Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!

  1. #1

    Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!

    Έχοντας την εντύπωση οτι έχω πρόβλημα με το πίσω αμορτισέρ , το άνοιξα , το έκανα κομμάτια , για να δω με τα μάτια μου, τι συμβαίνει !! , μια και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει από αλλαγή ελατηρίου μέχρι και αντικατάσταση ,διότι ήταν πόλη μαλακό στην προφόρτιση ελατηρίου , και βέβαια έχω σκοπό να πάρω καινούργιο ... αλλά !!

    Το ρημάδι το αλλά ,.... εφόσον το άνοιξα και έβγαλα το ελατήριο διαπίστωσα οτι το αμορτισέρ φαινομενικά δουλεύει κανονικά ..

    Τωρα θα εξηγήσω τι σημαίνει φαινομενικά !! .... Πιέζω το έμβολο με μια δύναμη 20 κιλών περίπου, και κάνει κίνηση αργά και σταθερά προς την πορεία του εμβόλου .

    Οταν το αφήσω , κάνει από μόνο του επαναφορά, σε όλη την διαδρομή του , και επανέρχεται στο σημείο μηδέν ..

    Επανέλαβα την δοκιμή αρκετές φορές , και έχει τέλεια επαναφορά .

    Συμπέρασμα .. δεν εχει χάσει τα λάδια του ... αρα οι τσιμούχες βαστάνε ακόμα , παρά τα 18 χρόνια τις ηλικίας του ..

    Ερωτημα : Ο τρόπος που δοκίμασα το έμβολο , και η συμπεριφορά του , είναι κατά τη γνώμη σας επαρκή ως διάγνωση , έτσι ώστε να κριθεί το αμορτισερ καλό ?? , Ετσι ώστε αν αλλάξω μόνο το ελατήριο του, και να έχω ένα λειτουργικό αμορτισέρ ?


    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amortiser.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	37,9 KB 
ID:	88796

  2. #2
    Εστειλα ένα Email στην κατασκευάστρια Showa Ιαπωνίας με τα ίδια ερωτήματα .
    Για να δούμε τι λέει και ο κατασκευαστής για το προϊόν του .


    .





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amortiserlarge.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	35,4 KB 
ID:	88806

  3. #3

    Re: Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

    Συμπέρασμα .. δεν εχει χάσει τα λάδια του ... αρα οι τσιμούχες βαστάνε ακόμα , παρά τα 18 χρόνια τις ηλικίας του ..

    Ερωτημα : Ο τρόπος που δοκίμασα το έμβολο , και η συμπεριφορά του , είναι κατά τη γνώμη σας επαρκή ως διάγνωση , έτσι ώστε να κριθεί το αμορτισερ καλό ?? , Ετσι ώστε αν αλλάξω μόνο το ελατήριο του, και να έχω ένα λειτουργικό αμορτισέρ ?


    .
    Το συμπέρασμα έιναι ότι δεν έχει χάσει το αέριο που είχε (κοινώς δεν έχει 'κλάσει') και για αυτό επαναφέρεται στο αρχικό του μήκος (τα λάδια δεν έχουν καμμία σχέση με αυτό).

    Και όχι, ο τρόπος που το δοκίμασες ΔΕΝ είναι επαρκής για να εγγυηθεί τη σωστή λειτουργία με ισχυρότερο ελατήριο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για αμορτισέρ ΑΧ που ήταν ανεπαρκές από καινούργιο (τουλάχιστον το ελατήριο του).

    Να στείλεις το αμορτισέρ για σέρβις και να κοιτάξεις να βάλεις ένα πιο ισχυρό ελατήριο.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840

    Re: Re: Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Να στείλεις το αμορτισέρ για σέρβις και να κοιτάξεις να βάλεις ένα πιο ισχυρό ελατήριο.

    Ναι αλλά μετά το σέρβις θα έχει πάλι ένα ανεπαρκέστατο αμορτισέρ σαν καινούργιο.

  5. #5

    Re: Re: Re: Πίσω αμορτισέρ .. το τεχνικό δίλημμα !!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Ναι αλλά μετά το σέρβις θα έχει πάλι ένα ανεπαρκέστατο αμορτισέρ σαν καινούργιο.
    Προσβλήθηκες?
    Μήπως να το πουμε μαλακό?
    Μήπως χαλαρό?
    Μήπως τουριστικό?

    Μήπως να ζητήσει να του κάνουν revalving και αν ναι για τί οδήγηση?
    Πίστα, άμμο, πέτρες, άλματα, λακούβες της ΕΥΔΑΠ?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Άμα σου περισσεύουνε αρκετά λεφτά πάντως, ψάξε για κάνα από αυτά τα μουράτα τα πολυρυθμιζόμενα αμορτισέρ (μή με ρωτήσεις χαρακτηριστικά και προδιαγραφές μόνο Kυριάκο, έχασες), που απλά και το σέρβις γίνεται πιο εύκολα, και ρυθμίζονται καλύτερα -πχ δεύτερο άτομο, σφίξιμο λίγο προφόρτιση και λίγος αέρας παραπάνω στο λάστιχο...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Άμα σου περισσεύουνε αρκετά λεφτά πάντως, ψάξε .....
    Πάνω κάτω, εδώ είναι το θέμα .
    Απλα σκεφτόμουν σοβαρά , να το μπαλώσω , για να κερδίσω λίγο χρόνο .
    Μιας και εχω παραγγείλει ήδη , δυο τσουβάλια ανταλλακτικά , και κάπου άρχισα να ζορίζομαι .

  8. #8
    Το παράγγειλα μωρέ !!

    Eνα Bitubo του κουτιού !! το κορίτσι λάστιχο , το κορίτσι θαύμα ... πάει το χάσαμε το μυαλό μας , τρίζει η VISA , αγναντεύω τη θάλασσα με ένα ύφος περίεργο και χαμογελαστό .

    Πάλι με ξεκόλλησε ο pissaman , από την δύσκολη στιγμή ..
    Τωρα μας έμεινε η παραλαβή , και εσείς θα ηρεμήσετε από τα ποστ για αμορτισέρ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mono125_1.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	39,1 KB 
ID:	88973

  9. #9
    Μήπως ξέρει κανείς να αποκωδικοποιεί τους κωδικούς Bitubo ?

    Καλά .. κάτι ερωτήσεις που κάνω και εγώ τώρα !!

    κατά την άποψη της Bitubo , οποίο αμορτισέρ έχει τον τελικό κωδικό WZE σημαίνει ότι το αμορτισέρ τελειώνει σε σχήμα Π (πέταλο ) , και όχι στρόγγυλη βάση .

    Το ΑΧ-1 όντως έχει αμορτισέρ που τελειώνει σε σχήμα Π (πέταλο ).

    Τωρα το επόμενο κομμάτι , είναι ενας τετραψήφιος που δηλώνει το μήκος , και χρησιμοποιούνται μόνο τα δυο τελευταία ψηφία .. εμένα είναι 33 εκατοστά από βίδα σε βίδα στήριξης , άρα και ο κωδικός είναι 0033 .

    Και τέλος επειδή άρχισα ανάποδα , από το τέλος προς την αρχή, έχουμε και δυο σειρές γράμματα που υποδηλώνουν τύπο μοτοσυκλέτας .

    Συναρμολογώντας τον κωδικό από το τέλος προς την αρχή , καταλήγω σε έναν κωδικό , στον οποίο περιγράφει το αμορτισέρ που χρειάζομαι , αλλά συμβατός φαίνεται να είναι με ένα μοντέλο της Aprilia το RC 50 ... A0033 WZE

    Εδω είναι ο κατάλογος Bitubo 2007 http://www.motobravo.co.nz/media/bit...007%20road.pdf

    όποιος θέλει το κατεβάζει και συμμετέχει στο παζλ ..

    Και λεω παζλ διότι δεν αναφέρετε , ποιο ρημάδι αμορτισέρ ειναι το συμβατό για το δικό μου μηχανάκι ..... ενω ο αντιπρόσωπος Ελλάδος , λέει ναι έχουμε για ΝΧ 250 - ΑΧ1 !!

    Που το διάβασες ρε φίλε ..και εμείς κάνουμε τους ντετέκτιβ !!

    .

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αν είναι μήκος όμως βλέπω η bimota έχει πραγματικά κοντά αμορτισέρ, 1 - 2 πόντους.

  11. #11
    Δεν ξέρω βρε στέφανε .. πολύ μπέρδεμα αυτοί οι κωδικοί ...

    Να μας πει κανένας που αγόρασε αμορτισέρ για ΑΧ - ΝΧ .. τι κωδικό, έχει το δικό του ??

Παρόμοια θέματα

  1. Πίσω αμορτισέρ;
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:03
  2. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF