Σελίδα 18 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #256
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563

    Re: 25 Απριλίου 2008 "This is the end..."

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    This is The End...


    Τώρα είμαι στο Δελχί, για να κανονίσω το πώς θα γυρίσω. Ερχόμενος προς τα 'δω πέρασα για μια τελευταία ματιά του Ταζ Μαχάλ, κάτι σαν αποχαιρετιστήριο...

    Καλό Πάσχα και προσοχή στους δρόμους,

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Υπάρχει κι ένα Blog που "τρεχει", με την δυνατότητα επισύναψης σχολίων προς τον Ηλία!

    Mια και εισαι εκει δε καθεσαι κανα χρονο να πας και Κινα και γυριζεις απο Σαγκαη με κανα ελληνικο φορτηγο ;;



  2. #257
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Αν παιχτεί τέτοιο ραντεβού στη μέση της ανατολής, θα ανατριχιάσω λέμε!!!


    Καλό δρόμο σε όλους
    θα είναι απίστευτη συνάντηση όντος
    :wacko:

    Ηλία ενα μεγάλο ευχαριστώ σου χρωστώ, για όσα "έζησα" μέσα απ'το όνειρό σου !

    Οσο για τα φτερά σου, ξεδίπλωνέ τα τακτικά για να ξεμουδιάζουν, και με τον αέρα τους θα διώχνουν τους φονιάδες των ονείρων.

    καλή επάνοδο με τον τρόπο που ταιριάζει στα όνειρά σου.

  3. #258
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    εὖ γὰρ ἴστε ὅτι τὴν ἐλευθερίαν ἑλοίμην ἂν ἀντὶ ὧν ἔχω πάντων καὶ ἄλλων πολλαπλασίων.


  4. #259
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Καλή επιστροφή αδερφέ.
    Σε ευχαριστούμε....

    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  5. #260
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701

  6. #261
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    άτσα


    http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...8&sn=&spid=876
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  7. #262
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Φίλε Ηλία, καλή επιστροφή, όπως κι αν γίνει αυτή... να'σαι καλά για τις εικόνες και τα συναισθήματα που μας μετέφερες, αλλά και για τα όνειρα που ενέπνευσες!


    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  8. #263
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
    άτσα


    http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...8&sn=&spid=876

  9. #264
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    india2greece - Η επιστροφή!

    Πω πω, μηνύματα που μου στείλατε! Χάρηκα πολύ, γιατί είχε πέσει λίγη μοναξιά στο blog προς το τέλος και νόμιζα ότι σας έχασα. Εξεπλάγην, διότι λίγοι βρήκατε την απάντηση σχετικά με το πώς θα γυρίσω. Καλά, το αεροπλάνο δεν είναι δύσκολο να το αποκλείσετε. Δεν έχω μπει ποτέ σε αεροπλάνο (εκτός από μια φορά μικρούλης. Δε μπορούσα να καβαλήσω μοτοσικλέτα τότε ;-) ) και δεν έχω σκοπό να μπω όσο έχω κι άλλες επιλογές. Επίσης, να πουλήσω τη μοτοσικλέτα αποκλείεται. Προτιμώ να την ταξιδεύω ώσπου να μην πηγαίνει άλλο.

    Μένουνε, λοιπόν, δύο επιλογές:
    * Επιστροφή με τη μοτοσικλέτα από το συντομότερο δρόμο.
    * Επιστροφή με τη μοτοσικλέτα ταξιδεύοντας μέσα από διαφορετικούς τόπους.

    Κάποιοι χτυπήσατε διάνα, όπως ο Τροπέας που ήταν απόλυτα σίγουρος εξ' αρχής ότι η τελευταία επιλογή είναι η δική μου, η μοτοσικλετιστική, όπως την αποκάλεσε ο H.A.Balafoutre. Όσο για το Δημήτρη, για μια στιγμή νόμισα ότι είναι κάπου γύρω μου και με κατασκοπεύει όταν μου έγραψε:
    "Για να είσαι Δελχί σημαίνει ότι είσαι σε πρεσβείες και παίρνεις βίζες για την επιστροφή με τη μηχανή!!!! Σιγά μη γυρίσεις εσύ με την τρέλα που κουβαλάς με αεροπλάνο...".

    Σε κάθε βήμα πάντοτε ανοίγονται δυο δρόμοι. Τον ένα δεν τον ξέρω. Ο άλλος είναι της φωτιάς: Ινδία, Πακιστάν, Αφγανιστάν, Τατζικιστάν, Κυρτζιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τουρκμενιστάν, Ιράν, Αζερμπαϊτζάν, Γεωργία, Αρμενία, Τουρκία και... κάποια Ελλάδα που φαίνεται λίγο στο χάρτη!!!

    Δεν είναι τυπογραφικό λάθος, όπως νομίζατε όταν πρωτοδιαβάσατε για το ταξίδι μου στις εφημερίδες. Είναι αλήθεια! Ξέρω, πρέπει να ψάξετε στο χάρτη για να βρείτε αυτές τις χώρες. Κι εγώ πριν λίγους μήνες δεν ήξερα και πολλά γι' αυτό το κομμάτι του χάρτη.

    Πρώτα απ' όλα μη βιάζεστε να τρομοκρατηθείτε για εκείνη τη χώρα που διαβάσατε τρίτη. Μίλησα με ταξιδιώτες που ήταν εκεί πρόσφατα και το μελέτησα πάρα πολύ. Η κατάσταση τώρα δεν είναι τόσο τραγική όσο ήταν πριν από κάποια χρόνια. Βέβαια, δε θα κάτσω μήνες στο Αφγανιστάν, όπως κάνω στις άλλες χώρες. Θα ταξιδέψω μόνο το βορειοανατολικό κομμάτι, που είναι το ασφαλέστερο και δε θα ταξιδεύω όπως εδώ. Έχω να πάρω πολλά μέτρα ασφαλείας. Για παράδειγμα θα ζητάω από άλλα οχήματα να τα ακολουθώ, για να μην είμαι μόνος. Ευτυχώς, οι Αφγανοί φημίζονται για τη φιλικότητά τους, οπότε θα με βοηθάνε, νομίζω.

    Τι να πρωτοπώ γι' αυτά τα μέρη; Όσο σχεδιάζω το ταξίδι, είμαι έτοιμος να καβαλήσω το μηχανάκι και να φύγω. Πρέπει να πάρω και όλες αυτές τις βίζες, όμως, πρώτα :-( Έχει τόσο off-roading όσο δεν έχω κάνει σε όλο το ταξίδι μου μέχρι τώρα και σε όλη τη ζωή μου! Θα ξεχάσω εκείνο το γκρίζο σίχαμα που βάζουνε στους δρόμους. Θα χορτάσω off-roading! Τρόπος του λέγειν... Δε χορταίνεται!

    Το άλλο που με συναρπάζει είναι ότι σε αντίθεση με την Ινδία, αυτές οι χώρες είναι τελείως έρημες! Θα κατασκηνώνω επιτέλους και πάλι και θα 'χω δικιά μου όλη την πανέμορφη φύση που δώρισε ο καλός θεούλης στον πλανήτη μας. Μου έλειψε τόσο αυτό...

    Όπως έχω ξαναπεί, όμως, πίσω από κάθε θετικό υπάρχουν και τα αρνητικά. Δε θέλω να σας τα κρύβω και να σας τα παρουσιάζω όλα ρόδινα. Σκεφτείτε ότι θα ξεκινήσω ένα πολύ πιο απαιτητικό ταξίδι από αυτό που έκανα μέχρι εδώ με μία μοτοσικλέτα δεκαετίας, 250 κ.εκ., αερόψυκτη, που το κοντέρ της έχει μηδενίσει και πέρασαν 46.000 χλμ. από το τελευταίο σωστό service! Έστω και μια σαμπρέλα να χρειαστώ σ' αυτές τις χώρες, ίσως να περιμένω 1-2 μέρες να περάσει κάποιο όχημα για να με βοηθήσει. Βλέπετε ότι η ερημιά που με συναρπάζει τόσο είναι η ίδια που μπορεί να με ταλαιπωρήσει στο έπακρο.

    Τα ρισκάρω, όμως, όλα για όλα. Είναι ότι πιο συναρπαστικό έχει περάσει από το μυαλό μου μέχρι τώρα και ταυτόχρονα ότι πιο δύσκολο. Αλλά όπως έχω εξηγήσει, αυτές οι δυσκολίες είναι απόλαυση στα μάτια μου. Ακόμη και να χάσω τη μοτοσικλέτα δε με πειράζει. Μου έχει χαρίσει τόοοοοοοοοσες στιγμές ζωής, που πλέον της επιτρέπω να αυτοκαταστραφεί. Πιστεύω, όμως, στην καλή μου που έχω ανάμεσα στα πόδια μου... Τόσο καιρό οι δυο μας έχουμε γίνει ένα. Τη νιώθω... Κάτι μου λέει πως θα τα καταφέρει! Μπορεί να γυρίσω σπρώχνοντάς την για να τη βάλω μπρος, αλλά θα τα καταφέρει!

    Είδα ότι στεναχωρεθήκατε που τελείωσε αυτό το ταξίδι και δε θα ταξιδεύατε πλέον κι εσείς μαζί μου μέσα από τα οδοιπορικά που σας στέλνω. Όχι, δε θα σας στεναχωρήσω τόσο... Θα συνεχίσουμε το ταξίδι! Δυστυχώς, όμως, δε μπορώ να σας εγγυηθώ το ίδιο πυκνές ανταποκρίσεις, γιατί αυτές οι χώρες έχουν internet μόνο στην πρωτεύουσα. Τι να κάνω; Δεν κουβαλάω μαζί μου φορητό Η/Υ, δορυφορική κεραία κ.λ.π.

    Είδα, επίσης, ότι βρήκατε και το ρεπορτάζ στα Νέα (http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...8&sn=&spid=876). Πού το ανακαλύψατε κιόλας; Ούτε εγώ δεν ήξερα ακόμη ότι δημοσιεύτηκε! Καλά που μου το είπατε. Αυτή τη φορά, όμως, θα σας προλάβω. Αύριο (Παρασκευή 2 Μαΐου) μπορείτε να ακούσετε και τη φωνή μου στη ΝΕΤ 10:00 - 10:30!

    Τώρα, λοιπόν, όπως σας αποκάλυψε ο κατάσκοπος με το ψευδώνυμο "Δημήτρης" είμαι στο Δελχί και παίρνω βίζες. Είναι πολλές και θέλει πολύ τρέξιμο και πολύ αναμονή. Σκεφτείτε, επίσης, ότι ούτε ήξερα κατά που πέφτουν αυτές οι χώρες και τώρα έχω να σχεδιάσω όλο αυτό το ταξίδι ενώ βρίσκομαι στο δρόμο. Έχω πάρει, όμως, τον αέρα. Δε χρειάζομαι δύο χρόνια προετοιμασίας, όπως χρειάστηκα για να 'ρθω εδώ. Σε 1,5 'βδομάδα ελπίζω να έχω τελειώσει και να ξεκινήσω το συναρπαστικότερο όνειρο που έχω οραματιστεί!

    Ραντεβού στα ουράνια...
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	39return.jpg 
Προβολές:	800 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	128986
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  10. #265
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ζημιά που κάνεις στη γαλήνη μου ρε Βροχίδη...

  11. #266
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: 1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    india2greece - Η επιστροφή!
    ......................................
    Ραντεβού στα ουράνια...
    Ηλίας Βροχίδης


    Πέτα παληκάρι μου!

    Πέτα λεύτερος!

    Πέτα μακρυά απ' την "ζωή", όσο μπορείς ακόμα και μακάρι να μπορείς για πάντα!



    Πέτα κουβαλώντας μαζί σου τα όνειρά μας, τα σχέδια της ζωής μας που βγήκαν όλα πλάνες...

    Πέτα, τινάζοντας από πάνω σου το δάκρυ που μας ξέφυγε, ακόυγοντας τα όργανα του μυστικού θιάσου, αποχαιρετώντας την Αλεξάνδρειά (μας) που φεύγει...





    Σου ευχόμαι, μέσα απ' την ψυχή μου, που μάτωσες, να 'ναι μακρύς (ακόμα) ο δρόμος σου !!!

    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #267
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    καλή συνέχεια Ηλία



  13. #268
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Φίλε Ηλία,
    θα είναι πιο εύκολα να ταξιδέψεις απο Ιραν, Ιρακ, Αφγανιστάν απο ότι αν ταξίδευε κάποιος απο Αφρική...(όχι σαν εναλλακτική)
    είναι πλεον πολύ πιο ασφαλή και δεν θα κινδυνεύεις εκεί απο "τρομοκρατία" όσο απο υλικά για το ταξίδι σου και την διαβίωσή σου ίσως... δεν ξέρω τους ανεφοδιασμούς σου και το πόσο κοντινά θα είναι τα χωριά...
    και εγω μαζί με τους άλλους θα πρότεινα να βρεθείτε με τους "άλλους" Έλληνες ανατολίτες που πήγαν για τσάι, και να γυρίσετε ΟΛΟΙ μαζί παρέα!
    θα ήταν μια μαγία να μην είχες τίποτα άλλο να σκέφτεσαι και να γύρναγες απο έναν "Μεσογειακό" υπερ Βαλκάνιο δρόμο,
    φτάνοντας παραλιακά μέχρι και Γιβραλταρ και απο εκέι Ευρωπαικώς πίσω ...
    αλλά φαίνεται και αυτό με τις ημέρες που διαθέτεις σε κάθε τόπο (και πολύ σωστά) άλλος ένας χρόνος... και πολύ πιο ακριβός...
    εύχομαι ότι σκεφτείς ... και αν αυτό που σου είπα σου φανεί όμορφο... να κάτσει να το κάνεις!

  14. #269
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Καλή συνέχεια!

  15. #270
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    Εισαι ατελειωτος ....


    ....... keep riding





    να σαι καλα , αναμενουμε , καλο ταξιδι να χεις Ηλία

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF