Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2007
    Μηνύματα
    1

    Question Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?

    Γεια σε όλους!

    1ο post στο forum

    Σκέφτομαι σοβαρά (μα πολύ σοβαρά) να αγοράσω μεταχειρισμένο παπί. Δεν έχω πολλές γνώσεις στο αντικείμενο, γι'αυτο αποφάσισα να απευθυνθώ στους ειδικούς του forum ετούτου. Σαν νέο παλικάρι λοιπόν έχω μερικές απορίες:

    1)Τι να προσέξω; (Πχ πόσα km είναι πολλά για ένα παπί; Ή δεν παίζει ρόλο επειδή είναι "σκυλιά"; )

    2)Αξίζει να πάρω το φθηνότερο παπί που βρω; (Με δεδομένο ότι τα ανταλλακτικά είναι πολύ φθηνά; )

    3) Έχω καταλήξει (μάλλον) ανάμεσα σε Kristar/Kriss II/KazeR. Καμία συμβουλή για τα συγκεκριμένα;


    Αυτά προς το παρόν, ελπιζω να μην σας κουρασα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Να αποφυγεις το τριτο να επιλεξεις το πρωτο και να σκεφτεις το δευτερο αν το πρωτο δεν σου κατσει.

    Επισης να κοιταξεις για crypton-r 2005 μοντελο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #3

    Talking

    1/ τα χιλ. δε παιζουν μεγαλο ρολο, καλυτερα να κοιταξης τη γενικοτερη κατασταση που εχη και φυσικα να το δει καποιος μηχανικος πρωτα.

    2/ οχι...!, μη παρης το φθηνοτερο, καλυτερα μερικα ευρω πιο ακριβο αν αξιζη πραγματικα.

    3/ οτι μαρκα θες (πανω κατω τα ιδια ειναι...!), αρκη να εχη υποστηριξη σε ανταλλακτικα (αυτο για τα κινεζικα)

    :a029:
    θελω να ζησω τη ζωη...
    θελω να γνωρισω ανθρωπους...
    θελω... μεγαλυτερο μονιτορ!

    four wheels move the body,two wheels move the soul
    KEEP COOL...

  4. #4
    Εγω εχω kazear και κανει τη δουλειά του χωρις κανενα ιδιαίτερο προβλημα. Το καλυτερο παπι που εχω οδηγησει ομως ειναι το Kristar. Καλυτερο σε ολα

  5. #5
    Δυναμιτάκι Το avatar του/της ETV-bomba
    Εγγραφή
    02/10/2006
    Μηνύματα
    8
    για ποιο λογο να αποφυγει το κρις? η το καζερ?

    μιλαμε για τα πιο αξιοπιστα και ασπαστα μηχανακια και μεταχειρισμενα παιζουν σε πολυ καλες τιμες γυρω στα 700-800 ευρω

    οσον αφορα το θεμα που ρωτησε ο φιλος,σχετικα με το τι να προσεξει

    θα του ελεγα να βρει ατομο που να το εχει ειτε απο πρωτο ειτε απο -το πολυ- δευτερο χερι αν γινεται

    το παπι ειναι μια κατηγορια μοτοσυκλετας ,που ειναι παρα πολυ δυσκολο να εκτιμησεις

    διοτι παπια εχουν ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ στην ελλαδα,απο τους πιο ασχετους μεχρι τους καλυτερους γνωστες

    επισης γενικα δε χρειαζονται συντηρηση ιδιατερη,οποτε το νου σου στους δρακουλες

    κινεζικα παπια εχω ακουσει οτι δεν ειναι καλα

    προτεινω επωνυμες μαρκες με υποστηριξη οπως

    modenas,kawasaki,suzuki,yamaha
    http://www.armageddon.gr/KFS/

    ΚΑΦΡΙΛΑ FOOTBALL SPAM

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ETV-bomba
    για ποιο λογο να αποφυγει το κρις? η το καζερ?

    Το δευτερο το εχω 2 χρονια στην κατοχη μου.
    Ευχαριστως θα το ανταλλαζα ΚΑΙ με κινεζικο
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #7
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ, ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ KRISS II ΤΟΥ 2005 ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ 20000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ. ΕΙΧΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ FORUM ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΠΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΙΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ (2 ΜΗΝΕΣ) ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΟΔΗΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΖΟΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΠΙΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΠΙΤΙ 50 ΧΛΜ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ. ΤΟ ΠΗΡΑ 900 EUROS ΜΕ ΖΑΝΤΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ. 115 ΚΥΒΙΚΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!!

  8. #8
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Honda Supra

    Έχει γράψει 50.000 χλμ

    Του αλλάζω ορυκτέλαιο κάθε 1500χλμ

    Γράφω κάθε μήνα 1000-1200 χλμ στο μετρητή.

    Εκτός από φρένα, φίλτρα, ελλατήρια εμπρός και αναρτήσεις πίσω(φυσιολογική φθορά για κάθε δίτροχο) δεν μου ζήτησε ποτέ τίποτε μηχανολογικό ή ηλεκτρικό(έχει κάψει μόνο το λαμπάκι της ένδειξης της 4ης ταχύτητας γιατί τη δουλεύω συχνά). Από διάφορες αναφορές που έχω από γνωστούς και συγγενείς τα grandt, dream, supra ίσως δεν χρειαστούν κυλινδροπίστονο πριν γράψουν 80-90.000 χλμ ή ακόμα και μέχρι να μηδενίσουν.



    Για εμένα αυτό που έχουν σημασία είναι τα εξής:

    - Πόσο γρήγορα αλλάζει λάδια ο κάτοχος.
    - Πόσα χιλιόμετρα κάνει ο κάτοχος σερί μέχρι να σταματήσει και να κρυώσει ο κινητήρας(λ.χ όταν εγώ σε μεγάλο νησί έκανα σερί 80-90 χλμ είχα θέρμανση κινητήρα και πτώση της ροπής ... οπότε σταματούσα να κρυώσει).
    - Πόσο κάγκουρας είναι ο κάτοχος
    - Πόσο γνώστης είναι της κουφιο-διπλογκαζιάς(Ίσως έχει σημασία για το κιβώτιο ταχυτήτων)
    - Τι ποιότητας είναι τα ηλεκτρικά που κατασκευάζουν οι δεύτερης και τρίτης διαλογής κατασκευαστές.(Μέχρι και το supra δεν υπήρχαν προβλήματα)
    - Αν κρίνω σωστά από αυτά που μου λένε φίλοι μηχανικοί, τα παπιά παλαιότερης τεχνολογίας δεν έχουν κυλινδροπίστονο από κράμα αλουμινίου όπως τα νεότερα(innova κτλ). Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι ο κινητήρας των παλαιών αργεί περισσότερο να ζεσταθεί-κρυώσει αλλά έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής το κυλινδροπίστονο. Στα νεότερα όπως μου εξηγούσαν το κυλινδροπίστονο κρυώνει-ζεσταίνεται πολύ γρήγορα(επιθυμητό-καλή απόδοση) αλλά έχει επίπτωση στην διάρκεια ζωής του.
    Πάντα όρθιοι

  9. #9

    KAZEAR

    ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΤΟ KAZEAR ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ SERVICE, ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ. EIMAI ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΘΑ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΙΝΕΖΙΚΟ, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΑΚΡΙΒΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΠΑΠΙ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    Kristar ανετο ξεκουραστο εχει μεγαλη σελα 3χρονια το χω του χω αλλαξει τα φωτα με χρηση delivery τουs τελευταιους μηνες ειδικα τιποτα δεν εχει παθει!

  11. #11
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    @webexpert + asphyx: έχετε αργήσει, μόνο δύο χρόνια στις απαντήσεις σας.

    Θα σας έχω στο νού μου εσάς τους δύο, αν θέλω να ρωτήσω κάτι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    πΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!ΔΕ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΜΗΝΥΜΑ Κ ΝΟΜΙZΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΝΕΟ ΘΕΜΑ!ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΠΕΣ Μ...ΘΑ ΤΡΕΞΩ ΝΑ Σ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ ΓΡΗΓΟΡΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #13
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Εχω το Astrea grand απο το 1996 (το ειχα παρει καινουργιο)
    Χιλιομετρα...πολλα
    Προβληματα...κανενα
    Μετα ... το πηρε ο αδερφος μου που συντηρηση δεν ξερει τι σημαινει και το παπι εννοειται οτι παει ακομα.
    Οταν το ειχα εγω το μονο πραγμα που του ειχα αλαξει ηταν η εξατμιση (Μοτορσπορτ) για ηχο στην ουσια αλλα καταλαβα οτι εδινε και πιο γρηγορα τα χιλιομετρα.
    Διπλος ειχα δει στο κοντερ ολα τα χλμ να φτανει η βελονα αλλα λογω οτι δεν ηθελα να την σπασω δεν το συνεχησα.
    Στα νιατα "του" το ελιωνα ολη μερα,μπορει και 2 γεμισματα (δεν ημουν κουριερ) την ημερα.
    Με αυτο εχω "οργωσει" την Κρητη,την Αθηνα και αλλα μερη εκτος Λ.Α
    Με λιγα λογια ηταν η καλητερη αγορα μηχανης που εκανα ποτε και δεν το μετανοιωσα.
    Αν ηταν να αγορασω παλι παπι,παλι Χονδα θα επαιρνα.
    Τωρα μετα απο τοσα χλμ εχει πεσει σε επιδοσεις,εχει παει 2 φορες καλιμπρα και εδω και παρα πολλα χρονια εχει την γνησια εξατμιση....οπως ειναι φυσικο εχει πεσει σε επιδοσεις αλλα σκεφτομαι να του ανεβασω κκ η και μπλοκ απο Ινοβα (αν καθεται).
    Η μονη @@ ειναι τα φρενα και ειδικα το μπροστα που τρωει τα "μυγδαλα" απο την αρχη και οποιος δεν το ξερει (σχεδον κανενας) βρησκεται για το υπολοιπο στην ουσια με μπροστινο φρενο ποδηλατου.
    Απο παλια παπια ειναι το καλητερο...το ΜΑΧ δεν....
    απο νεα εχω οδηγηση μια φορα το Ινοβα και η βελτιωση απο το Αστρεα ειναι αισθητη.
    Αλλο ενα που εχω οδηγηση και τραβαγε πολυ νομιζω ειναι το Κρυπτον,δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειχε αστερατο κινητηρα.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    @webexpert + asphyx: έχετε αργήσει, μόνο δύο χρόνια στις απαντήσεις σας.

    Θα σας έχω στο νού μου εσάς τους δύο, αν θέλω να ρωτήσω κάτι.


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    mias kai milame gia papia....rixte mia matia edo

    http://www.mrbike.gr/website/index.p...γωγή.html
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 10:11
  2. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  3. Τι να κάνουμε για να μας προσέχουν???
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2006, 16:21
  4. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53
  5. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 04:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF