Σελίδα 7 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 399

Θέμα: Τσάι στη Σαχάρα...και τινες ακόμη μοναχικές περιπλανήσεις

  1. #91
    Υπήρχαν διάφορα κάμπιγκ στην όαση, εγώ όμως είχα στο νου να πάω στο παλαιότερο και πιό φημισμένο... το ομώνυμο...

    Πήγα στη ρεσεψιόν και με καλωσόρισε ο ιδιοκτήτης ενημερώνοντάς με ότι σε όλο το κάμπιγκ είμασταν ένα ζευγάρι Πολωνών με τζηπ, κάτι σκληροπυρινικοί Γάλλοι με Φορτηγό αλά Paris-Dakar κι η αφεντιά μου. Θα μέναμε όλοι σε ξεχωριστές σκηνές των 8 ατόμων...και μου είπε να διαλέξω όποια θέλω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 162a.jpg 
Προβολές:	1771 
Μέγεθος:	25,1 KB 
ID:	89444

  2. #92
    Έκλεισα ημιδιατροφή...γιατί τα αρνάκια με τις πατάτες γιαχνί είχαν "εξαϋλωθεί" από την υπερδιέγερση, την κούραση που δεν μπορoύσα να αισθανθώ εκείνη τη στιγμή και.....
    ...επειδή ΜΟΥ΄ΧΕ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!

    Το εστιατόριο...για το δείπνο....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 161a.jpg 
Προβολές:	1764 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	89447

  3. #93
    Πάρκαρα τη "βασίλισσα" μπροστά στη σκηνή...
    ...ήθελα να απολαύσουμε ...μαζί την μαγική βραδυά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 152cc.jpg 
Προβολές:	1752 
Μέγεθος:	38,1 KB 
ID:	89458

  4. #94
    Έκανα μια βόλτα έξω από το κάμπικγ όπου υπήρχαν 2 καφέ μπροστά σε δύο λίμνες που πήγαζαν από υπόγειες θερμές πηγές....

    Εκείνη την ώρα είδα κι έναν Ιταλό με μια παληά Τρανσαλπ που ετοιμαζόταν σε λίγη ώρα να "την κάνει" γι΄αλλού...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 157xxx.jpg 
Προβολές:	1746 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	89459

  5. #95
    Το βαρύ πυροβολικό ...δεν χωρούσε στον χώρο του πάρκιγκ του κάμπιγκ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 155a.jpg 
Προβολές:	1740 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	89460

  6. #96
    Ένας ντόπιος εργαζόμενος στο κάμπιγκ μου έφερε κουβέρτες και μου είπε ότι με τον ερχομό μου έφερα καρπερά σύνεφα στην όαση και ότι θα ήταν πολύ σημαντικό αν έριχνε και καμιά βροχή...
    ...έβρεχε μία φορά στα τρία χρόνια!

    Του παραπονέθηκα ότι με τη βαριά συνεφιά θα έχανα την δύση του ηλίου στη μοναδική μου διανυκτέρευση στη μέση της Σαχάρας...

    Κάποια στιγμή έτρεξε αλλόφρων στη σκηνή... με τράβηξε από το χέρι και μ΄έβγαλε έξω από την όαση στην έρημο καμιά εκατοστή μέτρα μακρυά...
    ...για να προλάβω να δώ τη δύση...

    Η ψηφιακή Canon "δήλωσε" ανεπαρκής και ανίκανη στην αποτύπωση της "μαγείας" του ηλιοβασιλέματος....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 148a.jpg 
Προβολές:	1722 
Μέγεθος:	20,2 KB 
ID:	89463

  7. #97
    Ξαναγύρισα στη σκηνή μου μετά το εκπληκτικό θέαμα...

    Κελαϊδούσαν χιλιάδες πουλιά ...ήταν εξωπραγματικό...

    Μετά το καθημερινό "briefing" με το σπίτι και αφού η σύζηγός μου σχολίασε πως τα αηδόνια στην δική μας αυλή κελαϊδούσαν καλύτερα ...για να με φέρει όσο γινόταν πιό γρήγορα σπίτι...
    ...αισθάνθηκα ότι έπρεπε να μοιραστώ πάσει θυσία αυτή τη εμπειρία με κάποιον πιό ...αμερόληπτο και αντικειμενικό...Πήρα τον αδελφό μου στις Βρυξέλλες αλλά δεν ήταν κανένας στο σπίτι...
    Άνοιξα το "best of" των τηλεφώνων στο ευρετήριο και πήρα πρώτα έναν παληό παιδικό φίλο που έπαιξα δραματικό ρόλο στη απόκτηση για λογαριασμό του, μιας BMW GS 1000 Dakar του 96 special edition, την οποία αγόρασε για να κάνει μόνος του αυτό το ταξίδι πριν 2 χρόνια. Καθώς ήταν και φυσιολάτρης, ορειβάτης πεζοπόρος και ότι άλλο συνεπάγεται η περιγραφή, ήξερα ότι θα το χαιρόταν δεόντως το τηλεφώνημα...μιας και για διάφορους επαγγελματικούς και οικογενειακούς λόγους δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει αυτό το ταξίδι...
    ...δυστυχώς δεν απαντούσε σε κανένα τηλέφωνο...
    Το επόμενο τηλέφωνο ήταν του crs-k...
    ...τη συνέχεια την ξέρετε...είναι ευτυχία να μοιράζεσαι ορισμένα πράγματα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 154a.jpg 
Προβολές:	1708 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	89466

  8. #98
    Απολαμβάνοντας ένα ...τσάι στη Σαχάρα πόζαρα δίπλα στη "βασίλισσα"!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 153xxxx.jpg 
Προβολές:	1703 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	89467

  9. #99
    Στο βάθος η Τρανσάλπ και ακόμη πιό πέρα ο ιταλός πίνει ένα τελευταίο καφέ πριν κρεμάσει τις πλαϊνές του και την "κάνει" για το πουθενά...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 158bb.jpg 
Προβολές:	1688 
Μέγεθος:	37,0 KB 
ID:	89468

  10. #100
    Απόλαυσα, όσο δεν πήγαινε άλλο, εκείνο το απόγευμα μόνος έξω από τη σκηνή...
    Κατά τις 8 πλάκωσε ένα γκρουπ από Ιταλούς με 3 Land Cruiser από πρακτορείο που οργανώνει ταξίδια "προτηγανισμένης" περιπέτειας...

    Οι ...Ιντιάνα Τζόουνς καθώς περιμένουν τις Samsonite και Luis Vuiton βαλίτσες τους να κατέβουν από τα τζήπ για να περάσουν στο εστιατόριο για το δείπνο...(φωτό)

    Οι σκληροπυρινικοί με το φορτηγό καθώς και το ζευγάρι των πολωνών είχαν ανάψει δικές τους φωτιές μπροστά στις σκηνές τους για να φάνε και να απολαύσουν τη βραδυά που "φόρτωνε" σιγά-σιγά...
    Κάθησα σε μιά άκρη στο ρεστοράν, με ντόπιους εργαζόμενους στο κάμπιγκ συζητώντας για τη ζωή εκεί γενικά...Μου είπαν ότι αισθάνονταν ότι θα έβρεχε εκείνο το βράδυ και πολύ μάλιστα και ότι μάλλον ήμουν γουρλής με τα σύνεφα που μάζεψα στην όαση...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 160ss.jpg 
Προβολές:	1690 
Μέγεθος:	34,6 KB 
ID:	89469

  11. #101
    Εγώ κάθησα με τους τύπους που ψήνανε παραδοσιακά τα ψωμάκια έξω από το εστιατόριο τα οποία τα πουλούσαν στους decafeine' Ιντιάνα Τζόουνς...

    ...όσα μείνανε απούλητα τα καταβροχθήσαμε παρέα στο τραπέζι που μοιραστήκαμε...

    To μενού είχε "chorba fric" δηλ. πικάντικη σούπα που φτιάχνεται απο ειδική ποικιλία ζυμαρικών από κριθάρι...και έφαγα τρείς...
    ...και για κυρίως πιάτο "merguez de dinde"...λουκάνικα από γαλοπούλα με κους-κους...έγινε η απαραίτητη "repetition"...μιας και ήμουν ..."μέσα στα πράγματα"....
    Πορτοκάλι για επιδόρπιο...
    ...και πάλι ...τσάι στη Σαχάρα!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 149a.jpg 
Προβολές:	1681 
Μέγεθος:	20,4 KB 
ID:	89470

  12. #102
    Ήπια αρκετές μπύρες στο εστιατόριο και αργότερα πήγα στη σκηνή μου, πήρα μία καρέκλα και κάθησα να απολαύσω τη μαγική βραδυά...
    Ήδη η θερμοκρασία είχε πέσει δραματικά και απολάμβανα φορώντας ένα φλις, έξω το αυθεντικό ...african breeze...χαλαρώνοντας...και φέρνοντας στη μνήμη μου όλα τα γεγονότα της πλούσιας μέρας για να τα γράψω στο ημερολόγιό μου...
    ...δεν είχα τη δύναμη να γράψω...προτίμησα να απολαύσω όσο γινόταν αυτή τη διαφορετική φύση...

    Κάποια στιγμή χαλάρωσα τόσο πολύ που στο παρά τσαφ δεν κοιμήθηκα έξω στην καρέκλα...

    ...μπήκα μέσα και ξάπλωσα...

    ...οι πρώτες χοντρές σταγόνες βροχής άρχισαν να χτυπάνε το νάυλον πάνω από την τέντα...

    ...η βροχή όλο και δυνάμωνε...σε λίγο έγινε καταρρακτώδης...

    ...άκουγα την ασταμάτητη βροχή...προβληματισμένος από τα λόγια του ντόπιου το απόγευμα που μου είπε ότι ο ερχομός μου στην όαση ήταν σημαδιακός αν είχαμε βροχή...

    ...με πήρε ο ύπνος σκεπτόμενος ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα, η αρχή μιας νέας καριέρας με την ιδιότητα του ...ψευτο-προφήτη και με πελατεία σαν την βελγίδα τρελέγγο στην Ταταουίν με το τουρμπάνι...

    :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

    Για την ιστορία... η βροχή έπεσε την βραδυά από 7/5/07 προς 8/5/07 κατά την παραμονή μου στο "campement Ghilan"



  13. #103
    Το πρωί ξύπνησα κατά τις 7. Έβρεχε όλο το βράδυ. Στην Σαχάρα η λάσπη είναι άγνωστη έννοια. Η άμμος είναι τόσο διψασμένη που απλά είχε σφίξει και θα γλύτωνα στην βόλτα μου στην έρημο την ενοχλητική άμμο που σηκώνει ο αέρας.
    Πήρα το πρωινό μου πριν πλακώσουν οι ιταλοί και πήγα στη σκηνή να ετοιμαστώ για μία βόλτα στη γύρω περιοχή που είναι, μόνο, απέραντη αμμοθάλασσα.
    Ετοίμασα τα πράγματά μου να είναι έτοιμα για να φύγω μόλις τελειώσω τη βόλτα μου, έβαλα τη δερμάτινη στολή επειδή ήταν πρωί και έκανε ακόμη κρύο και όπως είχα πληροφορηθεί από τους ντόπιους η μέρα θα ήταν δροσερή γιατί είχε χοντρή συνεφιά...απίστευτα πράγματα και ιδανικά για βόλτα στην έρημο...
    Μετά το πρωινό μου τσάι στη Σαχάρα βγήκα στην έρημο με τη "βασίλισσα" χωρίς τα μπαγκάζια...
    Προηγουμένως είχα μιλήσει με τους οδηγούς των Land Cruiser για την διαδρομή που θα κάνανε και μου είπαν ότι θα πάνε στη Ντουζ και να ακολουθήσω όσο ήθελα πατώντας στις ροδιές τους που συνήθιζαν να κάνουν σχεδόν καθημερινά ωστε να αποφύγω τυχούσες παγίδες και ζόρι στη μηχανή.
    Πήρα και το ...μοναδικό GPS στην Τυνησία ...χωρίς τον χάρτη της Τυνησίας και βγήκα για μιά χαλαρή βόλτα ...προσκυνηματικού χαρακτήρα...και φυσιολατρικής προσέγγισης με την έρημο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 168a.jpg 
Προβολές:	1662 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	89473

  14. #104
    Τα Land Cruiser αφού "φόρτωσαν" τους αγουροξυπνημένους και ακόμα νυσταγμένους Ιντιάνα Τζόουνς φύγανε, όντως, πολύ γκαζομένα στην έρημο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 163a.jpg 
Προβολές:	1658 
Μέγεθος:	18,8 KB 
ID:	89475

  15. #105
    Το τοπίο σ΄έκανε να συνηδητοποιήσεις θέλεις δε θέλεις ότι ...εδώ το αφεντικό είναι η έρημος...
    ...και ότι οποιαδήποτε προκλητική επίδειξη ισχύος:rotflmao:
    ...θα σ΄έκανε να φαντάζεις σαν αυτιστικός κλόουν!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tunisia \'07 175a.jpg 
Προβολές:	1654 
Μέγεθος:	21,3 KB 
ID:	89476

Σελίδα 7 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσοχη στη βροχη και στα βαμμενα
    από sadengr στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2006, 15:44
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF