Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού

  1. #1

    ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού

    Την Δευτέρα 30 του μήνα είχα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση στο τηλέφωνο , για το θέμα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού για το ΑΧ-1.

    Το πρόβλημα : Η Honda δεν δίνει σινε-μπλόκ χύμα .. αποτέλεσμα αντικατάσταση με υποδεέστερης ποιότητας ανταλλακτικού , και μικρότερη διάρκεια ζωής .

    Η λύση : Αντικατάσταση με του σινε-μπλόκ με άλλο Honda σινε-μπλόκ από διαφορετικό μοντέλο ... συμπέρασμα .. τροποποιήσεις στα σινε-μπλόκ ώστε να χωρέσουν στην ζάντα απο το ΑΧ1 .....νέοι πίροι στον τόρνο διότι τα νέα σινε-μπλόκ έχουν άλλη διάμετρο δαχτυλίδια , και τέλος πρεσάρισμα των πίρων και των σινε-μπλόκ στην ζάντα με ειδική πρέσα ..

    Και τώρα το κερασάκι ... τα Honda σινε-μπλόκ κοστίζουν 55? και η όλη πατέντα 110? , και πρέπει να στείλω και την ζάντα στην Αθήνα ..

    Πόσο λογική ακούγετε σε σας, η όλη ιστορία ?

    Στην περίπτωση μου, βλέπω οτι στον τροχό, έχουν απλά λίγο τζόγο οι πίροι ...
    Πως θα μπορούσα να δοκιμάσω τα σινε-μπλόκ , για να σιγουρεύω ότι χρειάζονται αντικατάσταση ?

  2. #2
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329

    Re: ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Πόσο λογική ακούγετε σε σας, η όλη ιστορία ?
    Εε...χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλα νομίζω πως μόνος σου έδωσες την απάντηση.

    Μήπως θα πρεπε να ποστάρεις στις αγγελίες για original σινεμπλοκ αμα εχει κανείς απο κανα τρακαρισμένο (ανεπανόρθωτα μάλλον ) ΑΧ-1?
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  3. #3
    Ναι , αυτό θα ήταν μια λύση εάν μπορούσε κάποιος να ξέρει σε τι κατάσταση βρίσκονται τα δικά του.

    από προτάσεις αυτοκινητιστών , τα σινε-μπλόκ δεν έχουν απεριόριστη ζωή, και μια που ηλικιακά αυτό το μηχανάκι είναι στην δεκαπενταετία, στα περισσότερα ΑΧ-1 τα σινε-μπλόκ υποθέτω οτι θα είναι, χώμα και νερό.

    Και τώρα έτσι απο περιέργεια , που θα μπορούσε να ταξιδεύει η τιμή μιας τέτοιας ζάντας ?? , έστω και από κανα τρακαρισμένο (ανεπανόρθωτα μάλλον ) ΑΧ-1?

  4. #4
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Το παμε: Στις "Αγγελιές".

    Εγω δεν εχω ΑΧ-1 οπότε δε μπορώ να ξέρω για τιμές και διαθεσιμότητα.

    Καλή τύχη...

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    βαλε "μαϊμου" να τελειώνεις απλα και οικονομικα....

  6. #6
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δοκιμασε μηπως βρεις after market σινεμπλοκ να κανεις την δουλεια σου και ας αντεξουν λιγοτερο...

    Δεν μου ακουγετε λογικη η ιστορια σου ... Στο κατω-κατω και τι πειραζει αν αντεξουν λιγοτερο τα after market ?? Αναλωσιμα ειναι θα ξανααλαχτουν !!! :smilea:


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    loipon file, hmoyn sthn idia thesh pro 2-etias, yparxoyn 2 lyseis :

    a. pas apo mantres kai pairneis olh th pisw zanta, mh masa apo times,
    tote akoysa apo 60 mexri 250 e., alla ama toys apopareis ligo epanaprosdiorizoyn.

    b. psaxneis apo eisagwgeis antallaktikwn gia kainouria, mh pareis apo th honda, de symferei.
    egw epsaksa apo tis diafhmistikes selides sta periodika gia moto kai ta brhka se ena
    magazi sto aigaleo 25e an thymamai kala. den exw krathsei to thl. dystyxws. An thymamai kala eisai ektos athinwn opote an breis toys les na sta steiloyn h xwneis kana filaraki,

    kai mia shmeiwsh, ta sine-block einai presarista, mhn akouseis kana m@l@k@ poy tha soy
    pei oti den allazontai, aplws theloun ligo prosoxh, opws oles oi ergasies se mia moto allwste.

    elpizw na boithisa, kalh tyxh
    NeLSoN

  8. #8
    Bαλε την γραναζιερα πανω στην ροδα

    Δοκιμασε να κρατησεις ακινητη την ροδα και να στριψεις με το χερι σου την γραναζιερα μπρος - πισω

    Αν εχει κενα θελεις σινεμπλοκ,αν μπαινει τελεια η γραναζιερα και οσο την ζοριζεις να γυρισει γυριζει και ο τροχος τοτε εισαι οκ

    Τα σινεμπλοκ ξεχειλωνουν με την χρηση και κανουν κενα στις υποδοχες για τα δοντια της γραναζιερας
    http://kelecarbon.blogspot.gr

    Γιατι ενας χρονος δεν ειναι αρκετος και οι 4 χαλανε 2 ασκοπα........

  9. #9
    Αδέλφια , έβγαλα τον τροχό ... πήρα το γρανάζι στα χέρια .
    Οι πίροι έχουν ξε-πριτσινοθη ..... τα σινεμπλοκ μοιάζουν σωστά , αλλα όπως ειπε και ο KeLeYTiS, ....
    Εχουν κενά στις υποδοχές για τους πίρους της γραναζιερας...

    Μια λύση μεταξύ σοβαρού και αστείου, θα ήταν να βγουν τα σινεμπλοκ , και να μπουν τα ίδια ανάποδα , διότι η φθορά στα δακτυλίδια τους είναι επιφανειακή !! Λεμε τωρα ....

    Η πραγματικότητα είναι οτι το γρανάζι απο το ΑΧ1 , πρεπει να έρχεται κομπλέ με τους πίρους πρεσαρισμένους , σε αντίθεση με τα άλλα μηχανάκια , που προφανώς βιδώνουν τα νέα γρανάζια με βίδες .

    Για το βγάλσιμο του σινεμπλοκ , απαιτείτε ενα ιδιοκατασκευή εργαλείο σε σχήμα πέταλου .
    Κατι που εάν ήθελα να το φτιάξω , μου είναι σχετικά εύκολο, διότι έχω πρόσβαση σε μηχανουργείο.

    Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω , αλλά πάντως, σας ευχαριστώ για τις προτάσεις .




    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p5014714.jpg 
Προβολές:	764 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	86518

  10. #10
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    αν δοκιμάσεις να βγάλεις τα σινεμπλόκ άθικτα, θα απογοητευτείς!
    όσες φορές το δοκίμασα, δεν έπαιξε!
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  11. #11
    Ναι ξέρω τι λες , το άνοιγμα σου επιτρέπει να σπρώξεις το κεντρικό δαχτυλίδι και το λάστιχο, το εξωτερικό δαχτυλίδι απο το σινεμπλοκ δεν το βλέπεις , άρα η θα βγει διαλυμένο ή σε τεμάχια .



    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sineblok.jpg 
Προβολές:	751 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	86602

  12. #12

  13. #13
    Σήμερα επισκέφτηκα ένα μηχανουργείο , για να μου διορθώσει κάποια στραβώματα στις ζάντες .

    Ανέφερα το πρόβλημα σινεμπλόκ στο μάστορα .. και πήρα μια πρωτότυπη απάντηση ... την οποία, την αναφέρω ως εμπλουτισμό γνώσεων

    Εφόσον τα σινεμπλόκ έχουν επιφανειακή φθορά , η προσθήκη ενός νέου γραναζιού αλυσίδας ( με τους πίρους εργοστασιακά πρεσαρισμένους ) , και με την προσθήκη κόλλας για σπείρωμα ( Η οποία γεμίζει τα κενά του μετάλλου μέσα στον εσωτερικό πίρο του σινεμπλόκ) καλύπτονται τα όποια κενά ,
    Και έτσι έχουμε μια αποδεκτή, από μηχανική σκοπιά, λύση, χωρίς να αντικαταστήσουμε τα σινεμπλόκ ( Ιδιαίτερα εάν έχουμε έρθει στην δύσκολη θέση , του να μην , μπορούμε να τα βρούμε στην αγορά ).


    Τα σχόλια δικά σας !!


    Ερώτημα : Εχει η κόλλα σπειρωμάτων τόσο καλή μηχανική αντοχή ? Με άλλα λόγια, τι συμπεριφορά έχει στις αλλαγές θερμοκρασίας και κραδασμούς ?

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Και έτσι έχουμε μια αποδεκτή, από μηχανική σκοπιά, λύση, χωρίς να αντικαταστήσουμε τα σινεμπλόκ
    Ναι, αλλά ΔΕΝ έχουμε σινεμπλόκ πλέον ....!!!

    (έχουμε ένα καθαρόαιμο AX )
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ναι, αλλά ΔΕΝ έχουμε σινεμπλόκ πλέον ....!!!

    (έχουμε ένα καθαρόαιμο AX )
    ναι ίσως !!

    Λοιπόν έκανα και άλλα σεμινάρια , υπάρχει μια Loctite κόλλα , για την ακρίβεια δυο τύποι , που μάλλον δεν κάνουν στην πράξη για τέτοια δουλειά , οι κραδασμοί θα διαλύσουν την στρώση της κόλλας αργά η γρήγορα .

    Πήρα μια υπόσχεση από ντόπιο έμπορο , να κάνει μια αναζήτηση στην Ολλανδία , για να βρει τα γνήσια , αύριο θα ξέρω.

    Η πρώτη πρόταση που είχα, και άρχισα το θέμα , ειναι κατά πάσα πιθανότατα παγίδα, απλά για να με χρεώσουν δήθεν εργατικά .. και να μου τα πάρουν διπλά τα φράγκα .
    Εφόσον η τιμή των γνησίων ταξιδεύει στα 50 - 55? , και αυτοί μου ζήτησαν 110? .

    Μπορεί να ζούμε στην επαρχεία , αλλά χαϊβάνια δεν είμαστε !!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. χοροπηδημα πισω τροχου
    από Athotyros στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 16:17
  2. ΧΤ660Χ ΦΤΕΡΟ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ Mud Guard)
    από hotcarver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 23:18
  3. Γλύστριμα πίσω τροχού..
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2006, 13:42
  4. Πατέντα για τους πίσω πατητήρες
    από lantz στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 08:36
  5. Αξεσουάρ πίσω τροχού
    από webman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2005, 18:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF