Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: μοτο σε βαπορι..

  1. #1
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567

    μοτο σε βαπορι..

    θα θελά τη γνωμη σας κ τη συμβουλη σας στο εξης...


    θα παω Ρόδο με το Cbr...δεν εχω ξαναβαλει μοτο σε καραβι...

    πειτε μου πρεπει να προσεξω κατι?

    να εχω κατι μαζι μου...για δεσιμο κτλ?

    η μοτο μου εχει διπλο σταντ..

    τα μπαγκαζια τα ξεφορτωνω απο τη μοτο?κ τα παιρνω μαζι μου?λογικα θα εχω πλαινα σαμαρια..πισω βαλιτσα κ τανκ μπαγκ...

    σε περιπτωση ζημιας οτιδηποτε?

  2. #2
    Να είσαι απο πάνω όταν τη δένουνε (εγώ τη δένω μόνος μου, και αποφεύγω έτσι γρατζουνιές, δέστη σε δύο σημεία, εμπρός και πίσω), τις βαλίτσες μαζί σου -μη βάζεις σε πειρασμό κάποιον να στις ψάξει/αδειάσει.

  3. #3
    δεν εχει πλαινο???

    με το πλαινο θα δεθει καλυτερα!

    κ το σταντ απο τη μερια του δεσιματος
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    δεν εχει πλαινο???

    με το πλαινο θα δεθει καλυτερα!

    κ το σταντ απο τη μερια του δεσιματος

    Σωστός ο Αλέξης. Χρόνια ταξιδεύω με καράβια (γύρω στα 7).Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος. Το σταντ το πλαιϊνό από τη μεριά του "τοίχου".Δέσιμο σε 2 σημεία προς το τοίχο.
    Καλό ταξίδι!


  5. #5
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Αν έχει μόνο διπλό σταντ προσπάθησε να τη βάλεις κάθετα στο μήκος του βαποριού.
    Θα είναι απολύτως σίγουρη, ακόμη και λυτή!

    Οσο για τα πράγματά σου είναι πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι επομένως δεν αξίζει να τα κουβαλάς. Φυσικά πράγματα αξίας θα τα έχεις μαζί σου, αλλά ρούχα κλπ δεν χρειάζεται.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  6. #6
    Όπως τα λένε τα παιδια είναι φιλε ronin και επειδη ξερω ότι εχεις το cbr 600f θα το δεσεις από τον πισω μαρσπιε του συνεπιβατη τον αριστερο & από το αριστερο κλιπονς του τιμονιου και να εχεις ταχυτητα μεσα στο κιβώτιο.

    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #7
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    ok παιδια ευχαριστω...

    ιμαντες εχει το καραβι ή θα πρεπει να εχω εγω? (ο ασχετος)

  8. #8
    Ιμάντες ; :rotflmao:

    Κάτι σπάγκους νάιλον έχουν, άλλα είναι γεροί, μην ανησυχείς. Μην πάρεις τίποτα.

    Δέσιμο από σταθερό σημείο της μηχανής (σχάρα π.χ.) τύλιγμα (βασικό αυτό) σε άλλο σταθερό σημείο του βαποριού, (κάγκελο π.χ.) πολύ τέντωμα και μετά τύλιγμα τέντωμα & δέσιμο σε τρίτο σταθερό σημείο του βαποριού, ώστε το σκοινί να σχηματίσει ένα "Λ", φαντάσου.

    Α, μερικά βαπόρια έχουν κάτι σαν διπλά σαμάρια σιδερένια (μην γελάτε, δεν ξέρω πως λέγονται) που πιάνουν τις μηχανές δυο-δυο από τις σέλες. Μην αφήσεις να την δέσουν εκεί, εκτός αν βάλεις κάτι μαλακό πάνω της, όπως μια πετσέτα π.χ. γιατί τσαλακώνει και σημαδεύει το δέρμα.

    Όσο για ασφάλιση για γρατζουνιές και τέτοια, μην σε απογοητεύσω... Μόνο εάν βουλιάξει το πλοίο, κάτι μπορεί να πάρεις...

  9. #9
    Που ειμαι; Τι κανω εδω; Το avatar του/της Pitsakos
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από acpr
    Ιμάντες ; :rotflmao:

    Κάτι σπάγκους νάιλον έχουν, άλλα είναι γεροί, μην ανησυχείς. Μην πάρεις τίποτα.

    Δέσιμο από σταθερό σημείο της μηχανής (σχάρα π.χ.) τύλιγμα (βασικό αυτό) σε άλλο σταθερό σημείο του βαποριού, (κάγκελο π.χ.) πολύ τέντωμα και μετά τύλιγμα τέντωμα & δέσιμο σε τρίτο σταθερό σημείο του βαποριού, ώστε το σκοινί να σχηματίσει ένα "Λ", φαντάσου.

    Α, μερικά βαπόρια έχουν κάτι σαν διπλά σαμάρια σιδερένια (μην γελάτε, δεν ξέρω πως λέγονται) που πιάνουν τις μηχανές δυο-δυο από τις σέλες. Μην αφήσεις να την δέσουν εκεί, εκτός αν βάλεις κάτι μαλακό πάνω της, όπως μια πετσέτα π.χ. γιατί τσαλακώνει και σημαδεύει το δέρμα.

    Όσο για ασφάλιση για γρατζουνιές και τέτοια, μην σε απογοητεύσω... Μόνο εάν βουλιάξει το πλοίο, κάτι μπορεί να πάρεις...
    Συμφωνω με το κυριο!! Το εχω κανει αρκετες φορες αυτο το ταξιδι γιατι τυχαινει να ειμαι απο εκει ! Το πολυ πολυ να σου σπασουν κανενα πλαστικο αλλα συνθως οι περισσοτεροι στο καραβι την ξερουνε την δουλεια τους και προσεχουν! Αλλοι παλι μπορει να σου την δεσουν μαζι με άλλη μηχανη και αν εχει πολλα κουνηματα μπορει να σου την χτυπησουν λιγο!! Παρε και κανενα μαξηλαρακι καλου κακου και βαλε το στα δεσιματα!
    Κατα τ'αλλα απο ασφαλεια μηδεν! Δεν σου καλυπτουν τπτ αν παθει κατι!

    Υ.Γ. Καλη επιτυχια
    Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να ειναι ασχημη...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    114
    Καταρχήν πηγαινε carefour ή praktiker και πάρε 2 ιμάντες δεσίματος, κατα προτίμισην με τα μεταλικά clips που μαγκώνουν. Τα σπαγγάκια που έχουν στο πλοίο είναι άστα!!!

    Εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ρόδο έφυγα με πολλά μποφόρ και ημουνα ok. Αλλος που δεν ασχολήθηκε καν με 1000αρι την βρήκε κάτω τη μηχανή και ενώ του λέω δέστη δεν ασχολήθηκε λόγω βάρους μετά μου ζήταγε βοήθεια να την σηκώσουμε απο το γκαράζ.

    δέστο σε 2 σημεία τιμόνι και βάση μασπιέ συνοδηγού πχ. στο πλαινό στάντ και ταχύτητα.

    Να αφήσεις λίγο λασκα τους ιμάντες για να κάνει μια ελαφριά κίνηση ταλάντωσης με τα κουνήματα να μην είναι τίγκα τεντώμενος για να μην τρώει ζόρια το σημείο που έχεις δέσει στην μηχανή.

    Αυτά και cool, αν προσέξεις λίγο στο δέσιμο και 9 μποφόρ να έχει είσαι οκ.
    HONDA CBR 600 F4i 2001

  11. #11
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από killbill
    Καταρχήν πηγαινε carefour ή praktiker και πάρε 2 ιμάντες δεσίματος, κατα προτίμισην με τα μεταλικά clips που μαγκώνουν. Τα σπαγγάκια που έχουν στο πλοίο είναι άστα!!!

    Εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ρόδο έφυγα με πολλά μποφόρ και ημουνα ok. Αλλος που δεν ασχολήθηκε καν με 1000αρι την βρήκε κάτω τη μηχανή και ενώ του λέω δέστη δεν ασχολήθηκε λόγω βάρους μετά μου ζήταγε βοήθεια να την σηκώσουμε απο το γκαράζ.

    δέστο σε 2 σημεία τιμόνι και βάση μασπιέ συνοδηγού πχ. στο πλαινό στάντ και ταχύτητα.

    Να αφήσεις λίγο λασκα τους ιμάντες για να κάνει μια ελαφριά κίνηση ταλάντωσης με τα κουνήματα να μην είναι τίγκα τεντώμενος για να μην τρώει ζόρια το σημείο που έχεις δέσει στην μηχανή.

    Αυτά και cool, αν προσέξεις λίγο στο δέσιμο και 9 μποφόρ να έχει είσαι οκ.
    +1 Ετσι.
    Εγω χρησιμοποιω εναν ιμαντα που κραταει και τις βαλιτσες.
    Βαζεις κανονικα την μηχανη στο σταντ,οχι στο διπλο,βαζεις ταχυτητα κλειδωνεις τιμονι και περνας τον ιμαντα απο το πλαισο,πανω απο το τεποζιτο(βαλε κανενα πανι για να μην γδαρθει) και τελος τον περνας κατω στο πατωμα του πλοιου σε εναν απο τους κρικους που εχουν και σφυγγεις..αν δεν εχει κρικο ,σε κολονα.Ο ιμαντας πρεπει να καταληγει να δενει απο την μερια που παταει το σταντ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	duclside695q.jpg 
Προβολές:	649 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	90486
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  12. #12
    καμμένος.. Το avatar του/της ronin1
    Εγγραφή
    04/06/2005
    Μηνύματα
    567
    το μαξιλαράκι ρε παιδια!!!

    θα κατεβω πειραια απο τρικαλα τιγκα φορτωμενος...

    μαξιλαρακια που θα τα θα κουβαλαω!!! :rotflmao:

    οκ θα παω να αγορασω ιμαντες με καστανιες καπως ετσι δε τα λενε...

    κ καπως θα την κανω...

    απο τη μια σκεφτομαι κ το αεροπλανακι το οποιο κ πιο φθηνα θα μου βγει...γιατι κατω θα παιζει και ΙΧ και μοτο φιλου που θα με φιλοξενησει...

    αλλα γουσταρω κ το ταξιδακι...την ολη φαση...

    ευχαριστω για τις συμβουλες...κατατοπιστικοτατες..


  13. #13
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Πολλες φορες το χρονο ταξιδευω με πλοιο, ποτε μου δεν εχω κατσει να παρω μαξιλαρια, ιμαντες, ελατηρια και δεν ξερω εγω τι..Δεν εχει πεσει ποτε, δεν εχω δει ποτε γρατζουνια..!
    Ενα σουγιαδακι ή αναπτηρα για να κοψεις τα σχοινια οταν φτασετε, τιποτα αλλο...

    Αλλιως σε βλεπω να περνας το ταξιδι στο γκαραζ δενοντας και σφιγγοντας..
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Πάιρνεις φουσκωτό στρώμα παραλίας (από τα φτηνά...), το φουσκώνεις στο πλοίο, ρίχνεις επάνω την μηχανή (με κλειστή την βενζίνη) και ξεχνάς το όλον θέμα !!!

    Υ.Γ.
    Και έχεις και εξασφαλισμένη επίπλευση (sic!) σε περίπτωση που βουλιάξει το πλοίο !!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Πάιρνεις φουσκωτό στρώμα παραλίας (από τα φτηνά...), το φουσκώνεις στο πλοίο, ρίχνεις επάνω την μηχανή (με κλειστή την βενζίνη) και ξεχνάς το όλον θέμα !!!

    Υ.Γ.
    Και έχεις και εκξασφαλισμένη επίπλευση (sic!) σε περίπτωση που βουλιάξει το πλοίο !!
    Εγώ εν τέλει, είμαι πεπεισμένος ότι κάποιος άλλος χρησιμοποιεί την πρόσβαση του old.

    Πέρα από τα λάθη, είναι και αυτά που γράφει......


    ρε Julius....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 01:46
  2. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 05:02
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2006, 18:22
  4. χρήση ορυκτέλαιων για μοτο σε ΧΤ600Ε
    από kaps στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 08:54
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF