Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 222

Θέμα: California Superbike School 16-17 Ιουνίου...

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της chducos1
    Εγγραφή
    05/11/2006
    Μηνύματα
    195
    Οπα ρε παιδια
    ετσι οπως τα γραφεται ηδη εχω ξενερωσει που παω σερρες οκτωβριο για level 1&2 χωρις pre level.
    μα δεν θα επρεπε η σταση σωματος να αναλυεται στο level 1?
    V POWER

  2. #47
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Μη μασάς.. Κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί που τα κάνουν έτσι. Αλλιώς θα έβαζαν και το pre level υποχρεωτικό και εγώ θα ήμουν εκπαιδευτής . Ψυχολογία ψηλά, Σέρρες θα τα σπάνε (ήδη σε ζηλέυω, και εγώ είχα κλείσει και μετά ακύρωσα τις Σέρρες γιατί μου έτυχε κάτι για εκείνη την ημερομηνία, καταλήγοντας τελικά στα Μέγαρα), θα είναι SUPER... Καλά ξυσίματα...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το prelevel είναι απαραίτητο για κάποιον που θέλει να κατανοήσει και να εκτελέσει στο 100% όσα ακούσει στο CSS. Αυτό είναι δεδομένο. Κάποιος που ξεκινήσει κατευθείαν CSS χωρίς να παρακολουθήσει το riding school, θα έχει πολλά κενά και απορίες τόσο κατά τη διάρκεια του μαθήματος όσο και μετά. Ακόμα και ολοκληρώνοντας και τα 3 level, τα περισσότερα απ'όσα θα μάθαινε στο riding school δεν θα τα ακούσει ενδεχομένως ποτέ.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γυροσκοπικό με το οποίο ούτε καν ασχολούντε στο CSS σαν θεωρία θεωρώντας το γνωστό. Μόνο μία ασκησούλα στο πάρκινγκ γίνεται για να βεβαιωθούν ότι όλοι το ξέρουν. Εκεί συνήθως φαίνεται και για πρώτη φορά το κενό που έχουν όσοι δεν έχουν κάνει το prelevel.

    Κανονικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό για όλους να παρακολουθούν πρώτα το prelevel, αλλά για να μην το κάνει το 0300 κάποιους λόγους θα έχει. Ίσως επειδή είναι προϊόν του 0300 και δεν ανήκει στο επίσημο CSS.

    Κοντός ψαλμός όμως, όσοι είστε σ'αυτή τη θέση θα το διαπιστώσετε μόνοι σας. Τόσοι εδώ που λέμε το ίδιο κάτι ξέρουμε...
    Θάνος..

  4. #49
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    και γιατι Θανο πρεπει να εχεις κανει pre-level δεν το καταλαβα.....???

    Στο εξωτερικο μονο CSS υπαρχει....

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της chducos1
    Εγγραφή
    05/11/2006
    Μηνύματα
    195
    μα καλα ουτε το γυροσκοπικο!!!!δηλ ξεκιναν για το πρωτο level θεωροντας αυτονοητο οτι ολοι ξερουμε για το γυροσκοπικο?
    μηπως το CSS πρεπει να κανει καποιες αναπροσαρμογες στο προγραμματα του για τους ελληνες οδηγους?μηπως νομιζουν οτι οι ελληνες μοτοσυκλετιστες εχουν εκπαιδευτει οπως οι ευρωπαιοι για να παρουν το διπλωμα?
    V POWER

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
    μα καλα ουτε το γυροσκοπικο!!!!δηλ ξεκιναν για το πρωτο level θεωροντας αυτονοητο οτι ολοι ξερουμε για το γυροσκοπικο?
    μηπως το CSS πρεπει να κανει καποιες αναπροσαρμογες στο προγραμματα του για τους ελληνες οδηγους?μηπως νομιζουν οτι οι ελληνες μοτοσυκλετιστες εχουν εκπαιδευτει οπως οι ευρωπαιοι για να παρουν το διπλωμα?
    Ναι κάπως έτσι είναι. Στο εξωτερικό προφανώς οι οδηγοί έχουν τη σχετική παιδεία για να μπούνε στο CSS. Στην Ελλάδα επειδή προφανώς δεν την έχουμε, έφτιαξαν το prelevel.

    Όλα όσα λέγονται στο prelevel δεν τα λένε στο CSS και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικά. Γυροσκοπικό, θέση σώματος, άνοιγμα του γκαζιού και πολλά άλλα ωραία πράγματα..
    Θάνος..

  7. #52
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    μεσα και εγω για 16 στο level 2...
    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  8. #53
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    tha diafoniso se ena pragma.

    Sto CSS level 1 kaneis mia askisi pou legetai throtle control(anoigma gkaziou). Auti yparxei kai sto pre level.

    episis mporeis na peis oti kaneis mia askisi pou theoreite gyroskopiko to quick turning.

    Alla mono sto prelevel to lene kathara san gyroskopiko. Sta theoritika tou CSS lene apla stribeis to timoni deksia pas aristera.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
    tha diafoniso se ena pragma.

    Sto CSS level 1 kaneis mia askisi pou legetai throtle control(anoigma gkaziou). Auti yparxei kai sto pre level.

    episis mporeis na peis oti kaneis mia askisi pou theoreite gyroskopiko to quick turning.

    Alla mono sto prelevel to lene kathara san gyroskopiko. Sta theoritika tou CSS lene apla stribeis to timoni deksia pas aristera.
    Το throttle control αν θυμάμαι καλά είναι να ανοίγεις το γκάζι προοδευτικά ώστε να βγεις από τη στροφή διαρκώς επιταχυνόμενος. Δεν σου λένε όμως πότε ακριβώς ανοίγεις το γκάζι και γιατί. Δεν σου λένε ότι το γκάζι το ανοίγεις όταν η μηχανή πάρει την τελική κλίση γι'αυτό κι αυτό το λόγο...

    Θυμάμαι όταν έκανα το Level 1 πολλοί έκαναν λάθος στο σημείο αυτό και κάποιος που είχε κάνει το prelevel το είπε σαν ερώτηση και έτσι το ανέφεραν οι εκπαιδευτές, αλλά βέβαια εντελώς επιγραμματικά...

    Το quick turning είναι απλά γρήγορο στρίψιμο. Μπες πιο βαθειά και στρίψε πιο γρήγορα το τιμόνι. Δεν σου λένε όμως κάτι σχετικά με το γυροσκοπικό, θεωρείται ότι το ξέρεις ήδη. Εκεινο μόνο που κάνουν είναι στο parking ανάμεσα σε κάποια sessions, που μας έβαζαν όλους να κάνουμε φιδάκια ώστε να δούνε αν ξέρουμε να στρίβουμε με το γυροσκοπικό. Εκεί αν δεν το ήξερες, σου έλεγαν κάποια πράγματα, αλλά και πάλι καμμία σχέση με την ωραία αναλυτική θεωρία από τον Χούντρα στο prelevel.
    Θάνος..

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Το throttle control αν θυμάμαι καλά είναι να ανοίγεις το γκάζι προοδευτικά ώστε να βγεις από τη στροφή διαρκώς επιταχυνόμενος. Δεν σου λένε όμως πότε ακριβώς ανοίγεις το γκάζι και γιατί. Δεν σου λένε ότι το γκάζι το ανοίγεις όταν η μηχανή πάρει την τελική κλίση γι'αυτό κι αυτό το λόγο...

    Θυμάμαι όταν έκανα το Level 1 πολλοί έκαναν λάθος στο σημείο αυτό και κάποιος που είχε κάνει το prelevel το είπε σαν ερώτηση και έτσι το ανέφεραν οι εκπαιδευτές, αλλά βέβαια εντελώς επιγραμματικά...

    Το quick turning είναι απλά γρήγορο στρίψιμο. Μπες πιο βαθειά και στρίψε πιο γρήγορα το τιμόνι. Δεν σου λένε όμως κάτι σχετικά με το γυροσκοπικό, θεωρείται ότι το ξέρεις ήδη. Εκεινο μόνο που κάνουν είναι στο parking ανάμεσα σε κάποια sessions, που μας έβαζαν όλους να κάνουμε φιδάκια ώστε να δούνε αν ξέρουμε να στρίβουμε με το γυροσκοπικό. Εκεί αν δεν το ήξερες, σου έλεγαν κάποια πράγματα, αλλά και πάλι καμμία σχέση με την ωραία αναλυτική θεωρία από τον Χούντρα στο prelevel.
    Ο Θανος σε αυτο το τοπικ απαντησε στο πιο βασικο ερωτημα πολλων το οποιο ειναι "γιατι να κανω το 0-300 (που για καποιο λογο το θεωρουν "ποταπο" οι περισσοτεροι) ,και να μην κανω το CSS κατευθειαν;"

    Επειδη εγω προσωπικα δεν εχω κανει ακομα κανενα CSS δεν μπορεσα ποτε να δωσω μια πληρη απαντηση.
    Απλα ξερω οτι αυτα που εμαθα στο prelever και σημ. ημουν απο τους πλεον διαβασμενους οταν πηγα εκει τον Ιουλιο ,ηταν πολυ σημαντικα και ποτε δεν περιμενα οτι ημουν τοσο πισω σε σχεση με αυτο που νομιζα.

    Να πουμε απλα οτι και μονο ο τροπος που σου διδασκουν το γυρισκοπικο και το ανοιγμα του γκαζιου σου δινει τροφη για πολλες ωρες εξασκησης στην πιστα ωστε να πεις οτι σου εχουν γινει κτημα.

    Εν ολιγοις το CSS μπορει και να περιμενει λιγο ακομα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  11. #56
    Θάνο, όταν εκανα εγω το l1 ο Andy Ibbot μας εξηγησε αναλυτικα το ποτε αρχιζεις να ανοιγεις το γκαζι. "ASAP after the counter steering ends". Αυτό ελεγαν τότε. Δεν ξερω αν έχει αλλαξει κατι τωρα

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
    Θάνο, όταν εκανα εγω το l1 ο Andy Ibbot μας εξηγησε αναλυτικα το ποτε αρχιζεις να ανοιγεις το γκαζι. "ASAP after the counter steering ends". Αυτό ελεγαν τότε. Δεν ξερω αν έχει αλλαξει κατι τωρα
    Σε μας δεν το είπε..

    Αφού είχαμε σηκωθεί όλοι για να βγούμε από την αίθουσα, το ρώτησε κάποιος. "Α ναι..." λέει ο Άντυ και αμέσως μπήκε ο Μάικ στη μέση και είπε ότι ανοίγετε το γκάζι μόλις η μηχανή πάρει τελική κλίση. Έτσι ακούστηκε τελικά, αλλά οπωσδήποτε χωρίς καμμία εξήγηση που είναι σημαντικό για να ξέρεις και το λόγο που κάνεις ό,τι κάνεις.

    Κοίτα δεν είπα ότι αν δεν κάνεις το prelevel θα πετάξεις τα λεφτά σου στο CSS. Οπωσδήποτε και όχι.. Αλλά καταλαβαίνετε τι λέω. Χρειάζεται το prelevel ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις και να εφαρμόσεις στο 100% όσα ακούσεις. Άλλωστε το λένε και οι ίδιοι στο 0300 αυτό.

    Εγώ μέχρι και το μισό Level II αναρωτιόμουνα μέχρι τη στιγμή εκείνη γιατί έδωσα 500 ευρώ στο CSS και δεν έμενα με το riding school που όταν το έκανα είχα εντυπωσιαστεί.

    Τελικά προς το τέλος του Level άρχισαν να δένουν μεταξύ τους όλα στην οδήγηση μου και βέβαια το τρίτο ήταν πολύ ωραίο! Αλλά η τελική μου γνώμη είναι ότι θα μπορούσαν τα δύο πρώτα level να ήταν πιο φθηνά. Σε σύγκριση με το riding school που έδωσα 150 ευρώ και άξιζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το CSS μου φάνηκε ακριβό.
    Θάνος..

  13. #58
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Σε μας δεν το είπε..

    Αφού είχαμε σηκωθεί όλοι για να βγούμε από την αίθουσα, το ρώτησε κάποιος. "Α ναι..." λέει ο Άντυ και αμέσως μπήκε ο Μάικ στη μέση και είπε ότι ανοίγετε το γκάζι μόλις η μηχανή πάρει τελική κλίση. Έτσι ακούστηκε τελικά, αλλά οπωσδήποτε χωρίς καμμία εξήγηση που είναι σημαντικό για να ξέρεις και το λόγο που κάνεις ό,τι κάνεις.

    Κοίτα δεν είπα ότι αν δεν κάνεις το prelevel θα πετάξεις τα λεφτά σου στο CSS. Οπωσδήποτε και όχι.. Αλλά καταλαβαίνετε τι λέω. Χρειάζεται το prelevel ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις και να εφαρμόσεις στο 100% όσα ακούσεις. Άλλωστε το λένε και οι ίδιοι στο 0300 αυτό.

    Εγώ μέχρι και το μισό Level II αναρωτιόμουνα μέχρι τη στιγμή εκείνη γιατί έδωσα 500 ευρώ στο CSS και δεν έμενα με το riding school που όταν το έκανα είχα εντυπωσιαστεί.

    Τελικά προς το τέλος του Level άρχισαν να δένουν μεταξύ τους όλα στην οδήγηση μου και βέβαια το τρίτο ήταν πολύ ωραίο! Αλλά η τελική μου γνώμη είναι ότι θα μπορούσαν τα δύο πρώτα level να ήταν πιο φθηνά. Σε σύγκριση με το riding school που έδωσα 150 ευρώ και άξιζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το CSS μου φάνηκε ακριβό.
    Θανος
    +++645

  14. #59
    οκ, δεν μπορω να διαφωνησω γιατι δεν εχω κανει το prelevel και δεν εχω αποψη! Λογικο παντως αυτό που λες


  15. #60
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Μαλον το CSS στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα...

    Τι παει να πει αυτονοητα....

    Το 2003 ολα τα εκαναν μεχρι και ο τελευταιος μαθητης να το καταφερει, τωρα αν το βγαλεις εχει καλος.

    Τελος για να μην το ζαλιζουμε, στο Λ1 υπαρχει μια ασκηση που γινεται στα πιτς που ειναι για το
    γυροσκοπικο και καθετε και ο εκπαιδευτης να δει αν το κανεις.

    Ωποτε pre-μαλακιες και κουραφεξαλα.


Σελίδα 4 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. California Superbike School=απαραδεκτοι
    από Akira στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 12:38
  2. California Superbike School Ελληνικο site !!!!!
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2005, 14:13
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 12:33
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF