Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Monster για αρχαριο??? plz help..

  1. #1

    Monster για αρχαριο??? plz help..

    καλημερα παιδια...
    ειμαι φοιτητης και λεω να κανω την πρωτη μου επαφη με μια μηχανουλα...
    χωρις ιδιαιτερες εμπειριες λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε σε 2 πραγματακια...
    τα χρηματα που διαθετω ειναι περιπου στα 2500 αντε το πολυ 3000...
    θα μπορουσα να βρω μια monster με αυτα τα χρηματα?? θα ειναι παλια το γνωριζω κι εκει ερχεται και το δευτερο ερωτημα.. μηπως θα ειναι ψιλοσαπια εννοω προβληματικη?? και δεν νιωσω δηλαδη τι θα πει Monster οπως με ενα μοντελο πιο καινουριο?

    και το πιο βασικο για μενα θα τη συνηστουσατε σε καποιον για πρωτη μηχανη που αν κι εχει σκοπο να τη μαθει καλα δεν τον ενδιαφερει να τη στριβει και να τη λιωνει..?? η το παρακανω και θα ειναι επικινδυνη η θα φοβαμαι να την οδηγησω σε στροφες και τετοια οποτε και πρεπει να περιοριστω σε κατι χαμηλοτερο οπως κανα hornet 250 ή cb sf 400?

    ξερω πολυ καλα οτι εσεις οι ΙΤΑΛΟΙ ειστε ALFA k DUCATI και ξερω ψωμι και με το που ανεφερα τα honda θα αρχισετε να φωναζετε αλλα ζητω τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας...

    ευχαριστω πολυ παιδια...

  2. #2
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Με 2500€-3000€ δεν νομιζω να παιρνεις Mostro ke genika Ducati.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    δυσκολο φιλε μου ... monster με τοσα χρηματα ειναι αδυνατο να βρεθει...και να βρεθει μαλλον κατι θα παιζει.

    Κοιταξε για Honda CB 500 (το προηγουμενο μοντελο) και Suzuki GS500.

  4. #4
    εχω δει σε αγγελιες μοντελα 98 και 99 με 2800 και 3000..
    θες να μου πεις την γνωμη σου και στα αλλα θεματα σε παρακαλω???

  5. #5
    αν βρεις παρτην.... ειναι φιλικη... χαμηλη και στριφτερη...


    κρανος δερμα ... διαβασε περι γυροσκοπικων και λοιπών τεχνασματων και προπονηση σε πιστα!

  6. #6
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    mod '98-'99 για €3000 μαλλον χλωμο.
    + 1500 € κανει μονο ο σκελετος μτχρσμνς.
    Βαλε τα φρενα,ροδες,τεποζιτο εισαι ηδη πανω απο €3000 χωρις κανενα κομματι απο το μοτερ,φωτα,πηρουνι,εξατμισεις κλπ.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  7. #7
    με 3500 μπορεις να βρεις (δυσκολα ομως) το 600ρι (583cc) με τα 51-53 αλογακια που ειναι σουπερ για αρχαριο, το ειχα και ειναι εξαιρετικη μοτοσυκλετα για να μαθεις, βεβαια σε αυτα τα λεφτα θα ειναι "φορτωμενο" χιλιομετρα, δηλαδη μπορει να εχει 60.000 - 70.000χλμ... αυτο ομως για τα ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ (διβαλβιδο) μονστερ και ειδικα τα μικρα δεν ειναι προβλημα, το θεμα ειναι να το ξερεις οτι εχει τοσα και να μην εχει γυρισει το κοντερ ο ιδιοκτητης... εαν ειναι προσεγμενο στα σερβις του και στο πως το κινουσε ο προηγουμενος, και 70.000 χλμ να εχει το μικρο μονστερ δεν ειναι προβλημα... ξερω μονστερς με 150.000+ χλμ και πανε μια χαρα ακομα και δεν εχουν ανοιξει μοτερ... απλα να ειναι προσεγμενο (οχι στην εμφανιση μονο) στο μοτερακι του, να μην καιει τιποτα περιεργες ποσοτητες λαδι κλπ... αλλιως ειναι μια χαρα για αρχη....

    θελει ψαξιμο και εμπιστοσυνη σε αυτον που το ειχε να ειναι ειλικρινης...


  8. #8
    Kανοοοονι!!! Το avatar του/της nickmonstro
    Εγγραφή
    01/04/2006
    Μηνύματα
    645
    Με κλειστα τα ματια στο συνιστω για πρωτο μηχανακι φιλε!!!Ειναι αρκετα φιλικο και τα αλογακια του δεν ειναι και τοσα πολλα ωστε να σε προβληματισουν.Σου μιλαω εκ πειρας μιας και εχω το monsteraki του 98 εδω και 3 χρονια και ειναι το πρωτο μηχανακι μου!!!
    Οι ουρανοι μας ανηκουν,για τα συννεφα δεν ξερω ομως......!!!!!

    Το παρακατω μηνυμα ειναι μια κοινωνικη προσφορα δικη μου!!!

    Φιλε/η θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι οι καθρεφτες του οχηματος σου δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο!ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!!

  9. #9
    desmoriders.gr κρίμα!!! Το avatar του/της nikos33ath
    Εγγραφή
    02/01/2007
    Μηνύματα
    119

    monster

    σαν κάτοχος monster(αν και 2η κατα σειρά μοτοσυκλέταη 1η ΑΧ-1,επαναλαμβανω μοτοσυκλέτα και οχι scooteroπαποειδη)μπορω να πω οτι δεν δυσκολέυτηκα να την οδηγήσω!Βέβαια ακόμα να την πάω οπως αρμόζει σε μια τέτοια κούκλα γιατι περι κούκλας πρόκειται.
    Να προσέξεις την κατασταση της γιατι πιστευω οτι με 3000 ευρό δυσκολο να βρεις σε καλή κατασταση.
    Η δικια μου ηταν προσεγμένη(5000 euro η αγορα της) και την χρησιμοποιώ για βόλτες και οχι στην Αθηνα (γιαυτο υπαρχει και το scooter),και χωρις να εχει βγάλει κανα σοβαρό προβλημα εχω δώσει κανα 1400 για service μεχρι τώρα(15 μηνες στα χερια μου),οπότε λάβε και αυτό σαν παραγοντα αγορας.
    αλλο μειονέκτημα?Ο συνεπιβάτης(...τρια)σου θα υποφέρει μετά απο 30 λεπτά.Η σέλα εχει μια ελαφρια κλίση προς τα πίσω και θα κουράσει.
    Αν αντέχεις το κοστος παρτην με κλειστά ματια ειναι κούκλα και το κράτημα και τα φρένα της δεν παίζονται.Για το αρπαγμα απο χαμηλά δεν το συζητάω καν.

    Συμβουλή μου (θα μου πεις γιατι δεν το εκανες εσυ αυτο...αλλα αυτο ειναι μια ιστορια ομορφη που αν θες στην λεω)παρε κανα CB-400 Sf στην αρχή και σε κανα χρόνο παρε την κούκλα.
    Καλους δρόμους οτι και αν παρεις,πάντα κρανος και οτι αλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ ειμαστε όλοι

  10. #10
    ευχαριστω πολυ παιδια....
    απο αυτα που ακουω και απο τους hondakides και λογω οικονομικου, μαλλον λεω να στρεψω την προσοχη μου σε καμια προσεγμενη cb sf 400, παρα σε καμια "ευκαιρια" monster του 3000eurou και μετα να τρεχω και να μην φτανω..
    εχοντας βεβαια την προσοχη μου αργοτερα σε καμια πραγματικη ευκαιρια... βεβαια και η cb 98-99 μοντελο θα ειναι οποτε ο κινδυνος ιδιος ειναι...
    τεσπα παιδια ευχαριστω πολυ...

    περιμενω κι αλλες αποψεις κι αν μαθει κανεισ τιποτα να πωλειται ενημερωστε...

  11. #11
    αν και βρισκω σε πολλες αγγελιες μοντελα του 98-99 με 2500euro.. και cb να παρω τετοιας χρονολογιας θα ειναι οποτε δεν με ανησυχει αυτο.. μηπως ομως τα Monster αυτης της χρονολογιας εχουν προβληματα και δεν ειναι τοσο καλα?? εξαλλου θα το παω και σε μηχανικο πριν την αγορα...
    δεν μπορω να ξεκολλησω απο το monsteraki..

  12. #12
    desmoriders.gr κρίμα!!! Το avatar του/της nikos33ath
    Εγγραφή
    02/01/2007
    Μηνύματα
    119

    monster

    φίλε οτι και αν πάρεις να το πας σε μηχανικό που εμπιστέυεσαι,ειναι κριμα να παρεις μεταχειρισμένο και να το πληρωσεις σαν καινούργιο!
    Τα οικονομικά σου τα ξερεις εσυ και μονο εσύ,οποτε αποφασιζεις αν σε παιρνει ή οχι.
    απλα να ξερεις οτι το τερατάκι θα ειναι πιο απαιτητικο απο το cb-sf
    υπολογισε ομως οτι εκτος απο λαστιχα που πιθανοτατα θα θελουν και τα δυο,οτι το τερας πιθανότατα θα θέλει και ιμαντες εκκεντροφόρων(ρωτησε τι εχει κανει ο προηγούμενος,ποτε τους ειχε αλλαξει και γενικα ζητα πληρες ιστορικο service)
    Γενικα οτι και αν αποφασισεις ψαχτο πολύ καλα απο μηχανικής αποψης!

  13. #13

    Re: monster

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos33ath
    και χωρις να εχει βγάλει κανα σοβαρό προβλημα εχω δώσει κανα 1400 για service μεχρι τώρα(15 μηνες στα χερια μου),οπότε λάβε και αυτό σαν παραγοντα αγορας.
    σορυ που θα ρωτησω... 1400 ευρω σε 15 μηνες κυκλοφοριας???... για σερβις ΜΟΝΟ???...

    καλα... η πλακα κανεις, η σε εχουν πιασει πολυ μ@λακα...

    συγνωμη αλλα καραφλιασα εντελως...

    και 2000χλμ να κανεις μηνα, 2000χ15=30000χλμ, ΤΟ ΠΟΛΥ 700 ευρω σε μικρο αεροψυκτο πριν του 695 (2007 κανουν περισσοτερα χλμ πριν σερβις αρα πιο φθηνα)... με ΟΛΑ... λαδια-ξυδια, μπουζια-ιμαντες-υγρα φρενων-συμπλεκτη,βαλβιδες,λιπανσεις και τσεκαρισματα... και και και...

    σιγουρα η βαλτος εισαι η κανεις πλακα, η εισαι θυμα, η αγαθος...

    δεν παιζει αλλο εργο...

    ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας αλλα γουσταρω την Ντουκατι και εχω το 2 Μονστερ τωρα και εχω πληρωσει 4-5 σερβις και ξερω...





    (υγ: αναφερομαι σε σερβις ετσι σε αεροψυκτα διβαλβιδα)

  14. #14
    desmoriders.gr κρίμα!!! Το avatar του/της nikos33ath
    Εγγραφή
    02/01/2007
    Μηνύματα
    119

    monster

    βαλτος?οχι ρε φίλε!!!!!
    θύμα... ισως...
    ιμαντες ,δισκους και σερβις οταν το πηρα(320)
    σερβις στο 3000 χλμ (120)
    εμβολιμα τακακια,μπαταρια(200)
    αλυσιδα,λαδια,και ενα αξονακι στο λεβιε ταχυτητων (380)
    λαστιχα (340)
    συνολο 1360 σε 15 μηνες
    τα χιλιομετρα 8000(εχω σκοοτερ για καθε μερα)!!!
    ισως να πρεπει να αλλαξω συνεργειο,αλλα τοσα εχω δωσει φιλε
    κατα τα αλλα εχεις γινει μυθος
    την κυριακή στα Μεγαρα ακουσα για σενα απο κατι παληκαρια με ενα gsxr k6 οτι πηγαινες ''ταπα'' στα λιμανακια
    παρεπιπτόντως εγώ και αν γουστάρω το monster!!!!!
    το πρωτοείδα στο μοτο το 93 συγκριτικο με zephyr,bmw kai kati allo,και το ήξερα οτι καποια μερα θα το πάρω!!!
    Και δεν εχω σκοπο να το αλλαξω!!!!

  15. #15
    φιλε skarpias παρτο ...αφου το θελει η ψυχουλα σου χτυπατο..ειναι πολυ ομορφο,πολυ φιλικο ,και πανω απο ολα ντουκατι

    μονο ετσι θα σου λυθει και η απορια αν ειναι καλο η κακο μηχανακι !

    παρτο και καλες βόλτες ....

    \ααα...μη ξεχασεις να βαλεις και καμια φωτογραφια οταν το παρεις
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Plz Help Me!!!
    από gat0s στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2007, 15:17
  2. plz help k7
    από gat0s στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 18:12
  3. GS 1200 problem!!! Plz help.
    από 620 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 19:45
  4. Suzuki Gs 500 , για αρχάριο?
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 11:07
  5. plz HELP! ! !
    από Meni0s στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 17:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF