Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Σβησίματα Μηχανής στις αλλαγές

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    12

    Σβησίματα Μηχανής στις αλλαγές

    ουφ ουφ

    Λοιπόν παίδες μέχρι πρότινος νόμιζα ότι έκανα κάποιο λαθάκι εγώ. Από αφηρημάδα ή οτιδήποτε άλλο. Χθές όμως βεβαιώθηκα για το εξής. Το νέο μου XTάκι που και που (σπάνια μεν αλλά πιθανόν καίρια δε) όταν βάζω 1η, ανοίγω γκάζι, πατάω συμπλέκτη αφήνοντας τελείως το γκάζι για να βάλω δευτέρα, μου έχει σβήσει 3-4 φορές. Μάλιστα την δευτερη φορά ψιλομπλόκαρε λίγο και ο πίσω τροχός. Τι μπορεί να συμβαίνει ? Πάντα έχει συμβεί στην αλλαγή ταχύτητας (ακόμα και σε κατέβασμα από 4η σε φανάρι) και απ' όσο έχω παρατηρήσει όταν είναι πατημένος ο συμπλέκτης και τελείως κλειστό το γκάζι. Δεν συμβάινει κάθε μέρα βέβαια αλλά δεν πρέπει να συμβαίνει καθόλου.. χαμηλό ρελαντι ίσως ? αλλά όταν ξεκινάω ή είμαι στο νεκρό μια χαρά ακούγεται... για πέστε ρε παίδες... μην σκοτωθούμε κιόλας.

  2. #2
    Krish proswpikothtas
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    31

    Από τις λίγες γνώσεις μου.....

    έτσι όπως τα λες μάλλον δεν απομονώνει σωστά....
    Αν είναι καινούρια η μηχανή να θέλει καμια ρύθμιση ο συμπλέκτης ίσως???????
    Some people get a cheap laugh breaking up the speed limit
    Scaring the pedestrians for a minute
    Crossing up progress driving on the grass
    Leaving just enough room to pass
    Sunday driver never took a test
    Oh yeah, once upon a time in the west

  3. #3
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Επειδή τα περισσότερα Injection κάνουν βύθιση μετά από απότομό πάτημα του συμπλέκτη ίσως χρειάζεται να ρυθμίσεις το ρελαντί σου. Αν είναι πολύ χαμηλό μπορεί κατά το πάτημα του συμπλέκτη να μην μπορεί να κρατήσει την βύθιση αυτή και να σου σβήνει.

    Τσέκαρέ το κι αυτό. Μπορεί να είναι who knows ...

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Συνάδελφος εδώ στην δουλειά έχει και αυτός το νέο ΧΤ (το 660 έχεις και εσύ έτσι; ) και του παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι μόνο από 1->2......

    Το πήγε από εκεί που το πήρε (αντιπροσωπία κλπ) και του είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι το κοιτάνε.....


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3747

    ΨΑΞΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΣΤΟ INJECTION ΚΑΙ ΣΤΟ "ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ" ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ.
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  6. #6
    Και τα μυαλα στα κάγκελα Το avatar του/της Dirty_Gas
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    60
    Μου το έχει κάνει και εμένα το Ζ κανα 2 φορές. Το ξεκίνησα σχεδόν αμέσως (κρύο). Δε ξέρω... Και μετά ήθελε και λίγο μίζα παραπάνω...
    Kawasaki z750

  7. #7
    ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2004
    Μηνύματα
    12

    ρελαντί ρελαντί

    Λοιπόν, αγαπητε΄WWW νομίζω ότι αυτό που λες συμβαίνει. Η βύθιση που γίνεται απότομα στο injection από τις πολλές στροφές στις χαμηλές όταν έχει γεμίσει η ταχύτητα και ξαφνικά πατάς συμπλέκτη περιγράφει ακριβώς το πρόβλημα. Μάλιστα το πήγα και στο συνεργείο και το παρατήρησε και ο μηχανικός αυτό αλλά δεν είχε χρόνο και θα το πάω από Δευτέρα-Τρίτη.

    Τώρα ήθελά να ξέρω, αυτά τα injection έχουν εγκέφαλο αν δεν κάνω λάθος που ρυθμίζει τα πάντα. μήπως χρειάζεται κάποια χαρτογράφιση ? λέω μήπως...

    Sniper, αν έμαθες κάτι από το συνάδελφο σου που εχει το XT 660 για μετεφερέτω και σε μας εδώ τους υπόλοιπους που περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε εμπειρίες και από άλλους φίλους..

  9. #9
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Το πιο πιθανο ειναι να θελει μια ρυθμιση στα throttle bodies.Δεν εχει να κανει με χαρτογραφησεις κλπ ειναι μια απλη ρυθμιση.Εαν εκανες και μια αναζητηση στο ιντερνετ ισως να εβρισκες και αλλους.Κουσουρι που εχουν και τα vstrom τολαχιστον τα πρωτα μοντελα

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818

    Re: ρελαντί ρελαντί

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gspir
    ....
    Sniper, αν έμαθες κάτι από το συνάδελφο σου που εχει το XT 660 για μετεφερέτω και σε μας εδώ τους υπόλοιπους που περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε εμπειρίες και από άλλους φίλους..

    Θα σας πω σε λίγο γιατί το παλικάρι είχε ένα ψιλοατύχημα (με το παπί της δουλειάς) - τίποτα σημαντικό - και εχει αναρρωτική...

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11

    Σβησίματα στο ΧΤ660....

    Μέχρι στιγμής, έχω κάνει 2.700 χλμ. με το ΧΤ660. Και σε εμένα στην αρχή, μία μόνο φορά, στην πορεία με λίγα χιλιόμετρα μου έσβησε. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς έφταιγε και είπα να το παρακολουθήσω. Αυτό συνέβη πριν το πρώτο σέρβις. Από τότε και μέχρι σήμερα δεν έχει επαναληφθεί. Πιθανόν με κάποιες ρυθμίσεις που έκανε ο μάστορας (στο 1ο σέρβις) να διορθώθηκε το πρόβλημα. Όμως κάποια "βυθίσματα" και μία αστάθεια (σαν να τελείωσε η βενζίνη) στις χαμηλές στροφές, είναι γεγονός. Πιθανόν με περαιτέρω ρυθμίσεις να εξαληφθούν. Φαντάζομαι, πως όσο περνάει ο καιρός και μαζεύονται γνώμες και απόψεις για το νέο μοντέλο, τόσο πιο εύκαλο θα είναι να κατανοήσουμε τα προβλήματα του και πιθανόν να τα λύσουμε. Γι' αυτό λοιπόν ας μείνουμε σε επαφή!!!!

    Φχαριστηθείτε χιλιόμετρα βρέιιι!!!!

  12. #12
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    throttle bodies
    Tι ειπε το ατομο.......i'm speachlesssssssss
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  13. #13
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Φίλε μου έτσι είναι τα νέα εργαλεία. Παρουσιάζουν λίγα μπερδέματα όταν είναι ακόμα άστρωτα. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι ακόμα δεν έχουν πατήσει τα μέταλλα, δεν έχουν στρώσει τα μπεκάκια στο Injection και διάφορα άλλα.


    Όταν η μηχανή σου θα είναι πλήρως στρωμμένη θα μπορεί να γίνει και η σωστή ρύθμιση του Injection από την αντιπροσωπεία. Κάνε λίγη υπομονή και μετά το στρώσιμο όλα θα είναι οκ

Παρόμοια θέματα

  1. προσοχη στις κλιματικες αλλαγες....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2009, 22:30
  2. Πρόταση για αλλαγές στις ενότητες του φόρουμ
    από Cpt. Haddock στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2009, 13:55
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 20:12
  4. θορυβος στις αλλαγες ταχυτητων
    από grenouig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 18:29
  5. Αλλαγές στις ημερομηνίες Moto GP 2007
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF