Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού

  1. #16
    Κυριάκος VS AX-1 ζάντα, σημειώσατε 4-0


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sineblock_out_finish.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	43,1 KB 
ID:	87143

  2. #17
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  3. #18
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Re: ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

    Το πρόβλημα : Η Honda δεν δίνει σινε-μπλόκ χύμα .. αποτέλεσμα αντικατάσταση με υποδεέστερης ποιότητας ανταλλακτικού , και μικρότερη διάρκεια ζωής .

    Οταν λές δεν δίνει σινεμπλοκ χύμα τι ακριβώς εννοείς ,γιατί είναι πρωί ακόμα και δεν έχω συνέλθει από τον λήθαργο .

    :smilea:
    Modenas Kriss 125

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
    Γεια σου pissaman Λεβέντη !!

    Ας είναι καλά η σέγα μου, η Metabo




    Anritsu

    Φιλε μου, οπως μπορεί να καταλάβει κανείς , οτι παραθέτω εδώ, είναι η τυχών πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση που δέχομαι , όταν σηκώνω το ρημάδι το τηλέφωνο και ζητάω βοήθεια .

    Ετσι έχω ενα σύνολο απο κουφά και περίεργα , που μου απάντησαν ανταλλακτικάδες των Αθηνών, και τοπικά συνεργεία & έμποροι Honda - Σαρακάκης .

    Σου παραθέτω τι άκουσα , και πίστεψε όποια θέλεις .

    1) Επίσημη εκδοχή Σαρακάκης ..... Δωσε μας αριθμο πλαισίου 16-17 νούμερα ...
    Κυριάκος ....ΔΕΝ ΕΧΩ !! Εχω άλλο
    Σαρακακης ... Λυπούμαστε αλλα τα κομπιούτερ μας δεν μπορούν να δουλέψουν για σας .. Κωδικοί ανταλλακτικών ..

    2) Εισαγωγέας Γιαπωνέζικων ανταλλακτικών ... Δεν σου πουλαω σινεμπλοκ στο χερι , ελα να στα βάλω εγώ .. και σκάσε τόσα ..

    3) Τοπικό Συνεργείο με άκρες .... Δεν υπάρχουν γνήσια , μόνο ιμιτασιόν , 50? το σετ ....
    Κυριάκος ... πόσα σινεμπλόκ έχει ρε παιδιά μέσα το σετ ??
    Συνεργείο ..... Δεν ξέρουμε .. μάλλον 2 ?

    4) Τοπικός αναλακτικόβιως ... με πολλά χρόνια μαγαζί ..
    Δωσε μου αριθμο πλαισίου να ψάξω Ολλανδία ..
    Κυριάκος ... Πάρτον ...
    Εμπορος .... μετα απο τρεις Ωρες .... ελα σου βρήκα έξη σινεμπλοκ και τα εχω εδω με 40?
    Κυριακος .... γνήσια Honda ???
    Εμπορος ... ΟΧΙ

    Αρε πουτανα Ευρωπη , Ελλαδα - Ολλανδια εχει γίνει πλέων τοπικό τηλεφώνημα !!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    5) Συνεργείο Honda ...... Δεν εχει βγάλει η Honda σινεμπλοκ χύμα , πάνε πάντα με την ζάντα , είναι δηλαδή ενσωματωμένα ..


    Αυτην τι στιγμή , κανω ενα τσιγάρο , και παω να δω αυτα που εχει διαθέσιμα η περίπτωση νούμερο 4 !!

    Η οδύσσεια συνεχίζετε , αλλά ο Οδυσσέας , εκει ακούραστος μέσα στα κύματα ...


    EDIT .... Γύρισα άπρακτος , μου φέραν κατι σκέτα λαστιχάκια (μουαγιέ ), προφανώς από NX 250 , και ναι ήταν 6 τεμάχια .
    .

  5. #20
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Κυριάκο, στείλε μου τον αριθμό πλαισίου σε ένα πμ...
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  6. #21
    Οκ αδελφέ .. έγινε ...



    To all ...

    Οχι τίποτα άλλο , αλλά τα νεύρα μου, έγιναν τσατάλια ...

    Εχω αρχίσει να ψάχνω προς Θεσσαλονίκη για λύση.

  7. #22
    Eγώ πάντως αφού έριξα μια ματιά σε ένα μάνιουαλ που βρήκα τυχαία (και όμως είναι στα αγγλικά, δες τη σελίδα 13 'Часть 13. Заднее колесо и подвеска.') κατέληξα στο ότι ντέν είναι η ίδια ρόδα με τη δικιά σου.

    Σόρι για τη πλάκα, σε ανάλογη φάση με 'δύσκολο' μηχανάκι για αντ/κά πήρα την αντιπροσωπεία, μου έδωσε κωδικούς (άν μπορούσε ας έκανε κι αλλιώς), και έστειλα έξω email για να μου πούνε τιμές -μιλάμε για 25-50% κάτω.


    Σε άλλη περίεργη αναζήτηση στο νετ μου έτυχε Έλληνας dealer που να αναφέρει ότι έχει αντ/κά για AX-1 -πάτα εδώ και ψάξε για 'AX-1', ρώτα τον άν έχει part number book, ή ρώτα ξανά στην αντιπροσωπεία για κωδικούς.

    Tsitinis Dimitrios
    Efesou-18
    Athens 11252
    Greece

    210-8620005 Fax

    E-mail: Tsitinis Dimitrios
    Web site: http://www.mototsitinis.gr/

    Honda genuine parts from Japan-Europe. Parts Transalp-Africa-CBR-VFR-CB-1-Bros-RVF-NSR-CBR1100XX AX-1-XR-CB-400 SF-VTEC-X-4-CRM-250-CBR-600-900RR.
    Πρώτα όμως ψάξε να βρεις τί μοντέλο ρόδα φοράς -πχ στο νετ σε φώτο. Άμα σου πούνε μα μου στην αντιπροσωπεία, να επιμένεις (όχι σα και μένα βρίζωντας, ευγενικά).

    Στο ebay δέν έψαξα -ούτε γενικά σε αντ/κά για Honda στο νετ-, λές;

    Τα email είναι τσάμπα, όπου βρεις μαγαζί στο νετ ρώτα τους -αλλά στείλε και μια φώτο που να δείχνει καλά τα silent blocks.



    Γκούκλισέ το.

  8. #23
    zireous Σε ευχαριστώ φιλε .... αλλα ο μπαρμπα Μήτσος είναι αυτός που δεν δίνει τα σινεμπλοκ στο χέρι , και ζητάει ζάντες φροντίδα και προδέρμ ...

    Αμα είναι να μου πιάσουνε τον κ@λο , δεν πειράζει τον πιάνω και μόνος μου ..

    Εκανα πρώτη παραγγελία 200? , λαμπες ντιζες κλειδαριές , τα έχει ήδη στείλει αντικαταβολή , ήταν που λες όλο γλύκα , τιμές φιλικές και χαβαλέ ..

    Στην δεύτερη φορα που πήρα τηλέφωνο ,για σινεμπλοκ και πίσω σκάρα , άρχισαν τα κολπάκια .

    Εχω μια υπόνοια οτι μπορεί να έχει ο περκο .

    Απο δευτερα θα δω τι θα καταφέρει και ο pissaman
    Ταυτόχρονα εχω κάνει και μια κίνηση στην θεσσαλονικη, κάποιος ΚΥΡΙΑΖΗΣ (θέλει να βοηθήσει)
    Και έστειλα και ενα email στην Ιαπωνία , σε έναν διανομέα ανταλλακτικών.
    http://www.impex-corp.co.jp/English_...ipx-sitems.htm

    Oh yes we speak English , thanks to our education and personal craziness, for world wide communication.

    Βέβαια θα περιμένω πρώτα τα νέα του pissaman, έχει προσφερθεί το παλικάρι να βοηθήσει αρκετές φορές , και εγώ το έπαιζα δύσκολος , μέχρι που τα είπαμε δια τηλεφώνου , και κατάλαβα οτι είναι παλικάρι σπαθάτο.

    Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε ...

    Για το θέμα ψαξίματος στο νετ , το Google μου έστειλε μήνυμα , ότι απο εδώ και εμπρός , θα μου χρεώνουν την χρήση της μηχανής αναζήτησης .. τον έλιωσα τον Server .. :rotflmao:

  9. #24
    Γεια χαrα kiriakost, ειμαι καινουργιος στο forum και δεν με ξερεις.
    Ειχα και εγω ενα ΑΧ-1 με το ιδιο προβλημα και εφτειαξα (ειμαι μηχανουργος) πλαστικα απο ertalon σινεμπλοκ με εσωτερικο σιδερενιο δακτυλιδι και τα τοποθετησα ελαφρος σφιχτα στη ζαντα για να μην σπασει.
    Το μηχανακι δουλεψε σωστα για 2 χρονια μετα το πουλησα .
    Υ.Γ.το ertalon και το σιδερο ειναι φθηνα ,οτι σου παρουν να στα φτειξουν

  10. #25
    Για σου φίλε μου , να σε καλά , καλώς ήρθες στο φόρουμ , τιμή μου και καμάρι μου, το πρώτο σου μήνυμα να είναι αφιερωμένο στο πρόβλημα μου .


    Απο πρακτικές λύσεις είχα σκεφτεί και εγώ κάτι , επειδή μου βρίσκετε ένας κύλινδρος 5cm Teflon, το ριχνω με τον τορνο στα 3.1cm , βαζω και άξονα, και τουλάχιστον περπατάω.

    Αλλα είχα ενδοιασμούς , το Teflon που έχω είναι τρομερά σκληρό .

    Το ertalon , είναι πιο μαλακό ? Σε τι θερμοκρασία λιώνει ?

    Στη δουλειά μου, είδα κάτι παραπλήσιους κυλίνδρους ... αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν είναι Teflon ή ertalon .. στα σίγουρα όμως, επειδή το έπιασα στα χέρια μου , μου φάνηκε πιο μαλακό ,από αυτό που έχω, αλλά όχι και σαν λάστιχο .

    Οσο για το δακτυλίδι, δεν έχω πρόβλημα , το φτιάχνω και μόνος μου με τον τόρνο

    Το θέμα είναι να βρω λύση ώστε να γίνει όπως ήταν , με το δικό του ανταλλακτικό.

    Σου βρίσκετε κανένα ρετάλι από το υλικό που έβαλες στην δικιά σου ?

  11. #26
    Δεν εχω (δεν εχω και δικο μου μαγαζι) αλλα μπ[ορεισ να βρεις στον ΡΕΝΤΑ στο Πειραια ΣΤΟ ΓΕΡΑΛΙΔΗ ΣΤΗ ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ .ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΥΛΙΚΟ ΡΩΤΑ
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ FIBROFLEX .
    ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΣΚΛΥΡΟΤΗΤΕΣ
    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΑΥΡΙΟ

  12. #27

  13. #28
    :rotflmao: :rotflmao:

    Γερμανικό σινεμπλόκ , έπειτα από μετατροπή και επεξεργασία .... κατασκευή demo
    Μόλις πάρω το νέο γρανάζι , βάση των υπαρχόντων διαστάσεων θα γίνει το σετ των τεσσάρων.
    Η πατέντα δεν είναι εμπορεύσιμη , μην μου στείλετε PM ..

    Το δώρο μου, προς όποιον ενδιαφέρετε είναι η ιδέα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	final-solution.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	42,0 KB 
ID:	87557

  14. #29
    2 μέρες να καθυστερούσες ακόμα με τη λύση και μετά θα λέγαμε του βόλου τα εννιάμερα.....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    2 μέρες να καθυστερούσες ακόμα με τη λύση και μετά θα λέγαμε του βόλου τα εννιάμερα.....
    Ρε παιδιά , αυτός εδώ τώρα με βρίζει ??



    Εγω , είμαι τελειομανής , συναισθηματικός , εγωιστής , και ζώδιο ταύρος .... έπεσες στην περίπτωση

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χοροπηδημα πισω τροχου
    από Athotyros στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 16:17
  2. ΧΤ660Χ ΦΤΕΡΟ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ Mud Guard)
    από hotcarver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 23:18
  3. Γλύστριμα πίσω τροχού..
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 13:42
  4. Πατέντα για τους πίσω πατητήρες
    από lantz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 08:36
  5. Αξεσουάρ πίσω τροχού
    από webman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF