Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 104 από 104

Θέμα: Αγορα Aprilia rs 125.

  1. #91
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.791
    Παλικάρια, το θέμα είναι "Αγορα Aprilia rs 125."
    Αν θέλετε κάτι σε "Aprilia rs 125/sintesi 125 vs DT" ανοίξτε άλλο θέμα αλλού.

    Απο εδώ και κάτω ότι αφορά στα παραπάνω θα φεύγει.

  2. #92
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Γεια σας παίδες ! Ειμαι 18 χρονων και θα βγαλω τωρα το Α1... Αρχικά ειδα την RS4 και κόλλησα ...μου μίλησαν και κανα δυο φίλοι που γνωρίζουν για μηχανές και μου είπαν για την RS... Μπορω να πω οτι με εντυπωσιάζει περισσότερο η τελική που βγάζει... Αλλα απ οτι διάβασα πιο πανω λέτε για αρκετά προβλήματα σε μη σωστο χειρισμό ... (Να επισημάνω εδω οτι δεν εχω ακουμπήσει στη ζωη μου μηχανη μεχρι τωρα ) .
    Η ερώτηση λοιπόν ειναι η εξής... 4Τ ή 2Τ ; Και γιατι ;; Ποια η διαφορα στην οδήγηση (πιο εύκολη; κλπ κλπ)
    Ειμαι απο θεσσαλονικη ...γενικα δε νομιζω να την τρέχω και στο τέρμα της ... Αντε σε κανενα περιφερειακό αλλα για μικρή απόσταση και αμα ...(λεω την περιοχη για να καταλάβετε περίπου τη χρήση της) τη θελω για μεσα στη πόλη καθημερινά ... Καθαρά και μονο... Επισης να προσθέσω οτι δε κανω τρελες και λαλακιες ...να τρέχω δηλαδη κλπ... Αλλα το 110 μου φαινεται λιγο για καποια στιγμη που θα χρειαστεί να βγω περιφερειακό...
    Τελευταία τροποποίηση από Jimaras5; 26/02/2015 στις 17:50.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το aprilia εχει την δύναμη ψηλά, στην κίνηση της Θεσσαλονίκης θα είναι κουραστικό, ειδικά δικάβαλο, τα 4Τ είναι πιο οικονομικά, αλλά επειδή σε βλέπω ..ζωηρό μάλλον θα απογοητευτείς από την δύναμη τους, (αν μιλάμε για 125) για περιφερειακό και εκδρομές είναι μάνα το RS, αλλά δυστυχώς στην πόλη μάλλον θα σε απογοητεύσει, επειδή όπως λες δεν εχεις ακουμπήσει μηχανή, να είσαι γενικά προσεκτικός με τους ...άλλους! όπως θα διαπιστωσεις, όταν οδηγάς μηχανή, το πρόβλημα είναι οι αλλοι,, τα αυτοκίνητα δηλαδή που δεν σου δίνουν καμιά σημασία, κράνος πάντα, και αν θες να με ακούσεις, και γάντια και μποτάκια, και ζώνη μέσης (ένας φίλος μου σώθηκε χάρη σε αυτήν) .οτι και να πάρεις φρόνιμα και καλορίζικο.

  4. #94
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το aprilia εχει την δύναμη ψηλά, στην κίνηση της Θεσσαλονίκης θα είναι κουραστικό, ειδικά δικάβαλο, τα 4Τ είναι πιο οικονομικά, αλλά επειδή σε βλέπω ..ζωηρό μάλλον θα απογοητευτείς από την δύναμη τους, (αν μιλάμε για 125) για περιφερειακό και εκδρομές είναι μάνα το RS, αλλά δυστυχώς στην πόλη μάλλον θα σε απογοητεύσει, επειδή όπως λες δεν εχεις ακουμπήσει μηχανή, να είσαι γενικά προσεκτικός με τους ...άλλους! όπως θα διαπιστωσεις, όταν οδηγάς μηχανή, το πρόβλημα είναι οι αλλοι,, τα αυτοκίνητα δηλαδή που δεν σου δίνουν καμιά σημασία, κράνος πάντα, και αν θες να με ακούσεις, και γάντια και μποτάκια, και ζώνη μέσης (ένας φίλος μου σώθηκε χάρη σε αυτήν) .οτι και να πάρεις φρόνιμα και καλορίζικο.

    Ευχαριστω φιλε για την απαντηση μεσα στην πόλη δηλαδη ειναι τοσο κουραστικό... Δε θα κανω και τοσο μεγάλες αποστάσεις ...αμα θελω να παω κάπου δηλαδη (μεσα στην πόλη) το πόλη μα ειμαι στη μηχανη κανα 15 λεπτό αντε 20... Τοσο πολυ κουράζει;; Απο τη στάση του σώματος η γενικα;; Για 2ο άτομο άκουσα και εγω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι εχει σκληρό πισω...

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Κουραστικό, όχι τόσο με την στάση του σώματος, όσο με την έλλειψη ροπής, και τα σταμάτα-ξεκίνα στα φανάρια, το μηχανάκι θέλει στροφές για να ξεκινήσει , δικάβαλο ακόμη χειρότερα, λόγω βάρους, ακόμη ο συνοδηγός κάθεται λίγο ψηλά, και το μηχανάκι θέλει πιο πολύ προσοχή, γιατί γίνεται πιο νευρικό, εγώ είχα το sintesi, αγορά το 1990,
    σκέφτεσαι για μεταχειρισμένο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αρχείο λήψης.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	10,6 KB 
ID:	331768

    εγώ μετά από αρκετή ωρα, με πόναγαν οι ώμοι και οι καρποί,, γαιτί το βάρος του σώματος πέφτει μπροστά, όμως μην το θεωρείς μειονέκτημα για μηχανή αυτού του τύπου, αφού είναι σπορ,
    Ηταν απόλαυση για εκδρομές στην Χαλκιδική..ταξίδευε σαν 250...πολύ καλό κράτημα και φρένα, πολύ καλά φώτα,

  6. #96
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Εεε κοιτα θα ηθελα καινούργιο (καταλαβαίνεις αλλιώς βλέπεις ενα καινούργιο ) αλλα λογικά μιας και ειναι το πρωτο μου θα κινηθώ προς τα μεταχειρισμένα..θα δωσω και λιγότερα λεφτα σε περιπτωση που το μετάανιωσω... Αλλα φοβάμαι ειδικά τα 2Τ τι προβλήματα μπορει να εχουν (μεταχειρισμένα) μιας μαι ειμαι αρχαριος και δε θα παρω χαμπάρι οταν θα ο αγοράσω...αλλα και τι προβλήματα θα βγάλουν... Θα έπαιρνα και καινούργιο αλλα απο αυτα που διάβασα εδω και επειδη ειμαι και αρχαριος απ οτι καταλαβα θα το βγαλω ενα σωρό προβλήματα ... Εκτος και αν υπερβαλαν λιγο τα παιδια πανω...

  7. #97
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Σαν ιδανικό δηλαδη μου φαινεται ενα 4Τ πιο γρήγορο ... Δλδ 4Τ 250...
    Επισης μου αρέσει η μηχανη να εχει ωραίο ήχο και να μη βγάζει πολυ πράμα απο πισω... Δηλαδη αυτα που ακούγονται σαν μηχανη γκαζόν και βγάζουν και βρώμα απο πισω δε μαρεσουν καθολου... (Τρρρρτρρρ) λες και ειναι και γω δε ξερω...μιλαω γι αυτόν τον λεπτό τον ήχο που σου σπάει τα αυτιά ...μ'αρεσει αυτος ο ωραίος ήχος που κανει η μηχανη οταν γκαζωνει... Δε ξερω αν με κατάλαβες ...

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Τα μεταχειρισμένα, έχουν φτηνή μεταπώληση, μην δείξης ότι ενδιαφέρεσαι φανατικά και σε ανεβάσουν την τιμή, αυτά τα μηχανάκια υποφέρουν στο μοτέρ, (μιλάμε για ατρακαριστο)πρόσεξε την λειτουργία του κινητήρα, τον θόρυβο,πως ανεβάζει στροφές, καλό είναι να το δει και ένας μηχανικός πριν την αγορά, συνήθως αυτά τα μηχανάκια τα δουλεβουν πατώντας στο λαιμό, για αυτό και αυτά που διαβάζεις στα φόρουμ για μεταχειρισμένα

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimaras5 Προβολή μηνύματος
    Σαν ιδανικό δηλαδη μου φαινεται ενα 4Τ πιο γρήγορο ... Δλδ 4Τ 250...
    Επισης μου αρέσει η μηχανη να εχει ωραίο ήχο και να μη βγάζει πολυ πράμα απο πισω... Δηλαδη αυτα που ακούγονται σαν μηχανη γκαζόν και βγάζουν και βρώμα απο πισω δε μαρεσουν καθολου... (Τρρρρτρρρ) λες και ειναι και γω δε ξερω...μιλαω γι αυτόν τον λεπτό τον ήχο που σου σπάει τα αυτιά ...μ'αρεσει αυτος ο ωραίος ήχος που κανει η μηχανη οταν γκαζωνει... Δε ξερω αν με κατάλαβες ...
    Συμφωνό 100% μαζί σου, όμως αν κατάλαβα καλά δεν μπορείς να πάρεις 250, (που θα ήταν το ιδανικό) λόγω ηλικίας , ρωτάω γιατί είμαι λίγο παππούς! και εμείς στα 18 οδηγούσαμε τα πάντα,

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Καλώς ... Τον λεω να το δει ενας μηχανικός αλλιώς δε το παιρνω ... Δε νομιζω να αρνηθεί... Με δικά μου έξοδα ... Ναι 250 ΔΕΝ εχει στα 18 ... Το Α1 μπορεις να πάρεις στα 18 που ειναι 125.... Πατώντας στο λαιμό εννοείς στο τέρμα ;; (Δε τα πιάνω καλα .. Δε τις ξερω τις ορολογιες)
    Και κατι ακομα με το RS4 δε μπορεις να πας ταξίδια ;; Ειναι λίγα τα 110;
    Τελευταία τροποποίηση από Jimaras5; 27/02/2015 στις 08:20.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimaras5 Προβολή μηνύματος
    Καλώς ... Τον λεω να το δει ενας μηχανικός αλλιώς δε το παιρνω ... Δε νομιζω να αρνηθεί... Με δικά μου έξοδα ... Ναι 250 ΔΕΝ εχει στα 18 ... Το Α1 μπορεις να πάρεις στα 18 που ειναι 125.... Πατώντας στο λαιμό εννοείς στο τέρμα ;; (Δε τα πιάνω καλα .. Δε τις ξερω τις ορολογιες)
    Και κατι ακομα με το RS4 δε μπορεις να πας ταξίδια ;; Ειναι λίγα τα 110;

    Κοίτα, αυτά τα μηχανάκια είναι πολύστροφα, η ροπή ξεκινά από της 6-7.000 στροφές, δηλαδή αν θες να κινηθείς σβέλτα το πλακώνεις στης ψηλες στροφές, (αυτόι σημαίνει τα πατάνε στο λαιμό ) πράγμα που σημαίνει φθορές, ζημιές, και τέτοια, 110 είναι μια χαρά για πρώτο μηχανάκι, για αρχή δεν χρειάζεται παραπάνω, και εγώ ταξίδη (λόγω ηλικίας) με τόσα πάω, 110 με 120
    κοίτα αν θες και εδώ:

    http://www.moto-choice.com/gr/Bike-R...ka-oneira.html

  12. #102
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    Πολυ ωραίο το λινκ... Μαλλον την Τ4 θα προτιμησω...δείχνει πιο σοβαρή μηχανη απ την αλλη (μηχανικά) και πιο ασφαλής...
    Επισης αν εχω την ευκαιρία μεχρι τα 150+ σιγουρα δε θα κρατηθώ και θα το δοκιμάσω... Οποτε ας αρχίσω με αυτη ..φυλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά... Και κατι τελευταιο... Ειδα σε ενα βιντεακι να εχει βγάλει το "silencer" απο τη μηχανη (το χοντρό μέρος της εξατμησης) και εχει αφησει μονο το σωλήνα ...η μηχανη πηγαινε πιο γρηγορα και έλεγε οτι αυξάνονται οι ίπποι... H ερώτηση ειναι ... Απο αυτο μπορει να προκληθεί οποιαδήποτε ζημιά στη μηχανη;;;
    Τελευταία τροποποίηση από Jimaras5; 27/02/2015 στις 19:01.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Αν το κάνεις αυτό, ο θόρυβος θα είναι ανυπόφορος κατ αρχήν για σένα, αν υποθέσουμε εστω οτι αυτό δεν σε ενοχλεί, με το που θα κυκλοφορήσεις Θεσσαλονίκη, θα εχεις αμέσους μπελάδες, κράξιμο-αστυνομία και τέτοια, μια λύση είναι να αλλάξεις εξάτμιση, αλλά πρόσεξε, το μηχανάκι αυτό έχει ψεκασμό (οχι καρμπυρατέρ) πράγμα που σημαίνει νέα ρύθμιση ψεκασμού, δηλαδή συνεργεία,δηλαδή έξτρα λεφτά (δεν μπορείς να το ρυθμίσεις μόνος σου) για μένα δεν αξιζει τον κόπο και τα λεφτά, για ένα δυό ίππους με το ζόρι,
    Αν προτιμήσεις την 4Τ να ξέρεις πιο οικονομική σε βενζίνα, πιο αξιόπιστη και καλύτερη μεταπώληση, σε γκάζι υστερεί, αλλά δεν καπνίζει, και είναι καλή για πρώτη μοτοσυκλέτα,
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 27/02/2015 στις 19:28.

  14. #104
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2015
    Μηνύματα
    7
    http://youtu.be/n5rFgbCC7xc

    Δες ήχο η RS απο το 1:11 και μετα

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. aprilia rs 125 2006!!!!
    από matrap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 00:48
  2. Στρώσιμο Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 09:31
  3. Aprilia RS 125 VS Cagiva Raptor 125
    από angel_pele στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 15:31
  4. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 06:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF