Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 91

Θέμα: V-Strom ή Varadero ? HELP ΠΑΙΔΕΣ

  1. #1
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447

    V-Strom ή Varadero ? HELP ΠΑΙΔΕΣ

    Φίλοι καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος. Έχω μια Africa '01 μαύρη αλλά επειδή είναι κουραστική στα ταξίδια προτίθεμαι να την πουλήσω για ένα Varadero ή V-strom. Το πρόβλημά μου είναι τί να επιλέξω. Σκέφτομαι για καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

    Αν μπορείτε με την εμπειρία σας βοηθήστε με στην επιλογή μου
    Ευχαριστώ προκαταβολλικά

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το varadero ταξιδεύει καλά... Μάλιστα το φορτώνουν κιόλας με τριπλέτες, tankbag και τα ρέστα και το κάνουν σαν mini couper, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

    Για το vstrom εκτός ότι δείχνει καλό και ωραίο μηχανάκι δεν ξέρω τίποτα..

    Αν όμως ψάχνεις κάτι για ταξίδια είσαι σε λάθος κατηγορία.
    Θάνος..

  3. #3
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όμως ποιό είναι το σωστό Forum που θα έπρεπε να κάνω post αυτό το μήνυμα ?

  4. #4
    Το Varadero είναι το πλέον ταξιδιάρικο μηχανάκι της κατηγορίας του. Φορτώνεις ολόκληρο νοικοκυριό και δε μασάει τίποτε! Εξάλλου μη ξεχνάς (και εσύ ξέρεις σίγουρα καλά μιας και είχες) ότι είναι Honda με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα σου πρότεινα να το πάρεις με κλειστά μάτια, αλλά κάτι πήρε το αυτί μου ότι πλέον το V-Strom 1000 θα βγαίνει σε νέα έκδοση με το όνομα Κ4 με πολλαπλάσια ιπποδύναμη και τελική ταχύτητα φυσικά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο κάνε λίγο υπομονή και βλέπεις τι θα αποφασίσεις. Αν φυσικά δεν έχεις πρόβλημα να αγοράσεις μηχανάκι που θα λέγεται suzuki ή kawazuki ή ότι άλλο το πουν...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
    [B]Το Varadero είναι το πλέον ταξιδιάρικο μηχανάκι της κατηγορίας του. Φορτώνεις ολόκληρο νοικοκυριό και δε μασάει τίποτε! Εξάλλου μη ξεχνάς (και εσύ ξέρεις σίγουρα καλά μιας και είχες) ότι είναι Honda με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα σου πρότεινα να το πάρεις με κλειστά μάτια, αλλά κάτι πήρε το αυτί μου ότι πλέον το V-Strom 1000 θα βγαίνει σε νέα έκδοση με το όνομα Κ4 μ


    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ Κ4, ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2004 ΜΟΝΤΕΛΟ. ΔΕΝ ΘΕΡΩ ΓΙΑ ΤΟ

    VARADERO ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 2,500ΧΙΛ.

    ΠΗΛΙΟ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΡΙΠΛΕΤΑ(ΒΑΛΙΤΣΕΣ 52+40+40+ΤΑGBAG+2ΣΚΗΝΕΣ), ΔΙΚΑΒΑΛΟ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ 170-180 ΑΨΟΓΑ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 180 "ΕΠΑΙΖΕ" ΣΕ ΑΕΡΑ,

    ΑΝ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ 200ΑΡΙΖΑ.ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ,ΣΤΟ

    ΔΡΟΜΟ (VARADERO ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ) ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ

    ΤΟ V-STROM ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

    ΑΥΤΑ.


  6. #6
    ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΤΟ VARADERO 2004 ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ.
    ΔΥΟ GIVI 41, MIA TOPCASE GIVI 52, TANK BAG KAI ΣΧΑΡΟΥΛΑ ΓΙΑ ΣΑΚΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ 52.
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
    ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ.....
    ΑΝΕΤΟ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ 260 ΧΛΜ ΜΕ 180 ΚΑΙ ΑΝΩ ΧΛΜ/ΩΡΑ ΚΑΙ 330 ΧΛΜ ΜΕ 150 ΧΛΜ/ΩΡΑ.
    ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ABS ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ HONDA.
    ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.
    ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΕΕΕΕΕΕΕ???????
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όμως ποιό είναι το σωστό Forum που θα έπρεπε να κάνω post αυτό το μήνυμα ?
    Λάθος κατηγορία μηχανής εννοούσα όχι forum. Καλά γράφεις εδώ...

    Νομίζω δηλαδή πως αν σε ενδιαφέρουν τα ταξίδια, όσο καλά και να ταξιδεύουν ή να φορτώνονται τα δύο αυτά μηχανάκια, δεν είναι τουριστικές μηχανές.

    Πάντως με Varadero έχω συνταξιδέψει αρκετές φορές και ταξιδεύει άνετα. Το ότι είναι Honda ας μην το πιάσουμε πάλι. Εγώ βλέπω και τα honda να χαλάνε κανονικά όπως τα υπόλοιπα. Είναι ένα σλόγκαν που κυκλοφορεί από στόμα σε στόμα και όχι λόγος για να επιλέξεις τι μηχανή θα πάρεις.
    Θάνος..

  8. #8

    Καλημερα

    Φιλε μου εγω τα βλεπω και τα δυο αξιολογες προτασεις, και θα αποφασιζα με γνωμονα το ποιο με φτιαχνει περισσοτερο.

    Προσωπικα υπολογιζω τον Δεκεμβριο να παρω το καινουργιο BMW R 1200 GS αν και καπως ακριβοτερο νομιζω αξιζει.

  9. #9
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Εγώ πάντως χρόνια απορώ πως όταν κάποιος θέλει... και κάλα «μηχανή για ταξίδια» πάντα παίζει ον-οφ πρόταση και όχι street-touring μηχανή, που και καλύτερα/ασφαλέστερα θα ταξιδέψει και πιο οικονομικά και πιο γρήγορα και και και...

    ΠΧ με το fazer 1000 του Θανου 100000000% καλύτερα ταξιδεύεις από όλες

    Μήπως τελικά θέλετε να εντυπωσιάσετε με τον όγκο και όχι να ταξιδέψετε?


    Προσωπικά απεχθάνομαι τις ον-οφ εκτός ΚΤΜ950 που είναι και η μοναδική ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ον και οφ...

  10. #10
    Φίλε μην μασάς και πάρε VARADERO με κλειστά μάτια.
    Εγώ το αγόρασα πρίν ενα μήνα και μετά από αλλαγή συνολικά 7 μηχανών διαφόρων ειδών από FZR (παλιά) μέχρι XT και transalp τελευαία, μπορώ να πώ ότι είναι κορυφαίο το varadero. Πρόσεξε μόνο φίλε και πάρε αυτό με το ΑBC το οποίο πήρα και εγώ γιατί εκτός απο τα φρένα έχει και κάποιες άλλες ψιλοδιαφορές (δεν ενοοώ μηχανικά) όπως πχ. διαφορετικές ενδεικτικές λυχνίες στο ταμπλό. Γενικά μπορώ να πώ, αν και μόλις εκανα 1000 km ότι δεν παίζεται το εργαλείο, ταξιδεύεις με 140 (λόγω στρωσίματος) φορτωμένος, διπλός και δεν έχεις ούτε 5000 στροφές, και το σημαντικότερο οταν κατεβαινεις απο τη σέλα δεν αισθάνεσαι κουρασμένος ούτε εσύ αλλά ούτε και ο συνεπιβάτης.
    Οτι άλλο χρειαστείς στην διαθεσή σου.

    Υ.Γ. και κατι άλλο ξεχασα να πώ ε... ΕΙΝΑΙ HONDA

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
    ταξιδεύεις με 140 (λόγω στρωσίματος) φορτωμένος, διπλός και δεν έχεις ούτε 5000 στροφές
    ξερεις με ποσα ταξιδευει ενα turing Μηχανακι με 5000 στροφες??


    Αρχικά δημιουργήθηκε από smavrid
    ΕΙΝΑΙ HONDA
    αυτο ειναι καλο?????????????

  12. #12
    Φίλε μου συγκρινε φασόλια με φασόλια και όχι ..ουτσες με βούρτσες. Σίγουρα δεν είναι το μηχανάκι για τα γκάζια αλλά πάει και χώμα...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Εγώ πάντως χρόνια απορώ πως όταν κάποιος θέλει... και κάλα «μηχανή για ταξίδια» πάντα παίζει ον-οφ πρόταση και όχι street-touring μηχανή, που και καλύτερα/ασφαλέστερα θα ταξιδέψει και πιο οικονομικά και πιο γρήγορα και και και...

    ΠΧ με το fazer 1000 του Θανου 100000000% καλύτερα ταξιδεύεις από όλες

    Μήπως τελικά θέλετε να εντυπωσιάσετε με τον όγκο και όχι να ταξιδέψετε?


    Προσωπικά απεχθάνομαι τις ον-οφ εκτός ΚΤΜ950 που είναι και η μοναδική ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ον και οφ...
    Έτσι είναι Γιώργο. Θα ήθελα κι εγώ να το πω ότι και με το Fazer καλύτερα θα ταξιδεύουν, όπως και με οποιαδήποτε άλλη sport-touring μοτοσυκλέτα, αλλά περί ορέξεως...

    Το μόνο μειονέκτημα ωστόσο με το fazer κατά τη γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να το φορτώσεις με σαμάρια αν δεν θέλεις να σκοτώσεις την αισθητική του. Το πρόβλημα αυτό με το varadero δεν το έχεις γιατί έτσι κι αλλιώς δεν είναι ούτε κομψό ούτε όμορφο μηχανάκι. Του βάζεις μια τριπλέτα και όλη σου την οικοσκευή πάνω και δεν χάθηκε κι ο κόσμος.

    Από εκεί και πέρα όμως θα μείνει πίσω σε όλη τη διαδρομή και στο τέλος του δρόμου θα είμαι πιο ξεκούραστος και ακόμα χαμογελαστός.

    Τα φουσκωμένα με πλαστικά ον-οφφ μηχανάκια δεν είναι ούτε καλά ούτε εντυπωσιακά κι ας λένε ό,τι θέλουν. Όσο για το αν είναι και honda... να σας συστήσω μια φορά ένα γνωστό που πήρε το μοτέρ του varadero στο χέρι πριν κλείσει δύο μήνες από την αντιπροσωπεία... Αν είναι να σου κάτσει, δεν πάει να είναι ό,τι θέλει, πάλι θα σου χαλάσει.
    Θάνος..

  14. #14
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Εσύ με κλειστά μάτια το πήρες το βαραντέρο???

    Τα μπροστινά φρένα τα είδες????

    Για πες μου τι παρατηρείς και έλα μετά να κάνουμε κουβέντα!

    Στο δια ταύτα έχω να πω πως αν θες τη γνώμη μου δες και το FJR.... Άσχετο με αυτά τα δύο που λες αλλά αν θες για ταξίδι είναι το καλύτερο μηχανάκι αυτή τη στιγμή με λογική τιμή!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  15. #15
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    TO BARADERO..

    PAEI KAI STO XOMA....


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    KAI TO ALO ME TO TOTO TO XERETE;

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΩΤΟ Service V-strom(help)
    από vector_bruce στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 17:17
  2. varadero vs v-strom vs klv vs
    από Ζεύκας στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 16:09
  3. ερωτηση από αρχαριο v-strom 650. help!
    από edrimon στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 10:53
  4. V-strom ή Varadero ?
    από WWW στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 12:55
  5. Varadero - V-Strom
    από spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 22:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF