Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 222

Θέμα: California Superbike School 16-17 Ιουνίου...

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    Μαλον το CSS στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα...

    Τι παει να πει αυτονοητα....

    Το 2003 ολα τα εκαναν μεχρι και ο τελευταιος μαθητης να το καταφερει, τωρα αν το βγαλεις εχει καλος.

    Τελος για να μην το ζαλιζουμε, στο Λ1 υπαρχει μια ασκηση που γινεται στα πιτς που ειναι για το
    γυροσκοπικο και καθετε και ο εκπαιδευτης να δει αν το κανεις.

    Ωποτε pre-μαλακιες και κουραφεξαλα.

    Γιατί τα παίρνεις ρε αρχηγέ; Το prelevel είναι πάρα πολύ καλό και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το κάνει μέχρι και ο τελευταίος οδηγός μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα. Τα συμπεράσματα που βγάζεις τώρα είναι λίγο πρόχειρα. Δεν είπε κανείς ότι στο CSS μπορείς να μπεις κάφρος και να βγεις οδηγάρα. Είναι ένα σχολείο για οδηγούς που ξέρουν να οδηγάνε μηχανή. Άλλο αν στην Ελλάδα παίρνεις δίπλωμα με 3 οχτάρια και μία ευθεία.

    Σχετικά με την άσκηση στα πιτς αναφέρθηκα νωρίτερα κι εγώ, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τη θεωρητική προσέγγιση του γυροσκοπικού που γίνεται στο prelevel. Είναι απλά ένας έλεγχος για να δούνε αν ξέρεις να το δουλεύεις.

    Anyway νομίζω ότι το έχω καλύψει το θέμα.
    Θάνος..

  2. #62
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Θανο καλα τα λες,

    Αλλα οταν εκανα το 0300 και μετα τα Level 1-3 ειδα οτι στο CSS μας ελεγαν οτι ξερεις το γυροσκοπικο, εγω προσωπικα το ειχα μαθει απο φιλο και σιγα σιγα το εβλεπα στον δρομο.

    Ο Γιωργος (ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ) οταν εκανε το CSS δεν υπηρχε το 0300 το 2003.

    Μαλιστα μου ειχε πει οτι ο Andy τους ελεγε θα παμε σαν 1η ασκηση στα πιτς και θα κανουμε μια

    ασκηση (γυροσκοπικο) και θα δειτε πως στριβει η μοτο, με αποτελεσμα οταν τους ελεγε για αναποδο

    τιμονι να τον κοιτανε και να λενε μαλακιες....

    αυτο το 2003.

    Τωρα πλεον το 0300 ειναι ενα γρηγορο CSS, αν εισαι καλος οδηγος οπως ο GM, Titan (που πανε βολιδα) δεν χρειαζεται να σου πουν οτι κανεις αναποδο για να στριψεις...

    Βεβαια αυτα το οτι δεν στο λενε μαλλον στα γρηγορα group.

    Απλα εχει χαλασει λιγο νομιζω η διδασκαλια και τι θεωρουνται αυτονοητα.

    Προσωπικα το γυροσκοπικο ειναι το Νο1 σαν ασκηση και το οτι την εχουν ελα την ξερεις ειναι

    Νο1 λαθος.

    Το να κανεις γυροσκοπικο ειναι να κανεις το 80% του στριψιματος, το Level 1 ειναι το πιο βασικο,

    πολοι κανουν γυροσκοπικο αλλα το 80% ειναι moto cross στυλ, το ελεγαν και στο CSS.

  3. #63
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Paidia mallon ston level 2 tha kano mia erotisi pou eprepe na kano sto level 1.

    Ti einai to CSS? Mathimata asfalous odigiseis, agonistikis, i apla mathimata odigiseis?

    Kai eksigoumai.

    Sto riding School o Xountras me to pou ksekinise na milaei eipe: "Kalosirthate sto Riding School. Simera tha mathaite kapoia pragmata pou ama ta efarmozete synexeia den tha ksanapesete"

    Automatos to mathima to katetaksa "Mathimata asfalous odigiseis" pou paralila me boithisan na pigeno pio grigora.

    To california me exei psilomperdepsei. Einai mathimata agonistikis odigiseis i geniko mathima pou sou eksigei diafora kolpa kai kata synepeia pas pio grigora? kai rotao giati i sxoli legete California Superbike School.

    Episis skeftite otan teleiosa to prelevel imoun toso enthousiasmenos pou piga stin Ioanna kai tis eipa oti thelo na kano kai to epomeno level tou Riding School kai me koitage san alien :P


    Kati allo omos pou akoustike, itan oti mporeis na kaneis level 1 stin ellada, level 2 allou kai level 3 allou kai level 4 pali allou....

    Ksekinisan na kanoun CSS stin tourkia, malista pigenei kai o xountras ekei. Bebaia den ksero ean ginete stin pista tis konstantinoupolis.....


    En katakleidei pantos magkes, epeidei to thema to kaname kypriako kai yparxoun polla atoma pou diabazoun kai isos bgoun lathos symperasmata os pros ti monadikes sxoles en elladi pou pisteuo oti tha eprepe na ypirxan kai alles, kai epitelous balte ton Mpousta na kanei mathimata ston lao.... To ksero einai aneuthinos tha mou peite kai mporei na tous poulisei.....

    Gnomi mou einai oti paizei rolo kai se pious ekpedeutes tha peseis. Ean arxiseis kai ton treleneis stis erotiseis , stis apories kai pigeneis mazi tou synexeia kai ton akolouthas bgazeis pio polla pragmata.


    P.S mipos na stelname ena email ston Thanasi na mas apantisei sta erotimata pou exoume kai na min leme filologies ?

  4. #64
    offtopic on

    Τα CSS δεν θα γινονται στην πιστα την Κωνσταντινουπολης.Για πιο πολλες λεπτομεριες διαβαστε το editorial του 0300 στο τευχος 15 Μαιου.


    offtopic off
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    οι δυο τελευταιες απαντησεις είναι απο εκπαιδευτες του CSS που ίσως βοηθησουν στη συζητηση..

    http://www.bikenet.gr/index.php?opti...9&topic=9799.0

  6. #66
    Διάβασα με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων έχουν κάνει το pre-level Riding school. Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει (ή δεν το θυμάμαι) το πόσο σημαντικό θα ήταν να το είχα κάνει πριν πάω στο CSS.
    Σε καμμιά περίπτωση δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του CSS, κάθε άλλο.
    Απλά η εντύπωση που μου έμεινε, είναι οτι αποτελεί βουτιά στα βαθιά (και είναι).

    Σε απάντηση κάποιου παιδιού που ρωτούσε τα μαθήματα του Level 1, αυτά είναι :
    1.Ελεγχος Γκαζιού (throttle Control)
    2. Σημεία Εισόδου (Turn Points)
    3. Γρήγορη αλλαγή κλίσης (Quick Turning)
    4. Επίδραση του Αναβάτη (Rider Input)
    5. Στροφή σε 2 φάσεις (Two-step turning)

    Αν μπορούσα πάντως να αλλάξω κάτι, αυτό θα ήταν η 5η άσκηση, με την προσθήκη της άσκησης θέσης σώματος.
    Προφανώς υπάρχει κάποια λογική στην ροή των ασκήσεων, απλά προσωπικά θα προτιμούσα να μάθω απ΄την αρχή αυτό το σημαντικό κομμάτι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #67
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εγώ, πάντως, είμαι σε λιστα αναμονής για Lvl 1 & 2 για τις 16-17/6.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Μάλλον τα πράγματα έχουν μπερδευτεί αρκετά, αν θέλετε μπορείτε να πάρετε απαντήσεις σε όλα αλλά θα πρέπει πρώτα να ρωτήσετε συγκεκριμένα. Ακούμε λοιπόν τι ακριβώς θέλετε να ρωτήσετε και θα σας απαντήσουμε.
    Ιωάννα

  9. #69
    Ok then.....

    Γιατί οι ασκήσεις που αφορούν την σωστή θέση σώματος, δεν διδάσκονται στο LvL 1 και διδάσκονται στο Lvl 3 σε αντίθεση με το Riding Scholl ;

    Edit: αναφέρομαι στην θέση σώματος στις στροφές και όχι για τον χαλαρό κορμό που ήδη διδάσκεται.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
    Μάλλον δεν θυμάσαι καλά, ακόμα και εγώ που είμαι στην είσοδο της πίστα σας λέω που ακριβώς ανοίγουμε το γκάζι [/B]
    Εμείς που καθόμαστε από κάτω και παρακολουθούμε τη θεωρία βλέπουμε και ακούμε τα πράγματα κάπως διαφορετικά. Ακούμε αυθόρμητα σχόλια, απορίες, και παρατηρήσεις που ενδεχομένως δεν φτάνουν όλες στα αυτιά των εκπαιδευτών την ώρα της θεωρίας. Ακόμα και από συζητήσεις την ώρα των διαλειμμάτων μεταξύ φίλων... Γι'αυτό λέω ότι άνθρωποι που δεν είχαν κάνει το prelevel είχαν πολλές απορίες στο level 1.

    Τέλος πάντων.. σχετικά με το άνοιγμα του γκαζιού, για να το λες θα ξέρεις καλύτερα. Μπορεί εγώ να έπεσα στην περίπτωση ή πράγματι να μην θυμάμαι.. Σίγουρα όμως καλύτερα το άκουσα στο riding school..
    Θάνος..

  11. #71
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    5
    Όσο καιρό οδηγούμε, μεταξύ άλλων προσπαθούμε συστηματικά να πετάξουμε τη μοτοσυκλέτα μας κάτω, να πέσουμε (χωρίς να το ξέρουμε εννοείται). Κάνουμε τόσα πράγματα για να τη ρίξουμε που όταν τα συνηδειτοποιήσει κανείς (μέσω των όσων μαθαίνει στα σχολεία, για παράδειγμα), τον πιάνει ο πανικός του είδους "πως είμαι ακόμη ζωντανός".
    Από αυτή την οπτική γωνία τα μαθήματα είναι μαθήματα ασφαλούς οδήγησης. (Ο λόγος που δεν πέφτουν συνεχώς οι μοτοσυκλέτες -ειδικά σημερα πιά- είναι γιατί απλά έχουν εξελιχθεί πάααρα πολύ).

    Κάνει ένα ελληνάκι το πρώτο του μάθημα πιάνου. Η πρώτη απορία που θα του περάσει από το μυαλό είναι "ωραία, πότε θα παίξω στο Μέγαρο;"
    Αντίστοιχα, παίρνει κάποιος ένα RRR 1000 και σκέφτεται "πότε θα ξύσω γόνατο".
    Δεν "είμαστε καλά" σαν λαός και αυτό είναι ωραίο από μια άποψη. Στην οδήγηση μοτοσυκλέτας όμως είναι κακή συνήθεια.

    Κι έρχονται τα σχολεία. Με έναν άνθρωπο - τον Keith Code- να το "βασανίζει" 40 χρόνια από τη ζωή του και τα τελευταία 30 να το εξελίσσει μέσα από τη σχολή του, το CSS. Στόχος του είναι σε κάθε Level να δίνει ολοκληρωτική γνώση για ένα τομέα. Η διάρθρωση κάθε level είναι αυτή που είναι για να πετυχαίνει τον στόχο της ημέρας. Αντίστοιχη είναι και η λογική των levels, χωρίς το ένα δεν μπορείς να πας στο επόμενο, απλά γιατί το χρειάζεσαι.

    Το 0300 Riding school τώρα, υπήρχε προ CSS και αναδιαρθρώθηκε ώστε η ημέρα να αποκτήσει την ίδια ροή με το CSS. Βοηθά στο να προετοιμάσει το έδαφος για κάποιον (με δίπλωμα "οχτάρια") να παρακολουθήσει στην Ελλάδα το CSS, καθώς πράγματα που έξω θεωρούνται γνωστά και δεδομένα, εδώ δεν τα μαθαίνει κανείς όταν πρέπει (πριν πάρει δίπλωμα). Αν και πλήρες, αναγκαστικά παραμένει κάπως επιδερμικό, καθώς καταπιάνεται με πολλά θέματα οπότε δεν τα εξαντλεί. Απλά όλα αυτά είναι τοσο άγνωστα στους Έλληνες (με τα οχτάρια επαναλαμβάνω) σαν ένας φακός που αρκεί να δώσει φως όταν είσαι στο απόλυτο σκοτάδι. Και μετά που ξέρεις ότι έχει φως, ψάχνεις τον προβολέα (CSS).

    Το 0300 R.S. μιλά για στάση σώματος ενώ το CSS στο L2 απλά το αναφέρει και στο L3 καταπιάνεται ουσιαστικά. Γιατί; γιατί ο έλληνας αν δεν κρμαστεί σαν τον Tamada μόλις πάρει δίπλωμα δεν κοιμάται το βράδυ. Ενώ ο άγγλος κι ο αμερικάνος περιμένουν να έρθει η ώρα να το χρειάζονται πραγματικά.

    Στο 0300 RS μιλάμε για το άνοιγμα του γκαζιού, το εφαρμόζουμε στην πίστα κι αυτό είναι. Βλέπει ο κόσμος ότι δουλεύει και πάμε παρακάτω. Το CSS όμως εξαντλεί το θέμα, ώστε να το καταφέρνουν όλοι, παντού και πάντα. Πως; Αν δεν κοιτάς εκεί που πρέπει (2 step), δεν μπορείς να είσαι χαλαρός (riders input) κι αν δεν είσαι χαλαρός δεν μπορείς να κάνεις Quick Turn, κι αν δεν ξέρεις καν τι είναι το quick turn, δεν μπορείς να στρίψεις στο turn point που πρέπει (αρκετά βαθειά μέσα στη στροφή), οπότε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστό throttle control (έλεγχο του γκαζιού) κατά τη διάρκεια της στροφής. Πολλές άγνωστες λέξεις; Όπως και η ίδια η οδήγηση της μοτοσυκλέτας...
    Τι είναι όλα αυτά; το Level 1 με αντίστροφη σειρά. Όσοι έχουν έρθει το ξέρουν. Ο προβολέας σε σχέση με τον φακό.

    Πλέον το θέμα δεν είναι αν θα έρθει κάποιος στα σχολεία, αλλά το πόσο νωρίτερα έπρεπε να έχει έρθει.
    Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά ούτε κι ακριβό (ακριβό σε σχέση με τί; ). Μπορεί κανείς ωραιότατα να περάσει την ζωή του με τη μοτοσυκλέτα του και χωρίς τα σχολεία, οπότε προς τί η συζήτηση; Μπορεί κανείς να ψάχνεται με την οδήγησή του για 30 χρόνια και μετά να είναι έτοιμος (στα 50 του) ή μπορεί να έρθει να τα πάρει έτοιμα σε μια μέρα. Τόσο απλά είναι τα πράγματα...

    Θανάσης Χούντρας

  12. #72
    Νομιζω οτι καπου εδω εκλεισε το θεμα....

    κ. Χουντρα ενα μεγαλο ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Απο τα καλυτερα και πιο ενημερωτικα μηνυματα που εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ!
    Δεν βλεπω την ωρα για το RS τον Ιουλιο...
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #73
    Αρχηγού παρόντος..........

    Tα λέμε σε 2 εβδομάδες

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #74
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αντε και στο 3 μετά!

    Εγω δεν ξερω απο που προέκυψε το θέμα σχετικά με το Riding School...
    Δεν εχω κανει το Riding School, αλλά εκανα και τα 3 Level CSS, και δεν ειχα κανένα πρόβλημα
    Tα πάντα καλύπτονται με την σειρά τους, και οι πληροφορίες ειναι πολλές στο κάθε Level ξεχωριστά.
    Θα έλεγα μάλιστα οτι το να κάνει κάποιος 2 Level σε ενα Σ/Κ είναι μάλλον too much.
    Μιλάμε για Data overflow
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Αυτό σκέφτομαι και εγώ και απλά θέλω να κάνω ένα ένα τα βήματα έτσι ώστε να τα εμπεδώσω πιο καλά(πέραν του οικονομικού βεβαίως βεβαίως).

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. California Superbike School=απαραδεκτοι
    από Akira στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 12:38
  2. California Superbike School Ελληνικο site !!!!!
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2005, 14:13
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 12:33
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 18:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF