Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Help για δυναμόκλειδο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Help για δυναμόκλειδο

    Τα φώτα σας γνώστες...
    Αγόρασα το Σάββατο αυτό το δυναμόκλειδο-ροπόκλειδο.
    Πάνω κάτω εχω καταλάβει πως δουλέυει,αν και μου φαινετε λιγάκι
    περίεργο να ρυυμίσω την ακριβή δύναμη.
    Γνωρίζει κανέις να μου πει πως περιπου δουλέυει και το κυριότερο:

    Αντε και το κλείδωσες στην επιθυμητή ροπή....όταν αρχίζεις και σφίγγεις
    μία βίδα π.χ. πως καταλαβαίνεις οτι εφτασες στην επιθυμητή ροπή ???
    Πως σε σταματάει-προφυλάσει απο το να βάλεις κιάλλη δύναμη ???

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

    Pic 1

    Pic 2

    Pic 3

  2. #2
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Γειά χαρά!

    Μου φαινεται ότι είναι το δυναμόκλειδο - ροπόκλειδο που έχουν στο Laroy - Merlin στο αεροδρόμιο...

    Κοίτα κανονικά θα πρέπει να ελευθερώνει από μόνο του την καστάνια όταν φτάσεις στην επιθυμητή ροπή..


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Η ρύθμιση γίνεται οπως καταλαβαίνεις βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας.
    Τα δέκατα είναι στο χέρι ώστε να έχεις την ακρίβεια που θέλεις.
    Οταν φτάσεις στην τιμή αυτή θα ενεργοποιηθεί η καστάνια και θα κάνει "κλικ" οπότε σταματάς.
    Μην αρχίσεις με βίδες της μοτο κατ ευθείαν.
    Επείσης θα έλεγα να είσαι πολύ προσεκτικός με τα νούμερα του manual, και να θυμάσαι οτι σε κάθε χρήση η βίδα χάνει αντοχή.

  4. #4
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Γεια σου ρε Boss!!!

    Δώσε τα φώτα !!


  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Η ρύθμιση γίνεται οπως καταλαβαίνεις βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας.
    Τα δέκατα είναι στο χέρι ώστε να έχεις την ακρίβεια που θέλεις.
    Οταν φτάσεις στην τιμή αυτή θα ενεργοποιηθεί η καστάνια και θα κάνει "κλικ" οπότε σταματάς.
    Μην αρχίσεις με βίδες της μοτο κατ ευθείαν.
    Επείσης θα έλεγα να είσαι πολύ προσεκτικός με τα νούμερα του manual, και να θυμάσαι οτι σε κάθε χρήση η βίδα χάνει αντοχή.
    Τι εννοείς οτι ΤΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί η καστάνια ?
    Δεν θα δουλέυε κανονικα απο την αρχή όπως όλες οι καστάνιες ?
    ή θα ακούσω κάποιο ιδιαίτερο κλικ ???

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Ενα κλίκ στην διεύθυνση που βάζεις δύναμη.
    Θα το καταλάβεις.
    Λάθος μου η "καστάνια" σε έμπλεξα χωρίς λόγο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    ΟΚ...κατάλαβα.
    Σε ευχαριστώ πολύ.

  8. #8
    Άμα το δουλεύεις σπάνια (1 φορά το χρόνο πχ), καλό είναι να το βιδώνεις κάθε τότε το βιδάκι του ροπόκλειδού αου μέχρι το τέρμα ώστε να δείχνει τη μεγαλύτερη ροπή, και μετά να το ξεβιδώνεις τελείως για να μή χάνει -αυτό το έλεγε στο μάνιουαλ του δικού μου. Ενίοτε τα ροπόκλειδα καλιμπράρονται -μή ρωτήσεις εμένα πού.

    Όσο πιο φτηνό το ροπόκλειδο τόσο πιο πολλές οι πιθανότητες να σου δείχνει λάθος ένδειξη.





    Βίδωνε με το χέρι, και έχε το ροπόκλειδο μόνο για σφίξιμο, συνήθισε να έχεις το ένα χέρι μπροστά ώστε να εφαρμόζεις ομαλά και σιγά δύναμη ώσπου να ακούσεις το κλίκ.


    Μόλις ακούσεις το κλίκ, βγάλε το ροπόκλειδο από τη βίδα, ξαναβάλτο και δοκίμασε άλλη μία (όταν καταλάβεις πως δουλεύει δέ θα χρειάζεται να το βγάζεις, απλά κάνεις το μοχλό του μία πίσω για να κάνεις το μηχανισμό του να ξαναρχίσει να μετράει τη ροπή).


    Το κόλπο είναι να του δίνεις σιγά και σταθερά τη δύναμη που χρειάζεται, και όταν ακούσεις το κλίκ, αυτό ήταν.

    Ποτέ μη συνεχίζεις να σφίγγεις όταν έχεις ακούσει το κλίκ -και άμα το μάνιουαλ σου λέει για κόλλα σπειρωμάτων ποτέ μη τη ξεχνάς.



    Άμα έχεις κοντά σου παλιατζίδικο, δές τι προτείνει πολύ σωστά ο Dan o μηχανικός για εξάσκηση.

    Στο ίδιο σάιτ θα δείς και ένα κάρο σχετικές πληροφορίες και γενικούς χάρτες για ροπές από βίδες, αλλά το τελικό λόγο έχει το μάνιουαλ της μηχανής σου.




    Louder pipes are for the baza, your eyes and sense of speed might save a life... :a24:

  9. #9
    Πόσο πήγε το μαλλί ???

    Σκεφτόμουνα και εγώ για ένα, μιας και βρήκα το μάνουαλ της μηχανής μου .

  10. #10
    Να κανω μια ερώτηση εχθες άλλαξα τα λαδια στο χορνετ 2010 μοντέλο αλλαξα και ροδελα στην ταπα
    Το εσφιξα με 30 N. M οπως λέει το μανουαλ
    Παντα με το συγκεκριμένο δυναμοκλειδο.
    Στο 1 κλικ παντα σταματαγα, αλλα παρατητησα στο δυναμοκλειδο το gedore έγραψε στα 4κλικ στοπ και ετσι το εκανα στα 4.
    Λετε να εχω προβλημα; κανενα ράγισμα, εννοείται με κρύο καρτερ ελυσα και έσφιξα.
    Μετα την δουλεψα αρκετά την μηχανή σήμερα τσέκαρα αμα εκανα καμια βλακεια στο υπόγειο γκαραζ δεν είδα καμιά υγρασια στο καρτερ ουτε λάδια κατω
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  11. #11
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    Να κανω μια ερώτηση εχθες άλλαξα τα λαδια στο χορνετ 2010 μοντέλο αλλαξα και ροδελα στην ταπα
    Το εσφιξα με 30 N. M οπως λέει το μανουαλ
    Παντα με το συγκεκριμένο δυναμοκλειδο.
    Στο 1 κλικ παντα σταματαγα, αλλα παρατητησα στο δυναμοκλειδο το gedore έγραψε στα 4κλικ στοπ και ετσι το εκανα στα 4.
    Λετε να εχω προβλημα; κανενα ράγισμα, εννοείται με κρύο καρτερ ελυσα και έσφιξα.
    Μετα την δουλεψα αρκετά την μηχανή σήμερα τσέκαρα αμα εκανα καμια βλακεια στο υπόγειο γκαραζ δεν είδα καμιά υγρασια στο καρτερ ουτε λάδια κατω
    Μια χαρά μην αγχώνεσε. 1-2 κλικ είναι ΟΚ. Και με τα τέσσερα δεν δημιούργησες πρόβλημα πάντως, ειδικά αφού το λέει το manual αν και μου φαίνεται περίεργο.

  12. #12
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    Να κανω μια ερώτηση εχθες άλλαξα τα λαδια στο χορνετ 2010 μοντέλο αλλαξα και ροδελα στην ταπα
    Το εσφιξα με 30 N. M οπως λέει το μανουαλ
    Παντα με το συγκεκριμένο δυναμοκλειδο.
    Στο 1 κλικ παντα σταματαγα, αλλα παρατητησα στο δυναμοκλειδο το gedore έγραψε στα 4κλικ στοπ και ετσι το εκανα στα 4.
    Λετε να εχω προβλημα; κανενα ράγισμα, εννοείται με κρύο καρτερ ελυσα και έσφιξα.
    Μετα την δουλεψα αρκετά την μηχανή σήμερα τσέκαρα αμα εκανα καμια βλακεια στο υπόγειο γκαραζ δεν είδα καμιά υγρασια στο καρτερ ουτε λάδια κατω
    εγκυκλοπαιδικά, τι κλίμακα είναι το δυναμόκλειδο? από πόσο μέχρι πόσο?

  13. #13
    Καλημερα η κλιμακα του δυναμοκλειδου ξεκινάει απο τα 7n.m μεχρι 54nm
    Οριστε και φωτο με τα 4 κλικ και stop
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20211116_073033.jpg‎  
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  14. #14
    Μερικες φωτο ακόμα
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20211116_073008.jpg‎  
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Μη σε απασχολει ο αριθμος των "κλικ".
    Βαρα οσα θελεις, το πιο σημαντικο ειναι αλλο και δε μιλαω μονο για την ταπα της ελαιολεκανης.


    1) Προσοχη σε λαδωμενο σπειρωμα ή στεγνο, αναλογα τι προσταζει ο κατασκευαστής.

    2) Το σφιξιμο, μεχρι το κλικ εαν μπορεις, να το κανεις σε ΜΙΑ κινηση συνεχομενη. Σφιξε αργα και σταθερα μεχρι να πατησει καλα η βίδα ή η ροδελα εφοσον εχει.
    Απο εκει και επειτα, με μια σταθερη κινηση, μεχρι το κλικ!

    3) Εαν σφιγγεις καπακια που εχουν οδηγο, βεβαιωσου οτι ο οδηγος επιτρεπει τα 2 μερη να ερθουν σε πληρη επαφη μεταξυ τους.
    Εαν το καπακι εχει αρκετες βιδες, σφιξε με τη σειρα σε μοτιβο σταυρωτα και αντικριστα μεχρι να πατησει καλα και ξανα εκ νεου το τελικο σφιξιμο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help για προιοντα IXS
    από rc31 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 20:14
  2. help για αγορα
    από nasos/sti στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2006, 19:48
  3. Help για Φλάτζας Κεφαλής!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2006, 11:24
  4. Help για αγορά CBR600F
    από Demian στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 01:32
  5. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 03:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF