Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???

  1. #1

    Shoei XR-1000 VS Shoei Z-ONE ???

    Ποιό από τα 2 και γιατί?

    Εγώ πήρα το 2ο γιατί είχε μέσα και το εξτρά για το σαγώνι και breath guard (ή όπως λέγεται)
    και μου άρεσε και το σχέδιο και ότι βγαίνουν όλα από μέσα και όχι μόνο τα μάγουλα του XR-1000

    στο δρόμο αρκετά καλό και αεροδυναμικά μιας και δέχθηκα λιγότερη πίεση από τον αέρα...

    βέβαια το XR-1000 βούιζε γιατί ήταν κ ένα νούμερο μεγαλύτερο αλλά λέμε τώρα...


    εσείς τι λέτε?

    το Z-ONE Tc-2 δεν το βρίσκω σε κανένα Link ,,,,τι μοντέλο (έτος) είναι?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    to Ζ-one ηταν το δευτερο καλυτερο κρανος της SHOEI οταν υπηρχαν οι δραχμουλες.

    το βγαζει ακομη με την ιδια ονομασια? δεν νομιζω να το εχει παρει το ματι μου πουθενα, παντως

    ειναι πολυ καλο κρανος

  3. #3
    το βρήκα σε στοκ ....α είναι τόσο παλιό?? εμένα μου είπε για 2004-5
    πάντως ήταν καινούριο με όλα τα εξτρά και μου είπε αυτός ότι είναι ανώτερο από το xr-1000
    φυσικά να πουλήσει ήθελε ο άνθρωπος...αλλά λέμε τώρα....

    απλά το xr-1000 μου έκανε έκπτωση 35% ενώ στο Ζ-ΟΝΕ 50% οπότε

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    μη σε τρομαζω . υπηρχε απο παλια δεν ξερω ποτε και αν το σταματησε,μου εχει μεινει η εντυπωση
    οτι το Ζ-ΟΝΕ το βγαζει τωρα σαν xr-1000.

    μακαρι να απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα

    υ.γ. τι τιμες περιπου?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOMASKTM
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    922
    Στο λουράκι επάνω εχει ραμένο 1 ταμπελάκι.
    το ταμπελάκι γράφει με μεγάλα γράμματα ενα κωδικό:Ε09 ήΕ10 ή κάτι τέτοιο,που είναι ο κωδικός της χωρας που εχει πάρει έγκριση το κράνος.
    Απο κάτω γράφει με πιο μικρά γράμματα εναν μεγάλο κωδικό π.χ 0521463352.
    το δύο πρώτα ψηφία αυτού του κωδικού δηλώνουν το έτος κατασκευής του κράνους.
    στο παράδειγμά μας δηλαδή το κράνος είναι κατασκευασμένο το 2005

  6. #6
    στο λουράκι (αν λες να έχει ταμπελάκι σαν τα ρούχα) είχε ένα αλλά το είχα βγάλει θα δώ αν το έχω πουθενά σπίτι...

    στο μέσα μέρος στο ύψος στο σαγόνι είναι ένα χαρτάκι που λέει warning κτλ κτλ
    και κάτω έχει

    W12 MADE IN JAPAN 19990801

    δηλαδή είναι που 99? τόσο παλιό? δεν μπορεί.....

    μέσα στο κράνος στις επενδύσεις έχει Ε6
    από πάνω 050017-Ρ
    από κάτω 007-2025
    απόγευμα θα δώ στο σπίτι να δώ αν κράτησα το ταμπελάκι...

    δεν έχω να φοβηθώ κάτι....γιατί στο δρόμο μου άρεσε οπότε όσο και να είναι δεν με ενοχλεί απλά να ξέρω.....

    τιμή από 618 -> 320
    το Xr-1000 από 570 -> 377

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOMASKTM
    Εγγραφή
    27/07/2006
    Μηνύματα
    922
    ταμπελάκι μόνιμο πάνω στο λουράκι.
    μπορει να είναι διαφορετικά λόγο japan.

  8. #8

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    τωρα αυτο Z-ONE εχει ημερομηνια ληξης η το φορας μεχρι που φαει καποιο χτυπημα ?



    εχει ημερομηνια ληξης ?

  10. #10
    ημερομηνία λήξης δεν νομίζω να έχουν τα κράνη αλλά κ να έχουν θα είναι λογικά από 10ετία και πάνω.....


    δεν ξέρω όμως

    αυτο που έχω ακούσει μόνο είναι να μην το τροποποιήσω να μην το βάψω κ να μην το χτυπήσω αλλιώς είναι γομάρι (ούτε στο mannual διάβασα κάτι για λήξη)

    ας μας πεί κάποιος που ξέρει

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    το 70-80% απο τα κρανη εχουν "οριο ζωης"- ασφαλειας 5 με 7 ετη

    τωρα τα καλα κρανη - ενιοτε και ακριβα - ειναι εσαει ανδεν χτυπησουν γερα ετσι ειχα ακουσει τωρα

    το θεμα ειναι το Z-ONE σε πια κατηγορια ανηκει?

  12. #12
    με 630 ευρώ(έστω όταν κυκλοφόρησε αλλά ακόμα και τώρα παίζει στα 400-600) φαντάζομαι και ευόχμαι στα ακριβά

  13. #13
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4381

    Το κράνος που θα επιλέξουμε πρέπει να πληρεί τις ισχύουσες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ της Ευρωπαϊκής Ένωσης έτσι ώστε να παρέχει προστασία. Οι προδιαγραφές αυτές έχουν τους κωδικούς ECE 22-03, 22-04 και 22-05 (η πιο πρόσφατη). Αποδεικνύονται από την ετικέτα που πρέπει να έχει κάθε κράνος (συνήθως στο λουράκι) με τον κωδικό της χώρας που το έλεγξε και πιστοποίησε τις προδιαγραφές του. Αυτός ο κωδικός έχει τη μορφή Ε#, μέσα σε ένα κυκλικό πλαίσιο, όπου # είναι ο αριθμός της χώρας (για παράδειγμα είναι η Ιταλία).

    άρα εμένα είναι 22-05 άρα η ποιό πρόσφατη
    και αν ισχύουν όσα είπες είναι του 05

    αλλά τα φθηνά κράνη που λήγουν.....κάπου δεν θα έπρεπε να γράφει την ημερομηνία.??

  14. #14
    Φιλε Aman χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, ισως το θεμα να ειναι σοβαρο...

    ΑΝ το κρανος εχει φτιαχτει το 1999-2000 (αν κρινουμε απο τα ταμπελακια που βρηκες μεσα στο κρανος) τοτε ειναι ηδη 7 χρονων.

    Απο site που βρηκα σχετικα με το συγκεκριμενο κρανος, αναφερεται οτι ειναι κατασκευασμενο απο multi Fibre, οτι και αν σημαινει αυτο. Αν ειναι fibreglass τοτε -αν δεν κανω λαθος- εχει ημερομηνια ληξης τα 5 περιπου χρονια. Αν ειναι carbon -παλι νομιζω- οτι δεν εχει ημερομηνια ληξης.

    Οποιος ξερει καλυτερα ας με διορθωσει, αλλα ισως να ηταν καλη ιδεα να ξαναπας στο μαγαζι που το πηρες και να δεις τα αλλα Ζ-ΟΝΕ κρανη τι ταμπελακια εχουν, και αν γραφουν πιο νεες ημερομηνιες τοτε να απαιτησεις να παρει πισω το κρανος σου και να σου δωσει ενα νεο.



    Σημειωση:

    Το ενα μου κρανος που ειναι composite (fibreglass, kevlar, carbon) εχει στο λουρακι τα εξης: Ε1 και απο κατω 05300194/P-003, ενω κατω απο τις επενδυσεις εχει αυτοκολλητο που γραφει MONTH AND YEAR - JANUARY 2006.

    To αλλο μου κρανος (το κορυφαιο της HJC) που ειναι carbon στο λουρι γραφει Ε1 και απο κατω 05300140/Ρ-003.

    Αν κρινω απο τα ταμπελακια που βρηκες και εγραφαν 1999 κλπ τοτε εμενα προσωπικα θα μου υποδηλωναν οτι ειναι κατασκευης του 1999. Αν εισαι οκ στο να φορας ενα κρανος 7ετιας (ΙΣΩΣ ληγμενο) στο κεφαλι σου, τοτε παω πασο... Αλλα ισως θα ηταν καλυτερα να το εψαχνες το θεμα...
    Νίκος
    Open Horizons

  15. #15
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
    τιμή από 618 -> 320
    το Xr-1000 από 570 -> 377
    α) φιλε το XR1000 με γραφικα ακομα και ο αντιπροσωπος το δινει 480, να μη μιλησω για τα 618 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    β) το XR1000 αντικατεστησε το z-one το οποιο δεν πωλειται πια - προφανως το xr1000 εναι πιο εξελιγμενο τεχνολογικα και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ασφαλεστερο απο το z-one

    Απο τα παραπανω συμπεραινεις πως ο συγκεκριμενος εμπορος ειναι μεγιστος παπαρας. Σιγουρεψου για την ημ/νια καταστκευης του z-one, μαθε τι συνιστα η shoei σαν χρονο χρησης και πραξε τα αναλογα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. AGV GP-Pro Vs SHOEI XR-1000
    από alcapone09 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2009, 16:18
  2. X-LIte X-701 DOLLY VS Shoei XR 1000 Rogue.????
    από don_nikos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 21:17
  3. X-701 DOLLY VS Shoei XR 1000 Rogue.????
    από don_nikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2009, 21:12
  4. Shoei Xr-1000.....εντυπωσεις...παρακαλω
    από ela ela στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:25
  5. SHOEI XR-1000 Diabolic II
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2006, 21:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF