Σελίδα 14 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #196
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
    Ηλία, σου΄ρχομαι !!!

    Ela, se perimeno! Pou kai pote?

    Sas eyxaristo paidia gia tis eyxes! Lete na paxyna? Mia zoi sta idia eimai: 58 kila! H alitheia einai oti troo kala edo... otan to thymitho!

  2. #197
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Ela, se perimeno! Pou kai pote?

    Sas eyxaristo paidia gia tis eyxes! Lete na paxyna? Mia zoi sta idia eimai: 58 kila! H alitheia einai oti troo kala edo... otan to thymitho!
    Εχεις καλύτερα πράγματα να κανεις, αλλά γράψε και καμια συνταγη για τις γυναίκες του φόρουμ!

    Να είσαι καλά, να περνάς καλά, και μακάρι να βλέπαμε όλες τις φωτό σου (στην ελάχιστη ανάλυση)
    να ζήσουμε λίγο το ταξίδι σου και οπτικά!


  3. #198
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    7 Φεβρουαρίου 2008

    Τι είναι το off-roading

    Σ’ έναν κόσμο όπου, σχεδόν, όλοι κινούνται πάνω σ’ ένα δρόμο που κάποιοι άλλοι έχουν χαράξει για ‘σένα, off-roading είναι να στρίβεις το τιμόνι και να βγαίνεις απ’ το δρόμο. Να χαράζεις τη δική σου πορεία. Να διαλέγεις μια κατεύθυνση στον ορίζοντα και να πηγαίνεις εκεί που θέλεις μέσω της οδού που θέλεις. Μπροστά σου να μην υπάρχει δρόμος και πίσω σου να μένει μόνο μια ροδιά, που κι αυτή θα τη σβήσει ο καιρός. Έτσι, κανείς δε θα μπορεί να ακολουθήσει την ίδια πορεία με ‘σένα. Κάθε αληθινός off-roader θα πρέπει να χαράξει τη δική του, μοναδική πορεία κι όταν συναντάει δρόμο να τον περνάει κάθετα, όσο πιο γρήγορα γίνεται, αλλά προσεκτικά, για να μη συγκρουστεί με το πλήθος που κινείται στο δρόμο.
    Το off-roading είναι επικίνδυνο. Μπορεί να χαθείς, να χρειάζεσαι τη βοήθεια κάποιου και να μη βρίσκεις κανένα γύρω σου, γιατί κινείσαι στο δικό σου δρόμο κι είσαι μόνος σου εκεί.
    Το off-roading, όμως, είναι και γλυκό. Είναι μοναδικό να νιώθεις ότι βρίσκεσαι κάπου όπου ελάχιστοι έχουν βρεθεί. Λίγα συναισθήματα μπορούν να συγκριθούν με τη χαρά που δίνει η εξερεύνηση σ’ έναν κόσμο που την έχουμε ξεχάσει... Σ’ έναν κόσμο που όλα τα ξέρουμε, πλέον και δε χρειάζεται να εξερευνήσουμε τίποτα.
    Σιχαίνομαι να κινούμαι στο δρόμο που μου έχουν χαράξει. Θέλω τη ζωή μου off-road!


    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29offroad.jpg 
Προβολές:	1035 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	119845
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  4. #199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Εχεις καλύτερα πράγματα να κανεις, αλλά γράψε και καμια συνταγη για τις γυναίκες του φόρουμ!

    Να είσαι καλά, να περνάς καλά, και μακάρι να βλέπαμε όλες τις φωτό σου (στην ελάχιστη ανάλυση)
    να ζήσουμε λίγο το ταξίδι σου και οπτικά!

    Edo to fagito pou trone kathe mera dyo fores einai ryzi me fakes kai diafora alla laxanika, opos kounoupidi vrasto, laxano i patates. Meta apo tosous mines edo exo ginei ki ego san Indos. Ama den to fao ayto mia mera, kati mou leipei!
    Ta mageirevoun teleios diaforetika. Exo katsei mazi tous kai eida pos ta mageirevoun, alla mou lene ta indika onomata ton ylikon kai de vgazo akri. Vazoun 1002 xromatista mpaxarika. Oute ksero ti einai. Mono na ta troo ksero ;-)

    Oi fotografies pou exo einai gyro stis 11.000. Einai adynaton na tis steilo oles esto kai se mikri analysi. Prepei na fao ta niata mou mprosta sto computer. De leei. Sto periodiko moto, pantos, exei polles fotografies mou se kathe antapokrisi. E, gia perissoteres otan gyriso...

    Panta orthios! Ta leme,
    Ilias Vrochidis

  5. #200
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    8 Φεβρουαρίου 2008

    Περιπέτειες στην έρημο!

    Έκανα safari με καμήλα στην έρημο για δυο υπέροχες μέρες και μια μαγευτική νύχτα. Κοιμήθηκα στους αμμόλοφους, κάτω απ’ τα άστρα, χωρίς αντίσκηνο, κοιτάζοντας αστέρια να πέφτουν μέχρι τα μάτια μου να κλείσουν σιγά – σιγά.
    Όταν γύρισα ήθελα να μπω ξανά στην έρημο με τι μοτοσικλέτα. Η άμμος ήταν πολύ μαλακή και δε μπόρεσα να κάνω πολλά χιλιόμετρα. Κατασκήνωσα στην έρημο και το επόμενο πρωί Η μπαταρία ήταν άδεια και Η μοτοσικλέτα δεν έπαιρνε μπρός!
    Δυστυχώς, αυτό το μοντέλο δεν έχει μανιβέλα και αυτό είναι το μόνο του μειονέκτημα, που μ’ έχει κάνει να μετανιώσω που το διάλεξα.
    Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον να πάρει μπρός σπρώχνοντας στην άμμο και αδύνατον να τι σπρώξω μόνος μου στην άμμο. Ευτυχώς, είχε κοντά ένα χωριό και ήρθαν άλλοι δυο άνθρωποι να σπρώξουμε τι μοτοσικλέτα μέχρι το δρόμο και να τι βάλουμε μπρός εκεί. Ακόμη και με τρία άτομα ήταν εξουθενωτικό. Μετά δεν είχα δύναμη ούτε το μοχλό τον ταχυτήτων να πατήσω, ούτε να κρατηθώ απ’ το τιμόνι.
    Τηλεφώνησα στο Ζαβαλιάνη, τον άνθρωπο που έκανε ρεκτιφιέ τον κινητήρα πριν ξεκινήσω και το μόνο μάστορα που εμπιστεύομαι. Του λέω τα συμπτώματα τηλεφωνικός και πάντα βρίσκει 100% τι βλάβη! Είναι μάγος ο άνθρωπος! Μου είπε ότι είχε καεί ο ανορθωτής.
    Έβαζα τι μοτοσικλέτα μπρός σπρώχνοντας και έκανα περίπου 200 χλμ. μέχρι την κοντινότερη πολύ. Με τους μάστορες δεν έβγαινε άκρη. Θα μου την κατέστρεφαν τι μοτοσικλέτα αντί να τι φτιάξουν. Φυσικά, ρώτησα σε 20 μαγαζιά, αλλά όταν έβλεπαν τον ανορθωτή μου νόμιζαν ότι είναι από κανένα εξωγήινο μηχανάκι.
    Και τότε εγένετο το θαύμα! Βρήκα έναν ανορθωτή από μια προπολεμική Enfield (Made in India απ’ το 18xx και απ’ το 1955 δεν έχουν αλλάξει ούτε βίδα!). Τον συνέδεσα, άλλαξα μπαταρία, γιατί Η παλιά είχε πεθάνει τσούφ! Το θαύμα εγένετο!
    Δουλεύει και δείχνει να φορτίζει Η μπαταρία! 100% σίγουρος θα είμαι την επόμενη ‘βδομάδα, αφού κάνω μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα, αλλά από τις μετρήσεις που έκανα δείχνει να δουλεύει.
    Όπως και να ‘χει είμαι πολύ χαρούμενος! Λίγες χαρές συγκρίνονται με τι χαρά που παίρνεις όταν επισκευάζεις μόνος σου με τον πιο παράξενο τρόπο μια βλάβη που όλοι έβλεπαν αδιόρθωτη.
    Κανείς μάστορας εδώ δε μπορούσε να κάνει κάτι. Η μόνη βοήθεια που είχα ήταν από το Ζαβαλιάνη που με διαβεβαίωσε για την αιτία τις βλάβης και από τον πατέρα μου, που είναι ηλεκτρονικός και μου εξήγησε πως μπορώ να κάνω την πατέντα.
    Δεν μπορώ ακόμη να πιστέψω ότι δουλεύει! Την επόμενη ‘βδομάδα θα είμαστε 100% σίγουροι. Στην επόμενη ανταπόκριση μου, λοιπόν, θα ξέρετε σίγουρα τα αποτελέσματα τις πατέντας.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από το safari με την καμήλα στην έρημο. Όπως μπορείτε να δείτε, πίσω μου έδεσα την τσάντα που έχω και στη μοτοσικλέτα. Μόνο πλαϊνές βαλίτσες δεν έβαλα στην καμήλα. :-)

    Κάντε προσευχές να δουλεύει ο ανορθωτής. Τα λέμε.

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	30kamel.jpg 
Προβολές:	960 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	120076
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #201
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896


    Κράτα γερά. Αν δουλεύει τώρα, γιατί να μην δουλεύει και μεθαύριο

    Αφού ο ανορθωτής είναι και απο "πολεμική μηχανή" μπορεί και να δουλεύει καλύτερα έτσι.
    Πάντα όρθιοι

  7. #202
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    χειροτερο μηχανακι δεν βρηκε?
    Τι έχει δηλαδή το μηχανάκι; Τι περίμενες να κάνει το ταξίδι με ΚΤΜ? Ποτέ δεν θα επέστρεφε...μόνο αεροπορικώς...
    http://countersteer.wordpress.com -==-==Τα πάντα γύρω από την μοτοσικλέτα και το αυτοκίνητο από την Κρήτη για όλους τους Έλληνες=-=-

  8. #203
    Καλή συνέχεια Ηλία και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

  9. #204
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/06/2007
    Μηνύματα
    6
    MEGALE DEN PEZESE ...PROSEXE TIN YGIASOU

  10. #205
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    SYNEXISE GERA@!!!!
    ολη η ενεργειά μας μαζί σου!

  11. #206
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    17 Φεβρουαρίου 2008

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΗΛΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ! , να είσαι καλά και παντα να πραγματοποιείς τα όνειρα σου οπως τα εχεις σχεδιάσει, κι ευχαριστούμε απο καρδιάς για όλο αυτό το φανταστικό οδιπορικό που ζούμε τόσους μήνες μαζί σου.........έστω κι απ' την καρέκλα μας.
    ----------------------------------


    Θάλαττα, θάλαττα!

    Μετά από 9 μήνες είδα θάλασσα! Απ' την Τουρκία την αποχωρίστηκα. Την είχα πεθυμήσει. Το γιόρτασα, βέβαια, με όλες τις αγαπημένες μου συνήθειες: κολύμπι, βόλτες στην απέραντη και έρημη αμμουδιά με τη μοτοσικλέτα, κατασκήνωση βλέποντας το ροδοκόκκινο ήλιο να σβήνει σιγά - σιγά μέσα στη θάλασσα και ύπνος κάτω από τ' αστέρια, στην αμμουδιά, έξω από το αντίσκηνο, ακούγοντας το κύμα.
    Μετά την πρώην πορτογαλλική αποικία στο νησί Diu ξανανέβηκα στο Rajasthan κάνοντας έναν κύκλο για να επισκεφθώ κάποια μέρη που δεν ήθελα να χάσω. Τώρα είμαι στην Udaipur, τη ρομαντική πόλη όπως τη λένε λόγω της λίμνης και του παλατιού μέσα στο νερό.
    Στις 14 Φεβρουαρίου έκλεισα 10 μήνες ταξιδεύοντας και σύμφωνα με το πρόγραμμα ήταν η περίοδος που θα επέστρεφα στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα, όμως, είναι μια μακρινή ανάμνηση πλέον. Δεν ακολουθώ κανένα πρόγραμμα.
    Όταν ξεκίνησα το ταξίδι τα μέσα μαζικής ενημέρωσης φαγώθηκαν να λένε: "Ο 23χρονος Βροχίδης Ηλίας...". Από προχθές είμαι πια 24χρονος και το γιόρτασα ζώντας το όνειρό μου!
    Ααααα! Ξέχασα να πω ότι ο ανορθωτής στη μοτοσικλέτα δουλεύει άψογα! Απίστευτο, ε; Αν βρεθείτε ποτέ στην Ινδία με XR και σας καεί ο ανορθωτής να ξέρετε: βάλτε από Enfield 350 Electra. Μια χαρά ταιριάζει!

    Να 'στε καλά, τα λέμε,

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31diu.jpg 
Προβολές:	896 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	120761
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #207

    Re: 17 Φεβρουαρίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΗΛΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ! , να είσαι καλά και παντα να πραγματοποιείς τα όνειρα σου οπως τα εχεις σχεδιάσει, κι ευχαριστούμε απο καρδιάς για όλο αυτό το φανταστικό οδιπορικό που ζούμε τόσους μήνες μαζί σου.........έστω κι απ' την καρέκλα μας.
    +1000 και απο μένα
    ----------------------------------




    Στις 14 Φεβρουαρίου έκλεισα 10 μήνες ταξιδεύοντας και σύμφωνα με το πρόγραμμα ήταν η περίοδος που θα επέστρεφα στην Ελλάδα. Το πρόγραμμα, όμως, είναι μια μακρινή ανάμνηση πλέον.
    ""Δεν ακολουθώ κανένα πρόγραμμα""".




    αμα μεγαλώνει ο άνθρωπος ωριμάζει

  13. #208
    Xρόνια σου Πολλά και καλά Ηλία και καλή συνέχεια!


    Πω πω, τι φωτογραφία είναι αυτή! Εδώ χιονίζει!

  14. #209
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Καλά να περνάς & φρόντισε να ρουφάς κάθε δευτερόλεπτο του ταξιδιού σου μέχρι τη τελευταία του σταγόνα!
    Πάντα δυνατός!




  15. #210
    Νέο μέλος Το avatar του/της cult
    Εγγραφή
    19/02/2008
    Μηνύματα
    16
    Εχω μεινει
    Επιασα να διαβασω απο την αρχη το thread και κολλησα!Καλη συνεχεια και ζησε το ονειρο σου
    www.myspace.com/cultairbrush

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF