Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Βοήθεια για αγορά ιταλίδας...

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R


    Υ.Γ. Runner Ducati εννοούσα ότι το σκίσιμο όταν υπάρχει ελλειπής συντήρηση μπορεί να σκοτώσει τη μοτό και δη την Ιταλίδα που απ'ότι φάινεται θέλει την τακτική και προσεκτική φροντίδα-συντήρησή της... Εσύ την έσκιζες αλλά την πρόσεχες παράλληλα απ'ότι φαίνεται γιάυτό και δε σου διαμαρτυρήθηκε.
    Αλλαζω τα λαδακια καθε καθε 4500-5000 χλμ οπως σε καθε μαρκα μοτοσυκλετας (επι της ουσιας), και κανω τα στανταρ σερβις στα χιλιομετρα που λεει η εταιρια, και δεν αναφερομαι σε ενα Μονστερ, αλλα σε δυο, τωρα εχω το δευτερο Μονστερ...
    την (σωστη) ρυθμιση βαλβιδων θελουν καθε 10.000χλμ (12.000 τα μοντελα 2007), ιμαντες καθε 20.000χλμ με σωστη ρυθμιση οσον αφορα την ενταση τους... σε μηχανικο που να ξερει να ρυθμιζει Ντουκατι...

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
    Αλλαζω τα λαδακια καθε καθε 4500-5000 χλμ οπως σε καθε μαρκα μοτοσυκλετας (επι της ουσιας), και κανω τα στανταρ σερβις στα χιλιομετρα που λεει η εταιρια, και δεν αναφερομαι σε ενα Μονστερ, αλλα σε δυο, τωρα εχω το δευτερο Μονστερ...
    την (σωστη) ρυθμιση βαλβιδων θελουν καθε 10.000χλμ (12.000 τα μοντελα 2007), ιμαντες καθε 20.000χλμ με σωστη ρυθμιση οσον αφορα την ενταση τους... σε μηχανικο που να ξερει να ρυθμιζει Ντουκατι...
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε ότι αφορά ιμάντες και βαλβίδες, γιατί μιλάμε για προληπτική, και όχι για "επί της ουσίας" συντήρηση. Οι βαλβίδες απο δεσμοδρομικό θέλουν ρύθμισμα αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτά τα χιλ. όσο για τους ιμάντες να μην αναφερθώ καλύτερα. Λαδάκια ναι συχνά γιατί είμαστε αερόψυκτοι ή αεροελαιόψυκτοι και το θέλουμε!!!

    Προσωπική άποψη πάντα!!!



  3. #18
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε ότι αφορά ιμάντες και βαλβίδες, γιατί μιλάμε για προληπτική, και όχι για "επί της ουσίας" συντήρηση. Οι βαλβίδες απο δεσμοδρομικό θέλουν ρύθμισμα αλλά σε καμία περίπτωση σε αυτά τα χιλ. όσο για τους ιμάντες να μην αναφερθώ καλύτερα. Λαδάκια ναι συχνά γιατί είμαστε αερόψυκτοι ή αεροελαιόψυκτοι και το θέλουμε!!!

    Προσωπική άποψη πάντα!!!


    Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
    To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
    Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???

  4. #19
    Kανοοοονι!!! Το avatar του/της nickmonstro
    Εγγραφή
    01/04/2006
    Μηνύματα
    645
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
    Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
    To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
    Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???
    Aν δεν ειναι σωστα οι ρυθμισμενες οι βαλβιδες απλα δεν λειτουργει σωστα ο κινητηρας και αν σπασουν οι ιμαντες απλα παιρνεις το μοτερ στα χερια!

    Οι ουρανοι μας ανηκουν,για τα συννεφα δεν ξερω ομως......!!!!!

    Το παρακατω μηνυμα ειναι μια κοινωνικη προσφορα δικη μου!!!

    Φιλε/η θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι οι καθρεφτες του οχηματος σου δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο!ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!!

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
    Γιατί ρε dessert,τι θα γίνει αν απορυθμιστούν οι βαλβίδες ή σπάσει ο ιμάντας? (κούφια η ώρα...)
    To έχω ρωτήσει και παραπάνω αλλά δεν πήρα απάντηση... Σου μένει το μοτέρ στο χέρι?
    Όλοι αλλάζουν νωρίτερα ιμάντες και ρυθμίζουν βαλβίδες από αυτά που προτείνει η ducati???
    Όσον αφορά βαλβίδες: Ναι θέλουν ρύθμισμα, αλλά πότε???? Τις περισσότερες φορές που ανοίγεις καπάκι που έχει επαναφορά με ελατήριο, απλά μετράς και κλείνεις... Στο δεσμοδρομικό που δεν έχει ελατήριο, τι στα διάλα κάθε 12000 θέλει ρύθμισμα??? Στην πίστα με 150 βαθμούς στο λάδι είμαστε???? Λέω εγώ... Σου χρεώνουν εργασία και όλα τα καπελώτα, τα οποία αλλάζουν χωρίς λόγο, για να λένε οτι κάναν servise , και μετά έχεις αλλάξει κιόλα την γραμμή του κινητήρα χωρίς λόγο και φτου κι απ' την αρχή... Ναι, την άνοιξα ο έρμος την κεφαλή στα 10000. Ναι άλλαξα ένα (1) καπελώτο και ρύθμισα μια εξαγωγής. Αλλά άμα την ξανανοίξω μέχρι τα 80000 να με χε$ετ..@@!! Και όχι δεν θα κάψω βαλβίδες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!
    Ιμάντες άλλαξα το Μάρτιο. Τους κράτησα τους παλίους. Δεν έχουν τίποτα. Ούτε φάγωμα ούτε ξέφτησμα. Μόνο που δεν τους άλλαξα βάση του κατασκευαστή αλλά κοντά στα 70000... Και ακόμα έχουν ψωμι. Δεν λέω όταν κάποιος έχει φόβο να τους αλλάζει, στα 25000-30000. Αλλά τι να λέει. . . Για να πάθεις ζημιά απο κάτι τέτοι πρέπει το μοτόρι να μαρτυρήσει και λίγα λέω... Τες Πα...

    Προσωπική άποψη Π Α Ν Τ Α και δεν σημαίνει οτι πρέπει να με ακούσετε...


  6. #21
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Για πε, για πε... εγω ακούω!....

    Ποιός διαφωνεί με τον dessert?

    -για να γίνεται κουβέντα...

  7. #22
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Στις βαλβιδες ειναι σχεδον οπως τα λεει ο dessert με την διαφορα οτι το προβλημα δεν ειναι να καψεις βαλβιδες αλλα να χτυπησεις τις βαλβιδες και να σταραβωσουν.
    Γιαυτο μετρανε στο ρυθμησμα και αναλογα βαζουν τα καπελοτα...Βαλβιδες μπορεις και να μην ρυθμισεις ποτε-ειναι σχεδον προοληπτικο-αλλα αν χτυπησεις βαλβιδα,χτυπας το κεφαλι σου μετα γιατι δεν τις ρυθμησες!!
    Οι ιμαντες υπαρχουν σε ολες τις μηχανες και αυτοκινητα μονο που στην Ducati δεν ειναι αλυσιδα οπως εχουν οι Ιαπ. και επειδη εχει φθορες τους αλλαζεις γιατι αν σπασουν ,σπανε ολα μεσα στον κινητηρα.Το ιδιο ισχυει και σε Ιαπωνεζικες και στα αυτοκινητα με την διαφορα ομως οτι η αλυσιδα που εχουν αυτοι ειναι πολυ πιο ανθεκτικη και μεταλλικη και γιαυτο δεν εχουν αναγκη αλλαγης.
    Ο ιμαντας εχει κατι σχεδον στρογγυλα δοντακια που πιανουν οταν γυρηζει και αυτα καναλωνονται + οτι το υλικο στους ιμαντες ειναι σαν λαστιχο και κανει κοψιματα απο την θερμοκρασια και την χρηση.
    Βεβαια μπορεις να ανοιγεις τα καπακια να το τσεκαρεις ανα πασα στιγμη θελεις και αναλογα να κρινεις -αν ξερεις- αν σε παιρνει και αλλο η οχι.
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    ... το προβλημα δεν ειναι να καψεις βαλβιδες αλλα να χτυπησεις τις βαλβιδες και να σταραβωσουν.
    ....
    Πού να τις χτυπήσεις;;; Στο αμόνι;;;
    Εννοείς το πιστόνι να έρθει και να χτυπήσει το κεφάλι της βαλβίδας;;; Είσαι σίγουρος;; ... ...
    Λέω εγω τώρα...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    ...
    Ο ιμαντας εχει κατι σχεδον στρογγυλα δοντακια που πιανουν οταν γυρηζει και αυτα καναλωνονται + οτι το υλικο στους ιμαντες ειναι σαν λαστιχο και κανει κοψιματα απο την θερμοκρασια και την χρηση.
    Είδες εσύ λουρί που δουλεύει να έχει φθορά απο θερμοκρασίες με μορφή κοψίματος;;; ... ...
    Μηπως ήταν λάθος ρεγουλαρισμένο ή καθόταν αρκετό καιρό... .
    Ματαλέω εγώ τώρα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oeo.gif 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	1,6 KB 
ID:	91026

  9. #24
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Βεβαια μπορεις να ανοιγεις τα καπακια να το τσεκαρεις ανα πασα στιγμη θελεις και αναλογα να κρινεις -αν ξερεις- αν σε παιρνει και αλλο η οχι. [/B]
    Είναι εύκολο να ανοίξει κανείς τα καπάκια να δει την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι ιμάντες?
    Θέλω να πω δηλαδή, θα μπορέσει ο μάστορας να ανοίξει τα καπάκια όταν του την πάω να την τσεκάρει πριν την αγορά ή είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία και θα αρνηθεί?
    Προφανώς δεν έχω ιδέα για τα επίπεδα φθοράς των ιμάντων...
    Άμα τη σκίζεις θέλουν πιο συχνά αλλαγή οι ιμάντες? (από τη συχνότητα που λέει ο κατασκευαστής δηλαδή κάθε 20k)

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Το να λύσεις τα καπάκια απο τους ιμάντες και να ελέγξεις είναι υπόθεση 3 λεπτών...
    Όταν ο ιμάντας έχει φθορά φαίνεται και στο σχήμα του δοντιού και αν ίσως έχει κάποιο ξέφτισμα. Ο κατασκευαστής δίνει ένα μέσο όρο αλλαγής ή ελέγχου ή μέτρησης για κάποιο μέσο οδηγό. Η συμπεριφορά μας στο μοτέρ έχει άμεση σχέση με την αντίδραση και τη φθορά των μερών του.
    Το να "σκίζεις" όπως λες το μοτέρ οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας, έχει επιβάρυνση σε αυτή όταν το κάνεις ας πούμε όταν είναι κρύα... Αν είναι ζεστό το μοτέρ δώσ' του δεν θα πάθει κάτι...

    Για να μην μακρηγορώ, έχω την εντύπωση ότι το καλύτερο για έναν μέσο αναβάτη, είναι να υπακούει ευλαβικά το manual, να κάνει την συντήρηση στην ώρα της...


  11. #26
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    -θενκ γιου dessert!
    Και τώρα μια νέα ερώτηση(!) που με ψιλοκαίει...
    Έχει ουσιαστικό νόημα η ύπαρξη συναγερμού στη μοτό? Θέλω να πω... εκτός από την περίπτωση πτώσης της μοτοσυκλέτας από τρίτον,μπορεί να σε σώσει ο συναγερμός σε ενδεχόμενη περίπτωση κλοπής? ή τσάμπα κόπος αν ο άλλος είναι αποφασισμένος? Έχει εύκολη πρόσβαση το κλεφτρόνι στα καλώδια του συναγερμού?
    Με λίγα λόγια... τόσες μοτοσυκλέτες κλέβονται συνέχεια ρε πούστη μου,καμία από αυτές δεν είχε συναγερμό?
    Πόσο αξίζει μια αγορά και τοποθέτηση συναγερμού για το μικρό μονστεράκι?
    Εσείς έχετε βάλει συναγερμό στη μοτό σας? Πιστεύεται ότι αξίζει τόν κόπο/χρήματα?

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της chducos1
    Εγγραφή
    05/11/2006
    Μηνύματα
    195
    749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.



    dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια
    V POWER

  13. #28
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
    749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.
    Ασε το παιδί να ρωτήξει... Μακάρι να ήμουν και εγώ σε ένα forum πρίν την αγορά της μοτό μου...



    Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
    dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
    -θενκ γιου dessert!
    Και τώρα μια νέα ερώτηση(!) που με ψιλοκαίει...
    Έχει ουσιαστικό νόημα η ύπαρξη συναγερμού στη μοτό? Θέλω να πω... εκτός από την περίπτωση πτώσης της μοτοσυκλέτας από τρίτον,μπορεί να σε σώσει ο συναγερμός σε ενδεχόμενη περίπτωση κλοπής? ή τσάμπα κόπος αν ο άλλος είναι αποφασισμένος? Έχει εύκολη πρόσβαση το κλεφτρόνι στα καλώδια του συναγερμού?
    Με λίγα λόγια... τόσες μοτοσυκλέτες κλέβονται συνέχεια ρε πούστη μου,καμία από αυτές δεν είχε συναγερμό?
    Πόσο αξίζει μια αγορά και τοποθέτηση συναγερμού για το μικρό μονστεράκι?
    Εσείς έχετε βάλει συναγερμό στη μοτό σας? Πιστεύεται ότι αξίζει τόν κόπο/χρήματα?
    Αν πάρεις μοντέλο που έχει imobilazer και το φυλάσσεις σε κλειστό χώρο, που μάλλον αυτό πρέπει, τότε δεν νομίζω οτι χρειάζεσαι συναγερμό...

  15. #30
    Kανοοοονι!!! Το avatar του/της nickmonstro
    Εγγραφή
    01/04/2006
    Μηνύματα
    645
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
    749r χωρις παρεξηγηση αλλα με τοσες ερωτησεις ρε παιδι μου μακαρι να μην σου βγει ξινο.σκεψου να το παρεις και να κατσει στραβη!!!!(χτυμα ξυλο).πιστευω οτι δεν το εχεις ερωτευθει το μηχανακι.αμα σου ειχε κανει κλικ δεν θα την εψαχνες τοσο.



    dessert σε θαυμαζω για την πηγμη σου και την προθυμια σου να απαντας στα ιδια και στα ιδια
    +1

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Οι ουρανοι μας ανηκουν,για τα συννεφα δεν ξερω ομως......!!!!!

    Το παρακατω μηνυμα ειναι μια κοινωνικη προσφορα δικη μου!!!

    Φιλε/η θα ηθελα να σε ενημερωσω οτι οι καθρεφτες του οχηματος σου δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο!ΜΑΘΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:48
  2. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  3. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF