Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Shoei Medium ή Large?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26

    Question Shoei Medium ή Large?

    γεια σας παιδιά...λοιπόν θέλω να πάρω το shoei diabolic 3 και το έχω βρει ebay καινούργιο 320 ευρώ...

    λοιπόν πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί στην μιχαλακοπούλου να δοκιμάσω μέγεθος και στην αρχή φόρεσα το medium και ήταν λίιιιγο σφιχτό στο κεφάλι μου....μετά φόρεσα το large και ήταν μια χαρά όσον αφορά την εφαρμογή του....το παλικάρι στο μαγαζί μου είπε να πάρω medium γιατί με τον καιρό λέει θα ανοίξουν τα μαξιλαράκια και θα κάτσει μια χαρά στο κεφάλι μου...μέτρησε και την περιφέρεια στο κεφάλι μου και μου είπε ότι είμαι στο κατώφλι medium-large...τι λέτε να κάνω?αν όντως ανοίξει λίγο το medium πιστεύω να είναι μια χαρά...

    thanx...

  2. #2
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Re: Shoei Medium ή Large?

    Βασικά αυτό που ορίζει το μέγεθος είναι η περίμετρος του κεφαλιού σου στο ύψος του μετώπου σου. Ενα σωστό κράνος, εκεί πρέπει να μην έχει κενό καθόλου αλλα και να μην σου πιέζει πολύ γιατί μετά σου δημιουργεί, δυσφορία, πονοκέφαλο και κακή κυκλοφορία.

    Αν σου κάνει το medium τότε πάρε αυτό. Τα μαξιλαράκια θα κάτσουν και θα τα συνηθήσεις. Στο μέτωπο όμως δεν έχει μαξιλαράκια οπότε εκεί μόνο να προσέξεις. Εγώ σύμφωνα με την περίμετρο και τα αναγραφόμενα κανονικά σε ARAI φοράω small αλλα τελικά το Xsmall μου έρχεται κουτί οριακά οπότε το προτίμησα.

  3. #3
    ΑνΩριμο Μελος Το avatar του/της pimenas
    Εγγραφή
    05/04/2005
    Μηνύματα
    42
    Λοιπόν, αν στο medium σε ενοχλούν μόνο τα μαξιλαράκια (αυτά που εφαρμόζουν στα μάγουλα) τότε μαλλον medium, εκτός και αν σε ενοχλουν σε μεγάλο βαθμό. Διαφορετικά μάλλον θα πρέπει να πάρεις το αμέσως μεγαλύτερο νούμερο.

    Όταν δοκιμάζεις φόρα το κράνος για λίγα λεπτά, και αν σε ενοχλεί οπουδήποτε (στο κεφάλι κυρίως... ) πήγαινε για μεγαλύτερο νούμερο ή άλλο κράνος. Σημαντικό είναι το κράνος να εφαρμόζει σωστά αλλά να είναι και άνετο.

    Καλές αγορές

  4. #4
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    στειλε μας μια φωτο απο το κεφαλι σου να σου πουμε




























    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  5. #5
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734

    Re: Shoei Medium ή Large?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos_SF
    γεια σας παιδιά...λοιπόν θέλω να πάρω το shoei diabolic 3 και το έχω βρει ebay καινούργιο 320 ευρώ...

    λοιπόν πήγα σήμερα σε ένα μαγαζί στην μιχαλακοπούλου να δοκιμάσω μέγεθος και στην αρχή φόρεσα το medium και ήταν λίιιιγο σφιχτό στο κεφάλι μου....μετά φόρεσα το large και ήταν μια χαρά όσον αφορά την εφαρμογή του....το παλικάρι στο μαγαζί μου είπε να πάρω medium γιατί με τον καιρό λέει θα ανοίξουν τα μαξιλαράκια και θα κάτσει μια χαρά στο κεφάλι μου...μέτρησε και την περιφέρεια στο κεφάλι μου και μου είπε ότι είμαι στο κατώφλι medium-large...τι λέτε να κάνω?αν όντως ανοίξει λίγο το medium πιστεύω να είναι μια χαρά...

    thanx...

    και δικιο ειχε φιλε.

    τα μαξιλαρακια στα μαγγουλα πρεπει να σε σφιγγουνε στην αρχη

    εγω στο δικο μου για μια βδομαδα δεν μπορουσα να μιλησω. δαγκωνα τα ουλα μου.

    τωρα μου ειναι απολυτα εφαρμοστο

    το θεμα ειναι σε αλλα σημεια να μην σε σφιγγει γιατι δεν ανοιγουνε.


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26
    χμμμ...ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! θα πάω να το ξαναφορέσω για να δω....αλλά μάλλον για medium με κόβω....

    και κάτι σημαντικό....τα μεγέθη είναι ίδια στην Αμερική?...ρωτάω γιατί από εκεί θα το πάρω...(ebay)

    thanx...

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ίδια είναι. Κι εγώ από εκεί έχω το δικό μου και όπως είπα πήρα οριακά το μικρότερο νούμερο και είναι ΟΚ. Θεωρητικά εχουν μια ελάχιστη διαφορά στο καλούπι (λένε) αλλα πρακτικά είναι τα ίδια όπως έχουν διαπιστώσει και πολλοί άλλοι που έκαναν την ίδια αγορά.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    26
    είστε καταπληκτικοί...thanx a lot

    να ρωτήσω και κάτι άλλο, για να μην ανοίγω νέο topic...έχω βρει αυτό εδώ το δερμάτινο, αλλά θέλω να βρω κάποιο μαγαζί να το δοκιμάσω να δω τι νούμερο μου κάνει για να το παραγγείλω...αν ξέρετε μαγαζί με alpinestars, πείτε μου(αν δε γίνεται δημόσια, σε ΠΜ).Σαν jacket πως σας φαίνεται?

    Alpinestars
    http://www.flyinbriansdeals.com/imag...r/black_lg.jpg

    319$ - ebay

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF