Σελίδα 15 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #211
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563

    Re: Re: 17 Φεβρουαρίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    αμα μεγαλώνει ο άνθρωπος ωριμάζει
    Εσυ να τ' ακους αυτα ! Ετοιμασε τις βαλιτσες σου για Νοτια Αμερικη ! Ακους ρε κφαλογο ;;


  2. #212

    Re: Re: Re: 17 Φεβρουαρίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Εσυ να τ' ακους αυτα ! Ετοιμασε τις βαλιτσες σου για Νοτια Αμερικη ! Ακους ρε κφαλογο ;;

    βρές μου σπόνσορα, οικονομικό χορηγό δλδ και φύγαμε

  3. #213
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Re: Re: Re: 17 Φεβρουαρίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    βρές μου σπόνσορα, οικονομικό χορηγό δλδ και φύγαμε
    Εδώ μέσα θα κλείσετε το ραντεβού?
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  4. #214

    Re: Re: Re: Re: Re: 17 Φεβρουαρίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Εδώ μέσα θα κλείσετε το ραντεβού?

  5. #215
    πλήξιππος Το avatar του/της argpap
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    72
    Ηλία να σου πω και από εδώ καλή συνέχεια και όμορφες διαδρομές. Είναι περιττό να σου πω ότι όποια βοήθεια και να χρειαστείς...........

    Όνειρο ζωής .........


    Α μόλις μιλήσαμε για 5 λεπτά στο τηλέφωνο…θέμα γραφειοκρατικό ;-)….και είναι καλά…είναι ο Ηλίας και είναι καλά!
    :a1:

    13Φ new member

    Γυμνάστε το μυαλό σας….μην ατροφήσει και αυτό!

  6. #216
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
    Ηλία να σου πω και από εδώ καλή συνέχεια και όμορφες διαδρομές. Είναι περιττό να σου πω ότι όποια βοήθεια και να χρειαστείς...........

    Όνειρο ζωής .........


    Α μόλις μιλήσαμε για 5 λεπτά στο τηλέφωνο…θέμα γραφειοκρατικό ;-)….και είναι καλά…είναι ο Ηλίας και είναι καλά!
    Σ' ευχαριστώ πολύ Αργύρη! Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι: πήρα τηλέφωνο στην ΕΛΠΑ για να ανανεώσω ένα έγγραφο για τη μοτοσικλέτα που θα λήξει μετά από ένα χρόνο στο δρόμο. Βγήκε ο Αργύρης στη γραμμή, ο οποίος με εξυπηρέτησε φιλικότατα και τον ευχαριστώ.

    Να 'σαι καλά Αργύρη! Τα λέμε!

  7. #217
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    2 Μαρτίου 2008

    Τι μπορεί να σου κάνει ένα λάστιχο...!

    Το μπροστινό λάστιχο εδώ και κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα είχε φθαρεί υπερβολικά. Όσο κι αν έψαξα οι 21 ίντσες τους είναι παντελώς άγνωστες. Μόνο στο Δελχί και στη Βομβάη έχουν τέτοια λάστιχα. Για να φτάσω, όμως, στη Βομβάη έπρεπε να κάνω πάνω από 1.000 χλμ. μ’ ένα λάστιχο όπου είχαν φανεί τα λινά σε δύο σημεία και είχε αδυνατίσει τόσο που τρυπούσε μέχρι και από αγκαθάκια.
    Πήγα σ’ ένα συνεργείο αναγόμωσης ελαστικών για φορτηγά και τους είπα να κολλήσουν ένα κομμάτι γόμας πάνω από τα λινά για να μη σκιστούν. Ήταν μαλακή γόμα, αλλά άντεξε. Τα πλαϊνά τακούνια του ελαστικού είχαν ανοίξει χαραμάδες μέχρι μέσα και μου τρυπούσαν την ενισχυμένη σαμπρέλα που είχα. Έβαλα ένα διπλό κομμάτι σαμπρέλας μέσα από το λάστιχο στο σημείο των χαραμάδων και πάει κι αυτό.
    Μετά από όλο αυτό τον άθλο κατάφερα να φτάσω στη Βομβάη. Πριν από τη Βομβάη είδα τις σπηλιές της Bhimbetka με τις προϊστορικές τοιχογραφίες 12.000 ετών. Αυτό ήταν το τέλος του ταξιδιού μου στο πρόγραμμα, αλλά μετά την προσθήκη του Νεπάλ στο ταξίδι, κάνω τη διαδρομή στην Ινδία με ανάποδη φορά από αυτήν που είχα σχεδιάσει.
    Στην Ajanta και Ellora έχουν σκαλίσει τους βράχους αφαιρώντας εκατοντάδες χιλιάδες τόνους πέτρας και δημιουργώντας ναούς και μοναστήρια. Ειδικά το ναό Kailasa στην Ellora όταν τον αντίκρισα έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Ο ναός αποτελεί το μεγαλύτερο μονολιθικό γλυπτό του κόσμου. Είναι διπλάσιος σε μέγεθος από τον Παρθενώνα. Εφτά χιλιάδες εργάτες δούλευαν για 150 χρόνια για να αφαιρέσουν 200.000 τόννους!
    Αν και μισώ τις πόλεις, η Βομβάη έχει ένα ενδιαφέρων πολυεθνικό κλίμα. Δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη Ινδία που έχω δει. Στους δρόμους κυκλοφορούν από Porsche μέχρι βελτιωμένα αυτοκίνητα και σχίζουν τη θάλασσα πολυτελή γιωτ. Αποκαλείται η πύλη της Ινδίας, λόγω του σημαντικού λιμανιού της. Δίπλα στις Ινδές με τα σαρί βλέπεις άραβες με τις λευκές κελεμπίες τους, νέγρους από την Αφρική και κατάλευκους δυτικούς. Δεν είναι τουρίστες όλοι αυτοί. Πολλοί έρχονται για δουλειές ή για να ζήσουν εδώ.
    Η φωτογραφία είναι από τον εκπληκτικό ναό Kailasa που έφτιαξαν σκαλίζοντας το βράχο.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας στα προηγούμενα μηνύματα,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	32kailasa.jpg 
Προβολές:	1036 
Μέγεθος:	91,5 KB 
ID:	122437
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #218
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    12 Μαρτίου 2008

    Μπανάκια με θέα τους φοίνικες!

    Μετά τη Βομβάη ήρθε η ώρα για τη φημισμένη Goa. Εκεί έβρισκαν καταφύγιο οι χίπηδες τη δεκαετία του '60. Πολλοί από αυτούς, γερασμένοι πλέον πηγαίνουν ακόμη εκεί μαζί με άλλους νέους που αρέσκονται στα πάρτυ και τα παρελκόμενά τους. Εμένα μου έπεφτε πολύ τουριστική. Απόλαυσα τις εξωτικές παραλίες, αλλά δύσκολα έβρισκα ένα ήσυχο μέρος να κατασκηνώσω το βράδυ δίπλα στο κύμα. Έβρισκα, όμως κι ήταν ωραία.
    Άφησα για λίγο τη θάλασσα για να εξερευνήσω τους θυσαυρούς των λόφων στην περιοχή Karnataka. Συνάντησα έναν 65χρονο Ελβετό που μαζί μ' ένα φίλο του είχαν κάνει την ίδια διαδρομή μ' εμένα το 1964 με δυο πενηνταράκια της εποχής! Αυτοί είναι οι ήρωες. Το Ιράν τότε δεν είχε άσφαλτο και ταξίδευαν μέσα από την έρημο, έσπρωχναν, χαλούσαν τα μοτοσακό... Εγώ θαύμαζα κι αυτός αναπολούσε...
    Είδα πολλούς αρχαίους, περίτεχνους ναούς σε διάφορες περιοχές. Ήταν σκαλισμένοι σε βράχους. Τώρα έφτασα στο Mysore, μία συμπαθητική, μικρή πόλη. Είναι στους λόφους κι έτσι η ζέστη εδώ δεν είναι αφόρητη.
    Η φωτογραφία που στέλνω είναι από την εξωτική Goa. Ήταν πορτογαλλική αποικία κι αυτή, γι' αυτό βλέπετε την εκκλησία αριστερά μου. Οι περισσότεροι είναι Χριστιανοί εκεί.

    Να 'στε όλοι καλά,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	33goa.jpg 
Προβολές:	951 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	123649
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  9. #219
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395

  10. #220

    Re: 12 Μαρτίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot

    Συνάντησα έναν 65χρονο Ελβετό που μαζί μ' ένα φίλο του είχαν κάνει την ίδια διαδρομή μ' εμένα το 1964 με δυο πενηνταράκια της εποχής! Αυτοί είναι οι ήρωες. Το Ιράν τότε δεν είχε άσφαλτο και ταξίδευαν μέσα από την έρημο, έσπρωχναν, χαλούσαν τα μοτοσακό...
    Παιδιά, μου υπόσχεστε ότι θα μείνει μεταξύ μας?

    Μη το μάθουν ο Τσάρλυ και ο Γιούαν, κατά λάθος .....

    ....και σαλτάρουν σε κανέναν ακάλυπτο!


    ΥΓ Καλή συνέχεια Ηλία!



  11. #221
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    20 Μαρτίου 2008

    Ξανά στον παράδεισο!

    Απόλαυσα λίγο τη δροσιά των βουνών και ξανακατέβηκα στη θάλασσα. Στην Alappuzha με περίμενε άλλος ένας παράδεισος. Δε μ' άρεσαν τα ξενοδοχεία στην πόλη και βολτάριζα με τη μοτοσικλέτα μπροστά στη θάλασσα, μήπως βρω καμιά ήσυχη αμμουδιά να κατασκηνώσω. Είχε παντού σπίτια, όμως. Βλέπω μια πινακίδα: "Sea shore: Home stay & restaurant". Ήταν ένα σπίτι. Ρωτάω "Μπορώ να μείνω εδώ;". Ο σπιτονοικοκύρης με πήγε στην αυλή με τις καλύβες και τότε ανοίχτηκε μπροστά μου ο παράδεισος...
    Λευκή, ψιλή άμμος κάτω, φοίνικες με μια αιώρα δεμένη ανάμεσά τους, το κύμα να σκάει μπροστά στα πόδια μου και όλος αυτός ο παράδεισος μόνο για 'μένα! Όταν ο ήλιος έδυε καθόμουν μπροστά στη θάλασσα και έβλεπα μπροστά στα πόδια μου δελφίνια να βγάζουν την πλάτη τους απ' το νερό... Απίστευτη στιγμή!
    Πάρτε μια μικρή γεύση απ' τον παράδεισο στη φωτογραφία. Ξάπλωνα στην αιώρα, έβλεπα από πάνω μου τους εξωτικούς φοίνικες και αναρωτιόμουν που βρίσκομαι... Γι' άλλη μία φορά ήμουν εκτός τόπου και χρόνου...


    Να 'στε καλά και καλό τριήμερο! Ετοιμάζεστε για βόλτες, ε;
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα



    Ε, όχι δε θα τ' αντέξω να την βάλω αυτή την φωτό.
    Είναι βασανιστήριο.............


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34alappuzha.jpg 
Προβολές:	840 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	124591
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #222
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210

    Re: 20 Μαρτίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Ετοιμάζεστε για βόλτες, ε;
    Πλάκα μας κάνεις ρε Ηλία ....

    Τολμάμε εμείς να μιλήσουμε για βόλτα.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  13. #223
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981

  14. #224

    Re: Re: 20 Μαρτίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Πλάκα μας κάνεις ρε Ηλία ....

    Τολμάμε εμείς να μιλήσουμε για βόλτα.....
    Γιατί ρε παιδιά; Εντάξει, δεν περιμένω να πεταχτείτε στο Τόκυο για τριήμερο, αλλά καμιά βολτίτσα εκεί κοντά; Η Ελλάδα πανέμορφη είναι. Κοπήκανε και τα τριήμερα, δηλαδή; Μη μου λέτε τέτοια

  15. #225
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Re: Re: 20 Μαρτίου 2008

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Γιατί ρε παιδιά; Εντάξει, δεν περιμένω να πεταχτείτε στο Τόκυο για τριήμερο, αλλά καμιά βολτίτσα εκεί κοντά; Η Ελλάδα πανέμορφη είναι. Κοπήκανε και τα τριήμερα, δηλαδή; Μη μου λέτε τέτοια
    Ηλίααααααα
    Μας έχεις τσακίσει μ' αυτές τις φωτογραφίες~ :rotflmao: :rotflmao:
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF