Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 89

Θέμα: Arai Vs Shoei

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992

    Arai Vs Shoei

    Προφανως απο το θεμα θα εχετε καταλάβει τι ακριβως θελω να ρωτησω

    Λοιπον στο ψητο:

    Εφτασε η ωρα να αγορασω σοβαρο κρανος για να προστατεψω την κεφαλα μου. Ψαχνοντας και ρωτοντας κατεληξα στις δυο παραπανω μαρκες που απο οτι φενεται ειναι και οι καλυτεροι κατασκευαστες στον κοσμο.

    Το προβλημα μου ειναι οτι τελικα δεν καταλαβα ποιο ειναι το καλυτερο για εμενα οποτε τι καλυτερο απο το να ρωτησω ατομα που ισως τα εχουν ηδη ε?

    Η μηχανη μου ειναι η GSR600 και αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το κρανος να ειναι αθορυβο αλλα οχι τοσο ωστε να σου στερει την επαφη με το περιβαλλον αλλα να ειναι και σχετικα ελαφρυ.

    Οποτε κυριοι και κυριες του φορουμ

    ARAI Viper GT - ARAI RX7 - SHOEI X-eleven - SHOEI RAID 2 η κατι αλλο?

    Θα παρακαλουσα να μην αναλωθουμε στο ποσο παει το μαλλι γιατι η παραγγελια θα γινει απο εξω και τις τιμες πανω κατω τις ξερω. Επισης θα ηθελα να μεινουμε στις δυο αυτες μαρκες (ναι το ξερω οτι τα Schuberth AGV κλπ ειναι καλες μαρκες) για να μην μπερδευτω περισσοτερο

    Ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν το θεμα εχει συζητηθει στο παρελθον απλα θελω να μπουμε σε περισσοτερες λεπτομεριες

  2. #2
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Τα Arai,δεν φημίζονται πάντως για τίς ηχομονωτικές τους δυνατότητες.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  3. #3
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439
    Δυο μέρες έχω το Shoei Χ-spirit και μετά από 500 χλμ μπορώ να πώ ότι

    Είναι μακράν καλύτερο από το HJC που είχα ΑΛΛΑ δεν είναι και το πιό "ήσυχο". Ομως δεν νομίζω ότι υπάρχει και τέτοιο.

    για εμένα δοκίμασε και τα τέσσερα και αγόρασε.......................................


    Το SHOEI Χ-Spirit!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Που είναι εκείνος ο τρελο Κρητικός για να πεί την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ του άποψη??????????????????????
    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  4. #4
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326

    Re: Arai Vs Shoei

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
    Προφανως απο το θεμα θα εχετε καταλάβει τι ακριβως θελω να ρωτησω

    Λοιπον στο ψητο:

    Εφτασε η ωρα να αγορασω σοβαρο κρανος για να προστατεψω την κεφαλα μου. Ψαχνοντας και ρωτοντας κατεληξα στις δυο παραπανω μαρκες που απο οτι φενεται ειναι και οι καλυτεροι κατασκευαστες στον κοσμο.

    Το προβλημα μου ειναι οτι τελικα δεν καταλαβα ποιο ειναι το καλυτερο για εμενα οποτε τι καλυτερο απο το να ρωτησω ατομα που ισως τα εχουν ηδη ε?

    Η μηχανη μου ειναι η GSR600 και αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το κρανος να ειναι αθορυβο αλλα οχι τοσο ωστε να σου στερει την επαφη με το περιβαλλον αλλα να ειναι και σχετικα ελαφρυ.

    Οποτε κυριοι και κυριες του φορουμ

    ARAI Viper GT - ARAI RX7 - SHOEI X-eleven - SHOEI RAID 2 η κατι αλλο?

    Θα παρακαλουσα να μην αναλωθουμε στο ποσο παει το μαλλι γιατι η παραγγελια θα γινει απο εξω και τις τιμες πανω κατω τις ξερω. Επισης θα ηθελα να μεινουμε στις δυο αυτες μαρκες (ναι το ξερω οτι τα Schuberth AGV κλπ ειναι καλες μαρκες) για να μην μπερδευτω περισσοτερο

    Ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν το θεμα εχει συζητηθει στο παρελθον απλα θελω να μπουμε σε περισσοτερες λεπτομεριες






    Εγώ προσωπικά έχω ARAI RX-7 αλλά όπως λέει και ο Βαγγέλης βγάζει πολύ θόρυβο γιατί έχει πάρα πολλούς αεραγωγούς σαν ποιότητα είναι τρομερό το θέμα είναι να σου κάνει τι εννοώ με αυτό, εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει SHOEI και με ενοχλεί στο κούτελο ενώ είναι πολύ καλό κράνος αλλά για μένα δεν κάνει για αυτό πήρα μετά ARAI και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου γιατί είναι τέλειο στο κεφάλι μου …

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Επισης εχω ακουσει οτι καποια μοντελα ειναι για αλλου ειδους μηχανες που ο αναβατης ειναι πιο σκυφτος πανω στην μηχανη απο οτι στην gsr μου.

  6. #6
    αν και εχω το viper gt....ισως θα σου ελεγα να παρεις shoei.....
    NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της samoure
    Εγγραφή
    04/10/2006
    Μηνύματα
    145
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
    αν και εχω το viper gt....ισως θα σου ελεγα να παρεις shoei.....
    Και ο λογος?
    Σε ρωταω γιατι κι εγω παιζει να παω το viper gt το καινουριο το Sinister.

  8. #8
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
    Που είναι εκείνος ο τρελο Κρητικός για να πεί την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ του άποψη??????????????????????
    Αφού τα είπες όλα εσύ, εγώ τι να πω περισσότερο απ'το +1000 ;:rotflmao:

    Να συμπληρώσω μόνο να πάρει το Norick σε μπλε :rotflmao:

    Πέρα απ'την πλάκα και το RX-7 είναι άψογο κράνος, λίγο αν συμφιλιωθείς με το θόρυβο που κάνουν τα καπάκια που συγκρατούν τη ζελατίνα εγώ το βάζω ισάξιο με το X-Spirit αφού έχει άλλες χάρες όπως για παράδειγμα τις εισαγωγές αέρα πάνω στη ζελατίνα.

    Αλλά έως εκεί ! Shoei X-Spirit VS Arai RX-7 !

    Aν σκέφτεσαι να αποκτήσεις ένα από αυτά τα δύο όλα τ'άλλα περιττεύουν.


  10. #10
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
    http://www.sport.tff.ru/catalog/foto/RX7matsudo_big.jpg
    To ρίχνουμε στην κόντρα τώρα ;




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	norick.jpg 
Προβολές:	1706 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	90962

  12. #12
    CSS Lv.2 DONE/PSN ID:OST9 Το avatar του/της ktm640lc4
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    970
    Αrai

    Κατα την γνωμη μου. Δεν νομιζω οτι υπαρχει ησυχο κρανος στα 200+

    Πηρα προσφατα και χρεωθηκα μεχρι το λαιμο, το nakano ρεπλικα, αυτο με τα ματακια πανω.

    Πολυ ευχαριστημενος ειμαι.

    Τεσπα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	arai.jpg 
Προβολές:	1679 
Μέγεθος:	10,3 KB 
ID:	90963

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

    Πέρα απ'την πλάκα και το RX-7 είναι άψογο κράνος, λίγο αν συμφιλιωθείς με το θόρυβο που κάνουν τα καπάκια που συγκρατούν τη ζελατίνα εγώ το βάζω ισάξιο με το X-Spirit αφού έχει άλλες χάρες όπως για παράδειγμα τις εισαγωγές αέρα πάνω στη ζελατίνα.

    Αλλά έως εκεί ! Shoei X-Spirit VS Arai RX-7 !

    Aν σκέφτεσαι να αποκτήσεις ένα από αυτά τα δύο όλα τ'άλλα περιττεύουν.

    To Αrai RX7 δεν εχει καμμία σχέση με τα άλλα Arai στα επίπεδα θορύβου.
    Κάνει τουλάχιστον διπλάσιο θόρυβο απο τα άλλα μοντέλα κι αυτό λόγω του σχεδιασμού των αεραγωγών, οι οποίοι όμως δουλευουν τόσο καλά που νομίζεις οτι ποτε πριν δεν ειχες κράνος με πραγματικούς αεραγωγούς.

    Υπ οψιν οτι και τα αλλα μοντελα Arai κάνουν θόρυβο, όπως ενέφερες λόγω του σχεδιαμού των πλαινων καπακιών και θελουν ωτοασπίδες στα ταξίδια.
    Η Arai ισχυρίζεται οτι το σχεδιο των καπακιών δεν το αλλάζει γιατί ειναι ό μόνος τρόπος ωστε να παραμείνει καμπύλο το κέλυφος στην περιοχή εδρασης της ζελατίνας αντί να γίνει τοπικά επίπεδο, και αρα να διατηρήσει τα καλα χαρακτηριστικά σε περίπτωση πρόσκρουσης.

    Tα Shoei δεν μου κάνουν κι ετσι δεν ξέρω δεν απαντω. Κανενα δεν μου ταιριάζει.

    Στα Arai υπαρχουν σχήματα για καθε κεφάλι, και η εφαρμογή ειναι το παν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Εχω GSR και πηρα πριν 6 μηνες περιπου το Viper GT σε frost silver....Μπορω να πω πως εχει κουμπωσει αψογα στο κεφαλι μου και ειναι ενα παρα πολυ καλο κρανος...


    Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι πιεζει πολυ το κεφαλι προς τα κατω μετα τα 180-190.Αν και ακομα και σε αυτες τις ταχυτητες(και παραπανω ) μπορω να γυριζω να κοιταξω στο πλαι αφου εχει εφαρμοσει αψογα...Ειναι πολυ κουραστικο σε σχεση με ενα Shoei Raid I που εχω το οποιο δεν εχει τοσο <<downforce>>(καμμια αεροτομη) και ισως τελικα σε γυμνα μηχανακια να μην χρειαζεται κρανος με αεροτομες μιας και δεν υπαρχει μερος να κρυφτεις....


    Οσο για θορυβο μεχρι την τελικη του GSR δεν ειναι προβλημα....Ενας φιλος με Κ5 (και τωρα Κ7) εβαζε ωτοασπιδες



    Με λιγα λογια αμα σκοπευεις σε ταχυτητες ταξιδιου πανω απο 180-190 θα σε κουρασει περισσοτερο απο ενα πιο απλο στην σχεδιαση κρανος χωρις αεροτομες ισως......

    Δεν ξερω αν τα κορυφαια SHOEI εχουν αυτο το <<προβλημα>> με την πιεση του αερα ισως καποιος αλλος φιλος να ξερει....

    Ελπιζω να βοηθησα

  15. #15
    και εγω οπως ειπα εχω viper gt...εγω παρατηρισα οτι:

    1)με τον καιρο εκει που εφαρμοζε τελεια τωρα εχουν αρχισει και μαλακονουν πολυ τα μαξιλαρια<ισως κοινο σε ολα τα κρανη>
    2)σε μεγαλες ταχυτητες σε μερικους περιεργους στροβιλισμους εχει ανοιξει η ζελατινα απο μονη της
    3)δυσκολευομαι ακομα στο βγαλε βαλε της ζελατινας
    4)θολωνει πολυ ευκολα<μεγαλη απογοητευση τον πρωτο καιρο θυμαμαι με αυτο>:rotflmao:
    5)ακριβη η δευτερη ζελατινα που θελω να παρω τωρα<110 ευρο ο καθρεπτης>
    6)το SHOEI exoyn pio wraia grafika


    Αυτα σαν αρνητικα μου ερχονται τωρα.....γενικα ολα καλα..
    NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!!!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Arai Viper GT vs Shoei XR 1100
    από p@nos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 12:12
  2. ARAI X3 TOUR vs SHOEI HORNET DS
    από GEORGE-26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2010, 15:27
  3. Arai tour x3 vs Shoei Hornet- ds
    από ktman710 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 10:57
  4. ARAI vs SHOEI
    από custom x στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 18:47
  5. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 07:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF