Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

  1. #1
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100

    ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

    ολοι την εχουμε φαει.

    Ειναι το βαφτισμα του πυρος, αυτο σου δινει να καταλαβεις τι σημαινει να καβαλας μαχανη.
    θυμαμε ακομα το παγωμα που ειχα μολις επεσα για πρωτη φορα. θυμαμε οτι το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω και το μονο που σκεφτομουνα ηταν ... γιατι;;; τι εκανα λαθος;

    ενταξει ισως οκουγεται μελο ομως ολους μας πειραζει λιγο πολυ. ομως τι μας πειραζει περισσοτερο, το ο,τι πεσαμε ή οτι μας ειδαν να πεφτουμε;
    πιστευω οτι ειναι κατι που πρεπει να το παθει κανεις γιατι η τουμπα, οχι μονο η πρωτη αλλα καθε τουμπα, εχει κατι να μας δωσει, ειναι ενα μαθημα.
    γιατι υπαρχουν δυο κατηγοριες οδηγων:
    -αυτοι που εχουν πεσει
    &
    -αυτοι που θα πεσουν


    τελικα ποναει η πρωτη φορα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.845
    Και η δεύτερη πονάει και η τρίτη και όλες οι υπόλοιπες.
    Επείσης πονάει οταν πέσεις πάνω σε πόρτα αυτοκινήτου, δέντρο.
    Απλά πονάει λιγότερο όταν φοράς το κράνος σου, το μπουφάν σου ,κάτι καλύτερο απο σαγιονάρα και σορτσάκι, κανα γάντι......
    Αν και ο πόνος δεν είναι το χειρότερο, μπορεί κάλιστα να μην νιώθεις πόνο στα πόδια χέρια κλπ (για πάντα) που είναι σίγουρα κακό.
    Και υπάρχει μόνο μια κατηγορία οδηγών.
    Αυτοί που θα πέσουν.
    Για να μην κάνεις κανα λάθος λοιπόν πρίν βάλεις μπροστά την μηχανή σου κάτσε και σκέψου.
    Είμαι έτοιμος να πέσω λίγο παρακάτω?
    Αν η απάντηση είναι ναι συνέχισε....

  3. #3
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297

    Re: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
    ενταξει ισως οκουγεται μελο ομως ολους μας πειραζει λιγο πολυ. ομως τι μας πειραζει περισσοτερο, το ο,τι πεσαμε ή οτι μας ειδαν να πεφτουμε;
    Φίλε, δεν θα έπρεπε καν να το ρωτάς αυτό. Δηλαδή για πιο λόγο θα έπρεπε να σε πειράξει που σε είδαν να πέφτεις ;;
    έκανες κανά έγκλημα ;;
    Δηλαδή κριτήριο των αποφάσεών σου πρέπει να είναι τί θα που οι άλλοι που θα σε δουν να τις κάνεις πράξη ;;;



    Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
    πιστευω οτι ειναι κατι που πρεπει να το παθει κανεις γιατι η τουμπα, οχι μονο η πρωτη αλλα καθε τουμπα, εχει κατι να μας δωσει, ειναι ενα μαθημα.
    Φυσικά καί κάθε τούμπα (όπως και κάθε λάθος μας) έχει κάτι να μας μάθει.
    Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μάθουμε χωρίς να πέσουμε.
    Αυτό που, κατά την άποψή μου μας μαθαίνει μία πτώση, είναι ότι ΑΝ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (είτε τη δική μας βλακεία είτε τους άλλους) ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ.
    Στην ουσία μας κάνει να συνειδοτοποίησουμε πόσο πιο εύκολη από ό,τι νομίζαμε είναι μια πτώση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
    γιατι υπαρχουν δυο κατηγοριες οδηγων:
    -αυτοι που εχουν πεσει
    &
    -αυτοι που θα πεσουν
    Για αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει να είμαστε πάντα προσεκτικοί και πάντα ντυμένοι σωστά.

  4. #4
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100

    Re: Re: ΠΕΡΙ ΤΟΥΜΠΑΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Φίλε, δεν θα έπρεπε καν να το ρωτάς αυτό. Δηλαδή για πιο λόγο θα έπρεπε να σε πειράξει που σε είδαν να πέφτεις ;;
    έκανες κανά έγκλημα ;;
    Δηλαδή κριτήριο των αποφάσεών σου πρέπει να είναι τί θα που οι άλλοι που θα σε δουν να τις κάνεις πράξη ;;;
    δεν εννοουσα αυτο. πρωτιστως πρεπει να προσεχουμε για μας και οχι για την μοστρα. αυτο πυ ηθελα να πω ειναι οτι αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι πολλοι ειδικα οι μικροτεροι ( κι εγω μικρος ειμαι) χανουν το νοημα. η ερωτηση ηταν ρητορικη my friend.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

    Φυσικά καί κάθε τούμπα (όπως και κάθε λάθος μας) έχει κάτι να μας μάθει.
    Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μάθουμε χωρίς να πέσουμε.
    Αυτό που, κατά την άποψή μου μας μαθαίνει μία πτώση, είναι ότι ΑΝ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (είτε τη δική μας βλακεία είτε τους άλλους) ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ.
    Στην ουσία μας κάνει να συνειδοτοποίησουμε πόσο πιο εύκολη από ό,τι νομίζαμε είναι μια πτώση

    κι εδω φιλε μου νομιζω με παρεξηγησες, αλλα ισως να φταιω κ εγω. σιγουρα πρεπει να μαθαινουμε απο τα λαθη των αλλων γιατι η μηχανη δεν ειναι παιχνιδι. ομως οταν σαβουρωθεις τοτε πιστευω οτι συνειδητοποιεις για τα καλα τι σου γινεται.


    [/B][/QUOTE]

  5. #5

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Eπίσης όσο μεγαλώνεις οι τούμπες λιγοστευουν σε ποσότητα αλλά βελτιώνονται σε ποιότητα!!
    Και πονάνε πιο πολύ....και σωματικά και ψυχικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.845
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Eπίσης όσο μεγαλώνεις οι τούμπες λιγοστευουν σε ποσότητα αλλά βελτιώνονται σε ποιότητα!!
    Και πονάνε πιο πολύ....και σωματικά και ψυχικά.

    Είναι αυτό που λένε, μεγάλωσες και μυαλό δεν έβαλες.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    :rotflmao: :rotflmao:

  8. #8
    Κάνα εκατομύριο σελιδίτσες που έχουνε γραφτεί παντού κατά καιρούς πάνω στο θέμα 'Πως αποφεύγουμε τις τούμπες' σας διαφεύγουνε έ;

  9. #9
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Κάνα εκατομύριο σελιδίτσες που έχουνε γραφτεί παντού κατά καιρούς πάνω στο θέμα 'Πως αποφεύγουμε τις τούμπες' σας διαφεύγουνε έ;
    φιλτετε εγω κανω το post γιατι θελω να μοιραστω με αλλους τους προβληματισμους μου, καθως αν και μικρος ξερω πως ειναι.

    αλλιως θα ειχα θεμα:

    ΣΑΒΟΥΡΑ & 10απλοι τροποι να την αποφυγετε.

  10. #10
    Προβληματισμός είναι να ξέρεις γιατί έπεσες και να το αποφύγεις στο μέλλον (το σύνολο των πραγμάτων που πρέπει να ξέρεις για να μη πέφτεις πάει στο κλάδο εκπαίδευση αναβάτη, που δεν έχεις στην Ελλάδα).


    Αυτό που κάνεις εσύ εδώ, είναι να θεωρείς τον εαυτό σου αναβάτη επειδή έφαγες μια τούμπα...

    Εγώ δηλαδής που έφαγα παραπάνω είμαι υπεροδηγός και όλοι ανοίγουνε δρόμο όπου περνάω;

    :rotflmao:

  11. #11
    Καταραμένε! Το avatar του/της VLADx
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


    Αυτό που κάνεις εσύ εδώ, είναι να θεωρείς τον εαυτό σου αναβάτη επειδή έφαγες μια τούμπα...

    :rotflmao:
    σιγα man!!!
    Αραξε.

    δεν θεωρω τον ευτο μου τιποτα και προφανως εσυ συνεχιζεις να απαντας σε αλλο post.

    το μονο που ειπα ειναι οτι κατα την ταπεινη μου γνωμη για να μαθεις πρεπει να παθεις (οσο πιο ανωδυνα τοσο το καλυτερο ). τωρα αν εσυ εμαθες απο τις μαμακιες των αλλων χωρις να παθεις ... you are the one!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Οι πρώτες τούμπες συνήθως είναι ανωδυνες και... εκπαδευτικού χαρακτήρα. Δεν έχουμε βέβαια τη δυνατότητα όπως οι οδηγοί αγώνων να βλεπουμε τις κούρσες στο βίντεο, αλλά κάλο είναι μετά από κάποια πτώση να σκεφτόμαστε τι έφταιξε και πως να το βελτιώσουμε. Εγώ π.χ. μετά τις πρώτες τούμπες κατέληξα στα εξής :

    1) Προσοχή στις στροφές, ειδικά αν είναι κλειστές και με κακό οδόστρωμα.

    2) Μην υπερτιμάς τη δυνατότητα φρεναρίσματος. Κάποιες φορές είναι πιο ασφαλές να περάσεις γρήγορα με βαθύ πορτοκαλί παρά απότομο φρενάρισμα και μπλοκάρισμα τροχών.

    3) Κοίτα να ξεπεράσεις γρήγορα το πεσμένο ηθικό από πρόσφατη προηγούμενη πτώση και απέβαλε άγχος και ανασφάλεια. Έλεγχε τυχόν αβαρίες από προηγούμενη ζημιά που μπορεί να μην είναι ορατές άμεσα (στράβωμα τιμονιού, ακτίνες, τακάκια).

    4) Προσοχή στις αποστάσεις από προπορευόμενα οχήματα, ειδικά σε γλιστερές κατηφόρες.

    5) Μην ξεχνάς ποτέ να κοιτάς καθρέφτες, ειδικά όταν είναι πολλά οχήματα γύρω σου.


    Ευπρόσδεκτες όποιες προσθήκες του καταλόγου από προσωπικές εμπειρίες (ή και... απειρίες)

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Τώρα υπάρχει περίπτωση να μου εξηγήσει κανείς πώς αυτό το τόπικ έφυγε από τους προβληματισμούς και έφτασε εδώ;

    Κάποιος μάλλον έφαγε τούμπα , και είναι ακόμα ζαλισμένος
    Οχι δεν είσαι εσύ ..

  14. #14
    VLADx, επειδή δικαιούσαι και μια σοβαρή απάντηση από μένα, 3 φορές κόντεψα να μείνω σε σοβαρά ατυχήματα με μηχανές με πιο σοβαρή μία που 3 μέρες κανείς δεν ήξερε άμα θα ζήσω η όχι.


    Άμα φόραγα κράνος, και στις τρεις θα είμουνα όρθιος σε δευτερόλεπτα και θα έβριζα είτε αυτόν που με έκλεισε ή την κουλαμάρα μου που νόμιζα ότι ήξερα να οδηγάω -ενώ στη πραγματικότητα είμουνα για τα μπάζα.

  15. #15
    φρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ Το avatar του/της tati
    Εγγραφή
    11/04/2006
    Μηνύματα
    725
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Eπίσης όσο μεγαλώνεις οι τούμπες λιγοστευουν σε ποσότητα αλλά βελτιώνονται σε ποιότητα!!
    Και πονάνε πιο πολύ....και σωματικά και ψυχικά.
    πραγματικά πολύ σωστό...

    είναι όμως γεγονός πως απο τη στιγμή που καβαλάς θα πεσεις.....ετσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον

    αναρωτιέμαι αν υπάρχει εστω και ενας μοτοσυκλετιστής που να μην έχει πεσει ποτε για οποιονδήποτε λόγο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF