Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ

  1. #1

    ΑΓΟΡΑ ΦΟΡΜΑΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ

    Λοιπόν θέλω την συμβουλή όσων ξέρουν. Όποιος είναι θεωρητικός, ας μην απαντήσει. Πέρσι μπήκα για πρώτη φορά σε trackday.

    Επειδή η πρώτη φορά ήταν για αναγνώριση, δεν ήμουν αρκετά οργανωμένος και μπήκα με σχετικά σκόρπιο μηχανάκι και το κυριότερο με ακατάλληλη για πίστα στολή. Ακατάλληλη γιατί τα δερμάτινα που φορούσα έχουν σχεδιαστεί για χειμερινό τουρισμό γερμανίας και όχι για καλοκαίρι με αποτέλεσμα να μην με αφήνουν να κάνω καμία κίνηση πάνω στην μηχανή.

    Λοιπόν για να συνεχίσω με τα trackdays, μου λείπει μια καλή φόρμα. Και όταν λέω καλή , δεν εννοώ να είναι ΤΑΔΕ super duper όνομα, δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ η φιγούρα, με ενδιαφέρει Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ δλδ να προστατεύει (φυσικά) , να είναι για καλοκαιρινή χρήση
    και το κυριότερο να μην με κόβει, να μην με εμποδίζει στις κινήσεις μου. Δεν με ενδιαφέρουν οι διαιρούμενες, μια και για τουρισμό έχω.

    Θέλω κάτι εξειδικευμένο για να μπαίνω στα trackdays και μόνο με αυτό, ίσως και κανά 6ωρο σερρών στο μέλλον ή κάτι τέτοιο.

    Η λογική είναι να μην δώσω και μια περιουσία, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα τσιγκουνευτώ για 200 ευρώ ας πούμε διαφορά, και θα πάρω κάτι που θα με συμβιβάσει και δεν θα κάνω την δουλειά μου. Δλδ αν είναι μια φόρμα να έχει 700 ευρώ και μια άλλη 900 αλλά η ακριβή να μου κάθεται όπως την θέλω, δεν θα τσιγκουνευτώ την διαφορά. Διαφορά θα τσιγκουνευτώ αν είναι να πληρώσω όνομα και μόνο. Επίσης αν υπάρχει κάποιος ιδιώτης ή κατάστημα που έχει μετεχειρισμένη, σε καλή τιμή, δεν θα με χάλαγε, αρκεί να κάνει η φόρμα για εμένα.

    Μηχανάκι αλλάζεις, παίρνεις άλλο, χαλάει κ.ο.κ. Φόρμα όμως θα την έχεις μια ζωή, οπότε εξαρχής πρέπει να πάρεις κάτι καλό που να δουλεύει ΣΩΣΤΑ πάνω σου.

    Με ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ως δεδομένα, τα ερωτήματά μου είναι:

    1) Ποιά φόρμα μου προτείνετε; έχετε κάποιο μοντέλο κατά νου; Τι έχετε εσείς και τι εντυπώσεις; Σε τι τιμή αγοράσατε;
    2) Σε ποιό κατάστημα να απευθυνθώ; Που να ψάξω; Εσείς που ψωνίσατε την φόρμα σας; Είστε ευχαριστημένοι;
    3) Τι γενικότερες πληροφορίες - συμβουλές έχετε να μου δώσετε; Πως θα καταλάβω αν μου κάνει σωστά η φόρμα; Έχω δει να κάνουν βαθύ κάθισμα ας πούμε. Να πάω με το μηχανάκι και να κάτσω φορώντας την πάνω του; Σε αφήνουν τα καταστήματα να το κάνεις
    αυτό;
    4) Πολύ καλή γνώμη έχω για HEIN GERICKE. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής αλλά δυστυχώς άγνωστα στην Ελλάδα. Ξέρει κανείς ποιός τα φέρνει;

    Φυσικά , ούτε λόγος για παραγγελία από internet, αφού ναι μεν θα βρώ καλύτερες τιμές, αλλά τι να το κάνω άμα έρθει η φόρμα και ανακαλύψω ας πούμε ότι μου έρχεται πολύ κλειστή στην πλάτη...

    Επίσης αν κάποιος πουλάει την φόρμα του, ας μου στείλει ένα μήνυμα. Είμαι 1.80 και 80 κιλά με μάλλον λεπτό σώμα.

    Με λίγα λόγια, όποιος ξέρει, ας με διαφωτίσει, μια και αύριο Σάββατο θα κάνω μια γύρα στην αγορά (Αθήνα)

    Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

  2. #2
    Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα, μάλιστα είχα ανοίξει και ένα σχετικό thread εδω : http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=22331

    Δυο εβδομάδες τώρα είμαι στο ψάξιμο, και έχω καταλήξει κατά 99%. Λοιπόν οι εμπειρίες μου, σχετικά με τα ερωτήματα σου:

    1. Το ποια φόρμα θα πάρεις είναι θέμα προσωπικο. Μια φόρμα που θα σου προτείνει κάποιος μπορεί να μην "κάθεται" σωστά στο δικό σου σωματότυπο. Πάντως, ξεκινώντας από την τιμή, έχω αποκλείσει dainese (έλεος ρε παιδιά). Θεωρώ ότι δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από αντίστοιχα κορυφαία μοντέλα άλλων εταιρειών ώστε να δικαιολογήσουν τα λεφτά τους. Βέβαια, σε ορισμένα μαγαζιά μπορεί να βρεις παλιά μοντέλα σε τιμές ευκαιρίας. Επίσης, ανεξάρτητοι εισαγωγείς (υπάρχουν αρκετοι) τις δίνουν μειον 400-500 ευρώ. Επίσης να ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και φόρμες με 300 ευρώ.

    Είδα πολλές, αλλά δοκίμασα τις εξής : spidi R2, spidi JP3, spyke cyber-κατι (δεν θυμάμαι ακριβώς), m-tech nos, m-tech NKP, και μια IXS. (όλες ολόσωμες, τρυπητές). Έχω καταλήξει σε spidi.

    2. Σε ποιο κατάστημα ? χαμός. Να ξέρεις πάντως ότι κάθε κατάστημα δεν έχει stock σε πολλά μεγέθη και σχέδια, καθώς μιλάμε για προϊόν με περιορισμένη εμπορευσιμότητα, και έτσι το τρέξιμο δεν το γλιτώνεις αν θες να δεις πολλές επιλογές.

    3. Τις φόρμες τις δοκίμασα και κάθισα πάνω στη μοτο. Ναι, σε αφήνουν να το κάνεις, μάλιστα στο προτείνουν κιόλας. Κάθισα πάνω από 10 λεπτά με κάθε φόρμα, και πήρα διάφορες «πολεμικές στάσεις» (βοηθάει να έχει κάποιον δίπλα να κρατάει τη μοτο για να κρεμαστείς).Θέαμα γελοίο για τους περαστικούς, αλλά τι να κάνουμε. Φόρα και τις μπότες σου. Τώρα, σχετικά με την εφαρμογή, οι γμώμες διίστανται. Θα ακούσεις χίλια δυο. Πάντως, έκανα μια βόλτα στα pit κατά τον τελευταίο αγώνα στη τρίπολη και παρατήρησα από κοντά τους αγωνιζόμενους : οι φόρμες τους ήταν χαλαρές. Και μια παρατήρηση για τη μόδα «δέρμα καγκουρό» : μούφα. Δεν ένιωσα σημαντική διαφορά στην εφαρμογή, άσε που σε φόρουμ του εξωτερικού έχω διαβάσει κακές κριτικές (δεν αντέχουν όσο λένε, σκίζονται εύκολα κλπ)

  3. #3
    Μια λεπτομέρεια ακόμα, στην οποία εγώ έδωσα σημασία. Να έχει η φόρμα αφαιρούμενη εσωτερική φόδρα ώστε να μπορείς να την πλένεις και να καθαρίζει.

  4. #4
    Ναι το είδα το θέμα σου, πριν ακόμα βγάλω το δικό μου, αλλά το έβγαλα έτσι και αλλοιώς για νεώτερη ... ενημέρωση

    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    θα τα πούμε σε κάποιο trackday ίσως..

    (για τις νταινίζ, με βρήσκεις απόλυτα σύμφωνο, εξάλλου αυτές κυρίως φωτογράφιζα στην περιγραφή μου περί φιγούρας κ.ο.κ. Πολλά λεφτά για ότι προσφέρουν και άλλοι με τα μισά σε κάποιες περιπτώσεις. Είπαμε να έχουμε το ψώνιο μας και να πληρώνουμε για αυτό, αλλά όχι και έτσι...)

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Και μια παρατήρηση για τη μόδα «δέρμα καγκουρό» : μούφα. Δεν ένιωσα σημαντική διαφορά στην εφαρμογή, άσε που σε φόρουμ του εξωτερικού έχω διαβάσει κακές κριτικές (δεν αντέχουν όσο λένε, σκίζονται εύκολα κλπ) [/B]
    Μπορει καποιος να μου πει αν το παραπανω ιρχυει ή οχι;

    Εχω βρει μια Spidi καγκουρο και ειμαι ετοιμος να την παρω, αλλα αν ειναι μουφα το δερμα καγκουρο να μην κανω καμια βλακεια.
    Ειναι και πολλα τα λεφτα...

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μποτας για πιστα
    από ilikeyourbike στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2013, 19:08
  2. αγορα μηχανης για πιστα το σκ
    από nikos121 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2012, 00:07
  3. Vfr 400 για πίστα
    από bookman στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 22:00
  4. αγορα κρανους για Gsxr1000
    από jfountoul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 20:32
  5. Στολή για Πίστα - Ενοικίαση?
    από stavrobeis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF