Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ.. ΟΙ ΑΛΛΟΙ

  1. #1
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71

    ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ.. ΟΙ ΑΛΛΟΙ

    ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ!!!! ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟ ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΧΩ ΠΛΕΩΝ ΤΟ HONDA HORNET 600 '07. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΙΜΗΘΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΩ!!!
    31/05/2007 η αυριανή μέρα είναι αφιερωμένη
    από τους χρήστες του internet
    στη μνήμη της εκλιπούσης Αμαλίας Καλυβίνου,
    δεν την γνώρισα ποτέ, νομίζω ούτε και συ,
    αλλά αξίζει να διαβάσεις τα κείμενα που έχει γράψει.
    Αμαλία Καλυβίνου http://fakellaki.blogspot.com/
    Οι γιατροί είναι ανεύθυνοι, ανίκανοι και άρπαγες στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Η μόνη τους έννοια είναι η "κονόμα". Οι φαρμακευτικές κάνουν κουμάντο, η δικαιοσύνη τους αφήνει ατιμώρητους και ανθρώπινες ευτυχίες εξακολουθούν να χάνονται ΑΔΙΚΑ

    ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ, "ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ".....
    Έχω πονέσει αφόρητα, έχω νιώσει τον πανικό νιώθοντας τον ανυπέρβλητο πόνο να έρχεται, έχω σκεφτεί αμέτρητες φορές ν' αυτοκτονήσω λόγω του πόνου, έχω περάσει άπειρες ώρες στο κρεβάτι ουρλιάζοντας απ' τον πόνο, έχω χρειαστεί για μεγάλα διαστήματα τη βοήθεια των άλλων, έχω καταστραφεί οικονομικά, έχω καταστρέψει οικονομικά την οικογένεια μου, έχω υπάρξει βάρος για την οικογένειά μου, έχω υπάρξει βάρος για τους φίλους μου, έχω υποστεί το όποιο ρίσκο δεκάδων χειρουργικών επεμβάσεων, έχω κάνει τραύματα κατακλίσεως, έχω χάσει απολαύσεις αμέτρητες, έχω στερηθεί διασκεδάσεις , έχω διακόψει τις σπουδές μου πάνω από τρεις φορές, έχω χάσει εκδρομές, έχω στερηθεί ταξίδια, έχω στερηθεί την ξενοιασιά στις κινήσεις λόγω του πόνου ή του φόβου του πόνου, δεν έπαιξα επαγγελματικά βόλεϊ, δε φόρεσα ποτέ μίνι φούστα λόγω της ατροφίας-λόγω του πόνου, αντιμετώπισα την αμφισβήτηση του πόνου μου από τους γιατρούς, αντιμετώπισα την αμφισβήτηση του πόνου μου από τους γονείς μου ήδη πριν από την εφηβεία μου μέχρι τα 25 μου, το παιδικό μου παιχνίδι έχει διακοπεί έξι φορές από άμεση εισαγωγή στο νοσοκομείο με μεταφορά από ασθενοφόρο, έχω νιώσει ντροπή για την εικόνα του σώματός μου, έχω αντιμετωπίσει παράλογη γραφειοκρατία, έχω υπάρξει θύμα οικονομικής εκμετάλλευσης από γιατρούς, έχω υπάρξει υποψήφιο θύμα σεξουαλικής εκμετάλλευσης από γιατρό, έχω νοσηλευθεί σε βρώμικα νοσοκομεία με αδιάφορους γιατρούς και νοσοκόμες, έχω νοσηλευθεί σε καθαρά νοσοκομεία όπου ήμουν πελάτισσα και το βλέμμα ήταν πάντα στην τσέπη που μπορούσε και όχι στο πόδι που πονούσε, έχω δει την τύχη της υγείας μου να εξαρτάται από αδιάφορα πρόσωπα και αμόρφωτους "επιστήμονες", έχω περιμένει άπειρες ώρες σε ουρές νοσοκομείων ή ΙΚΑ για μια σφραγίδα, έχω υπάρξει άθυρμα του κάθε αμόρφωτου δημοσιοϋπαλληλίσκου, τις ώρες του πόνου έχω νιώσει τους γιατρούς όχι δίπλα μου αλλά απέναντί μου, έχω καλλιεργήσει ήδη από την παιδική μου ηλικία κυνισμό και έλλειψη εμπιστοσύνης στο κράτος και τον κάθε "αρμόδιο", έχω ζητήσει βοήθεια από ανθρώπους που ούτε θα καταδεχόμουν να κοιτάξω επειδή με λύγισε ο πόνος, δε μπόρεσα ποτέ να θέσω την εργασία μου σε μακροπρόθεσμες βάσεις λόγω της ασταθούς υγείας μου, συχνά οι σεξουαλικές μου επαφές υπήρξαν επώδυνες, έχω κάνει άπειρα ξενύχτια λόγω του πόνου, υπήρξα θύμα κατηγοριών από την οικογένειά μου επειδή δεν ακολουθούσα τις (άσχετες) οδηγίες των γιατρών, έχω αντιμετωπίσει σηψαιμία, έχω "δει" και άλλες φορές το θάνατο δίπλα μου, έχω δει τον πόνο των αγαπημένων μου όταν με βλέπουν να λιώνω, έχω δει το πρόβλημά μου να γίνεται πηγή ευτυχίας για άλλους (γιατρούς, ιδιοκτήτες κλινικών, φυσιοθεραπευτές, ορθοπεδοτεχνικούς που μού έφτιαξαν το τεχνητό μέλος, κλπ) , έχω χάσει την πλήρη αυτονομία μου, δεν εργάζομαι κανονικά εδώ και τρία χρόνια, έχω προσπαθήσει πολύ σκληρά για να δεχτώ τη νέα εικόνα του σώματός μου, έχω αναγκαστεί να μάθω τουλάχιστον τα στοιχειώδη ιατρικά ζητήματα για να αναπληρώσω την άγνοια των γιατρών και ιδίως των ανεπιβλεπτων ειδικευομένων, έχω χάσει αρκετές φορές τα μαλλιά μου αναγκαζόμενη έτσι να ανέχομαι τα ηλίθια βλέμματα πολλών περαστικών (επειδή αποφάσισα να μη χαροποιήσω με τον καρκίνο μου ΚΑΙ αυτούς που πουλούν περούκες), και η πιο απλή μου κίνηση απαιτεί μεγάλη προσπάθεια, ενίοτε και ανοχή πόνου, έχω περάσει εφιαλτικές ώρες ως δέσμιο κομμάτι κρέας χωρίς καν φωνή σε εντατικές, συχνά θέλω συνοδό ακόμη και για να κατεβώ τις σκάλες του σπιτιού μου, κάποιες φορές έχω παραλύσει πλήρως λόγω του πόνου, κάποιες άλλες φορές έχω χάσει εντελώς τη φωνή μου λόγω των κοντινών όγκων και νιώθω και το βάσανο της στέρησης της επικοινωνίας είμαι αναγκασμένη να φροντίζω και για την ψυχολογία των γύρω μου ώστε να μπορέσουν να χειριστούν την παρούσα κατάστασή μου ή και τον επικείμενο θάνατό μου, τις περισσότερες φορές δε μπορώ να γελάσω γιατί με πιάνει ελεεινός βήχας που εξελίσσεται σε εμετούς, δε μπορώ να θυμώσω πολύ γιατί έτσι κλείνει η φωνή μου για τουλάχιστον μια ημέρα, έχουν κορεστεί οι αισθήσεις μου όλες από τις συνεχείς επισκέψεις σε νοσοκομεία, από τις ατέλειωτες εξετάσεις, από τα αμέτρητα φάρμακα κι έχω αρχίσει να έχω πλέον ψυχοσωματικά συμπτώματα, αποφεύγω τη συναναστροφή με παιδιά όπως πχ τα λατρεμένα μου ανίψια ώστε να μη τους λείψω πολύ αν πεθάνω σύντομα, αδιαφορώ για τους πόνους και τις ταλαιπωρίες των άλλων επειδή έχω κουραστεί τόσο που μόλις και μετά βίας αντέχω τις δικές μου, πρέπει να συναναστρέφομαι μόνο τους μη έχοντες μεταδοτικά νοσήματα λόγω του αδύναμου πλέον ανοσοποιητικού μου, η μόνη προγραμματισμένη εξέλιξη στη ζωή μου είναι η ανά 21 ημέρες ταλαιπωρία της χημειοθεραπείας, ακόμη κι όταν η φυσική μου κατάσταση είναι σχετικά καλή το να βγω κάποια βόλτα είναι ρίσκο λόγω του φόβου των εμετών και τον αιμοπτύσεων, έχω νιώσει το "μαρτύριο" του να είμαι πλέον συνοδηγός στο δικό μου αυτοκίνητο, παρατάω τα φλερτ μου "στη μέση" επειδή δε μπορώ να υποσχεθώ τίποτα, δε μπορώ να πάρω αγκαλιά ένα μωρό, έχω στερηθεί για μεγάλα χρονικά διαστήματα και πλέον δια παντός τη μεγάλη μου αγάπη, το χορό , έχω ακούσει τρεις φορές (λόγω ακτινοβολιών) το εφιαλτικό "κρακ" που κάνει ένα οστό όταν σπάζει, αναγκάζομαι συχνά να παρηγορώ τους γύρω μου κάθε που παίρνω στα χέρια μου μια βιοψία ή κακά αποτελέσματα άλλων εξετάσεων πράγμα που έχω βαρεθεί, έχω δει αμέτρητες απλές απολαύσεις να με προσπερνούν, δε μπορώ να ουρλιάξω....

    IKA- H ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
    Έχω καρκίνο Έχω πάρει ο,τι χημειοθεραπεία υπάρχει και δεν υπάρχει, χωρίς αποτέλεσμα
    Η κατάστασή μου επιδεινωνόταν συνεχώς: στο θώρακά μου μέσα, κάπου ανάμεσα στους δεκάδες όγκους, διακρινόταν λίγος πνεύμονας, τον οποίο και χρησιμοποιούσα για να αναπνέω υποτυπωδώς και μια καρδιά που, παραδόξως, εξακολουθούσε να χτυπά Κάπου στα τέλη του 2006, οι γιατροί μου στο Ερρίκος Ντυνάν, βρήκαν ένα φάρμακο που κυκλοφορεί προς το παρόν μόνο στο εξωτερικό και που ενδεχομένως θα μού έδινε κάποιες ελπίδες
    Μετά κόπων και βασάνων, μετά δύο και πλέον (δυνητικά θανατηφόρους) μήνες γραφειοκρατίας, δικαιολογητικά για τον ΕΟΦ και το ΙΚΑ, πήρα την πολυπόθητη έγκριση για τις τρεις πρώτες δόσεις του φαρμάκου, αφού….αφού φυσικά πρώτα ο γιατρός μου κ. Κλούβας αναγκάστηκε να ξεχάσει τη δουλειά του για ώρες ολόκληρες και να κάνει το γραφιά , προκειμένου να φτιάξει τον τόμο δικαιολογητικών που «χρειάζονταν» οι απανταχού καρεκλοκένταυροι για να δικαιολογήσουν το μισθό τους… φού φυσικά η Κοινωνική Υπηρεσία του Ερρίκος Ντυνάν, οι κυρίες Χατζάκη και Τζώρτζου έπρεπε να υπενθυμίζουν στους δημόσιους τεμπέληδες ότι η κατάστασή μου δε χωρούσε καθυστερήσεις αφού φυσικά οι συγγενείς μου έτρεχαν από υπηρεσία σε υπηρεσία για να προσκομίζουν συνεχώς νέα «διορθωτικά» ή συμπληρωματικά δικαιολογητικά – έπρεπε για παράδειγμα, να γραφτεί και στην τρίτη σειρά ενός εγγράφου τους ότι έχω σάρκωμα, αλλά και στην έκτη!!! Δε μπορούσαν αλλιώς να το συμπεράνουν κι έπρεπε οι συγγενείς μου να τρέχουν στο γιατρό μου να τον ξανακάνουν γραφιά της ηλιθιότητας
    Κάποτε πήρα το φάρμακο και…..ω! του θαύματος, η κατάστασή μου άρχισε να αντιστρέφεται
    Οι πόνοι ελαττώθηκαν σημαντικά, η αναπνοή μου έγινε ευκολότερη, οι αντοχές μου αυξήθηκαν…
    Οι εξετάσεις έδειχναν για πρώτη φορά, μείωση του μεγέθους των όγκων!
    Και με τους γιατρούς μου, αφού είδαμε ότι αυτό το φάρμακο μού έδινε ζωή, είχαμε την τρελή ιδέα να…..εξακολουθήσω να το παίρνω!
    Και πάλι έπρεπε να πάρω έγκριση από τον ΕΟΦ – παραδόξως, αυτό δεν ήταν χρονοβόρο
    Και πάλι όμως έπρεπε να πάρω νέα έγκριση από το ΙΚΑ
    Ζητούν αποδείξεις ότι το συγκεκριμένο φάρμακο όντως βελτίωσε την κατάστασή μου- και αυτό είναι πολύ λογικό να το απαιτούν….
    Ξέρουν όμως να διακρίνουν τις αποδείξεις αυτές;
    Ποιος κάνει τον έλεγχο και με ποιες γνώσεις;

  2. #2
    Lord of the Strings Το avatar του/της SPORAKIAS
    Εγγραφή
    26/02/2005
    Μηνύματα
    931
    με μια λεξη....

    ΜΠΑΝΑΝΙΑ...

    Don't and drive just :a44: and fly

    ο καγκουρας...



  3. #3
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩς ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ ΟΛΟ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ

    *Πήγα 6 ακτινογραφίες που συγκριτικά μεταξύ τους δείχνουν τη βελτίωση της κατάστασής μου, μια Τρίτη που συνεδρίασε η Επιτροπή Έγκρισης Φαρμάκων Εξωτερικού του ΙΚΑ, δεν «πέρασε» το φάρμακο , επειδή χρειάζονταν, λέει, αξονική τομογραφία (?!!??) [ο χρόνος στον καρκίνο δεν είναι αστείο…]
    * Στέλνω αξονική τομογραφία, η οποία όμως δεν ήταν πρόσφορη για σύγκριση με τις ακτινογραφίες, αφού είχε γίνει με τη σειρά της σε σύγκριση με πολύ παλιότερη αξονική, όταν η κατάστασή μου ήταν εντελώς διαφορετική
    * Η αξονική τομογραφία δεν τους ήταν αρκετή, επειδή ήθελαν το πόρισμα, από το ακτινοδιαγνωστικό κέντρο, αφού προφανώς δεν ξέρουν να διαβάζουν τα φιλμ και χρειάζονται κάποιον , ίσως και απόφοιτο ΤΕΙ, βοηθό ακτινολόγου, να τους «αποκαλύψει» γραπτώς τι δείχνει η εξέταση…. (τέτοια σαΐνια θα κρίνουν για το πώς θα παλέψω για τη ζωή μου, λοιπόν…)
    Διευκρίνισε η παιδίατρος της επιτροπής ότι «δεν έχουμε το γιατρό στο τσεπάκι μας, θα τον πάρουμε τηλέφωνο και θα του διαβάσουμε το πόρισμα» !!!! )
    *Έπειτα ζήτησαν ακτινογραφία για να κάνουν σύγκριση με τη μία , όπως είπαν, ακτινογραφία που τους είχα στείλει προηγούμενη ημέρα, ενώ εγώ τους είχα στείλει έξι ακτινογραφίες, ώστε να είναι δυνατή η σύγκριση
    * Έθεσα και πάλι τον (ήρωα!) γιατρό μου σε ρόλο γραφιά ζητώντας του τις υπόλοιπες ακτινογραφίες, και, φυσικά θιγμένος, μού απάντησε ότι δεν είναι ηλίθιος να έχει στείλει μόνο μία ακτινογραφία (με τι θα γινόταν η σύγκριση; )
    *Πήραμε και εγώ και ο γιατρός μου τηλέφωνο στην Επιτροπή να τους πούμε να ξαναψάξουν γιατί ανεξάρτητα με το ότι σε μένα επέμεναν ότι είχαν λάβει μία μόνο ακτινογραφία, εμείς ήμασταν σίγουροι φυσικά ότι είχαμε παραδώσει έξι! Τότε καταλάβαμε, έντρομοι από την ηλιθιότητά τους, ότι με τον όρο «ακτινογραφία», οι γιατροί της Επιτροπής του ΙΚΑ, εννοούσαν «πόρισμα ακτινογραφίας»!!!!!. Δηλαδή, όχι μόνο δεν ξέρουν να «διαβάζουν» τα φιλμ μιας αξονικής, αλλά ούτε καν μια απλή ακτινογραφία! Και αυτοί κρίνουν το τι φάρμακο θα πάρω εγώ στον αγώνα μου για τη ζωή μου
    *Μέχρι αυτή τη στιγμή που γράφω, ο γιατρός μου, ένας υπέροχος επιστήμονας και άνθρωπος, αντί να ασχολείται με τους ασθενείς του και τη δουλειά του γενικά, κάθεται και γράφει στις κυρίες Παπασάικα και Μάνου την αλφάβητο της ιατρικής, ώστε να μπορούν ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ για τη ζωή τη δική μου και τόσων άλλων ασθενών…..
    Πάντως είμαι αισιόδοξη, ότι τελικά θα εγκρίνουν και πάλι το φάρμακο: μια από αυτές τις κυρίες μού είπε «την πρώτη φορά (σσ: το Δεκέμβριο που έγινε η έγκριση των πρώτων τριών δόσεων) είπαμε ¨νέος άνθρωπος είναι, ας το εγκρίνουμ娻 ΑΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ
    Αν ήμουν το παιδί σου κυρία Παπασάικα;
    Αν είχες εσύ τους εβδομήντα-ογδόντα όγκους που έχω εγώ στους πνεύμονες κυρία Μάνου;
    Θα ξέρατε τότε να διαβάζετε φιλμς από ακτινογραφίες και αξονικές;
    Θα απορρίπτατε την αίτηση σας σε κάποια τριτιάτικη συνεδρίασή σας;
    Θα παίζατε με το χρόνο σας;
    Θα είχατε «το γιατρό στο τσεπάκι σας τότε»;




    ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΧΑΜΟΥΡΕΣ..
    ΦΟΒΟΜΟΥΝ μήπως δεν προλάβαινα να δημοσιεύσω τις υπέροχες εξαιρέσεις , τους γιατρούς που με βοήθησαν και με βοηθούν ακόμη, που με "κράτησαν" σε εποχές αφόρητες, που όχι μόνο υπήρξαν σοβαροί ως επιστήμονες, αλλά και αποδείχτηκαν ανυστερόβουλοι, ανθρώπινοι, δοτικοί, που καμιά σχέση δεν έχουν με τους συνήθεις άσχετους, ανασφαλείς και παραδόπιστους φακελάκηδες, που όχι μόνο δεν υπήρξαν ανεπαρκείς , αλλά μού προσέφεραν πολλά και ανεκτίμητα, πολύ πέρα από τις "υποχρεώσεις" τους.
    Τα τελευταία χρόνια διασταυρώθηκε ο δρόμος μου με αυτούς τους ανθρώπους, για τους οποίους ότι και να πω είναι λίγο...
    Και πιο πολύ με στενοχωράει ότι δε μπορώ να πω στους ίδιους το τι έκαναν για μένα, τη σημασία των πράξεών τους και το πόσο βαθειά δικούς μου ανθρώπους τους αισθάνομαι...
    Δε μπορώ να ανταποδώσω - η φροντίδα δεν είναι μετρήσιμη.
    Μόνο που θέλω να ξέρουν όσο το δυνατό περισσότεροι και την άλλη όψη.
    Πέρα λοιπόν από τους προαναφερθέντες , υπάρχουν και οι άλλοι:
    Υπάρχει η ΑΘΗΝΑ ΒΑΔΑΛΟΥΚΑ , με το Ιατρείο Πόνου στο Αρεταίειο Νοσοκομείο και το Ιατρικό Κέντρο, που ανέλαβε τον πόνο μου μια στιγμή πριν αυτοκτονήσω από απελπισία. Που πίστεψε στο ότι ήμουν αδιάγνωστη κι όχι "τρελή". Που αντιμετώπισε τον αφόρητο πόνο μου άμεσα και χωρίς καμιά ιδιαίτερη παρενέργεια. Που με έκανε να νιώσω για πρώτη φορά ότι δεν ήμουν μόνη απέναντι στη φρίκη που λέγεται "επεισόδια νευροπαθητικού πόνου". Που όχι μόνο δεν με εκμεταλλεύτηκε οικονομικά -αν και πανεύκολα θα μπορούσε λόγω της απελπισίας μου- αλλά και, πολύ σύντομα, με δεχόταν στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ Ιατρικό Κέντρο Αθηνών (Μαρούσι) χωρίς να αμείβεται.
    Που όταν έμαθε ότι διαγνώστηκα στα Γιάννενα, φρόντισε να επικοινωνήσει με πολλούς γιατρούς εκεί, για να τους επιστήσει την προσοχή επάνω μου. Που όταν πρωτογνωριστήκαμε, λόγω του πόνου μου αλλά και της ιδιότητάς της (και γιατρός και καθηγήτρια) της φέρθηκα σχεδόν εριστικά, αλλά το παράβλεψε. Που σε κάθε μου δυσκολία είναι εκεί...
    Υπάρχει ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΡΜΑΣ , ο νευρολόγος στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων που με διέγνωσε. Που δεν έλαβε υπόψη τις "γνώμες" των προηγούμενων γιατρών που τού ανέφερα, αλλά μελέτησε με υπομονή τις εξετάσεις μου για να σχηματίσει δική του γνώμη. ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΜΕ ΕΒΓΑΖΕ "ΤΡΕΛΗ" ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΦΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. Που μου χάρισε δηλαδή δυο χρόνια υπέροχης ζωής (ως την υποτροπή μου). Που υπήρξε προσεκτικός, ευγενής και ευπροσήγορος σε όλη τη συνεργασία μας. Που, αφού με διέγνωσε, απ'τον ενθουσιασμό μου, τον ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ να τού κάνω ένα δώρο, μέσα από την καρδιά μου το ήθελα και τού το είπα, και μόνο που δε με έδιωξε με τις κλωτσιές!
    Που ακόμη κι όταν έφυγα από την αρμοδιότητά του και με ανέλαβαν οι χειρουργοί και οι ογκολόγοι, εκείνος περνούσε από την κλινική να με δει και να ελέγξει αν χρειάζομαι κάτι. Που ενώ δεν είχε καμιά υποχρέωση, ήταν παρών όταν οι παθολογοανατόμοι μού ανακοίνωναν τα αποτελέσματα της βιοψίας.
    Υπάρχει η ΠΕΝΝΥ ΛΙΟΣΗ , ακτινοθεραπεύτρια στον Άγιο Σάββα , που προγραμμάτισε τις ακτινοθεραπείες μου μέσα σε ένα βεβαρημένο πρόγραμμα. Που σε κάθε μου πρόβλημα ήταν πρόθυμη να απαντήσει. Που ήταν πάντοτε γελαστή και φιλική -έως στοργική!- , ακόμη και μέσα στην καθημερινή "τρέλα" της δουλειάς της. Που ήταν από τους λίγους που "έτρεχε" όλη την ημέρα στο νοσοκομείο. Που με τη γλύκα της παρουσίας της έκανε τη θεραπεία μου ευχάριστη. Που φυσικά πολύ απείχε από το να προσμένει "δωράκια" και "χάρες" ως αντάλλαγμα
    Υπάρχει η ΛΟΥΙΖΑ ΒΙΝΗ , ακτινοθεραπεύτρια στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών (Μαρούσι), που παρά το εξαιρετικά βεβαρημένο της πρόγραμμα, με δεχόταν άμεσα.
    Που έχει γνώσεις και στρατηγική πάνω στη δουλειά της. Που αν και στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ της ιατρείο ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ . Που ανέλαβε και επικοινωνούσε με νοσοκομείο στην Αγγλία, μεσολαβώντας ώστε να κανονιστεί εκεί χειρουργείο μου - μια διαδικασία χρονοβόρα και κουραστική. Που πάντα ήταν εστιασμένη ταυτόχρονα τόσο στη σωματική μου υγεία, όσο και στην ψυχολογική μου κατάσταση, χωρίς να νοιάζεται ούτε για τα χρήματα, ούτε να προβάλλει το κύρος και τις γνώσεις της. Που έχει πραγματικά φιλοσοφημένη στάση ζωής..
    Υπάρχει ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΛΟΥΒΑΣ, ογκολόγος - χημειοθεραπευτής στο νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν, που προσπάθησε μέχρι τέλους να παλέψει την αρρώστια μου- ακόμη κι εκεί που ήταν σχεδόν ανέλπιδο, ικανοποιώντας τη μαχητική μου διάθεση.
    Που πάντα είναι πρόθυμος να εξυπηρετήσει. Που με ευαισθησία, τιμιότητα και χιούμορ αντιμετωπίζουμε τα δύσκολα. Που φροντίζει ακόμη και για τα δευτερεύοντα ή και τριτεύοντα προβλήματά μου από τις θεραπείες (έμετοι, αδυναμία,κλπ),πράγμα που οι περισσότεροι ούτε που θα άκουγαν, και τα αντιμετωπίζει με επιτυχία, ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΟΥ "ΕΥΚΟΛΕΣ".Που δέχτηκε να συνεργαστεί και με άλλον ογκολόγο με τον οποίο είχα συνεργαστεί εγώ, χωρίς να προβάλει ηλίθιους εγωισμούς, ανόητη ανταγωνιστικότητα ή "βεντεττισμό". Που αν και τον επισκέπτομαι στο ιδιωτικό του ιατρείο, στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν, ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΜΟΙΦΘΕΙ.Που μεσολαβεί πολλάκις σε άλλους γιατρούς να με εξυπηρετήσουν. Που μέ βλέπει σαν δικό του άνθρωπο. Που με κάνει και τον νιώθω δικό μου άνθρωπο.
    Υπάρχει ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΠΡΙΑΣΟΥΛΗΣ , ογκολόγος-χημειοθεραπευτής στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων. Που προσπάθησε να σώσει το μισοχαμένο μου πόδι, σεβόμενος την επιθυμία και τον αγώνα μου. Που με αντιμετώπισε με ενδιαφέρον και ανθρωπιά. Που ποτέ δεν άφησε να εννοηθεί ότι περιμένει "κάτι" από εμένα. Που σε κάποιο πρόβλημά μου με την ηλιθιότητα και την απροθυμία άλλων γιατρών του νοσοκομείο μεσολάβησε και το έλυσε. Που δέχτηκε κι αυτός να συνεργαστεί με τον κ. Κλούβα, χωρίς κι αυτός να προβάλει ηλίθιους εγωισμούς, ανόητη ανταγωνιστικότητα ή "βεντετισμό".
    ...δεν ξέρω πώς θα δώσω σε αυτούς τους ανθρώπους να καταλάβουν ΠΟΣΟ σημαντικοί είναι... και πονάω γι' αυτό.

  4. #4
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΠΑΘΕΙΑ ρωτήστε και τους προαναφερθέντες γιατρούς...
    οι φίρμες : ΧΡΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    ορθοπεδικός, επιμελητής στο ΚΑΤ
    Τα παρακάτω που θα διαβάσετε αφορούν έναν επιμελητή ορθοπεδικό, ο οποίος επιβλέπει τους ειδικευόμενους-γιατρούς του μέλλοντος.
    Πρώτο απευθύνθηκα στο Θ. Χρυσικόπουλο το 1994, σε ηλικία 18 ετών.
    Τα συμπτώματα ήταν -κλασσικά- επεισόδια ανυπόφορου πόνου στο μηρό κατά διαστήματα ολίγων εβδομάδων καθώς και άκρα ευαισθησία σε συγκεκριμένη περιοχή στο μέσον του μηρού.
    Εξηγούσα ότι ακόμη κι όταν τσάκιζε σ εκείνο το σημείο το παντελόνι που φορούσα, ούρλιαζα απ τον πόνο.
    Περιέγραφα με ακρίβεια έναν σαφώς νευροπαθητικό πόνο ( ώσεις κατα μήκος του μηριαίου νεύρου, ελαφρά ανακούφιση μόνο με βαρβιτουρικά και πολύ λιγότερο με αντιφλεγμονώδη, κλπ).
    Μετά από αρκετές κλινικές και αιματολογικές εξετάσεις, περάσαμε στις απεικονιστικές.
    Ξεκινήσαμε με ακτινογραφίες της περιοχής και γύρω από αυτήν, οι οποίες εννοείται πως ήταν αρνητικές. Προφανώς επειδή ο Χρυσικόπουλος μόνο απλές ακτινογραφίες ξέρει να "διαβάζει" (και άν...), αντί να περάσουμε σε άλλου είδους απεικονίσεις, με κάλεσε μια ημέρα στο ΚΑΤ, όπου έκανα δώδεκα ακτινογραφίες στο μηρό, από διάφορες γωνίες. Χωρίς φυσικά να εκτιμηθεί η ραδιενέργεια που απορροφούσα.
    Ποιος μπορεί να με βεβαιώσει οτι αυτό δε συνέβαλε στην εξαλλαγή των τότε (προφανώς) νευρινωματικών κυττάρων σε καρκινικά;
    Επειδή ούτε και τότε, ούτε κ έπειτα με αξονική τομογραφία έβρισκε κάτι να πει, κι επειδή δεν έκρινε σκόπιμο να κάνω και μαγνητική τομογραφία, απεφάνθη οτι... πάσχω από ατροφία του τετρακεφάλου !!!!!!!
    Φυσικά και ήταν ατροφικό το πόδι μου τότε ,αλλά αυτό ήταν δευτερογενής πάθηση εξ αιτίας του πόνου. Εφ όσον -φώναζα- πονούσα τόσο κι έμενα στο κρεβάτι για εβδομάδες όταν είχα επεισόδια (κρίσεις πόνου), η κίνηση του ποδιού ήταν προβληματική, κι αφού εμποδιζόταν η κίνηση, είναι δυνατό να μην προκύψει ατροφία του μέλους;
    Επιπλέον του είχα διευκρινίσει οτι πρώτα πονούσα και μετά από τρία τέσσερα χρόνια προέκυψε η ατροφία.
    Από πότε η αιτία (πόνος) έπεται χρονικά του αποτελέσματος (ατροφία);; Φιλοσοφία θέλει;
    Πως λοιπόν "διέγνωσε" την ατροφία του μηρού ως ανεξάρτητη πρωτογενή πάθηση;;;
    Μήπως επειδή σε κάθε "φιλική" επίσκεψη στο ιδιωτικό του ιατρείο στο Αιγάλεω, αλλά και στο ιατρείο του μέσα στο ΚΑΤ, συγγενής μου τού άφηνε από 10.000 δραχμές κάθε φορά; -κι ήταν πολλές οι φορές....
    Ετσι λοιπόν, σύνεστησε φυσικοθεραπεία - ασκήσεις ενδυνάμωσης του τετρακεφάλου κυρίως.
    Χωρίς "φυσικά" να μεριμνήσει για τον πόνο. Ετσι, για χρόνια, έκανα ασκήσεις και πονούσα - πονούσα κι έκανα ασκήσεις. Πολύ σκληρή διαδικασία, κάτι που μπορεί να καταλάβει μόνο ο πάσχων από χρόνιο πόνο...
    Κάθε φορά που τον επισκεπτόμουν, αυτός επέμενε στην αρχική του διάγνωση περί ατροφίας , ενώ κάθε φορά που πρότεινα να κάνουμε μαγνητική τομογραφία επέμενε ότι δεν υπήρχε περίπτωση να δείξει κάτι. Ώσπου απ την πολλή επιμονή μου αργότερα, έπειτα από 4 χρόνια "κούρας" υπό τον κυριο Χρυσικόπουλο, κι όσο ο πόνος επιδεινωνόταν (άρχισα να εργάζομαι λιγότερο, σταμάτησα να βγαίνω για ψυχαγωγία)
    "δέχτηκε" ,δύσθυμος, να κάνω και μαγνητική στην περιοχή όπου πονούσα για να με "ξεφορτωθεί" όπως άφησε να εννοηθεί.
    Έκανα τη μαγνητική τομογραφία δεξιού μηρού το 1998 στο ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ"
    *Το πόρισμά τους ήταν οτι δεν υπήρχε χωροκατακτητική εξεργασία (δηλαδή οτι δεν υπήρχε όγκος) (άλλοι μαλάκες κι αυτοι...)
    *Ο Χρυσικόπουλος απλώς διάβασε το πόρισμα και σχεδόν δεν κοίταξε τα φιλμ της εξέτασης (ήξερε να τα δει; )
    * Κατέληξε θριαμβολογώντας: "Είδες που σου είπα οτι δε θα δείξει τίποτα; Δεν έχεις τίποτα !"
    ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕ ΚΑΙ Ο Γ.ΣΑΡΜΑΣ (νευρολόγος στο Π.Ν. Ιωαννίνων) ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΔΙΕΚΡΙΝΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ
    *Όταν συγγενής μου τηλεφώνησε στον κύριο Χρυσικόπουλο και τον ενημέρωσε οτι διαγνώστηκα με καρκίνο κι οτι άδικα με ταλαιπωρούσε τόσα χρόνια, εκείνος απάντησε απαθέστατα: "Ε,αυτά συμβαίνουν..."
    > Συμβαίνει δηλαδή να "τα παίρνουν" οι γιατροί που υποτίθεται οτι είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
    >Συμβαίνει δηλαδή εγώ να υποφέρω και να μη με βοηθάει κανείς.
    >Συμβαίνει δηλαδή να χάνονται τέσσερα πολύτιμα χρόνια, ενώ όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντική είναι για την αντιμετώπιση του καρκίνου η έγκαιρη διάγνωση.
    >Συμβαίνει δηλαδή ένα απλό νευρίνωμα να εξαλλάσσεται σε καρκίνωμα, παρ'οτι θα μπορούσε να διαγνωστεί πριν γίνει η κατάσταση μη αναστρέψιμη.
    >Συμβαίνει δηλαδή εγώ τελικά να έχω χάσει το πόδι μου από καρκίνο και οσονούπω και τη ζωή μου, επειδή οι γιατροί μαλακίζονται


    (κι όλα αυτά στα τριάντα μου χρόνια , και γνωρίζοντας ότι ο πενήντα και ετών "δόκτωρ" και τα δυο του πόδια έχει για να χαίρεται τη ζωή του και πολύ πολύ μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής από μένα....)

    Οι φιρμες _Τεσσέρης Ιωάννης
    Καθηγητής Νευροχειρουργικής,πρώην διευθυντης της αντιστοιχης κλινικής στον Ερυθρό Σταυρό.
    Μου τον συνεστησαν ως "καθηγητή", δηλαδή ως έμπειρο, γνώστη και ικανό. Με τους τιτλους του πειστηκα να τον επισκευθω.
    Δυστυχώς όμως,η μόνη του μεριμνα ήταν να με νοσηλεύσει στην (ιδιωτική βέβαια) Γενική Κλινική Αθηνων, στους Αμπελοκήπους, προκειμένου-λέει- να μου κανει πλήρεις εξετάσεις.
    Οταν πήγα να του δειξω τη μαγνητική στο μηρό,που έδειχνε τον όγκο μου,ούτε καν καταδεχτηκε να την κοιτάξει. Γελώντας παρατηρησε οτι μια τέτοια εξεταση εξ αρχης δεν ειχε νοημα,αφου το πρόβλημα ξεκινούσε "καταφανώς από τη μέση"

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΑΝΤΙΚΩ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ!

  5. #5

    Kai h allh apopsi

    Sygnwmi gia ta greeklish alla menw monima exwteriko kai den exw elliniko pliktrologio.

    Diabazontas kata kairous polla dhmosieumata enantiwn twn ellhnw giatrwn apofasisa na grapsw shmera mia apantisi, oxi gia na dikaiologisw tous giatrous alla gia na katalabete pws ginetai kapoios giatros sthn ellada kai oti ta pragmata den exoun pote mia opsi.

    Eimai ellhnas giatros ,teleiwsa thn iatrikh athinwn kai kateutheian efyga gia thn eidikothta xeirorurgikis sto exwteriko giati apla den antexa na meinw sthn ellada meta apo tosous kopous kai diabasma kai na ginw enas anideos xeirourgos pou tha paizei me tis anthrwpines zwes. H fygh mou apo thn Ellada me ponese kai me ponaei kathe mera alla auth h orgh pou me gemizei otan analogizomai poso adika feretai auto to legomeno kratos (alla kai oi polites tou) stous giatrous pou den einai gonoi kapoias iatro-oikogeneias me krataei akoma makria apo thn patrida mou kai tous dikous mou.

    Diabazeis tria xronia gia tis panellhnies, exi xronia gia thn sxolh ,oi goneis sou plhrwnoun adra kathimerina thn dwrean ellhnikh paideia, ta biblia kai oi iatrikes gnwseis mhna me to mhna ginontai olo kai perissotera kai telika kapoia stigmi apoktas to polypothito ptyxio iatrikhs . Exeis kanei ta panta me ton nomo :Panellhnies,panepisthmio oute metagrafes exwterikou ,oute boulgaries oute roumanies oute alla kataloipa anatolikou mplok . H oikogeneia sou exei plhrwsei ta teleutaia deka xronia gia sena ena terastio poso kai esy san neos giatros ti zhtas?Mono mia thesi eidikothtas opou tha mporeseis na MATHEIS.Oxi na bgaleis lefta ,oxi na kathesai ,oxi na gnwrizeis wraies gynaikes,Apla na MATHEIS kai na DOULEPSEIS. Den to axizeis allwste meta apo tosa xronia spoudwn? Na doulepseis alla 6-7 xronia ws eidikeuomenos kai na MATHEIS?Na se didaxoun?
    Kai ti se perimenei? Deka xronia anamonhs gia na xekinhseis eidikothta se ena systhma ygeias xwris systhma ekpaideushs eidikeuomenwn,xwris systhma elegxou autwn pou parexoun thn ekpaideush (kathigites,epimelhtes) kai to opoio sthrizetai APOKLEISTIKA KAI MONO stous aplhrwtous ,anekpaideutous eidikeuomenous gia na kalyptoun ta tmhmata 24/24 h 7 meres thn ebdomada. Ti odhghse se authn thn katastasi?
    1.Oloi autoi oi gonoi twn megalogiatrn ,megalokathigitadwn,politikwn pou logw patagwdous apotyxias stis panellhnies exetaseis anhforisan pros oles tis xwres twn balkaniwn gia na paroun ena ptyxio iatrikhs kai meta gyrizoun pisw na paroun to iatreio kai thn pelateia tou mpampa h ths mamas.Pelateia oxi astheneis giati etsi tous blepoun alla kai giati oi idioi oi astheneis to epitrepoun na tous antimetwpizoun etsi.
    2.Oi idioi oi ellhnes.Oloi emeis pou EPITREPOUME na yparxei mia tetoia xalia ekpaideush giatrwn sthn ellada.Oloi emeis pou me to prwto synaxi trexoume ston megalo Kathigith na mas grapsei siropi giati oloi oi alloi einai asxetoi. Oloi emeis pou den anarwtiomaste pote poios elegxei tous kathigites iatrikhs sthn ellada.Oloi emeis pou pame na xeirourgithoume apo to megalo onoma giati oloi oi alloi einai kompogiannites. Oloi emeis pou brizoume ta ellhnika nosokomeia alla otan erthei h wra gia ekloges tha pshfisoume PALI ton gio tou theiou tou mparmpa tou filou mas wste na mas xwsei ama bgei kapou sto dhmosio. Oloi emeis pou trwme to koutoxorto kai xairomaste pou exei to nosokomeio Kwlopetinitsas ofthalmologiko tmima pou efhmereuei,alla den anarwtithikame pote:Mporei kapoios na ginei ofthalmiatros oloklhrwmenos se ena xwrio? Ti eidous ekpaideush parexetai?


    Gia na katanohsete poso polyploko zhthma einai h ekpeideush enos neou eidikeuomenou giatrou prepei apla na koitaxete tis istoselides kathe iatrikou syllogou tou exwterikou. Sthn ellada den yparxei elegxos,den yparxoun lefta,den yparxei thelhsh na metadothei h gnwsh para mono fobos mhn mas fane th douleia oi alloi giatroi.Kai giati?Giati einai oikogeneiokratoumeno to epaggelma kai oloi emeis to synexizoume na menei etsi. Exei xasei kathe epafi pia me thn epistimi.
    Skefthkate pote pws mathainei na xeirourgei enas giatros?Sthn arxh blepei,diabazei,parathrei,rwtaei kai sto telos KANEI.Ypo thn epiblepsi epimelhth bebaia alla KANEI o idios.Den yparxei allos tropos na matheis.Oses fores na deis mia egxeirisi ,oses fores kai an thn diabaseis,oses fores kai an pareis meros,an den thn kaneis esy o idios den THA MATHEIS POTE. Kai twra gia peite mou eseis xerete pollous giatrous pou kathontai na deixoun stous eidikeuomenous tous?Ektos ki an einai ta paidia tous bebaia.Xerete pollous apo esas pou tha pane sto nosokomeio na xeirourgithoun kai den tha dwsoun auto to tetrimmeno pia fakelaki ston megaloxeirourgo gia na tous egxeirhsei proswpikws? Tha mou peite panw sto swma mou tha mathei o allos? E tote omws mhn exete apaithseis apo enan giatro pou emathe na xeirourgei mono se koilies gourouniwn.

    Bebaia stis alles xwres gia na parei kapoios thn eidikothta den arkei mono o xronos ths eidikothtas ( to monadiko proapaitoumeno sthn ellada) alla kai enas terastios arithmos xeirourgeiwn pou ta exei ektelesei ekeinos.OXi o Jakub ,oxi o Theos alla ekeinos. Kai o dieuthynths pou exei parei adeia na ekpaideuei eidikeuomenous exei perasei apo leptomerestatous elegxous oi opoioi kathe dyo h tria xronia epanalambanontai me kindyno kathe fora na anaklithei h adeia tou.
    kai twra as brisoume allh mia fora tous ellhnes giatrous oloi mazi. Kanoun 10-13 efhmeries ton mhna ,xwris proswpiko ,xwris ekpaideush,xwris ypno,xwris lefta,xwris thn stoixeiwdi organwsi twn basikwn tmhmatwn enos nosokomeiou( epeigonta.entatikh,xeirourgeia) wste oloi na tous brizoune pou perimenoune 4 wres exw apo ta exwterika iatreia kai ta epeigonta.

    Alla na mhn brizoume poly dynata giati polloi apo autous einai paidia twn "megalogiatrwn" kai kapoia stigmh tha mas ta paroun pisw ola auta ta brisidia kai me to parapanw. Kai ase tous allous giatrous pou noiazontai na mathoun,na boithisoun,na proodeusoun,na pane na kopsoune ton laimo tous. As pane exwteriko ,etsi den einai?

    Kai stis eperxomenes ekloges oloi ton mparmpa mas na pshfisoume etsi? Mhn tyxei kai allaxei kati apeiroelaxisto se auto to sathro kratos kai swthei estw kai enas synanthrwpos mas.

    Y.G:H Amalia Kalybinou ypefere ,ponese,palepse alla oute ena mikro petradaki tou kolosou pou legetai E.S.Y. den allaxe. Kai den einai h monh...

  6. #6

    Re: Kai h allh apopsi

    Μας έβγαλες τα μάτια βρε velisaris..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από velisaris
    Διαβάζοντας κατά καιρούς πολλά δημοσιεύματα εναντίον των ελλήνων γιατρών αποφάσισα να γράψω σήμερα μια απάντηση, όχι για να δικαιολογήσω τους γιατρούς αλλά για να καταλάβετε πώς γίνεται κάποιος γιατρός στην Ελλάδα και ότι τα πράγματα δεν έχουν ποτέ μία όψη.

    Είμαι έλληνας γιατρός, τελείωσα την ιατρική Αθηνών και κατευθείαν έφυγα για την ειδικότητα χειρουργικής στο εξωτερικό γιατί απλά δεν άντεχα να μείνω στην Ελλάδα μετά από τόσους κόπους και διάβασμα και να γίνω ένας ανίδεος χειρουργός που θα παίζει με τις ανθρώπινες ζωές. Η φυγή μου από την Ελλάδα με πόνεσε και με πονάει κάθε μέρα αλλά αυτή η οργή που με γεμίζει όταν αναλογίζομαι πόσο άδικα φέρεται αυτό το λεγόμενο κράτος (αλλά και οι πολίτες του) στους γιατρούς που δεν είναι γόνοι κάποιας ιατρο-οικογένειας, με κρατάει ακόμα μακρυά από την πατρίδα μου και τους δικούς μου.

    Διαβάζεις τρία χρόνια για τις πανελλήνιες, έξι χρόνια για τη σχολή, οι γονείς σου πληρώνουν αδρά καθημερινά τη δωρεάν ελληνική παιδεία, τα βιβλία και οι ιατρικές γνώσεις μήνα με το μήνα γίνονται όλο και περισσότερα και τελικά, κάποια στιγμή, αποκτάς το πολυπόθητο πτυχίο ιατρικής. Εχεις κάνει τα πάντα με το νόμο: Πανελλήνιες, πανεπιστήμιο, ούτε μεταγραφές εξωτερικού, ούτε βουλγαρίες, ούτε ρουμανίες ούτε άλλα κατάλοιπα ανατολικού μπλοκ. Η οικογένειά σου έχει πληρώσει τα τελευταία δέκα χρόνια για σένα ένα τεράστιο ποσό και εσύ, σαν νέος γιατρός, τι ζητάς; Μόνο μια θέση ειδικότητας όπου θα μπορέσεις να ΜΑΘΕΙΣ. Οχι να βγάλεις λεφτά, όχι να κάθεσαι, όχι να γνωρίζεις ωραίες γυναίκες, απλά να ΜΑΘΕΙΣ και να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ. Δεν το αξίζεις άλλωστε μετά από τόσα χρόνια σπουδών; Να δουλέψεις άλλα 6-7 χρόνια ως ειδικευόμενος και να ΜΑΘΕΙΣ; Να σε διδάξουν;
    Και τι σε περιμένει; Δέκα χρόνια αναμονής για να ξεκινήσεις ειδικότητα σε ένα σύστημα υγείας χωρίς σύστημα εκπαίδευσης ειδικευόμενων, χωρίς σύστημα ελέγχου αυτών που παρέχουν την εκπαίδευση (καθηγητές, επιμελητές) και το ποίο στηρίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στους απλήρωτους, ανεκπαίδευτους ειδικευόμενους για να καλύπτουν τα τμήματα 24/24 ή 7 μέρες την εβδομάδα. Τι οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση;
    1. Ολοι αυτοί οι γόνοι των μεγαλογιατρών, μεγαλοκαθηγητάδων, πολιτικών που λόγω παταγώδους αποτυχίας στις πανελλήνιες εξετάσεις ανηφόρισαν προς όλες τις χώρες των βαλκανίων για να πάρουν ένα πτυχίο ιατρικής και μετά γυρίζουν πίσω να πάρουν το ιατρείο και την πελατεία του μπαμπά ή της μαμάς. Πελατεία, όχι ασθενείς, γιατί έτσι τους βλέπουν, αλλά και γιατί οι ίδιοι οι ασθενείς το επιτρέπουν να τους αντιμετωπίζουν έτσι.
    2. Οι ίδιοι οι Ελληνες. Ολοι εμείς που ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ να υπάρχει μια τέτοια χάλια εκπαίδευση γιατρών στην Ελλάδα. Ολοι εμείς που με το πρώτο συνάχι τρέχουμε στο μεγάλο καθηγητή να μας γράψει σιρόπι γιατί όλοι οι άλλοι είναι άσχετοι. Ολοι εμείς που δεν αναρωτιόμαστε ποτέ ποιος ελέγχει τους καθηγητές ιατρικής στην Ελλάδα. Ολοι εμείς που πάμε να χειρουργηθούμε από το μεγάλο όνομα γιατί όλοι οι άλλοι είναι κομπογιαννίτες. Ολοι εμείς που βρίζουμε τα ελληνικά νοσοκομεία αλλά όταν έρθει η ώρα για εκλογές θα ψηφίσουμε ΠΑΛΙ το γιο του θείου του μπάρμπα του φίλου μας ώστε να μας χώσει, άμα βγει, κάπου στο δημόσιο. Ολοι εμείς που τρώμε το κουτόχορτο και χαιρόμαστε που έχει το νοσοκομείο κολοπετινίτσας οφθαλμολογικό τμήμα που εφημερεύει, αλλά δεν αναρωτηθήκαμε ποτέ: Μπορεί κάποιος να γίνει οφθαλμίατρος ολοκληρωμένος σε ένα χωριό; Τι είδους εκπαίδευση παρέχεται;

    Για να κατανοήσετε πόσο πολύπλοκο ζήτημα είναι η εκπαίδευση ενός νέου ειδικευόμενου γιατρού πρέπει απλά να κοιτάξετε τις ιστοσελίδες κάθε ιατρικού συλλόγου του εξωτερικού. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλεγχος, δεν υπάρχουν λεφτά, δεν υπάρχει θέληση να μεταδοθεί η γνώση παρά μόνο φόβος μη μας φάνε τη δουλειά οι άλλοι γιατροί. Και γιατί; Γιατί είναι οικογενειοκρατούμενο το επάγγελμα και όλοι εμείς το συνεχίζουμε να μένει έτσι. Εχει χάσει κάθε επαφή πια με την επιστήμη.
    Σκεφτήκατε ποτέ πώς μαθαίνει να χειρουργεί ένας γιατρός; Στην αρχή βλέπει, διαβάζει, παρατηρεί, ρωτάει και στο τέλος ΚΑΝΕΙ. Υπό την επίβλεψη επιμελητή βέβαια, αλλά ΚΑΝΕΙ ο ίδιος. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις. Οσες φορές δεις μια εγχείρηση, όσες φορές και αν τη διαβάσεις, όσες φορές και αν πάρεις μέρος, αν δεν την κάνεις εσύ ο ίδιος δε ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΤΕ. Και τώρα για πείτε μου, εσείς ξέρετε πολλούς γιατρούς που κάθονται να δείξουν στους ειδικευόμενούς τους; Εκτός κι αν είναι τα παιδιά τους βέβαια. Ξέρετε πολλούς από εσάς που θα πάνε στο νοσοκομείο να χειρουργηθούν και δε θα δώσουν αυτό το τετριμμένο πια φακελάκι στο μεγαλοχειρουργό για να τους εγχειρήσει προσωπικώς; Θα μου πείτε πάνω στο σώμα μου θα μάθει ο άλλος; Ε τότε όμως μην έχετε απαιτήσεις από έναν γιατρό που έμαθε να χειρουργεί μόνο σε κοιλιές γουρουνιών.

    Βέβαια, στις άλλες χώρες, για να πάρει κάποιος την ειδικότητα δεν αρκεί μόνο ο χρόνος της ειδικότητας (το μοναδικό προαπαιτούμενο στην Ελλάδα) αλλά και ένας τεράστιος αριθμός χειρουργείων που τα έχει εκτελέσει εκείνος. Οχι ο Γιακούμπ, όχι ο Θεός αλλά εκείνος. Και ο διευθυντής που έχει πάρει άδεια να εκπαιδεύει ειδικευόμενους έχει περάσει από λεπτομερέστατους ελέγχους οι οποίοι κάθε δύο ή τρία χρόνια επαναλαμβάνονται με κίνδυνο κάθε φορά να ανακληθεί η άδειά του.
    Και τώρα ας βρίσουμε άλλη μια φορά τους έλληνες γιατρούς όλοι μαζί. Κάνουν 10-13 εφημερίες το μήνα, χωρίς προσωπικό, χωρίς εκπαίδευση, χωρίς ύπνο, χωρίς λεφτά, χωρίς τη στοιχειώδη οργάνωση των βασικών τμημάτων ενός νοσοκομείου (επείγοντα, εντατική, χειρουργεία) ώστε όλοι να τους βρίζουνε που περιμένουνε 4 ώρες έξω από τα εξωτερικά ιατρεία και τα επείγοντα.

    Αλλά να μη βρίζουμε πολύ δυνατά γιατί πολλοί απο αυτούς είναι παιδιά των "μεγαλογιατρών" και κάποια στιγμή θα μας τα πάρουν πίσω όλα αυτά τα βρισίδια με το παραπάνω. Και άσε τους άλλους γιατρούς που νοιάζονται να μάθουν να βοηθήσουν να προοδεύσουν, να πάνε να κόψουν το λαιμό τους. Ας πάνε εξωτερικό, έτσι δεν είναι;

    Και στις επερχόμενες εκλογές όλοι τον μπάρμπα μας να ψηφίσουμε, έτσι; Μην τύχει και αλλάξει κάτι απειροελάχιστο σε αυτό το σαθρό κράτος και σωθεί έστω και ένας συνάνθρωπός μας.

    ΥΓ. Η Αμαλία Καλυβινού υπέφερε, πόνεσε, πάλεψε αλλά ούτε ένα μικρό πετραδάκι του κολοσσού που λέγεται Ε.Σ.Υ. δεν άλλαξε. Και δεν είναι η μόνη...


  7. #7
    Xilia euxaristw Alkisti...:smilea:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Και ούτε θα αλλάξει ποτέ ΒΕΛΙΣΑΡΗΣ. Οσο κουμάντο κάνει το ρουσφέτι και οι "κουμπάροι", όταν για να κάνεις σύμβαση με το Τ.Α.Ξ.Υ. πρέπει να επισκεφθείς τοτοπικό πολιτικό ή δημοτικό άρχοντα, όταν ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ της περιοχής σφυρίζει αδιάφορα και ασχολείται με το πως να εκπαιδεύσει τον πρόεδρο για να γίνει βουλευτής, τότε όλα θα είναι τα ίδια στον αιώνα των αιώνων.
    Σε συμβουλεύω ή έλα πίσω γρήγορα και άρχισε τις κουμπαριές ή κάθισε για πάντα εκεί που είσαι.
    Ενας συνάδελφος σου
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TATAR
    Και ούτε θα αλλάξει ποτέ ΒΕΛΙΣΑΡΗΣ. Οσο κουμάντο κάνει το ρουσφέτι και οι "κουμπάροι", όταν για να κάνεις σύμβαση με το Τ.Α.Ξ.Υ. πρέπει να επισκεφθείς τοτοπικό πολιτικό ή δημοτικό άρχοντα, όταν ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ της περιοχής σφυρίζει αδιάφορα και ασχολείται με το πως να εκπαιδεύσει τον πρόεδρο για να γίνει βουλευτής, τότε όλα θα είναι τα ίδια στον αιώνα των αιώνων.
    Σε συμβουλεύω ή έλα πίσω γρήγορα και άρχισε τις κουμπαριές ή κάθισε για πάντα εκεί που είσαι.
    Ενας συνάδελφος σου
    +++++++100000000

    Άλλος ένας συνάδελφός σου.

  10. #10
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚ@Τ@!!! ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ Ο ΠΟΙΟ ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ, Η ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ Η ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΩς ΘΑ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗΣ ΤΣΕΠΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ. ΓΡΑΦΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΩΣΤΑ, ΕΞΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΜΟΥ "ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ...ΟΙ ΑΛΛΟΙ".

  11. #11
    ~
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    272
    to eipa k otan to eida allou pou eixe ksanabei... STICKY

    ...

  12. #12
    velisaris

    Σκεψου την κοπελα μεσα σ ολο αυτο τον πονο...Που οπως λες δεν ειναι η μονη!
    Κατεδειξε και καλους επαγγελματιες...Προσπαθησε επισης να μας θυμωσει κυριως με τα φακελακια!Εγω με ολο αυτο που περασε,την καταλαβαινω...Τη δικαιολογω απολυτα.Εσυ?
    Σκεψου σαν ασθενης,η απλα χωρις την ιδιοτητα σου,που σιγουρα χρειαζεται υπερασπιση!
    Η ανθρωπια σου δεν χρειαζεται υπερασπιση μονο!

    Το πιο λυπηρο μελλοντικε μου γιατρε με συνειδηση ειναι να μην εισαι "ανθρωπος".Και αυτο δεν διδασκεται πουθενα!!!
    Σ οσα λες εχεις δικιο,σαπια η πραγματικοτητα που ζουμε...Μου ακουγονται ομως σαν τα λογια ενος αστυνομικου,που δικαιολογειται.Γιατι για μενα ειναι οι ιδιοι δρομοι και χειροτεροι οι δικοι σας.
    Αν δεν μπορεις να γινεις απανθρωπος,παραιτησου!!!ποτε δεν ειναι αργα γι αυτο.
    Αν παλι,κυριως οι γιατροι,γιατι οι αστυνομικοι δεν εχουν τπτ το ροματικο για μενα,εκανες ομορφα ονειρα να σωσεις πολλους ανθρωπους,μεινε και κανε το καλυτερο που μπορεις!!Μεινε οπως εισαι και διατηρησε αυτο το χαρακτηρα που εχεις τωρα αναλοιωτο!Αν ησουν στην Ελλαδα θα σου ελεγα να παλεψεις κι ολας για κατι καλυτερο,αλλα...

    Φταιμε για πολλα!!Βολευομαστε,αφηνομαστε,χιλια αλλα...
    Το αυτονοητο ομως,οπως η ανθρωπια,ο σεβασμος ως προς τη ζωη του συνανθρωπου μας που μεσα στο φοβο του μας ακουμπα τη ζωη του,δεν κερδιζετε με κανεναν αγωνα!!!
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ!


  13. #13
    ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝΕ!!!!!!! !!!! Το avatar του/της reptile4
    Εγγραφή
    02/06/2007
    Μηνύματα
    71
    ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩ ΜΗΝΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 30 ΕΤΩΝ. ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟΚΟΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΔΙ ΤΗΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΗ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.

  14. #14
    show must go on..... Το avatar του/της Frezas
    Εγγραφή
    12/05/2005
    Μηνύματα
    236
    Ανατριχιαστικη η ιστορια της Αμαλιας.....

    Τραγικη καταληξη, αλλα πιο τραγικη η αντιμετωπιση τοσων "μεγαλο- απαραδεκτων" Καθ. Ιατρικης (τρομαρα τους)....

    Συγνωμη προς τους γιατρους του φορουμ αλλα οσα προβληματα και να εχει ο κλαδος τους, οσες αντιξοοτητες και να αντιμετωπιζουν καθημερινα στη εργασια τους, ειναι υποχρεωνοι να υπερβαλουν εαυτό, και να θυσιασουν οτιδήποτε αλλο προσωπικο τους για να σωσουν μια ανθρωπινη ζωη.

    Δεν κανουν δουλεια ρουτινας, καθε ασθενης (οχι πελατης) τους ειναι μια μεμονομενη περιπτωση που θελει ιδιαίτερη προσοχη και αντιμετωπιση εστω και αν πρόκειται για το πιο ασημαντο, και οχι αλλο ενα ραντεβου και αντε να σχολασουμε.

    Αν δεν ειναι διατεθιμενοι για κατι τετοιο ας αλλαξουν επαγγελμα......έλεος , αμείβονται πλουσιοπαροχα
    ΟΧΙ επειδή αφιερωσαν αρκετα χρονια απο τη ζωη τους σε σπουδες, αλλα γιατι εχουν αναλαβει ενα πολυ σοβαρο λειτουργημα- επαγγελμα με πολλες δυσκολιες, αντιξοοτητες και ευθυνες.

    Πως κοιμουνται σημερα αμεριμνοι ολοι αυτοι που εστειλαν αυτη τη κοπελα στο θανατο αφου τη βασανησαν και της ακρωτηριασαν τη ψυχη πρωτα??

    Μπορει τα παραπανω να ακουγονται πολυ απλοϊκά και προφανή αλλα ειναι λογια αγανακτησης ενος ανθρωπου που απλα προσπαθει να φανταστει τι βασανιστήρια περασε μια κοπελα που δεν εζησε ποτε οπως ολοι εμεις και ελαχιστοι ανθρωποι εσκυψαν πανω απο το προβλημα που της δημιουργησαν εγκληματιες "συνανθωποι" μας.

    Καλο ταξιδι Αμαλια.......

    ευχομαι εκει που βρισκεσαι τωρα να βρεις οσα δε καταφερες εδω .....μαζι μας.....

    Ανδρεας
    www.fazerclub.gr

  15. #15
    show must go on..... Το avatar του/της Frezas
    Εγγραφή
    12/05/2005
    Μηνύματα
    236
    Βιντεος που δημιουργηθηκαν με αφορμη το θανατο της κοπελας.....

    http://www.youtube.com/watch?v=6aYu0YapSm0


    http://www.youtube.com/watch?v=WSmIu...elated&search=
    www.fazerclub.gr

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2008, 07:35
  2. Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2008, 14:45
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 13:55
  4. Οι μαύροι και οι μαύροι...
    από DimST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 10:49
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 23:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF