Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Double κλήση για Κράνος - Τελικά θέλει τσαγανό η δουλειά

  1. #1
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447

    Double κλήση για Κράνος - Τελικά θέλει τσαγανό η δουλειά

    Λίγες ημέρες πριν βγαίνω για καφέ. Δεν είχα πάρει μαζί μου κράνος μια και είπα Ολυμπιακούς έχουμε και όλοι οι μπάτσοι είναι απασχολημένοι.

    Για κακή μου τύχη νάσου ένας στην πλατεία και με φορτώνει με το ρόζ φύλλο. Στη συνέχεια έκατσα και ήπια καφέ. Μόλις έφυγα, σε άλλο σημείο νασου πάλι ο ίδιος μπάτσος.

    "Δεν συμορφωθήκατε κύριε μου λέει" και χωρίς πολλά πολλά μου κόβει και μία δεύτερη, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Μάλλιστα ο αριθμός της μίας κλήσης από την άλλη ήταν διαδοχικός.

    Αφού πήγα στον Δκτη της Τροχαίας μου είπε ότι δεν γίνεται να την σβήσει. Από τα πολλά έβαλα τον Δικηγόρο μου κι έστειλε εξώδικο προς το Τμήμα και το Όργανο για:
    -Κατ εξαίρεση εφαρμογή του κώδικα (μια και μόνο εμένα έγραψε τόσο ώρα)
    - Για παραποίηση δημοσίου εγγράφου (μια και δεν υπέγραψε σε καμία ο βλάκας).

    Αμέσως μετά την παραλαβή του εξωδίκου με πήραν τηλέφωνο από το Τμήμα για να μου πουν ότι το θέμα διευθετήθηκε και ότι απλά το συγκεκριμένο όργανο είναι λιγάκι αυστηρό. Φυσικά μου άφησαν την μία κλήση όπου και πλήρωσα.

  2. #2
    2 strokes for ever!!! Το avatar του/της rd350lc
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    49
    sostooooooos!!!!!
    kala tou ekanes tou p....
    kalutera 82 euro perissotera gia mpures para se autous....

  3. #3
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484

    Re: Double κλήση για Κράνος - Τελικά θέλει τσαγανό η δουλειά

    Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
    ...Αφού πήγα στον Δκτη της Τροχαίας μου είπε ότι δεν γίνεται να την σβήσει. Από τα πολλά έβαλα τον Δικηγόρο μου κι έστειλε εξώδικο προς το Τμήμα και το Όργανο για:
    -Κατ εξαίρεση εφαρμογή του κώδικα (μια και μόνο εμένα έγραψε τόσο ώρα)...
    Αμέσως μετά την παραλαβή του εξωδίκου με πήραν τηλέφωνο από το Τμήμα για να μου πουν ότι το θέμα διευθετήθηκε και ότι απλά το συγκεκριμένο όργανο είναι λιγάκι αυστηρό. Φυσικά μου άφησαν την μία κλήση όπου και πλήρωσα.
    Φιλε "Κοσμος-Πλατυ-Διχτυ" (τελικα αυτη η Ελληνοποιηση των net-ορων
    συνηθως ειναι ατυχης)

    Τεσπα...το θεμα του κρανους ειναι μια μεγααααλη συζητηση απο
    μονη της, οποτε δεν νομιζω οτι εχει θεση στην παρουσα, και δεν
    υπεισερχομαι !!!

    Συμφωνω με 1000 στην αντιδραση για
    "Κατ εξαίρεση εφαρμογή του κώδικα "

    Δεν λεω οτι βρισκω τον ιδιο τον ΚΟΚ σωστο και αμεροληπτο
    (ισα-ισα), απλως αν τηρουνταν απο ολους και δεν υπηρχαν τα
    "παζαρια"/εξαιρεσεις (τυπου: "Καλα, δεν σε γραφω για παραβιαση
    κοκκινου, το κλεινουμε στην βρωμικη πινακιδα"), πιστευω οτι
    θα γλιτωναμε πολλα ατυχηματα, ειδικα μεσ’τις πολεις...

    Λυπαμαι μαν...αλλα στην περιπτωση σου μαλλον ειμαι "υπερ" του
    "αυστηρου οργανου"...
    (Φτου γμτ...δεν περιμενα ποτε να χρειαστει να το πω αυτο )
    Καλα να’μαστε...
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    περιπου το 70-80% των θανατηφορων ατυχηματων με μοτο γινονται σε "μικρες διαδρομες" μεσα στη πολη..

    τιποτα αλλο δε λεω...

  5. #5

    ...

    Σιγουρα ειναι μεγαλη συζητηση αυτη για το κρανος και με πολλες και αντικρουομενες αποψεις που η καθεμια εχει σωστη βαση . Το μονο που θα πω ειναι , οτι παραηταν υπερβολικο να σου βεβαιωσει 2η παραβαση για το ιδιο πραγμα με διαφορα λιγης ωρας και τετοια συμπεριφορα ειναι αδικαιολογητη .Νομιζω καλα εκανες οπως επραξες ( τουλαχιστον γλιτωσες τη μια ) . Οσο για τα παζαρια στις κλησεις ουτε εγω συμφωνω αν και παντα μας συμφερει η αλλαγη τιμης προς τα κατω ( βλεπε εκπτωσεις - προσφορες !).

  6. #6
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σας αλλά τί να έκανα ? Μήπως να άφηνα το μηχανάκι εκεί και να έπαιρνα το λεωφορείο να φέρω το κράνος ? Σπίτι μου επέστρεφα όπου το είχα αφήσει.

    Δεν γινόταν διαφορετικά. Ήταν αρκετά χοντρό αυτό που έκανε ο τύπος. Είπαμε εντάξει.

    Αλλά στην τελική Η ΚΕΦΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ μου. Δεν εμποδίζω κανένα. Ας πάει να γράψει κανα διπλο-τριπλο-τετραπλο παρκαρισμένο. Αυτοί εμποδίζουν. Εγώ όχι.

    Μεγάλη κουβέντα όντως. Άστα να πάνε. Πάντως η οδήγηση με χαμηλές ταχύτητες (50 Km / h) χωρίς κράνος το απολαμβάνεις τέλεια. Για τις ταχύτητες αυτές είναι κάτι σαν το sex με και χωρίς προφυλακτικό. Επικύνδυνο χωρίς αλλά σίγουρα καλύτερο ...

  7. #7
    Tria Poulakia Kathontan Το avatar του/της Ora_Nihil
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    85
    Γειά σου Διαδυκτιακέ φίλε και συντοπίτη.

    Σίγουρα και ήταν βλακώδης η ενέργεια του τροχαίου, καθαρά εισπρακτική με λίγα λόγια. Καλά έκανες και το κυνήγησες.

    Όσο για το κράνος, όλοι γνωρίζουμε οτι πρέπει να φορίεται πάντα, έστω και αν πρόκειται για μια μικρή βόλτα. Το γνωρίζεις και εσύ ο ίδιος άλλωστε.
    "Δε στη λέω", μιας και οι περισσότεροι κάποια φορά το έχουν-έχουμε-έχεις-έχω ξεχάσει ή και "ξεχάσει" στο σπίτι.

    Όσο για το κεφάλι σου-μας-τους-της-του, οι τροχαίοι δεν νοιάζονται. Όλοι το γνωρίζουμε άλλωστε. Νοιάζονται όμως για τον αριθμό των κλήσεων που θα κόψουν, για να τους πει ένα "μπράβο καλό παιδί" ο διοικητής και για μια πτώση η οποία ίσως να επιφέρει οικονομική επιβάρυνση στο κράτος (Νοσοκομεία, ασφαλιστικά ταμεία, νοσήλια, νοσηλείες κ.λ.π)

    Στην τελική επιβαρύνεται και το κοινωνικό σύνολο για τα ατυχήματα μέσα από τους φόρους κ.λ.π - κ.λ.π Άλλωστε οι περισσότεροι έχουμε επιβαρύνει και επιβαρυνθεί, όσον αφορά τα τροχαία ατυχήματα. Φαύλος κύκλος φίλε.
    Και στην τελική-τελική θα έπρεπε να γράφουν και τους εαυτούς τους γιατί και αυτοί έχουν επιβαρύνει το κράτος
    Απλά να μην δίνουμε δικαιώματα να μας ρουφάνε τα Ευρούδια.

    θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τα 50 km/h και την απόλαυση του τοπίου (Όλο και κανα κωλόμυγο θα χωθεί σε κανα μάτι . ). Μπορεί να κάτσει η στραβή και στα 50 και στα 10 και στα 0 Km/h. Ουκ ολίγες φορές, μοτοσυκλετιστές έχουν χάσει τη ζωή τους, σε στάση.


    Πάντα φιλικά

    Χρήστος
    Όση ζάχαρη και να ρίξεις στα σκ@τά, λουκούμια δε θα γίνουν


    Eίπε ο Μητσάρας και τράβηξε τζούρα απο το φραπέ





  8. #8
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    10/08/2004
    Μηνύματα
    104
    και συμφωνα με μελετες το ανθρωπινο κρανιο σπαει σε προσκρουση σε στεθερο σημειο με ταχυτητα 11km/h

Παρόμοια θέματα

  1. help για κράνος από αμερική!!!
    από Alx 84 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 04:01
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 16:22
  3. Eρωτηση για κρανος FM Radical
    από gv_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2005, 23:34
  4. Βοήθεια σας για κράνος
    από stelao στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 12:06
  5. Άλλη μια προτροπή για κράνος
    από tai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 15:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF