Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Βελτίωση αναβάτη κ μηχανής....

  1. #16
    upo klisi... eksartate... se anifora, frenaris kalitera... se katifora poio diskola... an i klisi einai plagia... tote an sou mplokarei i piso roda tha glistrisis pros ta katw...
    there 10 kind of people, those that can read binary and those that cannot...

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
    με το φρενάρισμα υπό κλίση τι γίνεται ρε παιδιά??
    Ή σηκώνεσαι ή πέφτεις ..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ή σηκώνεσαι ή πέφτεις ..!!!
    στανταρ αυτο??

  4. #19
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    στανταρ αυτο??
    Οχι !!! Υπαρχει περιπτωση να σε εχουν τραβηξει φωτογραφια !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #20
    Όπως σωστά είπε ο παππούς, ή το σηκώνεις (απλά ή γυροσκοπικά), φρενάρεις δυνατά, και το ξαναπλαγιάζεις, ή πέφτεις.

    Άμα έχεις χέρι βελούδου και λίγη κλίση μπορεί να φρενάρεις απαλά στη στροφή, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση και άμα μεταφέρεις άτσαλα με αυτό το τρόπο το βάρος μπροστά πίσω... είναι κακό κάρμα -και ειδικά άμα η άσφαλτος είναι γυαλί.


    Άμα πηγαίνεις με πάρα πάρα πολύ λίγα, και έχεις προλάβει να τσεκάρεις πίσω σου (που καλό είναι να αφήνεις αποστάσεις και από τους πίσω), μπορεί να χρειαστεί να ντριφτάρεις ελαφρά με ανάποδο τιμόνι, ή να πατήσεις κάνα κωλίδι επιτόπιο, αλλά καί αυτά, θένε... εξάσκηση.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Εγώ θα σε στεναχωρήσω φίλε μου...


    Όση και εξάσκηση να κάνεις, όσο καλά φρένα και να έχεις, εκείνη την @αμημένη στιγμή του πανικού θα τα χουφτώσεις και (ανάλογα το οδόστρωμα) θα τα μπλοκάρεις...Δυστυχώς η πρώτη ακαριαία αντίδραση είναι πάντα υποσυνείδητη...
    Το αν θα τα αφήσεις γρήγορα ώστε να ξεμπλοκάρουν και να ξαναποκτήσεις έλεγχο, παίζεται να βελτιωθεί με την εμπειρία-εξάσκηση...

    Κακά τα ψέμματα...ο πανικός και οι γυαλισμένοι δρόμοι μας είναι ο συνδυασμός που επιβάλει την ύπαρξη ABS...
    To άλλο μεγάλο φάρμακο είναι να είσαι πάντα συγκεντρωμένος, να παρατηρείς πολύ προσεκτικά την κίνηση γύρω σου ώστε να προλαβαίνεις τις κακοτοπιές και να κρατάς σχετικά χαμηλά την ταχύτητά σου...

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
    Πάντως γενικά μέσα στην πόλη προσπαθώ να μην βιάζομαι γιατί οι μλκες που κυκλοφορούν είναι πολλοί και απρόβλεπτοι, αν και με γαργαλάει ρε γμτ το δεξί μου χέρι μερικές φορές....

    η καλυτερη απαντηση!!!


    οσο για το δεξι χερι βρες καπου πιο ασφαλη εκτωνοση!!

    δεν εννοω :a31:
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Η επαφη με τη μοτοσυκλετα με τη χρηση της βελτιωνει το επιπεδο χειρισμου,γι αυτο και αυτοι που ξερουν καλυτερα πανε πιο γρηγορα.
    Αμεσα ομως μεχρι να ερθει η εμπειρια εγω μονη λυση βλεπω το αργα.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Η επαφη με τη μοτοσυκλετα με τη χρηση της βελτιωνει το επιπεδο χειρισμου,γι αυτο και αυτοι που ξερουν καλυτερα πανε πιο γρηγορα.
    Αμεσα ομως μεχρι να ερθει η εμπειρια εγω μονη λυση βλεπω το αργα.
    tragiko lathos... opoios paei grigora den simenei oti kserei kiolas... otan paei kapoios grigora... i' entelos asxetos einai i' entelos sxetikos...

    min ksexnas oti einai poio efkolo na pas grigora para arga...
    there 10 kind of people, those that can read binary and those that cannot...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
    Κατάλαβα, εξάσκηση στο φρενάρισμα, την οποία δεν έχω κάνει... επίσης νομίζω ότι εάν σκληρύνει λίγο το μπροστινό-αλλάζοντας του τα λάδια- θα έχω καλύτερη αίσθηση γιατί δεν θα βουτάει τόσο...τώρα για το υψηλής σωληνάκι μπροστά η γνώμη σας είναι αρνητική? εγώ έχω την εντύπωση ότι θα βελτιώσει την αίσθηση του φρένου γενικώς.....
    Επίσης πολύ χρήσιμα ήταν αυτά που μου είπατε για την στάση του σώματος επάνω στην μηχανή, ότι σφίγγεις τα πόδια επάνω στο ρεζερβουάρ σε περίπτωση φρεναρίσματος και μεταφέρεις το βάρος στα μαρσπιέ για καλύτερο φρενάρισμα.
    Πάντως γενικά μέσα στην πόλη προσπαθώ να μην βιάζομαι γιατί οι μλκες που κυκλοφορούν είναι πολλοί και απρόβλεπτοι, αν και με γαργαλάει ρε γμτ το δεξί μου χέρι μερικές φορές....
    Το πίσω φρένο είπε ένας φίλος ότι εάν μπλοκάρει και είσαι δικάβαλος δεν σε νοιάζει...να ρωτήσω γιατί? εμένα πάντως όταν μπλοκάρει κ ο πίσω τροχός με ψιλοαγχώνει
    Και κάτι ακόμα, με το φρενάρισμα υπό κλίση τι γίνεται ρε παιδιά??
    Οι αναρτησεις σκληραινουν οσο αυξανεται η εμπειρια και η ικανοτητα...σκληροτερες αναρτησεις ισως στη περιπτωση σου να συμβαλουν στο να εχεις ακομα πιο μειωμενη αντιληψη για το τι συμβαινει στη μπροστα σου ροδα...που συνεπαγεται σε ακομα περισσοτερες τουμπες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα 1ης μηχανης για νεο αναβατη
    από smooth criminal στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 19:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF