Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 399

Θέμα: Τσάι στη Σαχάρα...και τινες ακόμη μοναχικές περιπλανήσεις

  1. #16
    Έκανα μία μικρή βόλτα στη Μessina...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 026a.jpg 
Προβολές:	3039 
Μέγεθος:	32,7 KB 
ID:	88791

  2. #17
    ...και πάλι στην παραλία της Messina


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 027a.jpg 
Προβολές:	3012 
Μέγεθος:	31,9 KB 
ID:	88792

  3. #18
    Τμήμα ενός τεράστιου ναού, ανεβαίνοντας σε κεντρικό δρόμο που θα με οδηγούσε στην Α20 autostrada προς Παλέρμο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 028dd.jpg 
Προβολές:	2997 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	88794

  4. #19
    Ο αέρας είχε κόψει, δεν έβρεχε και ο ήλιος εμφανιζότανε δειλά πίσω από τα σύννεφα...
    Το ταξίδι ήταν ευχάριστο, σε έναν σχεδόν άδειο δρόμο Παρασκευή απόγευμα. Σχεδόν η μισή απόσταση ήταν μέσα σε τούνελ. Χαρακτηριστικό ήτανε ότι κάθε φορά που έβγαινα από ένα μακρύ τούνελ, η υγρή ζέστη μου θόλωνε τη ζελατίνα του κράνους.
    Στα μισά της απόστασης είχε έρθει η ώρα για τον καραβίσιο καφέ...που αλλού?
    Σε παραθαλάσσιο πάρκιν...
    Μπορεί η ΚΤΜ 950 που είχα αγοράσει το 2005 για να κάνω το ταξίδι στην Τυνησία με τους Ιταλούς από το lc8.org, να μην το έκανε τελικά...

    ...το έκανε όμως η πορτοκαλί φλυτζάνα, αξεσουάρ της ΚΤΜ, που κράτησα για ενθύμιο από την υπέροχη εκείνη μηχανή και φαίνεται πάνω στη βαλίτσα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 030c.jpg 
Προβολές:	2995 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	88795

  5. #20
    Στο Παλέρμο έφτασα κατά τις 6 παρά το απόγευμα. Γινότανε της π@υτ@νας στην κυριολεξία!
    Ένας χαμός από μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα, από προσπεράσεις στο αντίθετο ρεύμα ιδιωτικών αυτοκινήτων "en face" σε περιπολικά που απλώς παρακολουθούσαν κλπ κλπ
    Άφησα το κυκλοφοριακό ρεύμα να με πάρει, φοβούμενος οτι με οποιαδήποτε πρωτοβουλία που θα έπερνα για ελιγμό, θα "με πηγαίνανε γ@μιώντας και γω δεν ξέρω που!
    Εκεί κατάλαβα πως αμα ξεμπέρδευα σώος από το Παλέρμο, η Αφρική θα μου φαινόταν επικίνδυνη ...όσο ένα απογευματινό "τζίντζερέιλ"-πάρτυ αποβλακωμένων αριστούχων φιλοσοφικής του Χάρβαρντ...
    Έπρεπε να φτάσω σε ένα "bed & breakfast" που είχα βρεί στο ιντερνέτ και μου υποσχέθηκαν να μου κρατήσουν ένα δωμάτιο αν έφτανα μέχρι το απόγευμα. Το "ρεύμα" με παρέσυρε σε μία υποβαθμισμένη περιοχή (πρέπει να λεγόταν πλατεία Scaffa). Έδωσα την διεύθυνση της πανσιόν σε κάποιον ιδιοκτήτη ημιυπαίθριου καταστήματος...και εκεί παίχτηκε ολόκληρη σκηνή από ταινία του Visconti...Ο τύπος αφού κάλεσε σε συμβούλιο όλη τη σάρα και τη μάρα των γύρω παραγκο-καταστημάτων και δεν βγήκε άκρη, μου ζήτησε να τηλεφωνίσω στην πανσιόν για να μάθουν από εκεί την ακριβή τοποθεσία της. Την στιγμή που άνοιγα το κινητό μου βλέπω κλισεις από τον OldMan και τον Κώστα τον τραπεζικό. Το τηλέφωνο άλλαξε 3-4 φορές χέρια. Αφού τελείωσαν τη συνομιλία με τον ιδιοκτήτη της πανσιόν, και "μάλωσαν" για λίγο διαφωνόντας μεταξύ τους, με συγχρονισμένες χειρονομίες και υπερβολικές κινήσεις-παντομίμα, ταυτόχρονα από 3 άτομα, μου έδωσαν να καταλάβω απλά την γενική κατεύθυνση...Μόνο ο σκηνοθέτης έλειπε για να γυρίσει ταινία! Αυτό είναι το Παλέρμο! Μια τρελλή ...μια απίθανη πόλη!
    Μόλις απομακρύνθηκα λίγο, ξανακόλλησα σε μία τρελλή συμφόριση...
    ...δεν κουνιότανε τίποτα...Τότε πήρα τηλέφωνο στον OldMan στη μέση του δρόμου και τα είπαμε εν τάχει...
    Γνωρίζοντας ιταλικά δεν άργησα να βρώ τον δρόμο και ακολουθόντας 2-3 μηχανάκια κι ένα αυτοκίνητο ανηφόριζα ψάχνοντας το νούμερο. Μετά από αρκετή ώρα κατάλαβα ότι τους ακολουθώ ανάποδα σε μονόδρομο, παρόλο που είχαμε έρθει και "en face" με περιπολικό και το εμποδίσαμε να περάσει...
    Βλέπω στο αριστερό μου χέρι την πελώρια πόρτα του παλαιού κτιρίου (μέσα στο ιστορικό κέντρο) , κόβω κάθετα αριστερά και παρκάρω πρόχειρα, για να ψάξω τα κουδούνια.
    Εκεί ακούω κάποιον να μου λέει στα ελληνικά: "εσύ είσαι ο Μεταλλινός, μιά στιγμή να σου ανοίξω την πόρτα"...
    "Δεν είναι δυνατόν" είπα μέσα μου και ο συνειρμός ήταν ακαριαίος...
    ...συνεργάτης του Dodok από την Μαφία!
    Ο τύπος ήταν, τελικά, Έλληνας από την Πάτρα με μία Transalp 650 ασημί που έκανε τον γύρο της Σικελίας και θα έφευγε την επομένη το πρωί για Μπάρι κι από εκεί για Πάτρα...Προφανώς είχε μάθει από τον ιδιοκτήτη ότι θα ερχόταν κάποιος Έλληνας το απόγευμα και συναντηθήκαμε τυχαία. Δεν ξαναβρεθήκαμε γιατί εκείνη την ώρα έβγαινε έξω...
    Τακτοποιήθηκα στο δωμάτιό μου και ετοιμάστηκα για μία νυχτερινή έξοδο στο κέντρο της πόλης...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 031a.jpg 
Προβολές:	2948 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	88797

  6. #21
    Μετά από ένα ντουζάκι και βγάζοντας την δερμάτινη φόρμα που φορούσα τις τελευταίες ...35 ώρες...σαν να ένοιωσα λίγο καλύτερα!
    Βγήκα ορεξάτος στους δρόμους του ιστορικού κέντρου, έχοντας αποθυμίσει για τα καλά την Ιταλία, που είχα να την επισκευτώ από το 1990.
    Πεινούσα σαν λύκος! Δεν υπήρχε όμως περίπτωση να καθήσω σε τουριστικό μαγαζί ή κάτι μαζικό και απρόσωπο...
    ...αυτό δεν σήμαινε ότι έψαχνα για κάτι πολυτελές. Στην Ιταλία για να φάς καλά πρέπει ή να έχεις την πληροφορία (που κι αυτή είναι σχετική...) ή να διαθέτεις ...μύτη!
    Βολτάριζα για κανένα μισάωρο, το στομάχι μου άρχισε να "παίζει" την ...Mazurca n. 38 σε φα δίεση ματζόρε για ...τσέλο από την πείνα και ακόμα δεν μου "γυάλιζε" κανένα καλό μαγαζί...
    Έξω από μία ανοιχτή αυλόπορτα ενός παληού κτιρίου σ΄ένα στενό, είδα δύο τραπεζάκια κατειλημμένα από πελάτες, πλησίασα λιγο για να δώ περι τινος πρόκειται και άκουσα από το βάθος της αυλής την χαρακτηριστική φωνή του Pino Daniele (παληός μπλουζίστας που τραγουδούσε Napule-blues) να σταματάει και να τον διαδέχεται το "woke up this morning and found myself dead" του Hendrix. Έξω καθόταν ένα ρεμάλι που σίγουρα είχε ταξιδέψει με το magic bus στην Ινδία, σε μιά άδεια καρέκλα κάτι βιβλία του Καρλ Γιούνγκ και κάτι απροσδιόριστα CD...και στην άλλη καρέκλα μία μελιτζανί ηλικιωμένη κυρία απροσδιόριστης ηλικίας, που της σέρβιρε ο λιγδιάρης βετεράνος χίππυ, χύμα κρασί με το ύφος του...δοκιμαστή του αυτοκράτορα!
    ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!!! φώναξα από μέσα μου. Και το άλλο τραπεζάκι έξω ήταν κατειλημμένο από μία παρέα με νεαρούς τουρίστες, βγαλμένους από προσπέκτους "Γιουθ Χόστελ"...γεμάτοι χάρτες της Magna Grecia.
    Μπήκα μέσα είχε 3 τραπεζάκια στην αυλή και κάθισα στο 1 από τα 2 άδεια. Είχε σ΄ένα τοίχο μία παληά ταμπέλα που έγραφε "o quaglione" ή κάτι παραπλήσιο ...στα ναπολετάνικα. Μέσα ένας γέρος με κιτρινισμένη φανέλλα άνοιγε φύλλα για πίτσα με το ύφος του ...ειδικού απεσταλμένου του Θεού, για να ταϊσει τα πεινασμένα πλήθη με αυθεντική πίτσα αλλά σιτσιλιάνα!
    Ο άλλος, προφανώς αδελφός του, γύρω στα 60 καθόταν σ΄ένα παληό ξύλινο ταμείο και έκανε χρέη ταμία και σερβιτόρου. Το "καστ" συμπλήρωνε ημίβλαξ νεαρός σερβιτόρος που φαινόταν να έχει την αίσθηση ότι σερβίριζε στο "Ρίτζ" του Παρισιού και όχι σε σιτσιλιάνικη ξεπεσμένη κάλτ μικροσκοπική Pizzeria-Trattoria...
    Παράγγειλα καθ΄υπόδειξη του ταμία-σερβιτόρου μία εξαιρετική μερίδα "rigattoni alla carretiera" με τόσο σκόρδο και καυτερή πιπεριά...που θα μπορούσε ο Πολύδωρ να "καθαρίσει" με τους κουκουλοφόρους πετώντας απλά μερικές μερίδες στα Εξάρχεια! Το αντιπάστο "μελιτζάνες με φρέσκια ντομάτα και παρμιτζάνο" πιθανόν να αποτελούσε και τελευταία μου επιθυμία σε περίπτωση προσαγωγής μου ...σε εκτελεστικό απόσπασμα!
    Ηπια μία απαίσια μπύρα "Prinz" Ιταλικής ζυθοποιείας αλλά τα πράγματα ήρθαν στα γράδα τους όταν κάθισε για λίγο στο τραπέζι μου ο μαρκαδόρος-σερβιτόρος, ξέροντας ήδη ότι ήμουνα Έλληνας, για να με κεράσει μία γκράππα και να με ρωτήσει για τον Μύθο της Σύλλας* (όχι της μαύρης) από την μυθολογία. Άρχισε να μου λέει κάτι απροσδιόριστα ελληνικά που είχε μαθει από την γιαγιά του...και "του έβγαιναν" μετά από (υπολογίζω εγώ, τώρα) μισό μπουκάλι γκράππα...
    Το ρεπερτόριο γύρισε σε ναπολιτάνικα τραγούδια...με εξαίρεση ένα από Bob Dylan που πέρασε σφήνα.Η ετερόκλιτη πελατεία που μπαινόβγαινε με γοήτευε βαθυά...
    Ήπια 2 γκράππες ακόμα και η επίδραση του σκόρδου άρχιζε να με χαλαρώνει και να μου φέρνει μία γλυκιά νύστα.
    Βγήκα έξω στη ζεστή και υγρή νύχτα. Το "λέσι" που προφανώς πουλούσε ζιγκολίκι στην μελιτζανί ηλικιωμένη κυρία, κάπνιζε συνεχώς ανακατεύοντας κάτι κουρελιασμένες σημειώσεις...
    ...μπορεί στην Ιταλία να μην βρίσκεις την παραδοσιακή μας λαγάνα...
    ...αλλά από μαλαγάνες είναι γεμάτη!
    Κατηφόρησα προς το λιμάνι κι έφτασα στη μαρίνα (φωτο) εφαρμόζοντας τις συμβουλές "περί μακροζωίας" του γκουρού Σρι Μαχαράζ "after lunch sleep a while...after dinner walk a mile".
    Ανηφορίζοντας την via Vittorio Emanuelle έφτασα στον αριθμό 316, είδα την "βασίλισσα" ασφαλισμένη στην αυλή να ξεκουράζεται, ανέβηκα με τα ψηλά σκαλοπάτια τους 3 ψιλοτάβανους ορόφους και έπεσα χαλαρά για ύπνο βλέποντας στο όνειρό μου την... Τσύλλα...
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    ...αυτή τη φορά τη μαύρη!


    *Υπάρχει όντως παραλιακή τουριστική κωμόπολη Scilla (όχι σκύλα, αλλά το σι προφέρεται "καραμανλίδικα" βαθύ. Υπάρχει και ο σχετικός μύθος στην Οδύσσεια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 035a.jpg 
Προβολές:	2860 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	88825

  7. #22
    Ποτέ δεν εμπιστεύθηκα τις μαύρες καλλονές...
    ...ακόμα και στα όνειρα στη φέρνουν!
    ...ενώ είχαμε τελειώσει το γεύμα στην τραπεζαρία ενός μεσαιωνικού πύργου, πίνοντας αλσατικό κρασί και συζητώντας στα ...γαλλικά, ακούγοντας μελαγχολικές μπαλάντες του Ζακ Μπρέλ και όλα έδειχναν ότι θα μου ριχνότανε σαν εθισμένο πρεζόνι...
    ...κάτι της θύμισαν οι ...μελαγχολικοί στίχοι του Ζακ Μπρελ για τα παιδικά της χρόνια στο ορφανοτροφείο...και έχασε το κέφι της...

    Το όνειρο ήταν τόσο ζωντανό που ξύπνισα τσαντισμένος!
    Έφαγα μία φέτα κέικ και ήπια έναν εσπρέσο από το λιτό πρωινό του Β&Β και κατέβηκα στον χώρο της εισόδου του παλαιού κτιρίου για να καλημερίσω την "βασίλισσα"...
    ...έπρεπε να την καλοπιάσω γιατί από την επόμενη μέρα για πρώτη φορά στη ζωή μου...
    ...θα εξαρτόμουν σε τόσο μεγάλο βαθμό, από ένα θυληκό!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 032a.jpg 
Προβολές:	2802 
Μέγεθος:	22,7 KB 
ID:	88845

  8. #23
    Έφυγα κατ΄ευθείαν για το λιμάνι. Έπρεπε να εντοπίσω το γκισέ εισιτηρίων της εταιρίας Grimaldi και να βγάλω το εισιτήριό μου. Ποτέ δεν ξέρει κανείς τι αλλαγές στα δρομολόγια μπορεί να συμβούν...
    ...εγώ ΞΕΡΩ πολύ καλά!

    Βρήκα ένα γκρουπάκι 4 Αυστριακών μηχανόβιων με Τρανσάλπ, Αφρικα, BMW και δεν θυμάμαι την 4η να περιμένουν έξω από τα γραφεία. Εκεί πληροφορήθηκα ότι το γραφείο θα άνοιγε στις 15.00΄επειδή το καράβι αναχωρούσε στις 20.00΄
    Εγώ σαν πιό διαβασμένος ήξερα και για ένα άλλο καράβι της εταιρίας Grandi Navi Veloci και ενημέρωσα τους Αυστριακούς ότι θα έφευγε γύρω στις 11.30΄για Τύνιδα, αλλά δεν με ενδιέφερε εμένα γιατί θα έφτανε μεσάνυχτα και εγώ ήδη είχα καρφώσει την ιδέα στο μυαλό μου, να ξαναπάω στη χθεσινή τρατορία και να τη πέσω μέχρι να φύγω με το καράβι....
    Οι Αυστριακοί "την έκαναν" με ιλιγγιώδη ταχύτητα για να προλάβουν το καράβι...σαν παπάδες που θα έχαναν ...το κρουαζιερόπλοιο της Ιεράς Συνόδου!
    Δεν τους ξανατράκαρα πουθενά στην Τυνησία.
    Άρχισα να σουλατσάρω κλέβοντας εικόνες και μυρουδιές για να τις αμπαρώσω στην ψυχή μου...
    ...συγχρόνως έψαχνα και το χθεσινό ταβερνάκι. Παρόλη την προσπάθεια και τις γύρες δεν το βρήκα ίσως επειδή δεν άνοιγε μεσημέρι αλλά κυρίως επειδή δεν συγκράτησα την ακριβή διεύθυνση στην πρώτη μου βόλτα χθες στο Παλέρμο. Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα, πόσο σημαντικό είναι το GPS!!!

    Κάθισα σε μία άλλη τρατορία για τα απαραίτητα ζυμαρικά, των οποίων είμαι σκληρός φάν, ήταν λαϊκή, οικογενειακή, φτηνή αλλά καλή τρατορία. Απλοί άνθρωποι του μόχθου που έβγαιναν με φίλους ή με οικογένεια, να φάνε έξω. Σε τέτοια μέρη τρως καλά! Έμεινα ευχαριστημένος...
    ...όμως, ο ημίθεος γερο-σιτσιλιάνος με τη βρώμικη φανέλα να γυρίζει σαν ...φωτοστέφανα τα ζυμάρια για τις πίτσες...θα μου μείνει για πάντα στη μνήμη!

    Αποφάσισα να κάνω μερικές βόλτες με τη μηχανή για να γνωρίσω καλύτερα την πόλη. Γρήγορα παραιτήθηκα όμως γιατί ήμουνα σίγουρος ότι ...δεν θα τη γλύτωνα τη στούκα από σφηναδόρο σιτσιλιάνο!

    Κατευθύνθηκα προς το λιμάνι για να παρκάρω εκεί μόνιμα τη μηχανή για τις λίγες ώρες που απέμεναν μέχρι την αναχώρηση.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 041b.jpg 
Προβολές:	2794 
Μέγεθος:	34,8 KB 
ID:	88849

  9. #24
    Πηγαίνοντας προς το λιμάνι, σταμάτησα σ΄ένα περίεργο πάρκο προσπαθώντας να ερμηνεύσω την θεματολογία του...με τα παλούκια και τις παρδαλές μπαλαούστρες...
    ...όσο κι αν προσπάθησα να διεισδύσω στο "φευγάτο" ψυχικό κόσμο του έμπνευστή αρχιτέκτονα τοπίου, δεν τα κατάφερα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 040a.jpg 
Προβολές:	2710 
Μέγεθος:	32,2 KB 
ID:	88885

  10. #25
    Και μία άποψη του λιμανιού από άλλο άσχετο σημείο της παραλίας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 038a.jpg 
Προβολές:	2720 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	88886

  11. #26
    Έκανα μια ύστατη προσπάθεια να ξαναβρώ με τη βαρυφορτωμένη μηχανή, στο ιστορικό κέντρο, τη χθεσινή καλτ τρατορία, αλλά η φοβερή κίνηση, τα μποτιλιαρίσματα και όπως προείπα ο φόβος να με εμβολίσει κανένας σφηναδόρος, έτσι όπως ήμουνα "χορταστικός" στόχος με τις πλαϊνές βαλίτσες μου, με έκαναν να κατευθυνθώ προς το λιμάνι για να την αράξω σε κανένα καφέ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 042b.jpg 
Προβολές:	2705 
Μέγεθος:	35,9 KB 
ID:	88887

  12. #27
    Η ώρα περνούσε και από τις 5 το απόγευμα άρχισαν τα check-in και η έκδοση των εισιτηρίων.
    Πήγα προς τα γραφεία για να τελειώνω και με τα τελωνεία και είδα καμιά 20αριά Τυνήσιους να περιμένουν.
    Η πληροφορία που είχα απο παληά ότι σε μία καμπίνα δεν βάζουν μαζί αλλόθρησκους, μου γέννησε την ιδέα να το παλέψω για 4κλινη καμπίνα και να μείνω μόνος, μιας και το πλοίο ήταν σχεδόν άδειο...
    Περίμενα πίσω από έναν Τυνήσιο οδηγό νταλίκας, που έβγαζε και έτρωγε κάτι σάντουιτς με αυγό και τόνο από μία γυναικεία τσάντα Louis Vuitton που είχε κρεμάσει στο ...λαιμό του, να έρθει η σειρά μου.
    Στη θέα της "ξυνής" υπαλλήλου, επιστράτευσα σύσσωμη την dream team των κολακευτικών μου κοπλιμέντων και της έρριξα το δράκο....
    ..."θάθελα να με βάλετε ΜΟΝΟ μου σε 4κλινη κλπ κλπ"
    Η μονόκλινη έκανε γύρω στα 180ευρώ και η τετράκλινη 75! Η πολυθρόνα λίγο παραπάνω από 55ευρώ.
    Με διαβεβαίωσε χαμογελώντας ότι δεν υπήρχε πρόβλημα, το πλοίο ήταν άδειο και θα το κανόνιζε...
    Πέρασα από τελωνείο και άφησα τη μηχανή μπροστά στο καράβι...
    Την έκανα για το Cafe' del Porto μέσα στο λιμάνι που είχε κίνηση και τζερτζελέ, για κανένα καφέ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 045a.jpg 
Προβολές:	2681 
Μέγεθος:	35,1 KB 
ID:	88891

  13. #28
    Καθώς έπινα τον καφέ μου με θέα το καράβι, εντόπισα 2 Τυνήσιους που οδηγούσαν τα "τιγκαρισμένα" με αποσκευές αυτοκίνητά τους στο πλοίο. Το φόρτωμα ήταν τέτοιο...
    ...που άμα το έβλεπε δικός μας γύφτος παλιατζής οδηγός Datsun...θα έκανε χαρακίρι!
    Ήταν τόσες οι αποσκευές τους στο εσωτερικό, που οι οικογένειές τους πήγαιναν ...με τα πόδια!
    Στις π@υτάνες τους Ιταλούς όμως ΔΕΝ πιάνουν ...τα αφρικάνικα!
    Τους απαγορεύουν την είσοδο και τους φέρνουν ένα κοντέινερ της πλοιοκτήτριας εταιρίας, για να το γεμίσουν με τις αποσκευές τους και να πληρώσουν και το κοντέινερ...
    Σας πληροφορώ ότι όταν άδειασε και το αυτοκίνητο της φωτό (που λίγο πριν ήταν πιό ψηλό λόγω πραμάτιας) το κοντέινερ δεν χωρούσε και μείνανε πράγματα απ΄έξω, που τα βάλανε πάλι στ΄αυτοκίνητα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 047a.jpg 
Προβολές:	2675 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	88892

  14. #29
    Κατά τις 7 έβαλα την μηχανή στο καράβι και ανέβηκα πάνω να βρώ την καμπίνα μου. Άνοιξα την πόρτα με το εισιτήριο-κλειδί, για ν΄αφήσω τα πράγματά μου και να βγάλω τη δερμάτινη φόρμα και ψάχνοντας στη μισοσκότινη καμπίνα για τον διακόπτη του ηλεκτρικού...
    ...διακρίνω "ασορτί" με το σκοτάδι, την φάτσα ενός ...μαύρου να μου χαμογελάει, λέγοντάς μου..."ciao amico!"
    Η "ξυνή" υπάλληλος ΔΕΝ μπορεί να μην είδε τον black man στο κομπιούτερ, γιατί ερχότανε από το Σαλέρνο και ήταν μέσα στο πλοίο πάνω από 14 ώρες!
    Βολεύτηκα στο απέναντι κρεββάτι κάνοντας την ευχή τα άλλα δύο (από πάνω) τα κλειστά, να μην ανοίξουν μέχρι το πρωί.
    Κάθησα στο μπαρ, ήπια 2 μπύρες και στις 8.45 έφυγε το καράβι ...για την αραπιά...

    Παρκάροντας τη μοτό δίπλα σε 2 παληές GS σε άψογη κατάσταση με γερμανικές πινακίδες, είχα κάνει τη σκέψη ότι μάλλον είχα βρεί παρέα για την Τυνησία...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 048a.jpg 
Προβολές:	2683 
Μέγεθος:	17,1 KB 
ID:	88898

  15. #30
    Άφηνα πίσω μου την Ευρώπη...
    ...αύριο θα ξημέρωνε στην Αφρική...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 049a.jpg 
Προβολές:	2665 
Μέγεθος:	13,5 KB 
ID:	88900

Σελίδα 2 από 27 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχη στη βροχη και στα βαμμενα
    από sadengr στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2006, 16:44
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 14:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF