Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Θέση ποδιών στα μαρσιπιέ

  1. #16
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αν μιλάς για οδήγηση σε άσφαλτο τότε ανεξάρτητα από το είδος της μηχανής (εξαιρούνται οι τσοπεριές...) η θέση του σώματος και των ποδιων είναι αυτή που περιγράφεται σε αυτό το post. επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω απλα βάζω το Link το οποίο έχει και πολύ ωραίες φωτόγραφίες.

    http://www.bikenet.gr/index.php?opti...9&topic=5242.0

    Αν μιλάμε για χώμα και όρθια οδήγηση δεν ξέρω και πολλά αλλα νομίζω ότι το πόδι πρέπει να είναι σε θέση που μπορεί να χειριστεί τον λεβιέ ταχυτήτων και πίσω φρένου. Άρα το 2 με τις μύτες δεν νομίζω να παίζει, συν ότι εκεί εύκολα φευγει από το μαρσπιέ και χορευεις καρσιλαμά μετά. Δεν παίρνω βεβαια και ευθυνη για το τελευταίο.

  2. #17
    Όταν είπα για μύτες δεν εννοούσα σά τον Μπαρίσνικοφ.

    Και οι φώτο με τα adidas δεν δείχνουν τη θέση του ποδιού όταν στρίβεις σε δεξιές στροφές -όπως σωστά είπανε και άλλοι, με μπότα της προκοπής, ή με παπούτσι με ενισχύσεις για μότο δεν πολυπιάνουνε οι περίεργες γωνίες. Άλλοι ρυθμίζουν το ύψος του μαρσπιέ ώστε να ελέγχουν μέσα στη στροφή το πίσω, άλλοι όχι. Εγώ δέ χρειάζομαι το πίσω φρένο μέσα στη στροφή.

    Άμα μπεις σε δεξιά στροφή με ss ή με κάνα χαμηλό street κρεμασμένος, και έχεις το δεξί πόδι πάνω στο πίσω φρένο θα καταλάβεις γιατί εγώ δεν βάζω τη βρωμοποδάρα μου πάνω του, άσε που καί στις αριστερές θέλεις το δεξί πόδι να δίνει πίεση και όχι απαραίτητα το γόνατο, και αυτό σημαίνει πάτημα στο σημείο μετά τα δάχτυλα και μακριά από το φρένο.

    Εννοείται ότι το βάρος σε τέτοια μηχανάκια είναι στο άλλο πόδι, ή έστω καί στο άλλο γόνατο, και όχι στο πόδι που έχεις στο εσωτερικό της στροφής.


    Για το δεξί πόδι δές την εικόνα, στο πράσινο κύκλο είναι περίπου το μαρσπιέ όταν στρίβω με ss, στο κόκκινο όταν παίρνω κάνα εντουράκι.

    Οι επίσης αγενείς χωμάτινοι ας πούνε περισσότερα για το χώμα -οι ευγενείς τί να κλάσουνε.


    Άρα για μένα ούτε το 1, ούτε το 2, ούτε το 3 μου λένε τίποτα.

    Πριν αρχίσω να στρίβω, τα πόδια μου έχουν πάρει ανάλογη θέση, που σημαίνει ότι εγκαίρως καί τα δύο σηκώνονται και πάνε ανάλογα στη θέση που έχω μάθει στον εαυτό μου να παίρνουν και όχι σε αυτή που έχω κακοσυνηθίσει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image3.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	6,2 KB 
ID:	85913

  3. #18
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    ...οποτε αναγκαστικα παταω στις μυτες.
    ουτε εσυ φτανεις το GS 1200 ε? :smilea:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  4. #19
    ΑνΩριμο Μελος Το avatar του/της pimenas
    Εγγραφή
    05/04/2005
    Μηνύματα
    42
    Εγω έχω την εντύπωση οτι παίζει αναλογα την μηχανή και το πως βολεύει τον καθένα. Εγω πχ στο CB400SF με βόλευε να πατάω πιο μπροστά το πέλμα, ενώ στο F650 GS πατάω περίπου στο κέντρο του πέλματος.

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pimenas
    Εγω έχω την εντύπωση οτι παίζει αναλογα την μηχανή και το πως βολεύει τον καθένα. Εγω πχ στο CB400SF με βόλευε να πατάω πιο μπροστά το πέλμα, ενώ στο F650 GS πατάω περίπου στο κέντρο του πέλματος.
    Η λέξη 'βολεύει' δεν έχει πάντα σχέση με την οδήγηση μοτοσυκλέτας.

    Και εγώ στο ονοφάκι, άμα ήθελα να ντριφτάρω ή πήγαινα χαλαρά (άσε που άλλη αναλογία βάρους ανά τροχό έχει η κάθε κατηγορία μηχανακίων, άλλα τα περιθώρια να φρενάρεις χωρίς μπλοκάρισμα τον πίσω τροχό στο ονόφ άλλα στο ss), πάταγα όπως στο κόκκινο κύκλο, έλα όμως που άμα στρίβεις με ss ή street της προκοπής, βρίσκει το πόδι κάτω και χαλάς τα πατούμενα...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Στροφή και βάρος στα μαρσιπιέ.
    από npat στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 93
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 14:59
  2. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 18:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF