Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: να τα σηκωσω τα καλαμια 5μμ??

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180

    να τα σηκωσω τα καλαμια 5μμ??

    εχω ενα ρ6 του 03 και εχω αρχισει ηδη και ψαχνομαι για ρυθμισεις των αναρτησεων,μια απο αυτες που σκεφτομαι ειναι να ανεβασω τα καλαμια κατα 5μμ.τι λετε?το εχει κανει κανεις απο εσας?τι θα κερδισω και τι θα χασω,γιατι συνηθως οταν κερδιζεις κατι ,καπου αλλου χανεις κατι αλλο.
    υπαρχει καποιο σχετικο σαιτ να μπω να δω πληροφοριες?

  2. #2

    Όπα αρχηγέ όπα...

    Καταρχήν το να "ανεβάσεις τα καλάμια", που στη ουσία κατεβάζεις τις πλάκες, και δεν ανεβαίνει κανένα καλάμι, είναι κάτι εντελώς άσχετο με τη ρύθμιση αναρτήσεων!!!
    Με δυο λόγια:
    Με το να κατεβάσεις τις πλάκες, το μόνο που θα κάνεις είναι να πειράξεις τη γεωμετρία της μηχανής. Πληροφοριακά, την κάνεις πιο γρήγορη που σημαίνει πιο απότομες κλίσεις και μικρότερη ευστάθεια στις υψηλές ταχύτητες... Γενικότερα, μην το κάνεις, γιατί οι συνέπειες δεν είναι τόσο απλές στην πράξη όσο ακούγονται στα λόγια... Εκτός αν είσαι "εγκληματισμένος" με το πιστόλι οπότε και δεν είμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι να κάνεις και τι όχι....

    Όσο για τις αναρτήσεις και τη ρύθμισή τους, πειραματίσου με τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς και την προφόρτιση του ελατηρίου, και βέβαια αν γνωρίζεις τι είναι αυτό που κάνεις και γιατί το κάνεις... Αυτό αυτόματα σημαίνει πως ξέρεις και το τι θέλεις να πετύχεις ρυθμίζοντας τις αναρτήσεις σου.... Κι όχι απλά ένα κατσαβίδι κι ότι βίδα παίζει βίδωνε-ξεβίδωνε και που θα πάει θα το πετύχουμε...
    Παίζει και η άποψη να μιλήσεις σε κάποιον που το κατέχει το σπορ, και να στις ρυθμίσει αυτός...
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180

    Re: να τα σηκωσω τα καλαμια 5μμ??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
    εχω ενα ρ6 του 03 και εχω αρχισει ηδη και ψαχνομαι για ρυθμισεις των αναρτησεων,μια απο αυτες που σκεφτομαι ειναι να ανεβασω τα καλαμια κατα 5μμ.τι λετε?το εχει κανει κανεις απο εσας?τι θα κερδισω και τι θα χασω,γιατι συνηθως οταν κερδιζεις κατι ,καπου αλλου χανεις κατι αλλο.
    υπαρχει καποιο σχετικο σαιτ να μπω να δω πληροφοριες?
    αυτο σκεφτομαι και εγω λεω μαλακας ειναι ο κατασκευαστης που δεν το εκανε σε ενα σπορ μηχανακι??για αυτο και ρωταω να ακουσω γνωμες,σημειωτεον οτι η χρηση που κανει το μηχανακι ειναι καθε μερα βαρκιζα καλλιθεα,απο γρηγορα εως τεζα και ειδικα τωρα που ριξαν και ασφαλτο στην παραλιακη ειναι σκετη απολαυση για αυτο και εχω μπει στην πριζα να σφιξω λιγο της αναρτησεις και καποιος με βαζει στην πριζα να κατεβασω και λιγο τιε πλακες σηκωνοντας τα καλαμια.....

  4. #4
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Εγώ είχα κατεβάσει πλάκες στο ZXR 400 που είχα πριν και είδα σημαντική βελτίωση στην συμπεριφορά της μηχανής....

    Η διαφορά είναι πως η λύση ήταν δοκιμασμένη ήδη από κάποιον άλλο φίλο μοτοσυκλετιστή στο ίδιο μηχανάκι και μου το πρότεινε και ο μηχανικός!

    Θα συμφωνήσω με τον Δεμίνιο στο γεγονός πως πρέπει να το ξέρεις καλά το μηχανάκι πριν το κάνεις αυτό γιατί είναι σημαντική η διαφορά.... και το γκάζι του ρ6 δεν είναι και λίγο....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 10:00
  2. Τι να τα κάνεις τα 500+ Ps.....
    από PortisHead στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 09:23
  3. Αξίζει να παλεύεις για τα όνειρά σου???
    από Fog6920042002 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 14:08
  4. ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 10:59
  5. Για Να Αναψουν Λιγο Τα Αιματα.....
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF