Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας

  1. #1

    Τι άλλο? προτάσεις για αγορά μοτοσυκλέτας

    Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω.
    Θα ξεκινήσω και εγώ με τι άλλο? Με μια ερώτηση που σίγουρα την έχετε οι περισσότεροι ξανακούσει είτε στο φόρουμ εδώ, είτε έξω από φίλους και γνωστούς. Και αυτή δεν είναι άλλη από το τι μηχανάκι να πάρω.
    Καταρχήν λίγα λόγια για μένα και για την χρήση που προορίζεται το μηχανάκι. Είμαι 1,83 ύψος και 80 κιλά. Μηχανή ή παπί ή δίκυκλο γενικά δεν έχω ξανακαβαλήσει, εκτός βέβαια από το ποδήλατό μου (το οποίο και δεν σκοπεύω και τώρα ακόμα να αποχωριστώ και κάποιες περιστασιακές απόπειρες να οδηγήσω σκούτερ ή παπί). Θέλω λοιπόν ένα μηχανάκι να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο για τους καλοκαιρινούς κυρίως μήνες –χοντρικά από Μάϊο μέχρι Οκτώβριο-, με σκοπό να κυκλοφορώ μέσα στην πόλη, για κοντινές βόλτες και για τα καλοκαιρινά μπάνια, αλλά και για καμιά μικρή εκδρομή (π.χ. προς Καλάβρυτα ή προς Φολόη –δρόμοι ανηφορικοί και με στροφές- και με ικανότητα μεταφοράς δυο ατόμων. Επίσης δεν θα ήθελα να ξοδέψω πάνω από 2.500,00? έως το πολύ 3.000,00?.
    Άρα χοντρικά οι προδιαγραφές μου είναι:
    - Να είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται ακόμα και για ένα αρχάριο όπως εγώ (φρένα, στρίψιμο κ.λ.π.)
    - Να είναι πιο οικονομική από αυτοκίνητο (αλλιώς δεν έχει νόημα η αγορά).
    - Να είναι ευκολοδήγητη για μέσα στην πόλη, αλλά να αντέχει και για ταξίδι σε εθνική και ως επί το πλείστον ανηφόρες και στροφές και αυτά με δύο άτομα.
    - Να είναι όσο το δυνατό αξιόπιστη γίνεται (να μην τρέχω σε συνεργεία και επισκευές).
    - Καλύτερα να είναι τετράχρονη, λόγω της μυρωδιάς των δίχρονων.
    - Να μην είναι και κανένα τέρας των 200 ~ 250 κιλών (πρωτάρης γαρ, τις φοβάμαι τις ογκώδης μηχανές).
    Στην αρχή βέβαια ως αρχάριος σκέφτηκα την πιο εύκολη λύση, το σκούτερ, αλλά σε συζητήσεις με φίλους και κατόχους μηχανής απέκλεισα την λύση αυτή, αφού μου εξήγησαν ότι δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει από θέμα ασφαλείας (και δη για έναν αρχάριο), εκτός ίσως της εξαίρεσης αυτών με τις μεγάλες διαστάσεις ζάντας και ελαστικών και εννοώ τις 16άρες. Βέβαια για ένα κινητήρα 200 ή 250 κ.ε. οι τιμές μάλλον εκτοξεύονται (με εξαιρέσεις μετρημένες στα δάκτυλα).
    Επόμενη επιλογή ήταν τα παπιά. Φθηνά, οικονομικά, ευκολοσυντήρητα αλλά και πάλι δεν κάνουν για πιο μεγάλες βόλτες.
    Οπότε τι μένει? Μια μεταχειρισμένη (λόγο κόστους) μηχανή, εκεί γύρω στα 250κ.ε.
    Το ερώτημα είναι ποια μηχανή ταιριάζει καλύτερα (και ικανοποιεί) τις δικές μου ανάγκες?
    Δεν θέλω το τρελό γκάζι που θα βάζει φωτιά στο δρόμο (είμαι πια 33 χρονών και αρραβωνιασμένος), θέλω ένα οικονομικό μέσο μεταφοράς.
    Κάποιες επιλογές που είδα (κυρίως από διάβασμα σε φόρουμ) είναι:
    Honda CBF 250, Kawasaki KLE 250 και αυτά τελείως ενδεικτικά.
    Μου άρεσαν εμφανησιακά και οι δύο. Περιμένω τις δικές σας προτάσεις.
    Ελπίζω να μην σας κούρασε το μεγάλο μου post.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Ταξίδι εθνική, στροφές, ανηφόρες 2 άτομα, ξεχνάς τα 250 κ.ε.



    Καλώς ήρθες

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αν εξαιρέσεις τα μακρινά ταξίδια με 2 άτομα, καλή λύση τα 250cc και οι μηχανές που ανέφερες.

    Αν επιμένεις για τα ταξίδια πρέπει να ανέβεις σε 400 ή 500 κυβικά τουλάχιστον. Οι Honda CB 400/500 έιναι καλές και αξιόπιστες λύσεις. 5ετίας πρέπει να βρίσκεις γύρω στα € 3.000. Ίσως σου πέφτουν λίγο βαριές όμως, πρέπει να πλησιάζουν τα 200 κιλά με φουλ υγρά. Πολύ καλή λύση είναι και το Suzuki GS 500, μπορείς να βρεις με 3 χιλιάρικα και 2ετίας ακόμα γιατί πέρσι "σκοτώσανε" τα τελευταία αποθέματα καινούριων στα 4 χιλιάρικα. Δες και από κοντά τις πιο πάνω μηχανές και καλή απόφαση



    ΥΓ: Μην παραλείψεις το απαραίτητο κονδύλι για εξοπλισμό. Και για τα 2 άτομα που θα επιβαίνουν!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311

    125 ρι Πιατζιο,προτεινω,γιατι το θες για οικονομια.Μακρινες βολτες μπορει να βγαλει μια μεση ωριαια με 2 ατομα στα 60 χλμ/ωρα οποτε αποσταση 100 χλμ καλυπτεται σε μια ωρα και 36 λεπτα.http://www.gr.piaggio.com/upload/pro...BERTY1254T.jpg

  5. #5
    Δηλαδή με τα 250 κ.ε. δεν μπορώ να κάνω ένα ταξιδάκι? Έστω και με συμβιβασμούς στην ταχύτητα? Και δεν μιλάμε βέβαια για κάθε μέρα, για μια φορά στο τόσο αν θα τύχει...
    Απο οικονομία πως πάνε οι συγκεκριμένες μηχανές? Υπάρχει κάπου κάποια ιστοσελίδα που να αναφέρει την κατανάλωση των μηχανών? Όχι μόνο αυτών βέβαια, γενικότερα για όλα τα μοντέλα.


    Επίσης δεν θα ήθελα τόσο πολύ να παω στη λύση του σκούτερ, γιατί ακούω ότι μάλλον είναι πιο ζημιάρικα από τις μηχανές και πιο επιρρεπή στις βλάβες και γενικά δεν είναι το μηχανάκι που θα πάρεις και θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου από τα συνεργεία... βέβαια δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω από πρώτο χέρι, μπορεί να είναι και τελείως λάθος αυτή η γενίκευση. Γιατί σίγουρα κάποιος που είχε σκούτερ πριν 4 χρόνια δεν είναι το ίδιο με κάποιον που θα πάρει σκούτερ τώρα. Αλλά αν είναι να πάρω σκούτερ, μάλλον θα προτιμήσω το παπάκι που είναι και ποιο οικονομικό.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ



    για μενα ΤΡΑΝΣΑΛΠ 650 , η 600 εαν δεν φτανουν τα λεφτα,παντως το 650 σχεση χρηματων -και τι προσφερει
    ειναι το καλυτερο

  7. #7
    καλημέρα

    συμφωνώ για το τρανσαλπ και σαν δευτερη λυση προτείνω κλε 500 ή χτ600 ή
    φριγουιντ σουζούκι μεταχειρισμένα πάντα όπου οι τιμές τους κυμαίνονται
    κάπου εκεί.

    με τα 250άρια δεν είναι το θέμα εαν θα φτάσεις γρήγορα ή όχι ούτε εαν θα αντέξουνε
    και θα φτάσεις και θα αντέξουνε, όμως, το σημαντικότερο, δεν θα έχεις την ενεργητική ασφάλεια που χρειάζεται η μοτοσυκλέτα στις εθνικές οδούς.

    για πόλη μια χαρά είναι τα 250, για πιο έξω όμως ξέχνα το.

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για αγορά μάσκας προσώπου.
    από Infini στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2008, 17:04
  2. Φόνος για αγορά μοτοσυκλέτας...
    από Μήτσος1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2007, 12:13
  3. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 08:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF