Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: Multistrada 1000

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    Το 1000 είναι ξηροκάμπανο. Το 1100 δεν είναι. Αν πρόκειται να το πάρεις καινούργιο, καλύτερα το 1100. Είναι πιο ήσυχο.
    Δεν εκφέρω γνώμη για την συμπεριφορά του στο όριο - όχι ακόμα - θα σου πω μετά το καλοκαίρι. Αλλά να «φεύγει» στις στροφές; Δε νομίζω - κάθε άλλο. Αλλά βρίσκει εύκολα κάτω - μήπως αυτό εννοούν;
    Ο «20 χρόνια μοτοσυκλετιστής» τι μηχανή έχει; Τι εννοεί δεν παρέχει ασφάλεια; Την έχει οδηγήσει; Έχω ακούσει κι εγώ τέτοια ένα σωρό - συζητούσα με έναν μεγαλύτερο από εμένα (με XX) και είχε ακούσει πως τα Ducati οδηγούνται δύσκολα και είναι δύστροπα! Ποιός βγάζει αυτές τις φήμες; Το 1000DS είναι πιο «εύκολο» και από το Canyon 600 που είχα πριν! Αν δεν σε προβληματίσει ο αντρικός συμπλέκτης δεν θα έχεις κανένα φόβο - αρκεί βέβαια να είσαι συνετός στην οδήγηση γιατί, το 1000DS, έχει «μόλις» 84 άλογα αλλά ΔΕΝ είναι ψόφια!
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε.
    Δεν πάω για το καινούργιο το 1.100 γιατί τόσα φράγκα δεν παίζουν. Οπότε πάω ντε και καλά για ξηροκάμπανο. Όσο για τον 20 χρόνια μοτοσικλετιστής έχει ένα BMW όχι οκ είναι και έμπειρος αλλά και πολυταξιδεμένος. Τώρα δεν ξέρω γιατί έχει τέτοια άποψη για το multi.
    Τώρα... με το συνετός στην οδήγηση... εκεί γενικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά κάποιες στιγμές μάλλον θα... παραέχουμε.
    Ευχαριστώ πάντως.

  2. #47
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε.
    Δεν πάω για το καινούργιο το 1.100 γιατί τόσα φράγκα δεν παίζουν. Οπότε πάω ντε και καλά για ξηροκάμπανο. Όσο για τον 20 χρόνια μοτοσικλετιστής έχει ένα BMW όχι οκ είναι και έμπειρος αλλά και πολυταξιδεμένος. Τώρα δεν ξέρω γιατί έχει τέτοια άποψη για το multi.
    Τώρα... με το συνετός στην οδήγηση... εκεί γενικά δεν θα έχουμε πρόβλημα. Αλλά κάποιες στιγμές μάλλον θα... παραέχουμε.
    Ευχαριστώ πάντως.
    Με το ξηροκάμπανο θα έχεις τα εξής 2 προβλήματα: 1) αν το χρησιμοποιείς πολύ σε πόλη θα κάψεις γρήγορα τους δίσκους, προτείνεται ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα το οποίο σε οδηγεί στο 2) θα σε σταματάνε στον δρόμο για να σου πουν ότι «κάτι κοπανάει στο μηχανάκι και να το πας στον μάστορα» - θα το συνηθίσεις με τον καιρό! Επίσης, να φοράς full face κράνος γιατί θα έχεις μόνιμα ένα πλατύ χαμόγελο και θα σε κοροϊδεύει ο κόσμος...
    Προσωπικά, φεύγοντας από τα 34 άλογα του μονοκύλινδρου και ανεβαίνοντας στα 84 του Multistrada είχα τρομερό άγχος, είμαι και γενικά «συντηρητικός» οδηγός (μάλλον έρχεται με την ηλικία), αλλά τελικά, τσάμπα αγχώθηκα, το μηχανάκι είναι ιδιαίτερα φιλικό, δυσανάλογα ίσως με τα κυβικά του. Βέβαια, λόγω υποχρεώσεων, δεν έχω βγει πολύ παρά έξω από... την Αττική αλλά τον άλλο μήνα θα πάρω τους δρόμους προς τα βόρεια και πιστεύω πως δεν θα με απογοητεύσει, ούτε θα με προβληματίσει.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
    Με το ξηροκάμπανο θα έχεις τα εξής 2 προβλήματα: 1) αν το χρησιμοποιείς πολύ σε πόλη θα κάψεις γρήγορα τους δίσκους, προτείνεται ανοιχτό καπάκι στην καμπάνα το οποίο σε οδηγεί στο 2) θα σε σταματάνε στον δρόμο για να σου πουν ότι «κάτι κοπανάει στο μηχανάκι και να το πας στον μάστορα» - θα το συνηθίσεις με τον καιρό! Επίσης, να φοράς full face κράνος γιατί θα έχεις μόνιμα ένα πλατύ χαμόγελο και θα σε κοροϊδεύει ο κόσμος...
    Προσωπικά, φεύγοντας από τα 34 άλογα του μονοκύλινδρου και ανεβαίνοντας στα 84 του Multistrada είχα τρομερό άγχος, είμαι και γενικά «συντηρητικός» οδηγός (μάλλον έρχεται με την ηλικία), αλλά τελικά, τσάμπα αγχώθηκα, το μηχανάκι είναι ιδιαίτερα φιλικό, δυσανάλογα ίσως με τα κυβικά του. Βέβαια, λόγω υποχρεώσεων, δεν έχω βγει πολύ παρά έξω από... την Αττική αλλά τον άλλο μήνα θα πάρω τους δρόμους προς τα βόρεια και πιστεύω πως δεν θα με απογοητεύσει, ούτε θα με προβληματίσει.

    Ευχαριστώ και πάλι. Κι έχεις δίκιο για το ξηροκάμπανο ρε φίλε αλλά... πολύ ακριβό.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της chducos1
    Εγγραφή
    05/11/2006
    Μηνύματα
    195
    να με συνγχωρατε αλλα ducos=ξηροκαμπανο κροταλισμα!!!!
    μπορει να χρειαζεται αριστερο χερι stalone αλλα ειναι ιεροσυλια 1000 μοτοσακο ανευ


    alximisti παρτο για μεγαλα χαμογελα
    V POWER

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Για το πως μπορει να παει το Μουλτιστατα το εχω δει γιατι εχω κυνηγηθει μαζι του ,εγω με σουπερσπορ μηχανη. Οσο η διαδρομη ειναι με σφιχτες στροφες που το κοντερ κινειται 90- 140 με λαστιχα Μ3 μετζελερ το Μουλτιστατα πηγαινε σαν σουπερσπορ απο ταχυτητα.Αριστο πραγματικα.

  6. #51
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    σε σχεση με το τιγρη δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το 1000 και το 620 καλο ειναι αλλα θα σου φανει λιγο ..το στοιχειο του ειναι τα κλειστα στροφιλικια και δεν φευγει με τιποτα εκτος βεβαια και κανεις χοντραδα ...και σε πιστα κραταει πολυ καλα για την κατηγορια του ...σε ταξιδη τωρα δεν ειναι και τουρισταδικο αλλα δεν θα σε κουρασει παραπανω απο τα αλλα της κατηγοριας του ...πας ανετα με 160-180 ...τωρα για το τι βγαζει και κοστος συντηρησης εχω αναφερθει και σε αλλα ποστ ...αν ψαξεις θα βρεις πολλα εδω ...οτι αλλο θελεις ρωτα!
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    σε σχεση με το τιγρη δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το 1000 και το 620 καλο ειναι αλλα θα σου φανει λιγο ..το στοιχειο του ειναι τα κλειστα στροφιλικια και δεν φευγει με τιποτα εκτος βεβαια και κανεις χοντραδα ...και σε πιστα κραταει πολυ καλα για την κατηγορια του ...σε ταξιδη τωρα δεν ειναι και τουρισταδικο αλλα δεν θα σε κουρασει παραπανω απο τα αλλα της κατηγοριας του ...πας ανετα με 160-180 ...τωρα για το τι βγαζει και κοστος συντηρησης εχω αναφερθει και σε αλλα ποστ ...αν ψαξεις θα βρεις πολλα εδω ...οτι αλλο θελεις ρωτα!

    Ευχαριστώ και εσένα.
    Αλλά κάνε μου μια τελευταία χάρη ή μάλλον κάντε τη μου όλοι σας.
    Επειδή είμαι τεράστιο τεμπελόσκυλο και βαριέμαι φρικτά να ψάχνω να βρω άλλα ποστ δεν μου λέτε καλοί μου συνάνθρωποι τι παίζει και με τα σέρβις; Και με τα συνεργεία;
    Ισχύει ότι πρέπει να τρέχω σε εξουσιοδοτημένο Ντουκάτι και ότι αυτά είναι μόλις 4-5 σε όλη την Αθήνα;
    Και ότι από τα περίπου 300 που πλήρωνα για ένα καλό σέρβις του τίγρη να ετοιμάζομαι για 500-600;
    Ευχαριστώ ο τεμπελόσκυλος φίλος σας!

  8. #53
    Μια ερωτισουλα παιδια..... Λογω δουλειας στο κεντρο κανω αναγκαστικα καποια χιλιομετρα μεσα σε κινησουλα μεχρι να βγω Αττικη οδο. Σημερα το πρωι ακουσα ενα ελαφρο γρυλισμα απο νεκρα σε πρωτη, αφηνοντας τον συμπλεκτη!Εχει να κανει με φθορα στους δισκους ?

  9. #54
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Γενικα τα Ducati εχουν πιο "βαρυ" τιμονι απο αλλες μηχανες,οποτε αυτα περι εξοδους σε στροφες δεν νομιζω να ισχυουν.
    Το Multi δεν το εχω οδηγησει αλλα το εχει φιλος μου που εχει Ducati store.-πριν ειχε BMW μηχνη-
    Απο αυτα που μου εχει πει,παει χαλαρα ταξιδι με 220χλμ,σε στροφες μπαινει πολυ καλα -εχω δει τα λαστιχα-.
    Το μονο προβλημα που του εβγαλε καινουργιο ηταν υγρασια στο χιλιομετρητη-τον αλλαξε-.
    Ο ανεμοθωρακας ειναι λιγο κοντος αν δεν κανω λαθος και τον αλλαξε με εναν φιμε.
    Οσο αναφορα τις τρομπες συμπλεκτη και φρενου ειναι νεας γενιας και δεν ειναι σκληρες οπως στα Μοστρο.Το Μουλτι πρεπει να εχει αν δεν κανω λαθος και τον συμπλεκτη αντι-πηδηματος καπως ετσι μεταφραζεται.

    Προσωπικη αποψη...
    Το μουλτι του Σκους στα 750κκ ειναι καλη φαση για καποιον που κινειται περισσοτερο σε πολη και ταξιδια κανει...εδω κανω εγω με το 600
    Το μονο που θελει το Μουλτι του Σκους ειναι ενα ψυγειο λαδιου και μια ηλεκτρονικη και ειναι αστερι.
    Το ψυγειο λαδιου χρειαζεται σε ολα τα Duc οταν βαζεις το kit.

    Οσο αναφορα το κοστος αντ/κων απο την στιγμη που εχεις τα φλας ενσωματωμενα στους καθρευτες...καταλαβαινεις τι γινεται...
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

    Ευχαριστώ ο τεμπελόσκυλος φίλος σας!
    Χαμενο τεμπελοσκυλο, εισαι τοσο βαρεμαρας που ουτε να παρεις ενα τηλεφωνο δεν ξερεις ρε;
    Αφου εχεις που εχεις τις αποριες, γιατι δεν με παιρνεις να στις λυσω;

    Σε γενικες γραμμες:

    1. Τα σερβις ειναι λογικα για την μαρκα και τα κυβικα.
    2. Σερβις μην σκας που θα πηγαινεις: Θωμας στην λ. Κυμης (πρωην MAC).
    3. Αν κυκλοφορας με τζινακι, σε μερες πολυ ζεστες κ κινηση θα σε
    4. Κορυφαιο μηχανακι οπως ολες οι Ducati!

    5. ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΑΜΕΝΕ!
    Νίκος
    Open Horizons

  11. #56
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gatecrasher
    Μια ερωτισουλα παιδια..... Λογω δουλειας στο κεντρο κανω αναγκαστικα καποια χιλιομετρα μεσα σε κινησουλα μεχρι να βγω Αττικη οδο. Σημερα το πρωι ακουσα ενα ελαφρο γρυλισμα απο νεκρα σε πρωτη, αφηνοντας τον συμπλεκτη!Εχει να κανει με φθορα στους δισκους ?
    φυσιολογικο ειναι ...αρχιζουν και πατιναρουν λιγο με το καιρο ...αν εχεις κλειστο καπακι ανοιξε το βαλε μπρος τη μηχανη και φυσα τους δισκους ..επισεις πατα μια δυο φορες συμπλεκτη και φυσα ξανα...αν δεις οτι δεν διορθονεται ...τους βγαζεις τους απλωνεις και τους ψεκαζεις ελαχιστα με αντισκωριακο αφου πρωτα τους τριψεις λιγο με γυαλοχαρτο ..δοκιμασμενο.
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  12. #57
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    το μουλτι δεν εχει συμπλεκτη αντι- πηδηματος ...εξτρα παει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητος ...οσο για την τιμη του ..αστο καλυτερα!
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  13. #58
    GTS thanks για την συμβουλη. Ο λογος που ρωταω ειναι ο εξης!Εχω αλλαξει δισκους πριν καμια 700ρια χιλιομετρακια και το καπακι το εχω ανοικτο!Απλα πριν αλλαξω δισκους ακουγα αυτο το γριλιασμα στην αποσυμπλεξη νεκρα σε πρωτη.Anyway βλεπουμε κ αναλογως πραττουμε

  14. #59
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    το μουλτι δεν εχει συμπλεκτη αντι- πηδηματος ...εξτρα παει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο απαραιτητος ...οσο για την τιμη του ..αστο καλυτερα!
    Για πες πως λεγεται στα Ελληνικα..δεν ξερω..το μετεφρασα οπως ειναι απο τα ιταλικα anti-saltamento...δεν παει το μυαλο μου πως μπορει να λεγεται στα Ελληνικα.
    Νομιζα οτι ειναι στανταρ στο Μουλτι.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  15. #60
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Για πες πως λεγεται στα Ελληνικα..δεν ξερω..το μετεφρασα οπως ειναι απο τα ιταλικα anti-saltamento...δεν παει το μυαλο μου πως μπορει να λεγεται στα Ελληνικα.
    Νομιζα οτι ειναι στανταρ στο Μουλτι.
    δεν ξερω ρε χ μαλλον αντι μπλοκαρισματος ...δεν γελασα ειρωνικα αλλα μαρεσε αυτο το αντι πηδηματος ...αντι βιαγκρα συμπλεκτης
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Multistrada 1000 Test Ride
    από kalant στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 19:37
  2. multistrada 1000 2006
    από kalant στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2006, 08:17
  3. Ελαστικα για Multistrada 1000 ds
    από chriko στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 07:15
  4. Multistrada 1000 vs CBR 1000RR
    από 620 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 11:27
  5. Multistrada 1000 S DS
    από Multi-Duc στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 08:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF