ‘στε καλά,

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26amber.jpg 
Προβολές:	883 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	118200
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  11. #191
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    30 Ιανουαρίου 2008

    Με τη μοτοσικλέτα να πετάει και πάλι

    Με τη μοτοσικλέτα να πετάει και πάλι συνέχισα στην περιοχή Shekhawati. Εκεί έχει τις λεγόμενες χαβέλι. Είναι τα σπίτια των εμπόρων που έκαναν χρυσές δουλειές κατά το 18ο αιώνα. Τα έχτιζαν σαν παλάτια και είναι γεμάτα πολύχρωμες τοιχογραφίες. λλα είναι, πλέον, εγκαταλελειμμένα και σε άλλα ζούνε ακόμη οι απόγονοί τους, οι οποίοι με χαρά ανοίγουν την πόρτα του σπιτιού τους στους ξένους που θέλουν να το δούνε με το αζημίωτο βέβαια, καθώς στην Ινδία δεν υπάρχει η έννοια της αφιλοκέρδειας.
    Τα βράδια κατασκήνωνα στην έρημο που κατακλύζει την περιοχή. Τώρα είμαι στην Jodhpur, τη λεγόμενη μπλε πόλη. Κατά παράδοση οι Βραχμάνοι (η κάστα των Ινδουιστών ιερέων) έβαφαν τα σπίτια τους μπλε. Μετά τους αντέγραψαν και άλλοι κι έτσι τώρα όταν βλέπει κανείς από ψηλά την παλιά πόλη τα βλέπει όλα μπλε! Είναι όμορφη πόλη με ένα εντυπωσιακό κάστρο στην κορυφή του λόφου που υψώνεται στο κέντρο.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από το ναό Karni Mata στο Deshnok. Εκεί λατρεύουν τα ποντίκια ως ιερά και αυτά τριγυρνούν παντού ελεύθερα. Όλοι ψάχνουν το άσπρο ποντίκι που φέρνει τύχη, αλλά εγώ δεν το είδα.


    Να 'στε καλά,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27karni_mata .jpg 
Προβολές:	834 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	118894
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #192
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Καλη συνεχεια!

    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #193
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Ηλία, σου΄ρχομαι !!!

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  14. #194
    Kali tyxi megale.

  15. #195
    Πάχυνε ή ιδέα μου είναι?

    Καλά να περνάς, καλή επιστροφή με υγεία....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Σελίδα 13 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 07:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 17:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 16:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF