Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 124

Θέμα: srx6 - Tuono 0-1

  1. #31
    Το highsiding ερχεται απο την στιγμιαια απωλεια προσφυσης του πισω τροχου με την ασφαλτο και την ακομα πιο αποτομη επανοδο της προσφυσης με συνεπεια να ασκηθουν τεραστια φορτια στην πισω αναρτηση και να λειτουργησει ως καταπελτης του οδηγου.

    Οσο πιο μεγαλη γωνια κλισης εχουμε τοσο μικροτερα τα περιθωρια προσφυσης και πολλες φορες η δυναμη που καλειται να περασει το πισω ελαστικο στο δρομο υπερβαινει την προσφυση.

    Για να αποφευγουμε Highsiding προσπαθουμε να εχουμε τη μηχανη οσο το δυνατον πιο ορθια ωστε να μπορεσουμε να ανοιξουμε το γκαζι με ασφαλεια αρκετα νωριτερα, η αν μη τι αλλο ΠΡΙΝ ανοιξουμε το γκαζι να φροντισουμε να σηκωσουμε τη μηχανη αρκετα ωστε να μπορεσει το πισω λαστιχο να διαχειριστει την δυναμη.

    Δυστυχως ομως υπαρχει η νοοτροπια απο πολλους οτι οσο πιο πλαγιασμενος = τοσο πιο γληγορος κ καλυτερος πιλοτος, με αποτελεσμα πολλα highsiding...
    (δεν παει αυτο για εσενα Βυρωνα μου)

    Απο την αλλη δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να πρατεις αυτα τα πραγματα την ωρα που βαζεις το κεφαλι κατω κ προσπαθεις να βρεις τα ορια σου...
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Δυστυχως ομως υπαρχει η νοοτροπια απο πολλους οτι οσο πιο πλαγιασμενος = τοσο πιο γληγορος κ καλυτερος πιλοτος, με αποτελεσμα πολλα highsiding...
    (δεν παει αυτο για εσενα Βυρωνα μου)

    Απο την αλλη δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να πρατεις αυτα τα πραγματα την ωρα που βαζεις το κεφαλι κατω κ προσπαθεις να βρεις τα ορια σου...
    Δεν χρειάζεται να ωραιοποιούμε τα πράγματα. Μπορεί να μην μπαίνω με την νοοτροπία πλαγιασμένος-καλύτερος αλλά προσωπικά δεν μπήκα στην πίστα για να πάω βόλτα. Μπήκα για να κάνω το κέφι μου όσο πιο γρήγορα μπορούσα.

    Σε ότι αφορά το Highside ..... σαφεστατα η θεωρία είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις. Κάπου είχα βρει παλαιότερα μια πολύ καλή περιγραφή των δυνάμεων που ασκούνται σε low-highside. Νομίζω πως ήταν της Dainese σε συνεργασία με κάποιο πανεπιστήμιο.
    Στην πράξη..... Ή πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος να καταλάβεις την αρχή και να το κοψεις με σήκωμα στους μαρσπιέδες και σταθερό γκάζι πχ , ή πολύ τυχερός. Ουσιαστικά το χτύπημα στο δίνει η σέλλα, που όντως λειτουργεί ως καταπέλτης.

    Για τις διαφορές V2-I4 δεν ξέρω.... Και τα Ι4 τραβάνε Highside. Δεν μπορώ να πιστέψω πως η ροπή του V2 προκαλεί πιο εύκολα highside.

    Η μαλακία (μου) στην στροφή είχε να κάνει με την επιλογή μου να πηγαίνω από την μια κορυφή στην επόμενη κορυφή υπό μεγάλη κλίση, αντι να το σηκώσω και να το ξαναρίξω. Ίσως να λεω και βλακείες βέβαια. Το ότι την έχω περάσει 50-60 φορές την συγκεκριμένη στροφή δεν σημαίνει πως την έχω μάθει κιόλας. Ετσι κι αλλιώς δεν μου καθόταν με τίποτα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #33
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Ή πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος να καταλάβεις την αρχή και να το κοψεις με σήκωμα στους μαρσπιέδες
    Για κάντο λίγο λιανά αυτό... Οταν βλέπεις ότι φεύγει τη στιγμή που πιστεύεις ότι ίσως το σώσεις με σταθερό γκάζι... ΤΟΤΕ? πρέπει να ανασηκωθείς λίγο από σέλα ώστε να πάει δύναμη στους μασιπιέδες και να χαμηλώσει και το κέντρο βάρους?

    Με το πίσω φρένο κάνεις τίποτα?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  4. #34
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Καλησπερα Βυρων και περαστικα.

    Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding.

    Την τελευταια φορα που αλλαξα λαστιχα ο λαστιχας μου(γυρναει στο 1,05) ειπε οτι καταπονω το λαστιχο πολυ στην εξοδο πραγμα που δεν ειναι το ζητουμενο και κρυβει και πολους κυνδινους.

    Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.

    Κριμα ρε Βυρων, τελικα ενα 600ρακι χωρις πινακιδες ,ασφαλειες ειναι οτι πρεπει για τα μεγαρα.

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Για κάντο λίγο λιανά αυτό... Οταν βλέπεις ότι φεύγει τη στιγμή που πιστεύεις ότι ίσως το σώσεις με σταθερό γκάζι... ΤΟΤΕ? πρέπει να ανασηκωθείς λίγο από σέλα ώστε να πάει δύναμη στους μασιπιέδες και να χαμηλώσει και το κέντρο βάρους?

    Με το πίσω φρένο κάνεις τίποτα?
    Johnpan αυτό αφορά έμπειρους αναβάτες που μπορούν να καταλάβουν την αρχή του Highside. Ουσιαστικά η μοτο έρχεται αστραπιαία στην κανονική της θέση, μόλις το πίσω λάστιχο βρει πρόσφυση. Αυτό που σε χτυπάει και σε στέλνει είναι η σέλλα. Αν δεν είσαι πάνω στην σέλλα δεν σε χτυπάει. Απλό. Ταυτόχρονα τα πόδια παραμένουν σφιχτά στο ντεπόζιτο. Αυτό δεν χρειάζεται να γίνει εκείνη την στιγμή μιας και έχεις μάθει να έχεις χαλαρό κορμό και να κρατάς την μηχανή με τα πόδια.
    Με το πίσω φρένο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παρά να χειροτερέψεις την κατάσταση

    Ετσι λέει η θεωρία και όσοι μπορούν να το κάνουν. Εγώ είχα κάνει κοπάνα απ΄το μάθημα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding.

    Την τελευταια φορα που αλλαξα λαστιχα ο λαστιχας μου(γυρναει στο 1,05) ειπε οτι καταπονω το λαστιχο πολυ στην εξοδο πραγμα που δεν ειναι το ζητουμενο και κρυβει και πολους κυνδινους.

    Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.

    Κριμα ρε Βυρων, τελικα ενα 600ρακι χωρις πινακιδες ,ασφαλειες ειναι οτι πρεπει για τα μεγαρα.
    Παναγιώτη αυτή είναι και η κουβέντα που μου είπε και φίλος αγωνιζόμενος σήμερα το πρωί. Φόρα στην στροφή. Πιστεύει πως η αρχή του highside ξεκινάει πριν ανοίξουμε το γκάζι, καθώς βλέπουμε πως η ταχυτητα μεσα στην στροφή είναι χαμηλή και ανοίγουμε νωρίς το γκάζι προσπαθώντας να διορθώσουμε.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding
    .....
    Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.
    Ρε παιδια διαβαζω καιρο τωρα αυτο το "περισσοτερη φορα στις στροφες", που ερχεται σε πληρη αντιθεση με το CSS, οπως και το "τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι". Ισως η αντιθεση οφειλεται στο οτι το CSS σου διδασκει οδηγηση με ασφαλεια κι οχι αγωνιστικη...

    Τελος παντων, εχω την απορια ποια ειναι η θεωρια του να μπαινεις με φορα στη στροφη, ξερετε κανενα σχετικο αρθρο;

  8. #38
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Πιστεύει πως η αρχή του highside ξεκινάει πριν ανοίξουμε το γκάζι, καθώς βλέπουμε πως η ταχυτητα μεσα στην στροφή είναι χαμηλή και ανοίγουμε νωρίς το γκάζι προσπαθώντας να διορθώσουμε.
    Αυτο ακριβως.

    Οσοι εχουν δει τον Μπουστα με τη φορα ερχεται και ποτε ανοιγει το γκαζι θα καταλαβουν.Δεν ειναι μετρο συγκρισης με εμας τα κουλαδια απλα ειναι η τελεια συμπεριφορα για να στριψεις.

  9. #39
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλα το τελευταίο συμπέρασμα πρέπει να σας τα πει αγωνιζόμενος για να το καταλάβετε;

    Τα μηχανάκια προειδοποιούνε, εμείς δεν ακούμε ή δεν θέλουμε να ακούσουμε.....

    Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

    τι να πω ειναι κρίμα
    Ban 'em all

  10. #40
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλα το τελευταίο συμπέρασμα πρέπει να σας τα πει αγωνιζόμενος για να το καταλάβετε;

    Τα μηχανάκια προειδοποιούνε, εμείς δεν ακούμε ή δεν θέλουμε να ακούσουμε.....

    Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

    τι να πω ειναι κρίμα
    Να στο πει καποιος και να το καταλαβεις ειναι το πιο ευκολο...............να το πραξεις ειναι το δυσκολο.

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
    Ρε παιδια διαβαζω καιρο τωρα αυτο το "περισσοτερη φορα στις στροφες", που ερχεται σε πληρη αντιθεση με το CSS, οπως και το "τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι". Ισως η αντιθεση οφειλεται στο οτι το CSS σου διδασκει οδηγηση με ασφαλεια κι οχι αγωνιστικη...

    Τελος παντων, εχω την απορια ποια ειναι η θεωρια του να μπαινεις με φορα στη στροφη, ξερετε κανενα σχετικο αρθρο;
    Πότε είπαν βρε Alki διαφορετικά πράγματα στο CSS? Μπαίνεις με την φόρα που μπορείς να μπεις. Αυτό που χαρακτήρισε ως μέγιστη μαλακία ο ΘΧ είναι ο όρος "φορτίζω το μπροστινό μου" . Όταν μπορεσει κάποιος να μάθει και να βγάζει τις στροφές με counter steering μετακινεί τα σημάδια του πιο βαθειά.
    Όντως το CSS με την αγωνιστική οδήγηση διαφέρει. Αν δεις που είναι οι λαστιχιές στα Μέγαρα παίρνεις μια ιδέα πόσο διαφορετικές είναι οι γραμμές τους.

    Μπαίνεις με φόρα σημαίνει αυτό που λέει η λέξη. Αν ξέρεις πως μπαίνεις σε μια στροφή (στην είσοδο) με 50 χλμ πχ. δοκιμάζεις με λίγο παραπάνω. Με 5 ας πούμε και σιγά σιγά ανεβάζεις. Τα λάστιχα έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από εμας.
    Αν μπεις με μεγαλύτερη φόρα σωστά θα βγεις και με μεγαλύτερη ταχύτητα, αποφεύγοντας το πρόωρο άνοιγμα του γκαζιού.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

    τι να πω ειναι κρίμα
    Τι να πω. Δεν σε κατάλαβα ομολογώ. Μπορεί να έχεις βαρεθεί να βλέπεις χαμηλόροπα, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια που τσακίζονται δεν είναι χαμηλόροπα. Ι4 είναι. Οπότε ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #43
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Περαστικά Βύρωνα...
    μετά απο πολύ καιρό άκουσα και κάτι σωστό απο το στόμα του Sniper εχθές...
    ότι τα V στην κ-πιτς έχουν την τάση αυτή καθώς όλοι αρπάζουν το γκάζι στο δυνατότερό τους σημείο και την πατάνε...

    έτσι γλύτωσα 2 high siding ενστικτωδός την τελευταία φορά που μπήκα πίστα ειδικά ένα πολύ εντυπωσιακό για τους θεατές και όχι για μένα στην κ-πιτς που όμως μου δίδαξε ότι σε τέτοια περίπτωση θέλει σταθερό το γκάζι και αν το λέει η καρδιά σου απότομο άνοιγμα αλλά με το κορμί σου όλο αρκετά πίσω καθισμένο... και τα χέρια σου χαλαρά στο τιμόνι.

  14. #44
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    εγώ πάντως ένα ξέρω:
    εάν δεν πάρεις "πουλάδα"
    και εάν δεν φιλήσεις τα πάτρια εδάφη
    καλύτερος και γρηγορότερος οδηγός δεν γίνεσαι.
    Ευτυχώς να είναι πάντα ανώδυνες και χωρίς υλικές καταστροφές !!!
    Περαστικά σου ρε Βυρωνάκο και γερά με ψηλά το κεφάλι

    *αυτό που παίρνεις μετά από μία πτώση (σκέφτοντας και αναλύοντάς το) είναι τρελή εμπειρία ζωής

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Βύρων εμείς τα είπαμε, τέλος καλό όλα καλά, ευτυχως φτηνά την γλύτωσες κι εσυ και το Tuono.

    Σίγουρα ενα 600ρι είναι πιο καλό σχολείο και σίγουρα το Tuono είναι πιο επικίνδυνο από τα περισσότσρα μηχανάκια για highside.
    Η στροφή αυτή με εχει δυσκολέψει και μένα και εχω συνέχεια το νού μου στο γκάζι και στο πόσο το ανοίγω, ειναι 2πλή και ανοίγει.
    Η θεωρία του CSS από τις αγωνιστικές γραμμές απέχει πολύ σε ορισμένες στροφές. Οταν στο Ducati Weekend περυσι ακολουθούσα τους αγωνιζόμενους, εχασα τα αυγα και τα πασχάλια.
    Ειδικά στην Κ5 (την πιο κλειστή στροφή της πίστας) η γραμμή ηταν τελίεως διαφορετική απ αυτην που ηξερα απο τα μαθήματα του CSS και μου ηταν πολύ δύσκολο να συνηθίσω την νεα πολύ πιο κλειστη γραμμή.
    Ειναι μεγάλο θέμα οι γραμμές, και επίσης το βγάλσιμο απο την σέλλα ειναι απαραίτητο σε μεγάλο βαθμό για να πας πιο γρήγορα.
    Σίγουρα και στα Μέγαρα οι γραμμές του CSS δεν συμπίπτουν πάντα με τις αγωνιστικές και δεν βοηθούν να πας πιο γρήγορα.
    Εμείς που πάμε στην πίστα για την πλάκα μας με τα μηχανάκια που καβαλάμε και καθημερινά εχουμε και τους ανάλογους περιορισμους και σε εξοπλισμό, λάστιχα, και πρέπει πάντα να κρατάμε καβάντζες, δεν είμαστε αγωνιζόμενοι, είμαστε οικογενειάρχες με παιδιά.

    Να παμε στις Σέρρες που κρατάει καλύτερα άλλη φορά!!


    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Rsv Tuono Fighter!!
    από DUKASII στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 13:22
  2. Πωλειται Aprilia Tuono 1000r '04
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 23:48
  3. Aprilia RSV 1000 Mille Tuono
    από Avapxia στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 00:49
  4. Aprilia Tuono 1000r
    από Zanzibar στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 15:32
  5. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF