Σελίδα 7 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #91
    Kαλα να εισαι βρε Ηλια,καλη συνεχεια στο ονειρικο σου ταξιδι! ! ! !

  2. #92
    Καλή συνέχεια Ηλία.

  3. #93
    καλο δρομο !!!!


  4. #94
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Καλη συνέχεια Ηλία!!

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BMW1150
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    122
    Μπραβο ρε Ηρωα Ηλια....

    Καλη συνεχεια και ευχομαι ολα να σου πανε δεξια...

  6. #96
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    25 Ιουλίου 2007

    25 Ιουλίου 2007 Εδώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα!

    Εδώ και μέρες, λοιπόν, έχω ανεβεί στα Ιμαλάια. Τα τοπία είναι υπέροχα, ο αέρας δροσερός και οι δρόμοι πολύ απαιτητικοί! Ακόμη και ο κεντρικός δρόμος που συνδέει το Pakistan με την Κίνα, ο θρυλικός Karakoram Highway, είναι παντού μπλοκαρισμένος από τις κατολισθήσεις.
    Έκανα 3 μέρες πεζοπορία στην περιοχή που οι τουρίστες αποκαλούν Fairy Meadow. Ανέβηκα μέχρι τα 3700 m υψόμετρο και είδα πρώτη φορά παγετώνες και την κορυφή Nanga Parbat στα 8125 m, την ένατη ψηλότερη του κόσμου.
    Για να πάω στο σημείο που ξεκίνησα την πεζοπορία οδήγησα 15 χλμ σε έναν καρόδρομο που οι ανηφόρες ήταν τόσο απότομες που σε 2 σημεία το μικρό μου "XRακι" δεν είχε τι δύναμη να ανεβεί. Κατέβηκα από τι μοτοσικλέτα και το ανέβασα, αλλά ο συμπλέκτης είχε ζεσταθεί κάπως.
    Όταν τελείωσα, λοιπόν, την πεζοπορία και κατέβηκα να συνεχίσω το δρόμο μου στον Karakoram Highway, αντίκρισα ατέλειωτες κατολισθήσεις. Ο δρόμος είχε καλυφθεί από ένα στρώμα λάσπης σε κάποια σημεία και από κοτρόνες σε άλλα σημεία.
    Περνούσα δύσκολα, αλλά ανώδυνα μέχρι που βρέθηκα σε ένα σημείο με τόση λάσπη που η μισή μοτοσικλέτα είχε βυθιστεί! Η λάσπη ήταν τόσο κολλώδης που για να ξεκολλήσω το πόδι μου έσκαβε ένας γύρο από την μπότα κι εγώ τραβούσα το πόδι κι εγώ δεν ξέρω για πόση ώρα! Φανταστείτε τι τραβήξαμε για να ξεκολλήσουμε τι μοτοσικλέτα...
    Προσπαθήσαμε να την τραβήξουμε με jeep, αλλά το jeep δεν τα κατάφερνε. Η μόνη λύση ήταν ο Πακιστανικός τρόπος. Μαζεύεται, δηλαδή, ένα τσούρμο και με ομαδική δουλειά πάντα βγαίνει αποτέλεσμα. Μετά από μισή ώρα σκάψιμο περίπου και τραβώντας 6-7 άτομα προς τα πάνω την μπροστινή ρόδα καταφέραμε να την βγάλουμε από τι λάσπη.
    Βάλαμε από κάτω κοτρόνες για να μην ξανά βυθιστεί και κάνοντας το ίδιο, αλλά πολύ πιο δύσκολα καταφέραμε να σηκώσουμε και την πισινή ρόδα. Περιττό να πω ότι ήμουν λασπωμένος από την κορφή ως τα νύχια. Αυτό ήταν το λιγότερο, όμως...
    Το πρόβλημα είναι ότι με τόσο ζόρισμα αυτές τις μέρες ο συμπλέκτης φαγώθηκε.
    Τώρα τον έχω χαλαρώσει τελείως και δουλεύει καλά, αλλά πρέπει να τον αλλάξω γιατί έχω ακόμη πολύ και απαιτητικό off-roading μπροστά μου. Είμαι, λοιπόν, στο Gilgit, βρήκα ένα καλό συνεργείο και αύριο θα ανοίξουμε το συμπλέκτη να δούμε τι γίνεται. Μου είπαν ότι μπορούμε να βρούμε καινούριους δίσκους για το συμπλέκτη, αλλά άμα δεν τους δω δεν το πιστεύω.
    Με τόσο κοπάνημα, η μοτοσικλέτα έχει ακόμη 2 προβληματάκια, αλλά είναι μικρά σε σχέση με το συμπλέκτη. Έσπασε η μεταλλική βάση τις κόρνας και μια ακτίνα από τον πίσω τροχό. Αυτά διορθώνονται εύκολα, όμως. Εν αναμονή, λοιπόν, τις αυριανής μέρας να δούμε τι θα γίνει με το συμπλέκτη...
    Δυστυχώς, ούτε αυτό το computer διαβάζει το σκληρό μου δίσκο και πάλι δε μπορώ να στείλω φωτογραφία. Αμφιβάλλω αν θα βρω computer τις προκοπής στο Pakistan για να σας στείλω φωτογραφία, αλλά θα κάνω ότι μπορώ.




    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  7. #97

  8. #98
    :a19: :a19: :a19:

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BMW1150
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    122
    Ηλια ...Γερα με Τσαμπουκα....

    Μαθε να Ζεις για Σενα και Οχι για τον Κοσμο...

  10. #100
    Να είσαι καλά φίλε

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Γεια Χαρά ρε Ηλία και από εδώ....
    Καλό Κουράγιο (Τhemis - ApriliaBikers)
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  12. #102
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    31 Ιουλίου 2007

    31 Ιουλίου 2007 Πατέντα πάνω στην πατέντα!

    Μετά από, σχεδόν, μια βδομάδα στο Gilgit, έφτιαξα προσωρινά τι μοτοσικλέτα για να συνεχίσω το ταξίδι μου. Έβγαλα τους δίσκους του συμπλέκτη και έστειλα δείγμα στην πρωτεύουσα για να βρουν καινούριους, αλλά μάταια.
    Αναγκαστικά, "γυαλοχαρταρισα" μόνο τους μεταλλικούς δίσκους, καθάρισα τους δίσκους του συμπλέκτη κι έβαλα φρέσκα λαδάκια στη μοτοσικλέτα. Έτσι βελτιώθηκε αρκετά η κατάσταση, αλλά, φυσικά, δεν είναι για πολύ. Θα παραγγείλω να μου στείλουν καινούριους απ' την Ελλάδα και ελπίζω αυτοί να αντέξουν μέχρι να φτάσουν οι καινούριοι. Θα μου βγει, βέβαια, ο κούκος αηδόνι, αλλά είναι η μόνη λύση.
    Την βάση την κόρνας την ηλεκτροκόλλησα και στην ακτίνα που έσπασε από την πίσω ρόδα βάλαμε μια άλλη. Δεν υπήρχε, βέβαια, ίδια. Βγάλαμε από μια παλιά ρόδα. Είναι λίγο πιο λεπτή και στην άκρη έκανε γωνία, γιατί η παλιά ρόδα είχε ταμπούρο.
    Την ισιώσαμε, όμως, και την περάσαμε. Μετά έγινε και ευθυγράμμιση (με το μάτι, βέβαια!).
    Την αλυσίδα κίνησης όταν την άλλαξα δε μου είχε αρέσει ο τρόπος που την ένωσε ο μάστορας. Ήταν μια μεταχειρισμένη με ο-rings. Για καινούρια, φυσικά, ούτε λόγος. Ήμουν τυχερός που βρήκα και αυτήν, αφού έψαχνα σε όλο το Iran και δεν έβρισκα τίποτα. Για να την ενώσει είχε βγάλει έναν απλό πίρο και τον έβαλε σε δυο συνδέσμους βαρώντας τον με το σφυρί. Εδώ, είδα ότι ο πυρός κόντεψε να βγει, μετά από 1500 χλμ. περίπου και άμα κοβόταν η αλυσίδα φαντάζεστε τι θα γινόταν...
    Έβαλα, λοιπόν, τον πίρο μέσα και τον ηλεκτροκόλλησα κι από τις δυο μεριές!
    Έτσι δεν πρόκειται να βγει με τίποτα. Πατέντα πάνω στην πατέντα δηλαδή! Είναι οι πακιστανοί, αλλά είμαστε κι εμείς...

    Αύριο, λοιπόν, επιτέλους αναχωρώ προς τα σύνορα με την Κίνα, με πρώτο σταθμό το "Karimabad". Εδώ η Κυριακή τους είναι η Παρασκευή. Όλα τα μαγαζιά είναι κλειστά, οπότε πήγαμε εκδρομή με τον μάστορα στην περιοχή του "Chakarkote".
    Έκανα πατέντα και κατάφερα να διαβάσω μερικές φωτογραφίες μου κι έτσι σας στέλνω μια δροσιστική φωτογραφία από την εκδρομή. Ελπίζω να σας δροσίσει, γιατί έχω πληροφορίες ότι οι θερμοκρασίες είναι ανεβασμένες εκεί!

    Καλό καλοκαίρι,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	karimabad.jpg 
Προβολές:	1268 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	98086
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  13. #103
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Διαβάζω τόση ώρα και έχω πάθει πλάκα....

    Από τις περιπτώσεις που τα λόγια δεν φτάνουν....

    Ένα μεγάλο μπράβο κι απο μένα και εύχομαι οτι καλύτερο για την συνέχεια Ηλία!!!!!






    me who me???

    you, who you???

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2006
    Μηνύματα
    14
    Μας έχεις τρελάνει ρε Ηλία, σαν σήριαλ έχει καταντήσει, ανυπομονώ να συνδεθώ για να δω αν έχεις κανένα καινούργιο νέο. Καλή συνέχεια στο ταξίδι σου.

  15. #105
    Καλή συνέχεια





Σελίδα 7 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF