Σελίδα 4 από 44 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #46
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    tora eida ti paizei, kai diavasa tin selida sou gia kaliteri enimerosi..


    exeis kanei poli kali douleia kai eimai sigouros pos afto tha exei eksargirothei idi sto taksidi sou..

    kalo taksidi

    prosexe me tis ginaikes, min se pantrologisoun me to zori kai meineis ekei


    kala xiliometra
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  2. #47

    Το πρώτο πρόβλημα...

    Σας ευχαριστώ όλους, παιδιά, για τις ευχές σας και την υποστήριξη!

    Που λέτε, το πρώτο πρόβλημα είναι γεγονός. Στο Αϊβαλί και μετά από 2000 χλμ. μόνο, το πίσω αμορτισέρ του XR παρέδωσε πνεύμα! Έχασε τα λάδια του και δούλευε μόνο το ελατήριο. Δηλαδή, η μοτοσικλέτα πήγαινε σα βάρκα! Παιρνούσε από μια λακούβα και κουνιόταν σαν τραμπολίνο για πολλά μέτρα μετά.
    Επειδή ήμουνα στο Αϊβαλί αποφάσισα να έρθω απέναντι στη Μυτιλήνη για να διορθώσω τη βλάβη, αφού είναι μόνο 1,5 ώρα με το καραβάκι και θα έκανα καλύτερη δουλειά. Πέρασα, λοιπόν, απέναντι έβγαλα το αμορτισέρ αμέσως σε ένα συνεργείο εδώ και το έστειλα για επισκευή στην Αθήνα, στην Extra Products Tasoulis.
    Τελικά, μου είπαν ότι ήταν διαβρωμένος και ο άξονας του αμορτισέρ και για να επισκευαστεί αυτό θα χρειαζόταν 6-7 εργάσιμες ημέρες και είχαν περάσει ήδη άλλες έξι μέρες στη Μυτιλήνη! Αναγκαστικά, αποφάσισα να δώσω τα λεφτά που χρειαζόταν για καινούριο αμορτισέρ, αφού δεν είχα το περιθώριο να περιμένω τόσο.
    Αγοράστηκε, λοιπόν, από την Extra Products Tasoulis αμορτισέρ WP και σκληρότερο ελατήριο για να αντέχει το επιπλέον βάρος που είναι φορτωμένο στη μοτοσικλέτα. Αύριο περιμένω να έρθει εδώ, να το περάσω και την Τρίτη που, μάλλον, έχει πλοίο να φύγω πάλι στο Αϊβαλί για να συνεχίσω το ταξίδι μου!

    Τι φταίει, λοιπόν, γι αυτό; Θα πείτε ξεκίνησε χωρίς να ελέγξει τις αναρτήσεις της μοτοσικλέτας; Όχι, βέβαια! Αρκετά πριν ξεκινήσω, όταν γινόταν οι εργασίες στη μοτοσικλέτα πήγα σε κάποιον μάστορα (καλύτερα να μην πω όνομα, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν φταίει αυτός), που ανέλαβε τις αναρτήσεις.
    Μπροστά αλλάξαμε τα ελατήρια, για να αντέξουν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο βενζίνης. Πίσω, όμως, το υποπλαίσιο είχε κολληθεί στο πλαίσιο με μια λάμα και πάνω σ' αυτή τη λάμα βίδωναν οι σχάρες των πλαϊνών βαλιτσών. Αυτή η ενίσχυση ήταν απαραίτητη, για να μη σπάσει το υποπλαίσιο στο σημείο που ενώνεται με το πλαίσιο. Έτσι, όμως, το υποπλαίσιο δεν ξεβιδώνονταν και η διαδικασία για να βγει το αμορτισέρ γινόταν λίγο πιο δύσκολη. Δηλαδή, ήθελε 10 λεπτά περισσότερη δουλειά, όχι τίποτα το ιδιαίτερο.
    Παρ' όλα αυτά είχα πει στο μάστορα να δούμε το αμορτισέρ πριν κάνω αυτή την ενίσχυση, αλλά είπε να το αφήσουμε γι' αργότερα. Πήγα, λοιπόν, αργότερα και του έδειξα την ενίσχυση. Είχα φορτώσει τη μοτοσικλέτα, όπως θα τη φόρτωνα στο ταξίδι. Τότε, πάτησε το αμορτισέρ για να δει την απόσβεση και μου είπε να το αφήσω όπως είναι, γιατί είναι το ιδανικό. Έτσι, λοιπόν, τον εμπιστεύτηκα κι εγώ, το άφησα όπως ήταν και να το αποτέλεσμα. Πολύ πιθανών να βαρέθηκε να μπει στη διαδικασία να βγάλει το αμορτισέρ, δεν ξέρω... Δεν ξέρω αν μπορούσε να καταλάβει από πριν αν ήθελε άλλαγμα, ίσως πραγματικά να μη φαινόταν τότε. Αλλά απ' τα 50.000 χλμ. που υποτίθεται ότι θα άντεχε, άντεξε μόνο 2.000 χλμ. Μιλάμε για τεράστια διαφορά!
    Τέλος πάντων, αυτά είναι αναμενόμενα μέσα στο ταξίδι. Ευτυχώς, έγινε όσο ήμουν ακόμη δίπλα στην Ελλάδα κι έτσι δε με προβλημάτισε τόσο η επισκευή του. Το κόστος, όμως, της επισκευής τώρα ήταν πολύ μεγαλύτερο απ' ότι θα ήταν αν το έκανα όταν είχα χρόνο και ήμουν στη Θεσσαλονίκη.

    Αυτά, λοιπόν, προς το παρόν. Στέλνω μια φωτογραφία με το Αϊβαλί, όπως φαίνεται από το Μοσχονήσι. Ανυπομονώ να πάω πάλι εκεί και να συνεχίσω, επιτέλους, το ταξίδι μου!
    Βροχίδης Ηλίας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_7141.jpg 
Προβολές:	1581 
Μέγεθος:	90,1 KB 
ID:	87997

  3. #48

    Re: Το πρώτο πρόβλημα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Που λέτε, το πρώτο πρόβλημα είναι γεγονός. Στο Αϊβαλί και μετά από 2000 χλμ. μόνο, το πίσω αμορτισέρ του XR παρέδωσε πνεύμα! Έχασε τα λάδια του και δούλευε μόνο το ελατήριο. Δηλαδή, η μοτοσικλέτα πήγαινε σα βάρκα! Παιρνούσε από μια λακούβα και κουνιόταν σαν τραμπολίνο για πολλά μέτρα μετά.




    Eυχομαι να ειναι το τελευταιο σου προβλημα αυτο.....
    Καλη σου συνεχεια Ηλια! ! ! ! ! !:a19:

  4. #49
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    μπραβο ρε ηλια


    παλι καλα που βγηκε το προβλημα στην συγκεκριμενη περιοχη ....


    καλη συνεχεια και παντα δυνατος ...

  5. #50
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ηλία προς το παρόν είσαι καλότυχος και στα προβλήματα...
    μακάρι να μην σου ξανασυμβεί τίποτα!!!
    αλλά σκέψου ότι αυτάκαι μετά θα γελάς. θα θυμάσαι και θα γράφεις... και μετά θα γελάς!

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΗΛΙΑ!!!



  7. #52
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Καλή συνέχεια!!!! Καλά χιλιόμετρα.

    Όταν πας πίσω στο Αϊβαλί, φιλιά στην Ζεχρά και τον γιο της. Την οικογένεια που νοικιάζει δωμάτια, δίπλα από την ερειπωμένη Ορθόδοξη Εκκλησία!

    Νομίζω ότι από εδώ και πέρα αρχίζουν τα όμορφα για σένα!!!! Όχι πως μεχρι τώρα δεν....



  8. #53
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Όλη την διαδρομή που κάνει ο Ηλίας μπορείτε να την βρίσκετε ολόκληρη κι ΕΔΩ!
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  9. #54
    ... Το avatar του/της dimzab
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    626
    :a19: :a51:

    Καλή συνέχεια!!!
    Καλό ταξίδι!!!!
    ...Μ' ένα ζευγάρι λασπωμένες μπότες
    σάλταρα πάνω απ' τη χλωμή μου μοίρα...

  10. #55
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Όλη την διαδρομή που κάνει ο Ηλίας μπορείτε να την βρίσκετε ολόκληρη κι ΕΔΩ!
    Εσύ κοίτα να βάλεις χέρι στα μέλη σας να μην κατεβαίνουν την Αραχώβης "χωρίς αύριο" ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #56
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εσύ κοίτα να βάλεις χέρι στα μέλη σας να μην κατεβαίνουν την Αραχώβης "χωρίς αύριο" ...!!!
    Ποιά είναι η "Αραχώβης"?
    Τι είναι αύριο?
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
    Ποιά είναι η "Αραχώβης"?
    Τι είναι αύριο?
    Κάθετη στην Ασκληπιού !!
    "χωρίς αύριο" σημαίνει ότι κατεβαίνω με σκασμένη 5η έχοντας ξεχάσει πλήρως με ποια χειριστήρια φρενάρει το μηχανάκι !!

    Υ.Γ.
    600άρι μονοκύλινδρο street μαύρο με Ακράποβιτς !!!
    (δεν δίνω παραπάνω στοιχεία...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Που να ναι αυτό το παιδί άραγες;
    Πάνε 7 μέρες τώρα και ούτε ένα νέο...


    Ή θετική μας ενέργεια και οι σκέψεις μας μαζί σου!!!!



  14. #59
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Το πρώτο πρόβλημα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    :a19:

  15. #60
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Greece2india

    Καινούρια νέα απο τον Ηλία.
    Ηλία, καλή συνέχεια κι απο εδώ

    ******************************************************************
    Χαιρετίσματα από το Ικόνιο η αλλιώς Koνυα!

    Αυτή η εβδομάδα ήταν καταπληκτική! Ταξίδευα από πανέμορφους δρόμους! αλλες φορες από μικρούς επαρχιακούς δρόμους μέσα από τα βουνά περνώντας από μικρά χωριουδάκια και άλλες φορες διπλα στη θάλασσα, αλλα πετώντας πάνω από αυτήν!

    Είδα τους σκαλισμένους στα βράχια τάφους στην "τελμεσσο" (Φετχίγε), χάθηκα μέσα στο στοιχειωμένο χωριο του Λιβισίου με τα 2000 εγκαταλελειμμένα ελληνικά σπίτια από την ανταλλαγή τον πληθυσμών, έβρεξα πόδια μου στους μαγευτικούς σχηματισμούς τις Ιεράπολης (Παμουκαλέ) και 1002 αλλα...

    Τι να πρωτοπώ? Όλα τα μέρη που έβλεπα ήταν πανέμορφα και οι δρόμοι προς αυτά ακόμη πιο όμορφοι!

    Το αμορτισέρ το WP δουλεύει πολύ καλά! Είναι πιο απαλό και πιο άνετο στην άσφαλτο και στο χώμα η μοτοσικλέτα πάει σαν αγριοκάτσικο! Βεβαια, εμενα αυτά λίγο με ενδιαφέρουν.

    Το μονο που θέλω είναι να αντέξει στο ταξίδι κι όλα τα αλλα είναι λεπτομέρειες. Ευτυχώς και η Extra Products Τασούλης έκαναν τα αδύνατα δυνατά και μπήκε το αμορτισέρ στο ΧR, παρ όλο που δεν ταίριαξε στην αρχή, γιατί είναι και "παραεισαγογις" η μοτοσικλέτα!

    Αύριο φεύγω για Καππαδοκία! Η φωτογραφία που στέλνω δειχνει ένα από τα πανέμορφα κομματια τον δρόμων στους οπόοιους οδηγούσα. Eιναι λιγο πριν το το Κας και το νησι στο βάθος ειναι το καστελοριζο!

    Βροχιδης Ηλίας
    ***********************************************************************


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_7614.jpg 
Προβολές:	1433 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	89980
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Σελίδα 4 από 44 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 07:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 17:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 16:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 13:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF