Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Τι λέτε για το Honda CB 500;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    4

    Τι λέτε για το Honda CB 500;

    Το έχω βρει μεταχειρισμένο 5ετίας στην τιμή του καινούριου CBF 250, το οποίο είναι ακριβώς το...μισό μηχανάκι και αερόψυκτο. Πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο; Έχει μήπως τίποτα στάνταρ προβλήματα (τύπου καμπάνας CBF 250); Kανείς που να ξέρει μπορεί να μου πει; Δεν ξέρω πολλά μηχανολογικά, αλλά εμφανισιακά είναι άριστο και όταν το οδήγησα δεν έβγαλε κιχ. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτι "κρυφό";
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Εμένα ο κουμπάρος μου το έχει 4 χρόνια με πολλά ταξίδια στα Γιάννενα και δεν του έχει ζητησει τίποτα.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  3. #3
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    δηλαδη το βρηκες 4 000 ευρω ?

    αν ναι δεν ξερω αλλα καπως πολλα μου φαινονται

    αν ελεγες καπου 3 αντε 3500 να πω ενταξει

    κατα τ αλλα ειναι πολη καλο μηχανακι σχετικα ηρεμο και δυνατουτσικο


  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

    Το χω βρει 3900 για την ακρίβεια, αλλά έχει μόνο 12.000 χμ και after market εξάτμιση. Διστάζω λίγο γιατί για 5ετίας μηχανάκι είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα...Σε ερώτηση για το ποιόν του προηγούμενου κατόχου, ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το είχε 50άρης χομπίστας (κλασικά)...Πάντως ξαναλέω ότι όταν το οδήγησα ήταν άψογο, ίσως δηλαδή να είμαι υπερβολικά καχύποπτος.
    Βασικά με ενδιαφέρει αυτό: αξίζει το ρίσκο να πάρω μεταχειρισμένο το διπλάσιο από το CBF 250 μηχανάκι ή να προτιμήσω τα λίγα αλλά...καινούρια κυβικά στην ακριβώς ίδια τιμή;

  5. #5
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wheelie
    Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

    Το χω βρει 3900 για την ακρίβεια, αλλά έχει μόνο 12.000 χμ και after market εξάτμιση. Διστάζω λίγο γιατί για 5ετίας μηχανάκι είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα...Σε ερώτηση για το ποιόν του προηγούμενου κατόχου, ο μαγαζάτορας μου είπε ότι το είχε 50άρης χομπίστας (κλασικά)...Πάντως ξαναλέω ότι όταν το οδήγησα ήταν άψογο, ίσως δηλαδή να είμαι υπερβολικά καχύποπτος.
    Βασικά με ενδιαφέρει αυτό: αξίζει το ρίσκο να πάρω μεταχειρισμένο το διπλάσιο από το CBF 250 μηχανάκι ή να προτιμήσω τα λίγα αλλά...καινούρια κυβικά στην ακριβώς ίδια τιμή;

    Προσπάθησε να ρίξεις την τιμή.
    Μήν πολυπιστεύεις τα χλμ γιατί κατεβαίνουν για πλάκα
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    4
    Φίλε marie προσπάθησα, αλλά ήταν ανένδοτος καθώς μου έδειξε χαρτιά εφορίας που έλεγαν ότι την είχε αγοράσει 3700 πριν από 6 μήνες. Το μόνο που μου πρότεινε ήταν να μου συμπεριλάβει στην τιμή τα έξοδα μεταβίβασης και το σήμα.
    Πάντως με μπέρδεψες ολίγον... Προτείνεις το ρίσκο ή τα σίγουρα τελικά;

  7. #7
    Καλαματιανος rider Το avatar του/της flip
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    139
    Φιλε μην σε παρει κανεις στο λαιμο του η επιλογη ειναι δικη σου
    Ελπιζω να κανεις την σωστη επιλογη

    βρες αν μπορεις τον προκατοχο για να σιγουρευτεις..
    Πωλειται οπως ειναι πειραγμενο με χιλιαδες κυβικα ανεβασμεεεενο!!
    Πωλειται και το δινω οσο κι οσο απ την σκοτωστρα αρκει να γλυτωωωσω!!!





    http://www.youtube.com/watch?v=u0Zhhpto8h8

    ποιος αλλοσ θελει κολπακια με την νεα πανακριβη μηχανη του?

  8. #8
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    ΕΓΩ παντως θα επερνα το μεταχειρο αλλα θα του εκανα παζαρια.

    αλλωστε 6 μηνες δεν το δωσε . αμα θελει να του μενινει στο μαγαζι ..........

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Wheelie
    Φίλε marie προσπάθησα, αλλά ήταν ανένδοτος καθώς μου έδειξε χαρτιά εφορίας που έλεγαν ότι την είχε αγοράσει 3700 πριν από 6 μήνες. Το μόνο που μου πρότεινε ήταν να μου συμπεριλάβει στην τιμή τα έξοδα μεταβίβασης και το σήμα.
    Πάντως με μπέρδεψες ολίγον... Προτείνεις το ρίσκο ή τα σίγουρα τελικά;
    Στις αγοροπωλησίες ιδιωτών δεν ισχύει ο κανόνας του ιστορικού κόστους όπως στα... λογιστικά βιβλία. Ακόμα και να τον κοροϊδέψανε και να το πήρε αυτός ακριβά δεν είναι λόγος να το πληρώσεις κι εσύ ακριβά. Τα χλμ είναι όντως λίγα (αν δεν έχει γυρίσει το κοντέρ, αυτός ή ο προηγούμενος κάτοχος, γίνονται και τέτοια δυστυχώς) αλλά παίζει ρόλο και η τεχνολογικη απαξίωση, δεν αγοράζεις έργο τέχνης αλλά μηχάνημα. Αγοράζεις δηλαδή τεχνολογία 5ετίας. Πάει να πει ξέχνα το ΑΒS και όποια άλλη βελτίωση μπορεί να έχει το καινούριο CBF500 ή άλλη καινούρια μηχανή στην κατηγορία. Κρίμα που δεν υπάρχει πλέον το Suzuki GS500 που το δίναν πέρσι το καλοκαίρι προσφορά στα 4 χιλιάρικα.

    Αν φλερτάρεις με 500ρι καλύτερα άσε το 250 γιατί θα το βαρεθεις και θα χάσεις στο μέλλον λεφτά αν το πουλήσεις για να πάρεις μεγαλύτερο. Επομένως ή ψάξε να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε καλύτερη τιμή ή βάλε λεφτά στην άκρη/δόσεις/γραμμάτια για το καινούριο.

  10. #10
    Να προσθέσω μόνο πως η συγκεκριμένη μηχανή είναι η "αγαπημένη" των σχολών οδήγησης.

    ..... Με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

    Αφ' ενός παίζει να την πήρε από δάσκαλο, αφ' ετέρου γιατί μέσα σε 6 μήνες δεν έγινε ανάρπαστη από δάσκαλο (δεδομένης της καλής κατάστασης)?

    Λέω εγώ τώρα.......

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2007
    Μηνύματα
    2

    το εχω και εγω....

    φιλε μου πρεπει να σου πω οτι το μηχανακι το εχω ενα χρονο και δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα.
    ''μονο βενζινη και λαδια μου ζηταει'' οπως λεν και καποιοι φιλοι μου....στο χρονο αυτο εχω κανει 15000 χλμ και συνεχιζει να με εκπλησει.γερο αξιοπιστο μια χαρα απο δυναμη και στη πολη και στο ταξιδι και παντου.στριβει και καλα.το προτεινω ανεπιφυλακτα για πρωτη μηχανη οπως εκανα και εγω αλλωστε.
    τωρα για τα λεφτα....και εμενα μου φαινεται λιγο ακριβο,να φανταστεις το δικο μου που το εβγαλα σε αγγελια το ζηταω 3500 ειναι μον. 2001 και εχω και εξτρα βαλιτσα, ζελατινα,λαστιχα ενος μηνος και βγαλμενο απο μεγαλο service πριν ενα μηνα.αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι του εμπορα αν ειναι γυμνο χωρις αξεσουαρ....ειναι καπως ακριβο.ασε που το δικο μου ειναι με τις χρυσαφι τισ ζαντες τα brembo τα δισκοφρενα και το δισκοφρενο πισω.στο λεω γιατι τυχαια πετυχα ενα παληκαρι που πηρε cb 500 σε πολυ καλη εμφανισιακα κατασταση αλλα με ταμπουρα πισω και ασημι ζαντες.
    ελπιζω να βοηθησα.
    και οπου και να καταληξεις ευχομαι καλες βολτες!!!!!
    Όλοι κάποτε θα φτάσουμε...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    4
    Το συγκεκριμένο έχει δισκόφρενο πίσω και ασημί ζάντες. Απ ότι κατάλαβα το πήρες μεταχειρισμένο και συ. Πόσο αν επιτρέπεται;
    Δεν ξέρω ρε γαμώτο το μηχανάκι μ έχει ψήσει πολύ γιατί είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα, η τιμή όμως είναι πρόβλημα. Δηλαδή με 3500 πχ το παιρνα άνετα, αλλά άντε να τον ψήσεις...
    Ευχαριστώ για τις γνώμες παιδιά.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2007
    Μηνύματα
    2
    εχεις pm
    Όλοι κάποτε θα φτάσουμε...

  14. #14
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Κοίτα το μηχανάκι από αξιοπιστία απλά δεν παίζεται. Τώρα λόγω του ότι είναι 5ετίας έχει κάποια μειονεκτήματα σε σχέση με το 250... και το κυριότερο κατά τη γνώμη μου (μιας και έχω κάνει αρκετά χλμ και με τα δύο) είναι ότι το 500αρι σου δίνει πιό βαριά και δυσκίνητη αίσθηση. Το 250 από την άλλη είναι πιό ευέλικτο και ανάλαφρο. Βέβαια το 250 σε 5-6 μήνες θα το βαρεθείς. Πραγματικά θα το βαρεθείς... εγώ το κράτησα 10 μήνες με πολύ ζόρι... Γιατί δε ρίχνεις μία ματιά να δεις και τι άλλα 500αρια CB παίζουνε στην αγορά;
    Χα! Το πήρα το μωρό...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 06:45
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 18:56
  3. τι λέτε για ένα δέλεαρ? 12/12/05 Δευτέρα...
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 17:25
  4. Τι λετε για το...............
    από BIKENEST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2004, 13:26
  5. Τι Λετε Για Επιδαυρο
    από XTMPAM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 02:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF