Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ερωτηση απο νεο οδηγο.....

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2007
    Μηνύματα
    13

    ερωτηση απο νεο οδηγο.....

    καλησπερα στο φορουμ!!!λεγομαι πανος και ειμαι 27 χρονων.αν και γνωριζω το μοτο 1χρονο τωρα αποφασησα να εγγραφω και να γινω μελος της παρεας σας.θελω να σας πω τον προβληματισμο μου...μολις πριν 1 μηνα πηρα το διπλωμα για μηχανη μεγαλου κυβισμου,εμπειρια δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ουτε απο μηχανη ουτε απο μηχανακι αλλα εχω τρελα με το TDM 900 και θελω να αποκτησω αμεσα δικια μου.εμαθα σε μια χοντα 600 κ.ε.δεν ειχα προβλημα κανενα,τωρα βεβαια αλλο να κανεις μαθηματα σε αδειο παρκινκγ και οδηγηση για 10 λεπτα και αλλο να οδηγησεις στην ζουγλα της αθηνας μια μηχανη σαν την tdm.σηγουρα θα επρεπε να ξεκηνησω με κατι μικρο και σιγα σιγα να παω σε μια μεγαλη και αυτο που σκεφτωμαι ειναι τρελο....ειναι εφικτο ομως????δηλαδη καποιος απο εσας ξεκηνησε κατευθυαν με μια μεγαλη μηχανη χωρης να εχει ξαναοδηγηση???
    μπουυυυ...

  2. #2
    Kawasaki for life... Το avatar του/της Brolas
    Εγγραφή
    24/02/2007
    Μηνύματα
    152
    Προσωπική μου άποψη είναι να πάρεις το tdm εφόσον έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι και γενικά δεν σε τρώει το δεξί σου χέρι πάνω στο γκριπ...Θεωρώ ότι αν σεβαστείς το γκάζι μιάς μοτοσυκλέτας είσαι πολύ καλά.Να ξέρεις μόνο ότι δεν συγχωρεί έυκολα λάθη.Αν κινήθεις σεμνά μέχρι να την μάθεις θα μειώσεις τις πιθανότητες ατυχήματος.Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με ένα 50άρι σκούτερ,συνέχισα με ένα 250 μοτάρτν και τώρα θα πάρω ένα z750.Γενικά πάντως πιστεύω ότο οδήγηση και...:a31: δεν πάνε μαζί.....Ααα!Καλωσήρθες στην παρέα μας!!!!!! Να ξέρεις ότι όλοι εδώ μέσα είναι... :a24: Και εγώ είμαι ένας από αυτούς....:wacko:
    Ο ΘΕΟΣ ΣΥΓΧΩΡΕΙ,Η KAWASAKI ΟΧΙ...


  3. #3
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να ξεκινησεις με μια μεγαλη μοτο ??

    Ποιο το οφελος απο αυτη την κινηση σου ???

    Με μια δηλαδη μικρου κυβισμου και ελαφρια μοτο ποια πιστευεις οτι θα ηταν τα μειονεκτηματα σου ????

    Ενταξει ... Εχεις τρελα με το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα εχε υποψην σου οτι δεν ειναι οτι καλλυτερο για τις μετακινησεις σου μεσα στην πολη οσο και καλα να την μαθεις...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2007
    Μηνύματα
    13
    λεω για την συγκεκρημενη λογο οτι μου αρεσει,ειναι οτροπος που θελω να κινουμε και το στυλ.
    μου αρεσει χρονια τωρα αυτη η συγκεκρημενη ,τωρα γιατι δεν παω σε κατι μικρο ειναι ανορθοδωξη κινηση αλλα ουτε με τρωει το δεξι μου χερι ουτε την παιρνω για να κανω τον καγκουρακο<δεν υπονοω τιποτα για αυτους που εχουν tdm>ουτε για να βγαλω γκομενα<αρραβωνιασμενος ειμαι! >
    μπουυυυ...

  5. #5
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tik
    λεω για την συγκεκρημενη λογο οτι μου αρεσει,ειναι οτροπος που θελω να κινουμε και το στυλ.
    μου αρεσει χρονια τωρα αυτη η συγκεκρημενη ,τωρα γιατι δεν παω σε κατι μικρο ειναι ανορθοδωξη κινηση αλλα ουτε με τρωει το δεξι μου χερι ουτε την παιρνω για να κανω τον καγκουρακο<δεν υπονοω τιποτα για αυτους που εχουν tdm>ουτε για να βγαλω γκομενα<αρραβωνιασμενος ειμαι! >
    Αρχισε με κατι μικρο.... Περασε ενα σεβαστο χρονικο διαστημα.. Μαθε απο τα λαθη σου , ζησε το χαος της πολης , και μετα αφου τα ζυγισεις παιρνεις αυτο που θελεις !!!

    Προσωπικη γνωμη παντα..






  6. #6
    Μυγοσκοτώστρας Το avatar του/της agrotemaxios
    Εγγραφή
    26/10/2006
    Μηνύματα
    78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tik
    λεω για την συγκεκρημενη λογο οτι μου αρεσει,ειναι οτροπος που θελω να κινουμε και το στυλ.
    μου αρεσει χρονια τωρα αυτη η συγκεκρημενη ,τωρα γιατι δεν παω σε κατι μικρο ειναι ανορθοδωξη κινηση αλλα ουτε με τρωει το δεξι μου χερι ουτε την παιρνω για να κανω τον καγκουρακο<δεν υπονοω τιποτα για αυτους που εχουν tdm>ουτε για να βγαλω γκομενα<αρραβωνιασμενος ειμαι! >
    φίλε tik απ την στιγμή που αυτό γουστάρεις και μπορείς να διαθέσεις τα ωραία σου λεφτουδάκια, μην κολλάς πουθενά...

    είχα tdm και σου προτείνω τα εξής : πηγαίνεις με ένα φιλαράκι που ξέρει να οδηγεί (αν νομίζεις οτι δεν το χεις μέσα στην Αθήνα) το πηγαίνεις σε μια αλάνα και απλά το μαθαίνεις.

    το συγκεκριμένο μηχανάκι θα σε βοηθήσει από μόνο του (μόνο αρνητικό το βάρος του) και όποτε νοιώθεις έτοιμος κάνεις μια βολτίτσα εντός πόλης σε χαλαρή φάση...

    τα μάτια σου πρέπει να τα χεις ανοιχτά είτε έχεις παπί, είτε έχεις dragster...

    φίλε με το καλό να πραγματοποιήσεις την κ^$%& σου, πάντα με την απαιτούμενη προσοχή...
    μόνο εσύ ξέρεις αν θα το πας ή θα σε πάει...
    ...Τη Χουκσβάρνα μου μαρσάρω,
    μπαίνω φέτες και μπλιπάρω...
    ..........μπουααααααα...........

  7. #7
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Συμφωνώ με τον Brolas,εφ' όσον,όπως λες,τα μυαλά σου είναι στη θέση τους.

    Τα μεγάλου κυβισμού μηχανάκια,δεν έχουνε μόνο πολύ γκάζι.

    Σταματάνε,στρίβουνε, και κρατάνε καλύτερα από τα μικρά.Αν λοιπόν πιστεύεις ότι μπορείς να διαχειριστείς το βάρος και τη δύναμή του,απάνω του!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creaci&#243;n es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es enga&#241;ar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es as&#237;, to el d&#237;a echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  8. #8
    Η γνώμη μου είναι ότι τα κυβικά παίζουν δευτερεύοντα ρόλο ..

    Το σημαντικό είναι , να εκπαιδευτείς ή να το θέσω αλλιώς , να συνηθίσεις το στυλ του οχήματος που οδηγάς .

    Και θα περιγράψω σύντομα την προσωπική μου εμπειρία .
    Να ξεκίνησα από τα 50cc , με ένα κοντόροδο μηχανάκι ..... πέρασα στα 150cc και μια Vespa , και ναι κόντεψα να σκοτωθώ στην αρχή , διότι η Vespa διέπεται από άλλους κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς !!

    Και τέλος, κατά το πέρασμα στα 250cc Εντουράκι ( ON/OFF) ... πάλι κόντεψα να σκοτωθώ , διότι εκεί υπάρχουν άλλοι κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς !!


    Και είμαι σίγουρος , ότι εαν περνούσα σε μια μοτοσυκλέτα , σχεδιασμένη αποκλειστικά για άσφαλτο , και πάλι θα κινδύνευα , και ας είμαι στο τιμόνι , για είκοσι συναπτά έτη .


    Η συμβουλή μου ειναι , να πάρεις τη μηχανή που διάλεξες , να την πάρεις ενα σαββατοκύριακο ΜΟΝΟΣ σου , και να πας μια βόλτα σε μια επαρχιακή περιοχή , για να συμφιλιωθείς μαζί της , σε συνθήκες χαλαρές από την πίεση του κυκλοφοριακού της πόλης ..

    Ο χρόνος προσαρμογής με κάθε νέο όχημα, είναι από τρις έως έξη μήνες !!! Και όχι μια βδομάδα..

    Και μην ξεχνάς ... ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟΣ σου ... θα κάνεις τα ας πούμε, τα πειράματα και προσαρμογή ..

    Οι παρέες με άλλους οδηγούς είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ , εφόσον είσαι στην περίοδο προσαρμογής ... διότι από εγωισμό η ενθουσιασμό , θα σε παρασύρουν να κάνεις γρήγορη οδήγηση , οπού εσύ ... ΔΕΝ είσαι ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ , ΑΡΑ αυξάνεται φοβερά ο κίνδυνος να χάσεις το έλεγχο και να έχεις ατύχημα.

    Μονος σου .. σιγά σιγά .... με το μαλακό .... και με τον εγωισμό , και την τάση για ΦΙΓΟΥΡΑ στην κωλότσεπα , θα τα καταφέρεις ..

    Απο ποδήλατο μέχρι και πύραυλο , το παραπάνω βίωμα πιστεύω ότι είναι ο κανόνας , για την ομαλή συνύπαρξη ανθρώπου και μηχανής , σε μια ευρύτερη έννοια .


    .

  9. #9
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με κάτι μικρότερο βέβαια,αλλά δεν είναι και αδύνατο να πάρεις κατευθείαν μεγάλη μηχανή.Ένα φιλαράκι μου,ξεκίνησε με intruder 750(τσοπεριά) και μετά πήρε tdm.Και δεν είχε κανένα πρόβλημα.Φτάνει να μη σε τρώει πολύ το δεξί χεράκι...
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ηρθες εδω (και καλως ορισες) και μας λες θελω tdm.καποιοι σου λενε παρτο αλλοι σου λενε παρε ενα μικρο.εγω θελω να σε ρωτησω αφου εισαι ψημενος να το παρεις και θα το παρεις...γιατι μας ρωτας?

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Καλωσήρθες!

    Και εγώ μεγάλος ξεκίνησα την οδήγηση μηχανής (στα 28 ο παππούς..) με ένα v strom 650. Και εγώ το πήρα επειδή σκεφτόμουν ότι το strom μου άρεσε πολύ και δεν ήθελα να ξεκινήσω με παπί στην ηλικία μου, αν και βέβαια προφανώς θα ήταν πιο σωστό. Δεν έπαθα ποτέ κάτι, ίσως επειδή ήμουν τυχερός, αλλά πιστεύω και επειδή δε ζόριζα την τύχη μου. Το γκάζι θα το ανοίξεις ΣΙΓΟΥΡΑ κάποια στιγμή, απλά να το ανοίξεις σε δρόμο που σε παίρνει (Αττική οδός??). Ζημιά κατά 99% θα πάθεις από μαλακία άλλου, και το θέμα είναι ότι επειδή θα είσαι άπειρος, θα αργήσεις να αντιδράσεις ή θα αντιδράσεις λάθος. ΕΠΟΜΕΝΩΣ: Πας με τέτοια ταχύτητα ώστε αν τύχει κάτι μπροστά σου, να μπορείς να φρενάρεις. Έχε συνέχεια αυτό στο μυαλό σου...

    Καταλαβαίνω απόλυτα το πώς σκέφτεσαι και θες την tdm. Για εμένα, μεγάλος είσαι, το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου το έχεις (φαντάζομαι και εύχομαι), επομένως... η απόφαση δική σου.

    Και μόλις το πάρεις με το καλό, βουρ για μάθημα 0-300, Μέγαρα ή Σέρρες. Από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει στη ζωή μου..

    p.s. ο κίνδυνος δεν έρχεται μόλις το πρωτοπάρεις, αλλά μετά από κανά 2 μήνες, που νομίζεις ότι το έμαθες. Αν καταφέρεις τότε να συγκρατήσεις τον εαυτό σου για κάμποσους μήνες ακόμα από μ@λ@κιες, θα είσαι μια χαρά.

  12. #12
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Συμφωνώ με τον Brolas,εφ' όσον,όπως λες,τα μυαλά σου είναι στη θέση τους.

    Τα μεγάλου κυβισμού μηχανάκια,δεν έχουνε μόνο πολύ γκάζι.

    Σταματάνε,στρίβουνε, και κρατάνε καλύτερα από τα μικρά.Αν λοιπόν πιστεύεις ότι μπορείς να διαχειριστείς το βάρος και τη δύναμή του,απάνω του!

    +1000

    καλως ηλθες

  13. #13
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Φιλε αν ειχες εστω και μερικων μηνων εμπειρια απο παπι, θα σου ελεγα να το παρεις το TDM με κλειστα ματια - δεν ειναι και καμια ιδιαιτερα δυνατη μηχανη, ενα "παπι" 900cc ειναι.

    Απο την αλλη, και μην εχεις την παραμικρη αμφιβολια γι'αυτο, θα φας μερικες τουμπες μεχρι να μαθεις να κουμανταρεις το βαρος του, οποτε παιρνεις ενα ρισκο να χτυπησεις τη μηχανη και ισως κι εσενα... Ενα μεταχειρ 200-400αρι απλα θα ηταν μικροτερο ρισκο και για τους 2 σας.

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μια χαρά είναι το TDM. Σε 2-3 μήνες δεν θα το σκέπτεσαι καθόλου ότι πριν λίγο καιρό το φοβόσουν. Ήρεμα στην αρχή και σιγά σιγά θα ανεβάζεις τα όριά σου. Άλλωστε όλες οι μηχανές μπορούν να σε δαγκώσουν αν το παρακάνεις. Είτε λέγεται παπί είτε superbike.

    Go for it

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2007
    Μηνύματα
    13
    Παιδες ευχαρηστω για τις απαντησεις σας και περημενω και αλλες γνωμες.ανοιξα το τοπικ γιατι μεσα εδω υπαρχουν πολλοι που με την εμπειρια τους και αυτα που ζουν στους δρομους καθημερηνα ,ξερουν να συμβουλεψουν εναν νεο και να του πουν, 10000 πραγματα παραπανω.Αν εβλεπα οτι παρολο τον ανορθοδοξω τροπο σκεψης μου για την συγκεκρημενη μηχανη και γενικα για μεγαλου κυβισμου οτι δεν ειναι εφικτο δεν θα το κανω ,,την ζωη μου την θελω!!!!τωρα απ'την αλλη αν ειναι εφικτο ειναι και στον καθενα ξεχωρηστα.η μετακινηση μου γινεται με αμαξι<βολτες ,ταξιδια κ.τ.λ.>,,λογο δουλειας και εκει παιζη , επαγγελματικο Ι.Χ.την μηχανη θα την εχω μονο για σ/κ και εκει που θα ξερω, οτι θα παω, δεν θα εχω προβλημα ειτε λογο δρομου,ειτε λογο κινησης,καιρου.Μαθηματα σε πιστα για να μαθω να οδηγω σωστα γινονται...σωστα...αλλα ποτε και ποιος το κανονηζη αυτο?παω εγω σε μια πιστα βρησκο εναν και του λεω μαθε με τα μυστηκα του δρομου και της μηχανης???
    μπουυυυ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 12:21
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2010, 19:04
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:40
  4. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15
  5. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF