Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Της Πίσω δαγκάνας το κάγκελο !! Service tip

  1. #1

    Της Πίσω δαγκάνας το κάγκελο !! Service tip

    Σημερα το πρόγραμμα αποσυναρμολόγησης , περιλαμβάνει δαγκάνες - έμβολα - τρόμπες - και γενικό έλεγχο .

    Σαν καλό παιδί , άλλαζα υγρά φρένων κάθε δυο χρόνια , και γενικά δεν είχα προβλήματα .

    λύνω σήμερα την πίσω δαγκάνα , και λόγο ότι έπαιζα ασύστολα με την τρόμπα πετάχτηκε έξω το πιστόνι , κοιτάω μέσα στη φωλιά και τι να δω ?? ( Περιστέρια και αυγά !! )

    Μαυρίλα - λάσπη - και εγώ δεν ξέρω τι άλλα κατάλοιπα ήταν μαζεμένα μέσα στον θάλαμο του πιστονιού .

    Μερος δεύτερο , αποσυναρμολογώ τα σωληνάκια πίσω τρόμπας , και παίρνω την δεύτερη δόση απο το ίδιο έργο !!

    Συμπέρασμα : δεν φτάνει η μερική συντήρηση για να έχεις σωστά φρένα , κάπου κάπου πρέπει να πέφτει και νυστέρι .


    Συμβουλή ημέρας ... οχι βενζίνα στον εσωτερικό καθαρισμό δαγκάνας ... θα καούν οι τσιμούχες !!
    Λιγο καθαρό πετρέλαιο , και ένα πινέλο , θα κάνει την δουλειά .

  2. #2

    Re: Της Πίσω δαγκάνας το κάγκελο !! Service tip

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Συμβουλή ημέρας ... οχι βενζίνα στον εσωτερικό καθαρισμό δαγκάνας ... θα καούν οι τσιμούχες !!
    Λιγο καθαρό πετρέλαιο , και ένα πινέλο , θα κάνει την δουλειά .

    υπαρχουν ειδικά σπρευ για τις δαγκανες!

  3. #3
    Δεν φυτρώνουν τα ρημάδια στον Θεσσαλικό κάμπο .. αλλιώς ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Δεν έχει brakecleaner η carbcleaner στην θεσσαλία?

  5. #5
    Σαββατοκύριακο και αγίου πνεύματος δεν έχει !!

  6. #6
    Στο σάιτ του Νταν πάντως (άμα τσεκάρεις την υπογραφή μου) τα καθαρίζει απλά με υγρά φρένων (τα βαμμένα μέρη όμως γίνονται άνετα κοτλέ, οπότε το νού σου), τα τσιμουχάκια άπαξ και το άνοιξες θέλουν αλλαγή.

    Πάρε ένα διαφανές σωληνάκι και μια 60άρα σύριγγα από φαρμακείο και κάνε ανάποδη εισαγωγή υγρών -κάπου είχα ποστάρει γι' αυτό- και μία καλή εξαέρωση επιτόπου, άντε και άλλη μία όταν τα δουλέψεις κάνα δυό μέρες -μερικά υγρα έχουν ήδη αέρα -ή νερό- μέσα και βγάζουν φυσαλίδες γρήγορα μέχρι να στρώσουν λίγο, άμα ακόμα είναι μαλακά, τσέκαρε και τα σωληνάκια για πόρους (δε σου λέω να βάλεις υψηλής, γιατί μπορεί και να το κάνεις εσύ).


    Το rost off της Wurth κάνει και δουλειά σαν καθαριστικό τακακίων πάντως.

  7. #7
    Εχεις καμιά ιδέα , πως να βγάλω τα πιστόνια από την δυ-πίστονη δαγκάνα ... αποσυναρμολόγησα τις τρόμπες , και δεν μπορώ να τα βγάλω πλέων υδραυλικά .

    Σκέφτηκα το κομπρεσέρ .. αλλά λέω άστο είναι επικίνδυνο.

    Μαλλον θα καταλήξω να τα πιάσω με την σκύλα , και κανένα πλαστικό ανάμεσα στα σαγόνια , για να μη τα σημαδέψω.


    Ναι τα υγρα φρένων έχουν καθαριστικές ιδιότητες ... ευτυχώς είχα μισό μπουκαλάκι , αλλά μου τελείωσε . ( ναι είναι πολύ τοξικά .. το ξέρω αυτό )

    ( Η μηχανή μου έμεινε σκέτος σκελετός .. τον έπλυνα σήμερα με το πιεστικό)
    ( Επόμενο βήμα βγάλσιμο πίσω ψαλίδι και βόλτα για καροσερί )

  8. #8
    Το κομπρεσέρ θα πρότεινα (μακρυά από τα μάτια το φρένο), μη βάλεις μεταλλικό αντικείμενο στα πιστόνια γδέρνονται πανεύκολα.

  9. #9
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....

    Μαζεύω σιγά σιγά τα υλικά για το Tenere και μιας και ήρθε και η πίσω δαγκάνα σκέφτομαι μήπως είναι φρόνιμο να αλλάξω τα o-ring και τις τσιμούχες τις...

    Προληπτικά πάντα μιάς και ακόμα δεν έχει τοποθετηθεί πάνω..

    Το πιστόνι βγαίνει με την τρόμπα και ΟΚ, ας πούμε αλλάζω ότι πρέπει, μετά πώς μπαίνει πάλι...??

    Μη μου πείτε πρέσσα!!!




  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    6
    Aν ξεβιδώσεις το σωληνάκι απ'τη δαγκάνα, τότε θα μπει πανεύκολα.Να λαδώσεις το πιστονάκι και το εσωτερικό της δαγκάνας με υγρό φρένων.Απαραίτητο!! Τώρα αν το μηχανακι είναι 10ετίας καλό είναι να αλλαχτούν και τα τσιμουχάκια...Γενικά τα λαστιχιένια εξαρτήματα έχουν ημερομηνία λήξης...

  11. #11
    Thirty(One) Dirty Το avatar του/της motaba
    Εγγραφή
    08/05/2006
    Μηνύματα
    857
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bmx
    Aν ξεβιδώσεις το σωληνάκι απ'τη δαγκάνα, τότε θα μπει πανεύκολα.Να λαδώσεις το πιστονάκι και το εσωτερικό της δαγκάνας με υγρό φρένων.Απαραίτητο!! Τώρα αν το μηχανακι είναι 10ετίας καλό είναι να αλλαχτούν και τα τσιμουχάκια...Γενικά τα λαστιχιένια εξαρτήματα έχουν ημερομηνία λήξης...
    Tnx mate!!





  12. #12
    Γουσταρωωω θα έχουμε την δικιά μας φωλιά με ταμπέλα !! HONDA AX-1 NX250 ..

    τιμή μας, και καμάρι μας .. Thanks Oldman


    Η συνέχεια εδώ ... το θέμα κόπηκε στα δύο .
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=40626

Παρόμοια θέματα

  1. της π&%#ανας το καγκελο!
    από gixxerpap στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2007, 19:19
  2. της ΚΤΜ το καγκελο?
    από urban στο forum KTM
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 18:05
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2007, 10:38
  4. Της Funduro το κάγκελο....
    από Cpt. Haddock στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF